Kapueira - kovos šokis kūnui ir dvasiai

Žydrūnė Domarkaitė
2014-05-04
Kapueira – tai ne vien sportas, tai smagus laiko leidimo būdas, mokslas ir menas valdyti kūną, gebėjimą susikaupti ir atsipalaiduoti. Į Lietuvą ši sporto šaka atkeliavo 2007 metais, tuo tarpu Brazilijoje ji atsirado prieš daugelį amžių.
Kapueira - kovos šokis kūnui ir dvasiai

Apie kapueirą pasakoja klubo „Capoeira Lietuva“ vadovas Sergej Spiridonov:
 
- Kas yra kapueira?

- Kapueira (Capoeira) yra brazilų nacionalinis kovos menas, kuris vienija savyje spyrius kojomis, rankomis, galva, žaidimą, muziką, akrobatiką, kovos ir šokio elementus. Šiuolaikiška kapueira, priešingai negu ankstesnė jos forma, retai naudojama koviniams tikslams, tai daugiau šiuolaikinis žaidimas, kuris sparčiai populiarėja ir Lietuvoje.
 
- Kaip šis brazilų kovos menas atkeliavo į Lietuvą?
- Kapueira istorija prasideda maždaug XVI amžiuje. Kai portugalai į Braziliją veždavo afrikiečių vergus iš Angolos, Kongo, Mozambiko. Dėl žiauraus elgesio, dalis jų bėgdavo į džiungles. Kur afrikietiška kultūra susitiko su indėniška. Pabėgėliai apsigyvendavo atokiose vietovėse. Čia ir pradėjo propaguoti naują kovos ir šokio meną. Tokiu būdu jie treniruodavosi ir lavindavo kūną, kad galėtų apsiginti.
Laikui bėgant toks kovos būdas plačiai paplito Brazilijoje ir tapo žudymo priemone, todėl buvo uždraustas. Vis dėlto 1940 metais kapueira vėl buvo viešai pripažinta teisėta sporto šaka bei itin svarbia Brazilijos kultūros dalimi. Šis kovos būdas pradėjo plisti ir po Europą: vis daug žmonių juo susižavėdavo. 2007 metais kapueira pasiekė ir Lietuvą.
 
- Papasakokite apie kapueiros treniruotes. Kaip jos vyksta?

- Muzika ir ritmas yra neatsiejama kapueiros dalis. Ji nustato žaidimo greitį ir stilių, kuris reikalingas žaidžiant „rodoje“ (rate, kurį sudaro „kapueiristai“). Muzika atliekama instrumentais, plojimais į ritmą. Treniruočių metu taip pat ir dainuojama. Tuo tarpu „rodoje“ esantys du žmonės, vienas prieš kitą atlieka įvairius judesius. Tai gali būti ir šokiai su lazdomis, kitų kovos menų ar tikrosios gatvės sambos judesiai.
Užsiimti kapueira reikia basomis. Apranga turi būti patogi, kad galėtumėte laisvai judėti. Praktikuoti kapueirą gali ir vyrai, ir moterys. Geras fizinis pasirengimas nebūtinas. Visi reikalingi įgūdžiai atsiras reguliariai lankant užsiėmimus. Svarbiausia – noras ir motyvacija.
 
- Kokia kapueiros nauda kūnui?
- Kapueiros fizinė nauda akivaizdi. Ji ne tik lavina ištvermę, koordinaciją bei pusiausvyrą, palaiko puikią kūno ir dvasios būseną, padidina sąnarių judrumą, lavina lankstumą bei gerina nuotaiką, bet ir leidžia daugeliui žmonių treniruočių pagalba išsigydyti nugaros problemas.
Pradedančiųjų užsiėmimuose dažnai mokomasi judesių pagrindų. Taip pat didelis dėmesys skiriamas koordinacijos, reakcijos, fizinio pasirengimo gerinimui, supažindinama su muzikiniais, koviniais, akrobatikos bei šokių kapueiros aspektais. Išmokstama judėti muzikos ritmu, girdėti ir jausti muziką, bendrauti su žmonėmis judesio pagalba.
 
- Po kiek laiko galima pastebėti kūno pokyčius?
- Jei žmogus tikrai nuoširdžiai sportuoja ir lanko užsiėmimus, tai akivaizdžius rezultatus gali pamatyti po pusės metų. Tuomet išryškėja raumenys, pagražėja kūno linijos.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...
    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

    Vasarą norisi daugiau keliauti, mankštintis, poilsiauti, tačiau tam dažnai trukdo pavargusios ir sudirgusios pėdos. Dirbantiems stovimą darbą šiltuoju metų laiku taip pat kyla daugiau iššūkių. „Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris