Problemą žino, bet spręsti nedrįsta

Evelina Machova
2015-11-13
Posėdyje Seimo Sveikatos reikalų komiteto nariai pyko, kodėl jiems ir vėl tenka svarstyti vieno vaisto kompensavimą. Pasak komiteto pirmininkės Dangutės Mikutienės, tai jau tampa įprastu reiškiniu, tik klausimas, ką gi tuomet veikia Sveikatos apsaugos ministerija bei jai pavaldžios institucijos – Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba ir Valstybinė ligonių kasa?
Problemą žino, bet spręsti nedrįsta
Specialistai pripažįsta, kad vaisto, kuris reikalingas moterims, sergančioms kiaušidžių vėžiu, nekompensavimo problema žinoma jau ne vienerius metus, bet sprendimo niekas nesiryžta priimti.

Tokia jau sistema...

Pasak Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos vadovo Gintauto Barcio, medikamentas (bevacizumabas - red. past.), kurio kompensavimo, tiksliau, nekompensavimo problemos kėlė Seimo narių pyktį į Kompensuojamųjų vaistų sąrašą nėra įtrauktas, todėl, kad jo terapinė vertė nėra aukšta. Nieko čia nepadarysi, tokia jau ta mūsų sistema...

Jam antrina ir Valstybinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotoja Neringa Bernotienė, teigdama, kad ne vienerius metus galiojanti sistema neleidžia vadovautis emocijomis, o tik itin griežtais kriterijais. Tiesa, specialistai pripažįsta, kad šio vaisto, kuris reikalingas moterims, sergančioms kiaušidžių vėžiu, nekompensavimo problema žinoma jau ne vienerius metus, bet...
„Ką tuomet pasakyti moteriai, kuriai gydytojų konsiliumas vienbalsiai rekomenduoja būtent šį vaistą, kaip vienintelę išeitį? Tuo labiau kai kitose šalyse išskyrus dar Latviją ir Rumuniją šis vaistas yra prieinamas“, - klausė D.Mikutienė.
Su pirmininkės teiginiais apie vienintelę išeitį nesutinka sveikatos apsaugos viceministrė Laimutė Vaidelienė. Pasak jos, moterys turi kitą pasirinkimą, kuris yra kompensuojamas valstybės – chemoterapija. Tiesa, šiuo klausimu medikų nuomonė šiek tiek kitokia. „Taip, turi tokią galimybę, tačiau yra nedidelė grupė moterų maždaug šešiasdešimt, be to, jaunų, kurioms šis vaistas yra vienintelė išeitis gyvenimą paliginti penkeriais metais“, - sako Nacionalinio vėžio instituto gydytoja onkologas-ginekologas Kastytis Žilinskas. Tiesa, medikas pripažįsta, kad kalbant apie kiaušidžių vėžį, nėra vieno gero varianto, ligą sunku gydyti.

Kalbų daug, bet niekas nesikeičia
Pasak Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos Europos Sąjungos reikalų skyriaus vedėjos Jolantos Gulbinovič, teigti, jog visa Lietuvos vaistų kompensavimo sistema bloga, tikrai negalima. Juk kiekvienoje šalyje ji skirtinga, todėl ir kai kurie palyginimai dėl vaistų kompensavimo ne visai teisingi. Tarkime, Jungtinėje Karalystėje yra valstybinis fondas onkologinėms ligoms gydyti. Iš jo gali būti kompensuojamas gydymas, kurio nerekomenduoja kompensuoti Jungtinės Karalystės Nacionalinis sveikatos ir priežiūros pažangos institutas. Tačiau pacientai reikiamo gydymo sulaukia būtent dėl šio fondo.
Pasak Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojo Antano Matulo, apie tai, kad dabartinė vaistų kompensavimo sistema neefektyvi ir neveiksminga, kalbama ne vienerius metus. Bet ar kas keičiasi? „Pikčiausia, kad žiniasklaida atranda spragas, kur tiek Sveikatos apsaugos ministerija, tiek ir jai pavaldžios institucijos klysta, bet nesiima jokių sprendimų. Kad nors ateitumėte su pasiūlymu, kad ir steigti tokį valstybinį fondą kaip Jungtinėje Karalystėje. Mes tokiam žingsniui tikrai pritartumėm, bet gi nesulaukiame net siūlymų. Per pastaruosius kelerius metus nematau jokių reformų, kad situacija gerėtų, tik visokius atsirašinėjimus ir pasiteisinimus, kad nėra pinigų. Bet kiek tai galime kartoti?“, - klausė A.Matulas.

 
Priminė pažadus
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė G.Barciui priminė, kad prieš kelerius metus buvo prašoma peržiūrėti dabar kompensuojamus maždaug 100 vaistų, skirtų širdies ir kraujagyslių ligoms gydyti, kurie įtraukti į Kompensuojamųjų vaistų sąrašą, tačiau jų indikacijos kelia nemažai abejonių. G.Barcys teigė, jog ši užduotis atlikta ir riekia pripažinti, kad situacija nėra labai gera: kai kurios indikacijos išties kelia abejonių, bet kol kas jokių sprendimų nepriimta, nes tai jau ne jų kompetencija.
Savo ruožtu sveikatos ekonomistai sako, kad pakeisti filosofiją - kompensuojame viską arba nieko - galima tik tuomet, jei dalis dabar šimtu procentų kompensuojamųjų vaistų būtų perkelti į devyniasdešimties procentų kompensavimo lygį. Tuomet atsirastų daugiau galimybių kompensuoti ne vienerius metus dėl lėšų trūkumo nekompensuojamus vaistus.
 

Komentaras
Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Kęstas Komskis:


- Tiek Sveikatos apsaugos ministerija, tiek ligonių kasos, tiek Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba yra biurokratai. Viską sprendžia tik pagal popieriukus. Iš asmeninės patirties galiu pasakyti, kad sergančios žmonos gyvenimą pratęsiau dvylika metų, pats pirkdamas vaistus, kurių mūsų šalis nekompensuoja. Kad vaistas patektų į Kompensuojamųjų vaistų sąrašą, svarstoma kelerius metus, nepaisant fakto, kad visa Europa vieną ar kitą vaistą jau kompensuoja aštuonerius ar daugiau metų. O mes? Vis svarstome. Jei kolegos ir nepritars, asmeniškai kreipsiuosi į Specialiųjų tyrimų tarnybą, kad būtų išsiaiškinta, kas čia vyksta ar nekuriami kokie specialūs trukdžiai. Nes pastaruoju metu susidaro įspūdis, jog čia slepiasi kažkokie interesai. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris