Kapueira - kovos šokis kūnui ir dvasiai

Žydrūnė Domarkaitė
2014-05-04
Kapueira – tai ne vien sportas, tai smagus laiko leidimo būdas, mokslas ir menas valdyti kūną, gebėjimą susikaupti ir atsipalaiduoti. Į Lietuvą ši sporto šaka atkeliavo 2007 metais, tuo tarpu Brazilijoje ji atsirado prieš daugelį amžių.
Kapueira - kovos šokis kūnui ir dvasiai

Apie kapueirą pasakoja klubo „Capoeira Lietuva“ vadovas Sergej Spiridonov:
 
- Kas yra kapueira?

- Kapueira (Capoeira) yra brazilų nacionalinis kovos menas, kuris vienija savyje spyrius kojomis, rankomis, galva, žaidimą, muziką, akrobatiką, kovos ir šokio elementus. Šiuolaikiška kapueira, priešingai negu ankstesnė jos forma, retai naudojama koviniams tikslams, tai daugiau šiuolaikinis žaidimas, kuris sparčiai populiarėja ir Lietuvoje.
 
- Kaip šis brazilų kovos menas atkeliavo į Lietuvą?
- Kapueira istorija prasideda maždaug XVI amžiuje. Kai portugalai į Braziliją veždavo afrikiečių vergus iš Angolos, Kongo, Mozambiko. Dėl žiauraus elgesio, dalis jų bėgdavo į džiungles. Kur afrikietiška kultūra susitiko su indėniška. Pabėgėliai apsigyvendavo atokiose vietovėse. Čia ir pradėjo propaguoti naują kovos ir šokio meną. Tokiu būdu jie treniruodavosi ir lavindavo kūną, kad galėtų apsiginti.
Laikui bėgant toks kovos būdas plačiai paplito Brazilijoje ir tapo žudymo priemone, todėl buvo uždraustas. Vis dėlto 1940 metais kapueira vėl buvo viešai pripažinta teisėta sporto šaka bei itin svarbia Brazilijos kultūros dalimi. Šis kovos būdas pradėjo plisti ir po Europą: vis daug žmonių juo susižavėdavo. 2007 metais kapueira pasiekė ir Lietuvą.
 
- Papasakokite apie kapueiros treniruotes. Kaip jos vyksta?

- Muzika ir ritmas yra neatsiejama kapueiros dalis. Ji nustato žaidimo greitį ir stilių, kuris reikalingas žaidžiant „rodoje“ (rate, kurį sudaro „kapueiristai“). Muzika atliekama instrumentais, plojimais į ritmą. Treniruočių metu taip pat ir dainuojama. Tuo tarpu „rodoje“ esantys du žmonės, vienas prieš kitą atlieka įvairius judesius. Tai gali būti ir šokiai su lazdomis, kitų kovos menų ar tikrosios gatvės sambos judesiai.
Užsiimti kapueira reikia basomis. Apranga turi būti patogi, kad galėtumėte laisvai judėti. Praktikuoti kapueirą gali ir vyrai, ir moterys. Geras fizinis pasirengimas nebūtinas. Visi reikalingi įgūdžiai atsiras reguliariai lankant užsiėmimus. Svarbiausia – noras ir motyvacija.
 
- Kokia kapueiros nauda kūnui?
- Kapueiros fizinė nauda akivaizdi. Ji ne tik lavina ištvermę, koordinaciją bei pusiausvyrą, palaiko puikią kūno ir dvasios būseną, padidina sąnarių judrumą, lavina lankstumą bei gerina nuotaiką, bet ir leidžia daugeliui žmonių treniruočių pagalba išsigydyti nugaros problemas.
Pradedančiųjų užsiėmimuose dažnai mokomasi judesių pagrindų. Taip pat didelis dėmesys skiriamas koordinacijos, reakcijos, fizinio pasirengimo gerinimui, supažindinama su muzikiniais, koviniais, akrobatikos bei šokių kapueiros aspektais. Išmokstama judėti muzikos ritmu, girdėti ir jausti muziką, bendrauti su žmonėmis judesio pagalba.
 
- Po kiek laiko galima pastebėti kūno pokyčius?
- Jei žmogus tikrai nuoširdžiai sportuoja ir lanko užsiėmimus, tai akivaizdžius rezultatus gali pamatyti po pusės metų. Tuomet išryškėja raumenys, pagražėja kūno linijos.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica