Alternatyva plovikliams: dažnai pakaks tik karšto vandens

Aigustė Tavoraitė
2016-04-11
Neįsivaizduojate pavasarinio švarinimosi – namų valymo ar rūbų skalbimo – be visagalės buitinės chemijos? Toks patogumas gresia sveikatai – ypač, kai įvairias chemines priemones vartojate nesaikingai.  
Alternatyva plovikliams: dažnai pakaks tik karšto vandens
Norint visiškai pašalinti vartotų chemikalų likučius reikėtų gaminį perskalauti karštu vandeniu daugiau kaip 10 kartų. Todėl labai svarbu buitinės chemijos priemones naudoti taupiai ir pagal paskirtį.

Pavalgęs iškart plauna lėkštę

Kai kurios buityje naudojamos cheminės medžiagos gali sukelti alergiją, o per ilgesnį laiką pažeisti imunitetą, paskatinti net onkologines ligas, vaisingumo problemas. Nemažai žmonių save ramina – esą gyvenantys „be chemijos“. Tačiau pamirštama, kad mus visur supa cheminiai junginiai. Pasak Vilniaus universiteto Chemijos fakulteto profesoriaus dr. Albino Žilinsko, svarbiausia mokėti su jais tinkamai elgtis.
 
„Žmonės nenori gaišti daug laiko nešvarumams valyti. Tačiau lazda turi du galus. Norint visiškai pašalinti vartotų chemikalų likučius reikėtų gaminį perskalauti karštu vandeniu daugiau kaip 10 kartų. Todėl labai svarbu buitinės chemijos priemones naudoti taupiai ir pagal paskirtį. Pavyzdžiui, išplauti indams dažnai pakanka tik karšto vandens ir kempinėlės. Pats stengiuosi lėkštę išplauti iškart pavalgęs – kol nesustingo riebalai“, – sakė specialistas.

Net ir patį paprasčiausią muilą profesorius patarė vartoti saikingai, nes jis nuplauna mūsų odos apsauginį sluoksnį.
 
Ypač pavojingas – chloras 
Plovimo, valymo bei skalbimo priemonėse yra daugybė įvairių aktyvių medžiagų. Jos nevienodai agresyviai veikia žmogų. Štai vandeniui suminkštinti, kad efektyviai veiktų nešvarumus išplaunantys detergentai, anksčiau buvo plačiai vartojami fosfatai. Naudojant pagal paskirtį jie tiesiogiai sveikatai pavojaus nesukelia. Tačiau patekę į vandens telkinius fosfatai paskatina dumblių vešėjimą, todėl dabar juos keičia alternatyvi medžiaga – ceolitai.    
 
Siekiant balinimo efekto naudojami agresyvūs balikliai. Vieni jų yra mažiau toksiški, pavyzdžiui, vandenilio peroksidas, perboratai. Tačiau visiems gyviems organizmams didžiulį pavojų kelia chloras, kurio turinčios priemonės labai efektyviai balina audinius, išvalo bei dezinfekuoja unitazus ar kriaukles. Jo kvapą gamintojai maskuoja įvairiomis kvapiomis medžiagomis. 
 
Chloras ir jo junginiai ne tik dirgina odą, gleivines, bet gali sukelti ir kai kurias sunkias ligas. Ši medžiaga ilgai nesuskyla, migruoja vandeniu ar oru, gali kauptis gyvų organizmų riebaliniame sluoksnyje.
 
„Net iš uždarytos chloro turinčios priemonės išgaruoja mikrokiekiai šios toksinės medžiagos. Beje, nuodingos chloro dujos išsiskiria ir reakcijos metu sumaišius rūgštines ir šarmines valymo priemones, turinčias, pavyzdžiui, natrio hipochlorito. Žmonės turėtų atidžiai perskaityti vartojamos cheminės priemonės etiketę ir laikytis dozavimo instrukcijos“, – pabrėžė dr. A.Žilinskas.
 
Vartoti sodą – irgi su saiku 

Valikliuose naudojamas ir formaldehidas – efektyviai dezinfekuojanti bei konservuojanti, bet sveikatai pavojinga medžiaga. Aišku, jo galimas naudoti kiekis yra reglamentuotas. Labai atsargiai reikia elgtis valant paviršius su šarmais bei rūgštinėmis priemonėmis.
 
„Dirbant su cheminėmis priemonėmis pirmiausia reikia naudoti elementarias apsaugines priemones. Pilant miltelius reikėtų užsidėti kaukę arba rinktis presuotą ar skystą priemonę, naudoti apsaugines pirštines“, – patarė profesorius.  
 
Norint sumažinti neigiamą poveikį sveikatai galima rinktis ekologiškas buitinės chemijos priemones. Gera alternatyva – acto, amoniako tirpalai, geriamoji soda. Pastaroji medžiaga gana saugi, abrazyvinė, turi šiek tiek muilo savybių. Tačiau ir ją valymui derėtų naudoti saikingai – dėl mažų dėmelių nereikia pilti sodos stiklinės.


 
Patarimai
Šaldytuvo vidų valykite pasidarę mišinį iš sodos ir vandens arba atskiestu actu.
Jei sklinda nemalonus kvapas iš kanalizacijos vamzdžių, kartą per savaitę į kriauklę įpilkite stiklinę sodos.
 
Nestipriai užsikimšus kanalizacijos vamzdžiui, įpilkite stiklinę sodos ir stiklinę acto, palaukite 15 min. ir nuplaukite karštu vandeniu.
 
Jei norite pašalinti blogą skalbinių kvapą, šiek tiek sodos įpilkite į skalbimo mašiną.
Sudrėkinkite kriauklę, pabarstykite soda, nušveiskite ir nuplaukite vandeniu. Daugiau spindesio suteiks perplovimas actu.
 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...
    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

    Vasarą norisi daugiau keliauti, mankštintis, poilsiauti, tačiau tam dažnai trukdo pavargusios ir sudirgusios pėdos. Dirbantiems stovimą darbą šiltuoju metų laiku taip pat kyla daugiau iššūkių. „Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris