Kapueira - kovos šokis kūnui ir dvasiai

Žydrūnė Domarkaitė
2014-05-04
Kapueira – tai ne vien sportas, tai smagus laiko leidimo būdas, mokslas ir menas valdyti kūną, gebėjimą susikaupti ir atsipalaiduoti. Į Lietuvą ši sporto šaka atkeliavo 2007 metais, tuo tarpu Brazilijoje ji atsirado prieš daugelį amžių.
Kapueira - kovos šokis kūnui ir dvasiai

Apie kapueirą pasakoja klubo „Capoeira Lietuva“ vadovas Sergej Spiridonov:
 
- Kas yra kapueira?

- Kapueira (Capoeira) yra brazilų nacionalinis kovos menas, kuris vienija savyje spyrius kojomis, rankomis, galva, žaidimą, muziką, akrobatiką, kovos ir šokio elementus. Šiuolaikiška kapueira, priešingai negu ankstesnė jos forma, retai naudojama koviniams tikslams, tai daugiau šiuolaikinis žaidimas, kuris sparčiai populiarėja ir Lietuvoje.
 
- Kaip šis brazilų kovos menas atkeliavo į Lietuvą?
- Kapueira istorija prasideda maždaug XVI amžiuje. Kai portugalai į Braziliją veždavo afrikiečių vergus iš Angolos, Kongo, Mozambiko. Dėl žiauraus elgesio, dalis jų bėgdavo į džiungles. Kur afrikietiška kultūra susitiko su indėniška. Pabėgėliai apsigyvendavo atokiose vietovėse. Čia ir pradėjo propaguoti naują kovos ir šokio meną. Tokiu būdu jie treniruodavosi ir lavindavo kūną, kad galėtų apsiginti.
Laikui bėgant toks kovos būdas plačiai paplito Brazilijoje ir tapo žudymo priemone, todėl buvo uždraustas. Vis dėlto 1940 metais kapueira vėl buvo viešai pripažinta teisėta sporto šaka bei itin svarbia Brazilijos kultūros dalimi. Šis kovos būdas pradėjo plisti ir po Europą: vis daug žmonių juo susižavėdavo. 2007 metais kapueira pasiekė ir Lietuvą.
 
- Papasakokite apie kapueiros treniruotes. Kaip jos vyksta?

- Muzika ir ritmas yra neatsiejama kapueiros dalis. Ji nustato žaidimo greitį ir stilių, kuris reikalingas žaidžiant „rodoje“ (rate, kurį sudaro „kapueiristai“). Muzika atliekama instrumentais, plojimais į ritmą. Treniruočių metu taip pat ir dainuojama. Tuo tarpu „rodoje“ esantys du žmonės, vienas prieš kitą atlieka įvairius judesius. Tai gali būti ir šokiai su lazdomis, kitų kovos menų ar tikrosios gatvės sambos judesiai.
Užsiimti kapueira reikia basomis. Apranga turi būti patogi, kad galėtumėte laisvai judėti. Praktikuoti kapueirą gali ir vyrai, ir moterys. Geras fizinis pasirengimas nebūtinas. Visi reikalingi įgūdžiai atsiras reguliariai lankant užsiėmimus. Svarbiausia – noras ir motyvacija.
 
- Kokia kapueiros nauda kūnui?
- Kapueiros fizinė nauda akivaizdi. Ji ne tik lavina ištvermę, koordinaciją bei pusiausvyrą, palaiko puikią kūno ir dvasios būseną, padidina sąnarių judrumą, lavina lankstumą bei gerina nuotaiką, bet ir leidžia daugeliui žmonių treniruočių pagalba išsigydyti nugaros problemas.
Pradedančiųjų užsiėmimuose dažnai mokomasi judesių pagrindų. Taip pat didelis dėmesys skiriamas koordinacijos, reakcijos, fizinio pasirengimo gerinimui, supažindinama su muzikiniais, koviniais, akrobatikos bei šokių kapueiros aspektais. Išmokstama judėti muzikos ritmu, girdėti ir jausti muziką, bendrauti su žmonėmis judesio pagalba.
 
- Po kiek laiko galima pastebėti kūno pokyčius?
- Jei žmogus tikrai nuoširdžiai sportuoja ir lanko užsiėmimus, tai akivaizdžius rezultatus gali pamatyti po pusės metų. Tuomet išryškėja raumenys, pagražėja kūno linijos.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Daniel Naumovas: su koronavirusu žmonės susitvarkys

  Daniel Naumovas: su koronavirusu žmonės susitvarkys

  Santaros klinikų Biobanko vadovas Daniel Naumovas tapo prestižinio „EuCARE“ projekto koordinatoriumi Lietuvoje. Medici...
  Pūslėje - penki litrai šlapimo

  Pūslėje - penki litrai šlapimo

  Jono (71 m.) ligos istorija – detektyvas, kurio kaltininko medikai nerado kelerius metus. Prastai pasijutęs vyriškis ...

  Budinti vaistinė


  Klaipėdietės vaistininkės patarimai vykstantiems į Jūros šventę

  Klaipėdietės vaistininkės patarimai vykstantiems į Jūros šventę

  Savaitgalį pajūryje susirinks daugybė žmonių norinčių pasimėgauti tradicine Jūros švente. Specialistai įspėja, kad Klaipėdo...
  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...

  Sveika šeima


  Kaip nepasiklysti tarp jaunystės eliksyrų

  Atrodyti jaunatviškai ir didžiuotis puikia išvaizda – svarbu daugeliui moterų, tačiau neretai pasirenkama netinkama strategija grožiui puoselėti, pastebi profesionali medicinos kosmetologė Gerda Venclovaitė.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Prancūzus COVID-19 užkniso juodai

  Nepaisant protestų ir nusiteikusių prieš privalomą vakcinaciją prancūzų minių, parlamentas ryžtingas – su pandemija kovos tomis priemonėmis, kurios veikia. Nuo šiol nevakcinuotų prancūzų gyvenimas taps itin ribotas, kad būtų kaip įmanoma labiau sumažinta kronaviruso plitimo grėsmė.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kokia galva, tokia ir kalba
  Henrikas Vaitiekūnas Kokia galva, tokia ir kalba
  Apie Palangos merą ir psichinę sveikatą
  Palmira Rudalevičienė Apie Palangos merą ir psichinę sveikatą
  203-oji diena
  Henrikas Vaitiekūnas 203-oji diena

  Naujas numeris  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica