Vaistininkų argumentų neklauso nei ministerija, nei Seimas

Evelina Machova
2017-05-26
Seimas turėtų nuspręsti, ar vaistininkus tikrins slapti pirkėjai. Antradienį prie Parlamento piketą dėl to surengė Lietuvos farmacijos darbuotojų profsąjunga. Tiesa, kaip sako jos vadovė Lina Ganatauskienė, greičiausiai tai - bergždžias reikalas, mat jų nuomonės ir argumentų nei sveikatos apsaugos ministras, nei Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė nė nebando išklausyti.
Vaistininkų argumentų neklauso nei ministerija, nei Seimas
Prie Seimo Lietuvos farmacijos darbuotojų profsąjungos piketas sudomino tik teisinę neliečiamybę praradusio Seimo nario Gintaro Steponavičiaus dėmesį. Šis sakė vaistininkų problemas gerai žinąs, mat jo mama farmacininkė.

Faktas
T
rečiadienį, Lietuvos farmacijos darbuotojų profesinė sąjunga kreipėsi į Prezidentę bei Seimo pirmininką siūlydami, kad numatomose įstatymo pataisose dėl slaptų pirkėjų tikrinti ne vaistininkus, ar jie pasiūlė pigiausią vaistą, o tikrinti, ar vaistinėse esančiuose monitoriuose parodomas pigiausias vaistas.

 
Per vaistininkus baus verslininkus?
„Ar bent vienas pilietis norėtų būti sekamas? Ne. Kodėl tuomet reikia sekti farmacijos sektorių? Supratome, kad ši įstatymo pataisa skirta ne mums vaistininkams, o jūsų neva nesąžiningiems darbdaviams. Bet palaukite! Valstybė, kuri šią sritį atidavė privačiam verslui ir, panašu, kad dabar nori jį susigrąžinti, nes nesugeba su verslu tvarkytis, po traukinio ratais pakiša vaistininkus. Kodėl?

Argumentas, kad vaistininkai nepasiūlo pigiausio vaisto.

Bet ką mes dar galime padaryti? Kiekvienoje vaistinėje monitoriuje pacientas mato visus vaistus, gali laisvai išsirinkti pigiausią. Taip pat monitoriaus ekrane kiekvienas mato užrašą, jog gali rinktis pigiausią. Ant durų taip pat kaba tokie perspėjimai. Bet valdžia dar nori, kad vaistininkas kaip papūga tai be sustojimo kartotų visiems į vaistinę ateinantiems klientams?“, - klausia L.Ganatauskienė.

Kaip rodo tyrimai, vos 10 procentų vaistinių klientų pasirenka vaistininko rekomenduotą vaistą. Likę gi ateina tiksliai žinodami, ko jie nori. „Mes norime, kad vaistinės prisidėtų prie sąmoningumo kėlimo ir paaiškintų pacientams, kad tikrai generiniai vaistai yra tokie patys, tikrai neverta išlaidauti ir mokėti už vaistus brangiau. Jeigu pacientui vaistinėje bus gerai paaiškinta, jis rinksis pigesnį vaistą“, – praėjusią savaitę sakė Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos departamento direktorė Gita Krukienė.


„Perkalbėti pacientus rinktis kitą vaistą su ta pačia veikliąja medžiaga yra nelengva. Yra daug atvejų, kai žmogui pasiūlius pigiausią vaistą, šis iš karto vaistininkui atkerta: „Ką tu čia man siūlai, ar iš tikrųjų nori man kitą vaistą įkišti“,“ - sako Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė Elena Kvedarienė.

 

Vykdo kampanijas savo iniciatyva

Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė Elena Kvedarienė savo ruožtu teigia, kad perkalbėti pacientus rinktis kitą vaistą su ta pačia veikliąja medžiaga yra nelengva. „Mes jau dabar kartu su ministerija vykdome kampanijas „Skaidri vaisto kaina“ ir „Rinkis vaistą atsakingai“. Bet praktika rodo, kad yra daug atvejų, kai žmogui pasiūlius pigiausią vaistą, šis iš karto vaistininkui atkerta: „Ką tu čia man siūlai, ar iš tikrųjų nori man kitą vaistą įkišti“. Sunku yra bendradarbiauti ir įrodyti, nes dauguma pacientų tikrai galvoja, kodėl čia tas vaistininkas jam siūlo pigiausią vaistą“, - teigia E.Kvedarienė.


L.Ganatauskienė sako, kad pacientai gydymą aptarę su gydytojų paiso šio, o ne vaistininko rekomendacijų. „Gydytojas stebi paciento sveikatos būklę, yra atsakingas už pacientui paskirtą gydymą. Lėtine liga sergantį žmogų, kuris nuo gydymo pradžios vartojo etinį vaistą, prie jo yra įpratęs, įtikinti pakeisti gydymą generiniu per dieną, savaitę ar mėnesį praktiškai neįmanoma. Požiūriui pakeisti reikia laiko. Bet esame stumiami į kampą situaciją pakeisti per dieną.
 

Politikai, kai juos kritikuoja, jog pokyčių nematyti, ką sako? Palaukite, mes dar tik pusmetį valdžioje. O vaistininkai turi viską pakeisti per dieną ir yra verčiami pacientui per prievartą brukti pigiausią vaistą. Lyg to būtų maža -  dar ir būsime sekami“, - piktinasi L.Ganatauskienė, pridurdama, kad tokie sprendimai Seime stumiami buldozeriu neįsiklausant į specialistų argumentus.
 
Profsąjungos nariai sako, kad surinkę grupę „sveiką protą išlaikiusių Seimo narių“ kreipsis į Konstitucinį Teismą. „Pirmiausia esame Lietuvos piliečiai ir tokie sprendimai, kaip slapti tikrinimai, pažeidžia mūsų konstitucinės teises. Dirbame padidėjusios rizikos sąlygomis, jaučiame tiek protinę, tiek emocinę įtampą, privalome įsiminti tūkstančius tarptautinių vaistų pavadinimų. Ir dar būsime slaptai tikrinami?! Ar mes gyvename demokratinėje valstybėje, kur žmogus gali išsakyti savo nuomonę, ar pas mus jau įvesta diktatūra?“ - klausia L.Ganatauskienė.


Tarp kitko
Penktadienį pristatyta Lietuvos vaistinių asociacijos užsakymu gegužės mėnesį internetu atlikta daugiau kaip 1 tūkst. gyventojų apklausa, kuri, pasak E.Kvadarienės, įrodo, kad jų vartojamam vaistui tapus nekompensuojamam, pacientai ir toliau norėtų gydytis tuo pačiu medikamentu. „24 proc. atsakė, kad ir toliau pirktų tuos vaistus, kuriuos dabar vartoja, nors jie ir būtų išbraukti iš Kompensuojamųjų vaistų sąrašo“, – aiškino E.Kvedarienė.
Tuo metu Sveikatos apsaugos ministerija atkreipė dėmesį, kad 65 proc. respondentų atsakė, jog jų vaistą išbraukus iš kompensuojamųjų sąrašo, jie tikrai arba greičiausiai rinktųsi kitą vaistą. 


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Sveika šeima


  Jums tinkanti arbata gali atnešti daug naudos

  Arbata gaivina kūną, minkština širdį, budina mintį, sakė senovės persų gydytojas Avicenna. Kada kokią arbatą gerti, kaip ją paruošti, pasakoja prekybos tinklo „Skonis ir kvapas“ atstovas, arbatos žinovas Andrius Žilinskas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica