Sudėtinių vaistų kompensavimas – pralaužti tik pirmieji ledai?

Ana Daukševič
2014-07-25
Praėjusią savaitę Sveikatos apsaugos ministerija garsiai pasidžiaugė esą pakeitus sudėtinių vaistų kompensavimo tvarką, jie bus lengviau prieinami gyventojams. Tačiau farmacininkai kiek atsargesni. „Šiuo metu pasiektas šioks toks kompromisas, tačiau mūsų rinka labai maža, todėl dalis sudėtinių vaistų ir toliau aplenks Lietuvą“, - tikina jie.
Sudėtinių vaistų kompensavimas – pralaužti tik pirmieji ledai?
Farmacininkai teigia, kad dėl kainų apribojimų ir mažos rinkos dauguma sudėtinių vaistų ir toliau aplenks Lietuvą.

Geriau, bet ne gerai
Prieš keletą metų sugriežtinus tvarką (sudėtinių vaistų įtraukimo į Kompensuojamų sąrašą – red. past.), buvo paduota tik keletas paraiškų, nes daugelis preparatų nebuvo registruojama dėl itin griežto reikalavimo kainai; pateikti sudėtinių kainą pagal pačias pigiausias sudėtinių vaistų dalis, esančias Kompensuojamųjų vaistų kainyne. Dabar pasiektas šioks toks kompromisas, bet dalis sudėtinių ir toliau aplenks Lietuvą. Pateiksiu tokį pavyzdį: sudėtinis vaistas  hipertenzijai gydyti Latvijoje įtrauktas į kainyną su gamykline kaina 6,5 euro. Tai atitinka Europos šalių vidurkį, nes latviai netaiko jokių kainos apribojimų sudėtiniams vaistams, tik kompensuoja nuo pigiausių dalių. Tuo tarpu pagal mūsų tvarką reikalaujant nuo pigiausių generinų preparatų kainų, leistina kaina buvo 2,17 euro!“, - susidariusią padėtį komentuoja įmonės „Servier Pharma“ vadovas Mindaugas Papievis.
Ministerijos pranešime skaitome: „Patobulinta tvarka nustato, kad sudėtinio vaisto gamintojo deklaruota kaina gali būti 40 proc. didesnė negu jį sudarančių veikliųjų medžiagų mažiausių deklaruotų kainų suma, o paraiškos dėl tokių vaistų įtraukimo svarstomos be eilės. Todėl atsiranda geresnės galimybės naujiems sudėtiniams vaistams patekti į kompensavimo sistemą ir gerėja šių vaistų prieinamumas pacientams“. Tačiau M.Papievis tikina, kad net ir pridėjus tuos 40 proc., situacija iš esmės nesikeis.

„Pridėkite tuos stebuklingus plius 40 procentų ir paskaičiuokite, ką gauname. Aukščiausia į kainyną leidžiama kaina būtų 3,04 euro, kai Latvijoje - 6,5 euro... Taigi galime džiaugtis, kad Lietuvos pacientams bus priemokos ženkliai mažesnės, bet džiaugsimės neilgai, nes didmenininkai dėl kainų skirtumo pradės paralelinį eksportą į Latviją“, - sako M.Papievis.

Išeitis – atsisakyti apribojimų?
Ar yra išeitis ir galimybė užtikrinti, kad sudėtiniai vaistai iš tikrųjų būtų labiau prieinami pacientams? M.Papievis sako yra ir ta išeitis - visai panaikinti kainos ribojimą sudėtiniams medikamentams. „Reiktų visai panaikinti kainos ribojimą sudėtiniams, nes tai yra absurdas. Sudėtinius vaistus vis tiek kompensuoja pagal pigiausius komponentus, taigi valstybė daugiau neišleidžia, o pacientams didėja pasirinkimo galimybė. Be to, neprotingai aukštomis kainomis niekas neregistruos dėl proporcingai didėjančių priemokų. Kitaip sakant, išlieka toliau gana griežtas apribojimas kainai ir kadangi mūsų rinka labai maža, dalis sudėtinių vaistų ir toliau aplenks Lietuvą. Naujoji tvarka ne visoms kompanijoms sudarys galimybę įvežti vaistų už reikalaujamą kainą. Tarkime, jeigu pigiausių dalių kainų suma yra 10 eurų, maksimali reikalaujama kaina būtų 14 eurų, o kompanijos nustatyta minimali kaina ES - 17 eurų ir iškyla problema gauti leidimą ekskliuzyvinei kainai Lietuvai“, - sako M.Papievis. Kodėl gi, sudėtinių medikamentų kaina nėra lygi jos pigiausių generinių kompanijų sudedamųjų vaistų kainų sumai? Aritmetika paprasta – neužtenka tik suplakti dviejų ar daugiau vaistų į vieną, būtina dar atlikti ne vieną tyrimą, kuris įrodytų, jog šie medikamentai gali būti „suplakti į vieną kokteilį“. O kaip žinome, klinikiniai tyrimai – brangus malonumas.
 
Įžvelgia tik pliusus

„Dabar antro ir trečio laipsnio hipertenzijos gydymui rekomenduojama skirti iš karto kelių medikamentų derinį. Aišku, žmogui žymiai patogiau išgerti vieną tabletę ir sureguliuoti kraujospūdį. Pacientas neužmirš išgerti vienos tabletės. Be to, medikamento poveikis taip pat yra žymiai geresnis. Taigi, matau tik pliusus“, - paklausta, kaip vertina sudėtinius medikamentus atsako SAM vyriausioji kardiologijos srities specialistė Klaipėdos kraštui Dalia Jarašiūnienė. Pasak jos, kuo daugiau bus sudėtinių vaistų, tuo pacientams patogiau. „Be abejo, tokie medikamentai nėra pigūs, tačiau pirkdamas kelis vaistus, žmogus sumokės dar daugiau. Tiesa, kiekvienam pacientui sudėtinis vaistas turi būti atidžiai parinktas. Juk žmogus gali netoleruoti vienos ar kitos jame esančios medžiagos. Kuo didesnis sudėtinių vaistų pasirinkimas, tuo pacientui daugiau galimybių rasti sau tinkamą“, - sako medikė.
Tuo tarpu M.Papievis įžvelgia ir dar vieną sudėtinių medikamentų pliusą. „Mažesnis tablečių skaičius ne taip slegia psichologiškai, ypač jaunesnius dirbančius žmones ir tada jų didesnis procentas nuosekliau, o kartu ir veiksmingiau gydosi. Hipertenzijos ligos atveju, siekiant sureguliuoti kraujospūdį, neretai reikia skirti 3-4 vaistus ir dalis pacientų reguliariai nesigydo, dėl ko didėja infarktų, insultų tikimybė. Gydytojai pastaraisiais metais labiau linkę skirti sudėtinius vaistus, būtent dėl tų pačių priežasčių“, - teigia M.Papievis.
 
Komentaras
Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė:
- Aišku, kad į Kompensuojamų vaistų sąrašą reikia įtraukti įvairius medikamentus, įskaitant ir sudėtinius. Daug patogiau yra išgerti vieną vaistą vietoje kelių. Tiesa, labai svarbu, kaip bus kompensuojami šie medikamentai - kaip apskaičiuos kainą. Pažadų būna labai daug, bet pažiūrėsime, kaip realiai jie bus įgyvendinti. Jeigu bazinė kaina bus skaičiuojama pagal pigiausius medikamentus, jie gali būti paprasčiausiai neprieinami pacientams. Diabeto gydymui taip pat yra registruoti sudėtiniai medikamentai, kai kurie jų kol kas nėra kompensuojami.
 
Tarp kitko
Pagal naująją tvarką patekimą į kainyno papildymą trumpėja maždaug trigubai - nuo devynių iki trijų mėnesių.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris