Grūdinti galima nuo ankstyvos kūdikystės

Aigustė Tavoraitė
2016-06-06
Vaikus peršalimo ligos dabar dažnai užklumpa ir vasarą. Norint jų išvengti patariama imtis paprastos, bet efektyvios imuniteto stiprinimo priemonės – grūdinimosi.   
Grūdinti galima nuo ankstyvos kūdikystės
Sulaukusį vienerių metų vaiką patariama maudytis upėje, ežere bei jūroje, kuri yra viena geriausių grūdinimosi priemonių. Tačiau vanduo turi būti šiltas ir švarus.

Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų.





Spartesnė raida
Nereikia stebėtis, jei vaikas peršalo, kai oro temperatūra artėja prie 30 °C šilumos. Svarbiausią vaidmenį čia atlieka ne metų laikas, o imuninė sistema. Be to, nėra visiškai nesergančių mažylių. Tvirtinama, kad nereikėtų jaudintis, jei 1–4 metų amžiaus vaikas peršalimo ligomis serga ne dažniau 3–5 kartų per metus. Tai rodo, kad jo imunitetas vystosi normaliai. 
 
Tačiau tėvai dažnai persistengia saugodami mažylius nuo vėjo, saulės ar šalčio. Gydytojai pataria išmokti padėti vaikams užsigrūdinti ir taip sustiprinti jų imunitetą. Grūdinimasis teigiamai veikia širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo, virškinimo sistemas, pagerėja miegas, apetitas ir kt.
 
Kai mažylis mažiau serga, jis greičiau vystosi. Taip pat padidėja galimybė, kad anksti įpratintas grūdintis vaikas tai darys ir suaugęs. Todėl jo gyvenimas gali būti kokybiškesnis. Kaip tvirtina Pasaulio sveikatos organizacija, 50 proc. žmogaus sveikatos lemia jo gyvenimo būdas.
Pasitarus su gydytoju švelniai grūdinti siūloma jau 2–3 savaičių amžiaus kūdikį, jeigu jis yra išnešiotas ir normalaus svorio.
 
Procedūros – tik sveikam vaikui  

Grūdinimasis – tai nuoseklus organizmo pratinimas prie skirtingų temperatūrų. Svarbiausia, kad pradedant grūdinimosi procedūras vaikas būtų sveikas. Grūdintis palankiau atšilus orui, tačiau tam tinkamas bet kuris metų laikas.
 
Pirmosios procedūros turi būti švelnios ir trumpos. Vėliau pamažu jos ilginamos, didinamas krūvis, pridedamos naujos priemonės. Svarbu, kad organizmas nebūtų perkraunamas, vaikas turėtų procedūrų nebijoti. Grūdintis būtina sistemingai.
 
Paprasčiausia procedūra – oro vonios. Kūdikis jas gauna perrengiamas ar nurengiamas prausimui. Kuo jis mažesnis, tuo šiltesnė turi būti aplinkos temperatūra. Pirmos oro vonios neturėtų trukti ilgiau nei 3 min. Kas 4–5 paras jų trukmę reikia ilginti. Stiprinti imunitetą padeda ir kasdieninis buvimas gryname lauke, masažas ir mankšta. Trijų mėnesių amžiaus kūdikį jau galima grūdinti švelniais aptrynimais.

 
Kai po kelių mėnesių vaikas įpranta prie šių procedūrų, galima pradėti maudynes bei kojų voneles. Vaiką grūdinti galima ir „nepiktoje“ saulėje: pradėti nuo 2–3 min., o vėliau iš lėto didinti iki 10–15 min. Beje, kai kurie specialistai mano, kad 6 mėn. amžiaus kūdikių neturėtų iš viso pasiekti tiesioginiai saulės spinduliai.
Sulaukusį vienerių metų vaiką patariama maudytis upėje, ežere bei jūroje, kuri yra viena geriausių grūdinimosi priemonių. Tačiau vanduo turi būti šiltas ir švarus.

 
Verta žinoti
Pagrindinės grūdinimosi priemonės: oro ir saulės vonios, vandens procedūros, pirtis, vaikščiojimas basomis, mankšta ir kt.
Pasivaikščioti su kūdikiu lauke reikia kasdien: pradžioje – kelias minutes, o vėliau – 1–2 val. Mažylius į lauką galima vežti, kai oro temperatūra yra iki 10 ºC šalčio.
Pirmus 3 kūdikio mėn. kambario temperatūra gali siekti 22 ºC , toliau ją siūloma palaipsniui mažinti.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...
    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

    Vasarą norisi daugiau keliauti, mankštintis, poilsiauti, tačiau tam dažnai trukdo pavargusios ir sudirgusios pėdos. Dirbantiems stovimą darbą šiltuoju metų laiku taip pat kyla daugiau iššūkių. „Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris