Daugiau motinos pieno – stipresnis intelektas

Aigustė Tavoraitė
2016-08-11
Didžiulę žindymo naudą kūdikiams vis dažniau patvirtina naujausi mokslininkų atradimai. Siūloma prireikus nesivaržyti ir žindyti net šešiamečius vaikus.
Daugiau motinos pieno – stipresnis intelektas
Vaikų, per pirmąsias 28 dienas gavusių daugiau motinos pieno, atitinkamos smegenų sritys buvo didesnės, dėmesys, darbinė atmintis ir judėjimas – geresni, intelekto koeficientas – aukštesnis.

Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų.





Nustebino testų rezultatai
Kūdikystėje ilgiau žindytų vaikų protinė raida geresnė. Taip teigti leidžia amerikiečių medikų atliktas tyrimas. Bostone veikiančios Brighamo ir moterų ligoninės specialistai ištyrė 180 neišnešiotų mažylių raidą nuo gimimo iki septynerių metų amžiaus.
 
Mokslininkai tyrimui pasirinko kūdikius, gimusius iki 30-os nėštumo savaitės. Neišnešioti kūdikiai gimsta mažesnio svorio, ūgio, neproporcingai didele galva ir kt. Jų organizmo sistemos nebrandžios – viskas priklauso nuo neišnešiojimo laipsnio.
 
Ištyrus septynmečius buvo nustatyta, kad vaikų, per pirmąsias 28 dienas gavusių daugiau motinos pieno, atitinkamos smegenų sritys buvo didesnės, dėmesys, darbinė atmintis ir judėjimas – geresni, intelekto koeficientas – aukštesnis. Jie geriau skaitė, sėkmingiau mokėsi matematikos. Vertinat testų rezultatus buvo atsižvelgta į tiriamųjų lytį, sveikatą, socialines sąlygas ir kt.

 
Motinos pienas – tik vienas veiksnys
Tyrėjai padarė išvadą, kad didesnis žindymo dienų skaičius siejasi su geresniais testų rezultatais, didesniu smegenų pilkosios medžiagos kiekiu. Tačiau mokslininkai pabrėžia, kad vaiko raidą lemia daugybė veiksnių, o motinos pienas – tik vienas jų.
 
Pastebima, kad atliktas tyrimas patvirtina rekomendacijas, jog būtina motinos pienu maitinti neišnešiotus kūdikius ir tuomet, kai jie būna intensyvios terapijos skyriuje. Daug moterų, pagimdžiusios anksčiau laiko, išgyvena didelį stresą ir susiduria su galėjimo žindyti problema. Tyrimo išvados buvo paskelbtos leidinyje „The Journal of Pediatrics“.
 
Nemato žindymo ribų
Dažniausiai kūdikiai žindomi iki vienerių metukų amžiaus. Tačiau britų mokslininkai iš Svonsio universiteto mano, kad motinos pienas naudos gali duoti ir šešiamečiui. O Amerikos pediatrų akademijos tvirtinimu, vaiko žindymo apribojimo negali būti. Daugybėje nevakarietiškų šalių mažyliai vidutiniškai žindomi apie 3 metus ar ilgiau.
 
Žindymas yra svarbus psichologinis veiksnys. Vaiką jis nuramina, o motinai – sustiprina ryšį su kūdikiu. Antraisiais mažylio gyvenimo metais motinos pienas sustiprina jo imunitetą, aprūpina per parą reikiamo 94 proc. vitamino B12, 75 proc. vitamino A, 60 proc. vitamino C, 43 proc. baltymų.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...
    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

    Vasarą norisi daugiau keliauti, mankštintis, poilsiauti, tačiau tam dažnai trukdo pavargusios ir sudirgusios pėdos. Dirbantiems stovimą darbą šiltuoju metų laiku taip pat kyla daugiau iššūkių. „Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris