Vaistininkai vargsta perskaičiuodami kainas

Deimantė Gruodė
2017-11-13
Dažnai keičiamas Kompensuojamų vaistų kainynas pykdo vaistininkų bendruomenę. Šie skundžiasi, kad skiriamas per trumpas laikas sutvarkyti ir tinkamai pakeisti naujas kainas. Dėl tokios skubos neišvengiama grubių klaidų tikimybė. Vaistinių atstovai pasakoja apie tokius atvejus, kai apskaičiuojama ne ta kaina ir tenka ieškoti kliento, kad būtų grąžintas skirtumas.
Vaistininkai vargsta perskaičiuodami kainas
Vaistininkų darbus apsunkina tai, kad stringa elektroninis receptas ir nemažai nesklandumų įneša ir dažnai besikeičiantis kompensuojamųjų vaistų sąrašas

Siūlo tobulinti
 
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskleidė džiugią žinią, kad naujame kainyne atsirado daugiau vaistų su mažesnėmis priemokomis pacientams, daugiau naujų vaistų ir veikliųjų medžiagų, kurių iki šiol nebuvo. O ką apie naują SAM „kūrinį“ kalba patys vaistininkai?
„Vis dar yra šiek tiek sumaišties, kai vieni vaistai buvo išbraukti iš Kompensuojamųjų sąrašo, o kitų, kompensuojamų, pigesnių, nėra pakankamai ar gamintojai jų apskritai netiekia Lietuvos rinkai.

 
Tačiau, be abejonės, įvesti pokyčiai nemažai daliai gyventojų palengvino finansinę naštą, sulaukiame išties gerų lankytojų reakcijų. Tad tikimės, kad po truputį tobulinant esamą sistemą, prisijungiant naujiems gamintojams, bus pasiektas gyventojams palankiausias rezultatas“, – sako „BENU vaistinės“ vadovė Lietuvoje Rasa Marcinkevičienė.
 
„Prieš kelias dienas mačiau buvo tik šešiasdešimt vienas pakeitimas. Dabar gi rankomis nereikia nieko daryti ir perskaičiuoti receptinių vaistų kainų. Darbus apsunkina tai, kad stringa elektroninis receptas, nes vakar trikdžiai užsitęsė pusė dienos visoje Lietuvoje“, – sako „Vokiečių“ vaistinės vedėja Jolita Skinderskienė.
 
Pastabų išsakė ir Šiauliuose esančios jokiam vaistinių tinklui nepriklausančios vaistinės „Valerijonas“ direktorė Almyra Girdenienė. „Mes, nepriklausomi vaistininkai, ruošiamės susitikti su Seimo Sveikatos reikalų komiteto nariais ir išsakyti savo pastabas. Mano įsitikinimu, jeigu siūlome generinį vaistą, jis turi būti patikimas ir žinomų gamintojų, o ne kokių nors nežinomų. Nes mūsų žmonės įpratę gydytis gerais vaistais, nebūtinai firminiais. Mes, lietuviai, nusipelnę gydytis gerais vaistais“, – kalbėjo direktorė.
 
Nežino, kaip sumažinti kainas
 
„Į kainyną yra įtrauktos dvi visiškai naujos veikliosios medžiagos, kurios anksčiau nebuvo kompensuojamos. Šie vaistai skirti gydyti epilepsiją bei hepatitą C, tad šių vaistų kompensavimas yra svarbus pasiekimas ir reali pagalba pacientams. Taip pat norime nuoširdžiai padėkoti vaistų gamintojams, kurie ir toliau mažina kainas, taip prisidėdami prie bendro siekio – mažesnių vaistų kainų žmonėms. Tai socialiai atsakingo verslo pavyzdys, iš kurio galime pasimokyti“, – pranešime spaudai cituojamas sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Naujame kainyne įrašyti apie 2 tūkstančiai prekinių vaistų pavadinimų, iš jų – 106 nauji pavadinimai. 
„Šiam kainynui farmacijos kompanijos 1 029 vaistams pritaikė nuolaidas pacientų priemokoms. Taip pat buvo mažintos ir bazinės vaistų kainos. Tai leis sutaupyti ne tik pacientams, bet ir 1,7 mln. Eur per ketvirtį Privalomojo sveikatos draudimo fondui (PSDF). Už šiuos pinigus bus galima pradėti kompensuoti dar daugiau naujų žmonėms reikalingų vaistų“, – rašoma SAM pranešime.
 
„Pats baisiausias dalykas yra tas, kad ministras sutinka, jog turi būti mažinamos kainos, bet nėra nurodymo, kaip tai padaryti. Mes, pavyzdžiui, vaistus nupirkę brangia kaina. O ateina ta diena ir jau turi pigiai parduoti. Gamintojui turi atsiskaityti brangiai, žmogui parduoti pigiai. Kur versle įmanomi tokie dalykai?
 
Tad norėtume, kad būtų nustatytas mechanizmas tuo pačiu ministro įsakymu, kaip vaistinėms padengti kainų skirtumą. Tinklinėms vaistinėms, manau, padengia. Liekame mes, nepriklausomi vaistininkai. Žinoma, gerai, kad yra mažinamos kainos. Bet kaip gali būti, kad nepriklausomas vaistininkas iš savo kišenės turi dengti galingų firmų, mažinančių kainą pagal ministro nurodymus ir paliekančių perpus pigesnius vaistus, nuostolius“, – sako vaistinės „Valerijonas“ direktorė A.Girdenienė.
 
Perka tuos, kurie veikia
 
Nepaisant stiprėjančios ekonomikos, Lietuvos gyventojai yra jautrūs vaistų kainai. 
„Ypač kainų pasikeitimus pastebi vyresnio amžiaus ir, natūralu, dažnai silpnesnės sveikatos žmonės. Jie paprastai dažniau perka vaistus, tad jų kainą žino tiksliai. Todėl bendrą valdžios iniciatyvą siekti mažinti vaistų kainas, ieškoti galimybių, kad visi vaistai būtų prieinami sergantiesiems, nepaisant jų finansinės padėties, vertiname gerai. Tačiau ne mažiau svarbu užtikrinti, kad gyventojai turėtų galimybę pasirinkti jų organizmui individualiai tinkamiausius vaistus, kad netektų rinktis mažiau tinkamo, bet pigesnio preparato. Vaistinėse pastebime, kad dažnai žmogus vis tiek perka tą patį vaistą, net jei priemoka jam pasikeitė. Jei liga lėtinė, asmuo negali nutraukti vaistų, perka tuos, kurie jam veiksmingi“, – sako BENU vaistinės vadovė Lietuvoje R.Marcinkevičienė.

KOMENTARAS:
 
Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė:
 
- Palaikome tikslą ieškoti galimybių, kaip vaistai pacientams galėtų kainuoti kuo mažiau. Tačiau vaistininkų bendruomenė pastebi ir kylančių nesklandumų dėl dabar itin dažnai keičiamo Kompensuojamųjų vaistų kainyno. Viena problemų – vaistinėms paliekama, galima sakyti, akimirka sutvarkyti ir tinkamai pakeisti naujas kainas. Žinant, koks yra vaistinių preparatų kiekis, be administracijos darbuotojų viršvalandžių tinkamai pasiruošti darbui nėra galimybės. Dėl tokios skubos neišvengiama ir klaidų tikimybė. Pasitaiko atvejų, kai apskaičiuojama ne ta kaina ir tenka ieškoti kliento, kad būtų grąžintas skirtumas.
Grįžtant prie esminio tikslo – kuo mažesnių priemokų už vaistus, visuomet pasisakome, kad jokiu būdu neturi mažėti vaistų pasirinkimas. Pacientus gydo gydytojai, todėl vaistininkų bendruomenė jokiu būdu nenori būti ta, kuri žmones nuvilia, nes šie neranda vaistų, kuriais gydėsi iki šiol.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris