Vaistininkų argumentų neklauso nei ministerija, nei Seimas

Evelina Machova
2017-05-26
Seimas turėtų nuspręsti, ar vaistininkus tikrins slapti pirkėjai. Antradienį prie Parlamento piketą dėl to surengė Lietuvos farmacijos darbuotojų profsąjunga. Tiesa, kaip sako jos vadovė Lina Ganatauskienė, greičiausiai tai - bergždžias reikalas, mat jų nuomonės ir argumentų nei sveikatos apsaugos ministras, nei Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė nė nebando išklausyti.
Vaistininkų argumentų neklauso nei ministerija, nei Seimas
Prie Seimo Lietuvos farmacijos darbuotojų profsąjungos piketas sudomino tik teisinę neliečiamybę praradusio Seimo nario Gintaro Steponavičiaus dėmesį. Šis sakė vaistininkų problemas gerai žinąs, mat jo mama farmacininkė.

Faktas
T
rečiadienį, Lietuvos farmacijos darbuotojų profesinė sąjunga kreipėsi į Prezidentę bei Seimo pirmininką siūlydami, kad numatomose įstatymo pataisose dėl slaptų pirkėjų tikrinti ne vaistininkus, ar jie pasiūlė pigiausią vaistą, o tikrinti, ar vaistinėse esančiuose monitoriuose parodomas pigiausias vaistas.

 
Per vaistininkus baus verslininkus?
„Ar bent vienas pilietis norėtų būti sekamas? Ne. Kodėl tuomet reikia sekti farmacijos sektorių? Supratome, kad ši įstatymo pataisa skirta ne mums vaistininkams, o jūsų neva nesąžiningiems darbdaviams. Bet palaukite! Valstybė, kuri šią sritį atidavė privačiam verslui ir, panašu, kad dabar nori jį susigrąžinti, nes nesugeba su verslu tvarkytis, po traukinio ratais pakiša vaistininkus. Kodėl?

Argumentas, kad vaistininkai nepasiūlo pigiausio vaisto.

Bet ką mes dar galime padaryti? Kiekvienoje vaistinėje monitoriuje pacientas mato visus vaistus, gali laisvai išsirinkti pigiausią. Taip pat monitoriaus ekrane kiekvienas mato užrašą, jog gali rinktis pigiausią. Ant durų taip pat kaba tokie perspėjimai. Bet valdžia dar nori, kad vaistininkas kaip papūga tai be sustojimo kartotų visiems į vaistinę ateinantiems klientams?“, - klausia L.Ganatauskienė.

Kaip rodo tyrimai, vos 10 procentų vaistinių klientų pasirenka vaistininko rekomenduotą vaistą. Likę gi ateina tiksliai žinodami, ko jie nori. „Mes norime, kad vaistinės prisidėtų prie sąmoningumo kėlimo ir paaiškintų pacientams, kad tikrai generiniai vaistai yra tokie patys, tikrai neverta išlaidauti ir mokėti už vaistus brangiau. Jeigu pacientui vaistinėje bus gerai paaiškinta, jis rinksis pigesnį vaistą“, – praėjusią savaitę sakė Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos departamento direktorė Gita Krukienė.


„Perkalbėti pacientus rinktis kitą vaistą su ta pačia veikliąja medžiaga yra nelengva. Yra daug atvejų, kai žmogui pasiūlius pigiausią vaistą, šis iš karto vaistininkui atkerta: „Ką tu čia man siūlai, ar iš tikrųjų nori man kitą vaistą įkišti“,“ - sako Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė Elena Kvedarienė.

 

Vykdo kampanijas savo iniciatyva

Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė Elena Kvedarienė savo ruožtu teigia, kad perkalbėti pacientus rinktis kitą vaistą su ta pačia veikliąja medžiaga yra nelengva. „Mes jau dabar kartu su ministerija vykdome kampanijas „Skaidri vaisto kaina“ ir „Rinkis vaistą atsakingai“. Bet praktika rodo, kad yra daug atvejų, kai žmogui pasiūlius pigiausią vaistą, šis iš karto vaistininkui atkerta: „Ką tu čia man siūlai, ar iš tikrųjų nori man kitą vaistą įkišti“. Sunku yra bendradarbiauti ir įrodyti, nes dauguma pacientų tikrai galvoja, kodėl čia tas vaistininkas jam siūlo pigiausią vaistą“, - teigia E.Kvedarienė.


L.Ganatauskienė sako, kad pacientai gydymą aptarę su gydytojų paiso šio, o ne vaistininko rekomendacijų. „Gydytojas stebi paciento sveikatos būklę, yra atsakingas už pacientui paskirtą gydymą. Lėtine liga sergantį žmogų, kuris nuo gydymo pradžios vartojo etinį vaistą, prie jo yra įpratęs, įtikinti pakeisti gydymą generiniu per dieną, savaitę ar mėnesį praktiškai neįmanoma. Požiūriui pakeisti reikia laiko. Bet esame stumiami į kampą situaciją pakeisti per dieną.
 

Politikai, kai juos kritikuoja, jog pokyčių nematyti, ką sako? Palaukite, mes dar tik pusmetį valdžioje. O vaistininkai turi viską pakeisti per dieną ir yra verčiami pacientui per prievartą brukti pigiausią vaistą. Lyg to būtų maža -  dar ir būsime sekami“, - piktinasi L.Ganatauskienė, pridurdama, kad tokie sprendimai Seime stumiami buldozeriu neįsiklausant į specialistų argumentus.
 
Profsąjungos nariai sako, kad surinkę grupę „sveiką protą išlaikiusių Seimo narių“ kreipsis į Konstitucinį Teismą. „Pirmiausia esame Lietuvos piliečiai ir tokie sprendimai, kaip slapti tikrinimai, pažeidžia mūsų konstitucinės teises. Dirbame padidėjusios rizikos sąlygomis, jaučiame tiek protinę, tiek emocinę įtampą, privalome įsiminti tūkstančius tarptautinių vaistų pavadinimų. Ir dar būsime slaptai tikrinami?! Ar mes gyvename demokratinėje valstybėje, kur žmogus gali išsakyti savo nuomonę, ar pas mus jau įvesta diktatūra?“ - klausia L.Ganatauskienė.


Tarp kitko
Penktadienį pristatyta Lietuvos vaistinių asociacijos užsakymu gegužės mėnesį internetu atlikta daugiau kaip 1 tūkst. gyventojų apklausa, kuri, pasak E.Kvadarienės, įrodo, kad jų vartojamam vaistui tapus nekompensuojamam, pacientai ir toliau norėtų gydytis tuo pačiu medikamentu. „24 proc. atsakė, kad ir toliau pirktų tuos vaistus, kuriuos dabar vartoja, nors jie ir būtų išbraukti iš Kompensuojamųjų vaistų sąrašo“, – aiškino E.Kvedarienė.
Tuo metu Sveikatos apsaugos ministerija atkreipė dėmesį, kad 65 proc. respondentų atsakė, jog jų vaistą išbraukus iš kompensuojamųjų sąrašo, jie tikrai arba greičiausiai rinktųsi kitą vaistą. 


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris