Atostogų gadintojai: čeburekai, per daug alkoholio ir persivalgymas

www.lsveikata.lt
2014-08-11
Atostogos. Vien išgirdus šį žodį daugeliui kyla malonus atsipalaidavimo jausmas, mintys apie galimybę daryti tai, ką nori, ir niekur neskubėti. Tačiau apkartinti atostogas gali tamsieji jų palydovai – virškinimo sutrikimai, žarnyno infekcijos ar papildomi kilogramai.
Atostogų gadintojai: čeburekai, per daug alkoholio ir persivalgymas
Viena dažniausių atostogų bėdų – persivalgymas. Jo išvengti sunkiau poilsiaujantiems viešbučiuose su „viskas įskaičiuota“ tipo maitinimu. Valgomas be saiko, net geriausios kokybės maistas gali pakenkti. Rezultatas – prasta savijauta ir energijos trūkumas, prastesniu atveju – sutrikusi skrandžio ir žarnyno veikla.

Kaip per atostogas ilsėtis taip, kad atsipalaiduotų ne tik protas, bet ir kūnas, o pailsėję į darbą grįžtumėte žvalesni ir energingesni, pasakoja Vilniaus dietologijos centro gydytoja dietologė Eglė Kliukaitė.
 

- Kokias pagrindines mitybos klaidas daro poilsiaujantieji?
- Dažniausia klaida – mitybos režimo nesilaikymas. Atostogų metu mityba neturėtų smarkiai skirtis nuo įprastų dienų. Būtina nepraleisti ir pusryčių, ir pietų, ir vakarienės, kad gautume visų būtinų maistinių medžiagų – baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų ir mineralų. Jei atostogaujate aktyviau, reikia ir kelių lengvų užkandžių tarp pagrindinių valgymų.
Dar viena klaida – nepakankamas skysčių kiekis. Tad keliaujant visada reikėtų pasiimti su savimi vandens buteliuką. Šiltą dieną suaugusiam žmogui vidutiniškai patariama išgerti apie 2 litrus vandens. Beje, skysčių trūkumas organizme būna susijęs ir su alkoholio vartojimu. Pastarasis skatina skysčių netekimą.
 
- Kokie pavojai gresia atostogų metu?
- Atostogaujančių užsienio šalyse – neįprastas, egzotinis, mūsų skrandžiui sunkiau virškinamas maistas. Pasitaiko ir žarnyno infekcijų. Todėl reikėtų ypač atidžiai rinktis maistą, parduodamą gatvėje ar paplūdimyje, neretai laikomą antisanitarinėmis sąlygomis. O, pavyzdžiui, čeburekais užkandžiauti derėtų tik „iš didelės bėdos“ – jei neturite jokių kitų galimybių pavalgyti.
Kitas dalykas – persivalgymas. Jo išvengti sunkiau poilsiaujantiems viešbučiuose su „viskas įskaičiuota“ tipo maitinimu. Valgomas be saiko, net geriausios kokybės maistas gali pakenkti. Rezultatas – prasta savijauta ir energijos trūkumas, prastesniu atveju – sutrikusi skrandžio ir žarnyno veikla. Nuotaiką po atostogų gali pagadinti ir priaugti nereikalingi kilogramai.
Apskritai atostogų ir visos vasaros metu užuot stiprinantis čeburekais vertėtų išnaudoti šviežių vaisių, uogų ir daržovių sezono privilegijas – valgyti jų kasdien ir taip stiprinti imunitetą.
 
- Kuo maitintis mėgstantiems atostogauti aktyviai?
Aktyviai fizinei veiklai reikia daugiau energijos, taigi ir kaloringesnio, šiek tiek daugiau riebalų turinčio maisto. Didesnį dėmesį aktyviems poilsiautojams reikėtų skirti užkandžiams, kurie padeda prireikus numalšinti alkį ir ilgiau suteikia energijos.
Tikru energijos užtaisu galima vadinti riešutus. Jie turi daug baltymų, kalcio, kalio, magnio ir „geraisiais riebalais“ vadinamų polinesočiųjų riebalų rūgščių, kurių organizmas negeba pasigaminti pats ir gauna tik su maistu.  Šie produktai neapsunkina organizmo, bet energijos suteikia ilgiau. Alkiui malšinti tinka ir džiovinti vaisiai. Tiesa, ir vieni, ir kiti, yra kaloringi ir greitai suteikia sotumo jausmą, tad suaugusiam žmogui užtenka saujelės – apie 40 g riešutų ar 50-60 g džiovintų vaisių.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...
    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

    Vasarą norisi daugiau keliauti, mankštintis, poilsiauti, tačiau tam dažnai trukdo pavargusios ir sudirgusios pėdos. Dirbantiems stovimą darbą šiltuoju metų laiku taip pat kyla daugiau iššūkių. „Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris