Grūdinti galima nuo ankstyvos kūdikystės

Aigustė Tavoraitė
2016-06-06
Vaikus peršalimo ligos dabar dažnai užklumpa ir vasarą. Norint jų išvengti patariama imtis paprastos, bet efektyvios imuniteto stiprinimo priemonės – grūdinimosi.   
Grūdinti galima nuo ankstyvos kūdikystės
Sulaukusį vienerių metų vaiką patariama maudytis upėje, ežere bei jūroje, kuri yra viena geriausių grūdinimosi priemonių. Tačiau vanduo turi būti šiltas ir švarus.

Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų.

Spartesnė raida
Nereikia stebėtis, jei vaikas peršalo, kai oro temperatūra artėja prie 30 °C šilumos. Svarbiausią vaidmenį čia atlieka ne metų laikas, o imuninė sistema. Be to, nėra visiškai nesergančių mažylių. Tvirtinama, kad nereikėtų jaudintis, jei 1–4 metų amžiaus vaikas peršalimo ligomis serga ne dažniau 3–5 kartų per metus. Tai rodo, kad jo imunitetas vystosi normaliai. 
 
Tačiau tėvai dažnai persistengia saugodami mažylius nuo vėjo, saulės ar šalčio. Gydytojai pataria išmokti padėti vaikams užsigrūdinti ir taip sustiprinti jų imunitetą. Grūdinimasis teigiamai veikia širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo, virškinimo sistemas, pagerėja miegas, apetitas ir kt.
 
Kai mažylis mažiau serga, jis greičiau vystosi. Taip pat padidėja galimybė, kad anksti įpratintas grūdintis vaikas tai darys ir suaugęs. Todėl jo gyvenimas gali būti kokybiškesnis. Kaip tvirtina Pasaulio sveikatos organizacija, 50 proc. žmogaus sveikatos lemia jo gyvenimo būdas.
Pasitarus su gydytoju švelniai grūdinti siūloma jau 2–3 savaičių amžiaus kūdikį, jeigu jis yra išnešiotas ir normalaus svorio.
 
Procedūros – tik sveikam vaikui  

Grūdinimasis – tai nuoseklus organizmo pratinimas prie skirtingų temperatūrų. Svarbiausia, kad pradedant grūdinimosi procedūras vaikas būtų sveikas. Grūdintis palankiau atšilus orui, tačiau tam tinkamas bet kuris metų laikas.
 
Pirmosios procedūros turi būti švelnios ir trumpos. Vėliau pamažu jos ilginamos, didinamas krūvis, pridedamos naujos priemonės. Svarbu, kad organizmas nebūtų perkraunamas, vaikas turėtų procedūrų nebijoti. Grūdintis būtina sistemingai.
 
Paprasčiausia procedūra – oro vonios. Kūdikis jas gauna perrengiamas ar nurengiamas prausimui. Kuo jis mažesnis, tuo šiltesnė turi būti aplinkos temperatūra. Pirmos oro vonios neturėtų trukti ilgiau nei 3 min. Kas 4–5 paras jų trukmę reikia ilginti. Stiprinti imunitetą padeda ir kasdieninis buvimas gryname lauke, masažas ir mankšta. Trijų mėnesių amžiaus kūdikį jau galima grūdinti švelniais aptrynimais.

 
Kai po kelių mėnesių vaikas įpranta prie šių procedūrų, galima pradėti maudynes bei kojų voneles. Vaiką grūdinti galima ir „nepiktoje“ saulėje: pradėti nuo 2–3 min., o vėliau iš lėto didinti iki 10–15 min. Beje, kai kurie specialistai mano, kad 6 mėn. amžiaus kūdikių neturėtų iš viso pasiekti tiesioginiai saulės spinduliai.
Sulaukusį vienerių metų vaiką patariama maudytis upėje, ežere bei jūroje, kuri yra viena geriausių grūdinimosi priemonių. Tačiau vanduo turi būti šiltas ir švarus.

 
Verta žinoti
Pagrindinės grūdinimosi priemonės: oro ir saulės vonios, vandens procedūros, pirtis, vaikščiojimas basomis, mankšta ir kt.
Pasivaikščioti su kūdikiu lauke reikia kasdien: pradžioje – kelias minutes, o vėliau – 1–2 val. Mažylius į lauką galima vežti, kai oro temperatūra yra iki 10 ºC šalčio.
Pirmus 3 kūdikio mėn. kambario temperatūra gali siekti 22 ºC , toliau ją siūloma palaipsniui mažinti.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica