Jei šeimos atostogos tampa išbandymu

Aigustė Tavoraitė
2018-07-12
Neretai atostogos tampa santykių išbandymu poroms ir visai šeimai, ypač jei kitu laiku stokojama dėmesio vieni kitų rūpesčiams. Ką daryti, kad atostogaujant „neišlįstų“ įsisenėję ar neįsipliekstų nauji konfliktai?
Jei šeimos atostogos tampa išbandymu
Jeigu atostogų metu iškyla seni konfliktai ar nuoskaudos, kurios buvo kažkada ignoruotos ir išstumtos, svarbu tas situacijas spręsti iškart, o ne vežtis jas atgal namo.

Aptarti lūkesčius
Per atostogas staiga atsiradus žymiai daugiau laisvo laiko neretai pajuntama tuštuma ir nežinia, kuo ją užpildyti. Jei santykiai šeimoje nėra rožėmis kloti, ėmus kartu praleisti daugiau laiko įžiebti konflikto ar nepasitenkinimo kibirkštį pakankamai paprasta.
Klinikinės psichologės Mildos Lukašonokienės pastebėjimu, natūralu, kad artėjant atostogoms šeimoje kyla baimės, ką daryti, kad atsiradus daugiau laiko santykiai būtų taikūs, atitiktų visų lūkesčiai.
 

„Norint, kad atostogų metu neįsipliekstų nauji konfliktai, svarbiausia prieš tai aptarti šeimos narių lūkesčius – tiek atostogų, tiek vienas kito atžvilgiu. Juk konfliktai ne visada kyla dėl tarpusavio nesutarimų, būna taip, kad vienas iš poros susierzina, pavyzdžiui, dėl prasto oro, kad atostogos greitai baigiasi. O šalia esantysis tampa lyg sugertuku, turinčiu priimti visą blogą nuotaiką. Tai nėra išmintinga. Taigi pirmiausia reikėtų pažinti save ir koreguoti elgesį bei reakcijas“, – patarė psichologė Milda Lukašonokienė.

 

Nebijoti konfliktų
Anot psichologės, be abejo, geriausia, jei įsisenėję konfliktai netemdo šeimos gyvenimo. „Tam reikėtų visąlaik puoselėti santykius. Nesvarbu, ar tai būtų atostogos, ar įprastas laikas. Nes juk praraja tarp dviejų mylinčių žmonių neatsiranda per vieną dieną. Kita vertus, nereikėtų bijoti konfliktų, suvokti, kad ši situaciją tik padeda eiti į priekį. Susidoroję su konfliktu paaugame“, – aiškino M.Lukašonokienė.
Ji pridūrė, kad užslėpti konfliktai, kartu lydimi bejėgiškumo, nevisavertiškumo itin gadina sveikatą.
 
Įžiebti ugnį
„Jei lūkesčiai šeimoje suderinami, senų konfliktų kaip ir nėra, bet tiesiog atsiranda daug laisvo laiko, kurį nežinoma kam skirti, visada naudinga pagalvoti, o kas anksčiau teikė džiaugsmą? Kokios vietos būdavo malonios porai ar šeimai?“ – sakė psichologė.
Pašnekovės pastebėjimu, į tokias keliones galima leistis net jei pora yra nutolusi. „Tai gali padėti atnaujinti ryšį. Laukti, kol santykiai patys pagerės, ar tai būtų atostogos, ar ne, nėra pats geriausias variantas. Mes patys turime būti atsakingi už jų kūrimą“, – pabrėžė M.Lukašonokienė.

 
Komentaras 

Klinikinė psichologė Anna Vinkovskienė:

- Yra paplitusi nuomonė, kad konfliktai šeimoje yra blogai. Tačiau tai – mitas. Konfliktai padeda porai išsiaiškinti skirtingus lūkesčius, norus ar poreikius, atskleidžia žmonių požiūrio į santykius, gyvenimą skirtingumą. Todėl bijoti konfliktų tikrai nereikia. Svarbiausia, kaip tuos konfliktus žmonės sprendžia.
 
Jei poroje yra rėkaujama vienas ant kito, nesiklausoma, nenorima įsijausti į savo partnerio poziciją ir nemokama pateikti argumentų diplomatiškai, tuomet konfliktai tampa destruktyvūs, veda į santykių pablogėjimą bei susvetimėjimą. Tačiau jeigu poroje vyrauja pagarba ir tolerancija kito nuomonei, tuomet konfliktinė situacija gali tapti tiesiog eiliniu rodikliu, parodančiu, kad poroje yra dar viena tema, kurią aptariant reikia susitarti, rasti kompromisą. Konfliktai – tai galimybės geriau suprasti save ir partnerį. Tačiau ar ta galimybe pasinaudojame, priklauso tik nuo mūsų pačių.

 
Jeigu atostogų metu iškyla seni konfliktai ar nuoskaudos, kurios buvo kažkada ignoruotos ir išstumtos, svarbu tas situacijas spręsti iškart, o ne vežtis jas atgal namo. Konfliktus svarbu spręsti tuomet kai jie iškyla, ir nelaukti „patogesnio“ laikotarpio. Kai konfliktinė situacija yra išsiaiškinta čia ir dabar, santykiuose sumažėja įtampa, o tokioje būsenoje atostogauti kur kas maloniau.

 
Verta žinoti
Noras atostogauti atskirai jau būtų ženklas, kad kažkas šeimoje (poroje) nėra gerai. Kai norima pailsėti vienam nuo kito, neretai atsiranda erdvė ir trumpalaikiams vasaros romanams, kurie neretai pasitaiko, kai šeimose jau yra atšalę santykiai.
Bendraujant kylantis nepaaiškinamas pyktis, erzulys tarsi be priežasties būtų dar vienas ženklas, kad santykius laikas „remontuoti“.
Didžiausias pavojaus signalas santykiams – jei šalia esančio žmogaus nebematome ateities vizijose, planuose, svajonėse.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...
    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

    Vasarą norisi daugiau keliauti, mankštintis, poilsiauti, tačiau tam dažnai trukdo pavargusios ir sudirgusios pėdos. Dirbantiems stovimą darbą šiltuoju metų laiku taip pat kyla daugiau iššūkių. „Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris