Auklėjimo klaidos žaloja vaiko sveikatą

Aigustė Tavoraitė
2016-07-07
Net geri tėvų norai auklėjant atžalas gali pridaryti bėdos. O barimas, mušimas bei kiti agresyvūs veiksmai didina riziką susirgti vėžiu.
Auklėjimo klaidos žaloja vaiko sveikatą
Vaikystėje dažnai išgyvenę baimę, patyrę nuolatinį stresą žmonės daug dažniau serga. Ypač tai atsiliepia širdies ir kraujagyslių sistemai. Tačiau tėvų agresyvaus elgesio pasekmės gali turėti įtakos ir onkologinių ligų atsiradimui.

Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų.




Smurtas paveikia DNR 
Tėvų taikomi smurtiniai auklėjimo metodai kelia pavojų vaiko sveikatai. Tai nustatė Kalifornijos universiteto (JAV) mokslininkai, apie porą dešimtmečių tyrinėję 17 tūkstančių savanorių.
 
Tyrimo rezultatai parodė, kad vaikystėje dažnai išgyvenę baimę, patyrę nuolatinį stresą žmonės daug dažniau serga. Ypač tai atsiliepia širdies ir kraujagyslių sistemai. Tačiau tėvų agresyvaus elgesio pasekmės gali turėti įtakos ir onkologinių ligų atsiradimui.
 
Manoma, kad smurtas neigiamai paveikia ne tik psichinę atžalos sveikatą, bet ir DNR gamybą. Tai atsiliepia visų organų veiklai. Be to, tai ateityje gali skatinti savižudiškus polinkius.
 
Singapūro Nacionalinio universiteto specialistai po 5 metus trukusio tyrimo irgi įspėjo, kad reiklūs bei priekabūs tėvai ardo savo vaiko imunitetą. Tokie mokyklinukai dažnai išgyvena stresą, jie bijo suklysti, nepateisinti aplinkinių lūkesčių. Suaugus tai gali neigiamai atsiliepti socialinei adaptacijai.

 
Apie blogo tėvų elgesio poveikį vaikų sveikatai įspėjo ir Floridos universiteto (JAV) mokslininkai. Jie nustatė, kad jei net ir kupini gerų norų gimdytojai per įkyriai kišasi į atžalų reikalus, vaikai užauga nesavarankiški, nervingi bei linkę į depresiją, jų fizinė sveikata būna bloga.
 
Kritika paskatina antsvorį

Net ir tėvų neatsargūs žodžiai gali turėti vaikams pavojingų pasekmių. Štai Liverpulio universiteto (Didžioji Britanija) mokslininkai pataria niekuomet nekritikuoti dukterų antsvorio bei figūros. Tokie žodžiai žeidžia skaudžiausiai ir ypač ilgai atsimenami.
 
Tyrimas parodė, kad moterims, kurios vaikystėje girdėdavo tėvų komentarus apie antsvorį, gerokai padidėja šios problemos rizika. Be to, jos daug mažiau būna patenkintos savo išvaizda.
Paaiškėjo, kad savanorės, kurių kūno masės indeksas atitinka normą, 27 proc. rečiau prisiminė savo tėvų pastabas apie figūrą nei turinčios antsvorio problemą. Tyrime dalyvavo pusė tūkstančio 20–35 metų amžiaus moterų.
 
Psichologų pastebėjimu, tėvų kritika dėl per didelio svorio ypač traumuoja mergaičių psichiką. Užaugusios jos savo išvaizdą laiko vieninteliu svarbiu kriterijumi bendraujant su vyrais. Tai gali paskatinti gilias neurozes. Jei dukters svoris kelia problemų, reikėtų susirūpinti jos mityba, reguliariu fiziniu aktyvumu bei kt.
 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...
    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

    Vasarą norisi daugiau keliauti, mankštintis, poilsiauti, tačiau tam dažnai trukdo pavargusios ir sudirgusios pėdos. Dirbantiems stovimą darbą šiltuoju metų laiku taip pat kyla daugiau iššūkių. „Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris