Pasenusių medikamentų kasmet surenkama vis daugiau

Violeta Bučiūtė
2016-07-11
Laikai, kai maždaug prieš septynerius metus žurnalistai straipsnių turinius apkarstydavo faktais, jog vaistinės nepriima pasenusių vaistų, baigėsi. Kasmet vaistinės jų surenka vis daugiau. Situacija pasikeitė ne dėl to, kad farmacininkai susirūpino aplinkosauga, tiesiog Sveikatos apsaugos ministerija pagaliau atliko savo darbą.
Pasenusių medikamentų kasmet surenkama vis daugiau

Darbai pagaliau atlikti
„Pastaruoju metu skundų dėl vaistinėse nepriimtų pasenusių vaistų iš gyventojų negauname. Matyt, taip yra todėl, kad anksčiau buvo privaloma pasenusius medikamentus surinkti, tačiau Sveikatos apsaugos ministerija nebuvo nustačiusi, kas už tai sumokės.
Dabar ministerija skiria pinigų šiai paslaugai finansuoti, todėl vaistinės mielai priima atliekas iš gyventojų, kurias vėliau surenka įmonė, laimėjusi viešąjį konkursą“, - sakė Valstybinės vaistų kontrolės Farmacinių įmonių inspektavimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Diana Leleckaitė.
Pastaruosius dvejus metus paslaugą teikia UAB „Tekasta“.
 

Kasmet vis daugiau
Žinoma, vaistinės optimizmu netrykšta, kadangi joms tenka nemokamai administruoti pasenusių vaistų surinkimo procesus. Farmacininkai papildomai skiria laiko naikintiniems medikamentams surūšiuoti, o ir atliekų sandėliavimas sudaro nepatogumų dėl vietos stygiaus bei higieninių sumetimų.
„Pastebime, kad klientai vis dažniau pasitikrina namuose turimus vaistus ir tuos, kurių galiojimo laikas pasibaigęs, atneša į vaistines. Pirmąjį šių metų ketvirtį surinkta dvidešimt dvejais procentais daugiau nei per tą patį laikotarpį pernai“, - sakė „Eurovaistinės“ komunikacijos vadovė Laura Bielskė.
Tai, kad naikintinų medicininių preparatų, atnešamų į vaistines vis daugėja, patvirtino ir „Camelia“ vaistinių tinklo generalinė direktorė Aušra Budrikienė.
 
Sąmoningumas – ne pagrindinis argumentas
Nepaisant komentarų, jog žmonės tampa sąmoningesni ir tausoja gamtą, „Benu“ vaistinių tinklo farmacinės veiklos vadovė Jovita Vaitkevičiūtė mano kitaip.
„Prieš trejus metus naikinti atidavėme beveik tris šimtus kilogramų, tiek vaistinės, tiek priimtų iš gyventojų medikamentų. Vaistinė už iš gyventojų surinktus pasenusius ar nevartojamus vaistus mokėjo savo sąskaita, atiduodama juos farmacinių atliekų šalinimo įmonei.
Po metų tokių atliekų, priimtų tik iš gyventojų, buvo atiduota daugiau – beveik penki šimtai kilogramų. Padidėjimą lėmė tai, jog Sveikatos apsaugos ministerija pradėjo finansuoti pasenusių vaistinių preparatų, priimtų iš gyventojų, naikinimą ir viešai ragino gyventojus neišmesti pasenusių vaistų, o atnešti vaistines“, - tikino J.Vaitkevičiūtė.
 
Kainos atskleisti nenori
SAM turimais duomenimis, 2014-aisiais iš gyventojų buvo surinkta ir pašalinta 5,613 tonų naikintinų vaistų, 2015-aisiais – 5,83011 tonų.

Apie tai, kiek iš tikrųjų valstybei kainuoja finansuoti naikintinų atliekų surinkimas – SAM Farmacijos departamento Vaistinių ir farmacijos specialistų skyriaus vedėja M.Domeikienė nutylėjo, nepaisant to, kad ministerija vykdo viešąjį pirkimą.
Žinoma tik tiek, jog pernai pasenusių vaistų kilogramo surinkimas kainavo vieną eurą. Šiais metais, kol nėra paskelbtas naujas konkursas, kaina buvo trisdešimt euro centų brangesnė. Vadinasi, preliminariai 2014-aisiais pasenusių vaistų vien tik surinkimas kainavo daugiau kaip penkis tūkstančius eurų. Tačiau į šią kainą neįeina naikinančių atliekas įmonių įkainiai, dėl kurių dar prieš viešą pirkimą tariasi įmonė, surenkanti pasenusius medikamentus, su įmonėmis, kurios juos sunaikina.

 
KOMENTARAS

UAB „Tekasta“ laikinasis direktorius Nerijus Jaškūnas:

- Mūsų įmonės darbuotojai vidutiniškai kas penkis mėnesius iš vaistinių surenka pasenusius vaistus. Prieš atvykdami skambiname vaistinėms, ar jos turi atliekų. Būna atvejų, kai didmeninės vaistinės - „Eurovaistinė“, „Benu“ ar „Gintarinė“ - mums skambina ir prašo pasenusius vaistus surinkti anksčiau, nes sandelyje sukaupia du ar tris šimtus kilogramų atliekų ir nebeturi vietos juos laikyti.
Surinkę atliekas jas išvežame į Vokietiją, kur pasenę vaistai yra sudeginami. Esame pasirašę sutartį ir su Lietuvos atliekų naikinimo įmone „Toksika“, tačiau kartais būna ir taip, kad deginimas Lietuvoje yra brangesnis nei Vokietijoje.
Pastebime, kad kiekvienais metais pasenusių vaistų kiekiai didėja. Kai pirmą kartą laimėjome viešąjį pirkimą dėl pavojingų atliekų surinkimo, reikiamą jų kiekį, penkias tonas, surinkome per metus. Šiais metais konkursas buvo skelbtas surinkti aštuonioms tonoms. Šį kiekį surinkome maždaug per devynis mėnesius.

 
Iš gyventojų per praėjusius metus pasenusių vaistų surinko:

„Benu“ vaistinė - 291 kg;
„Eurovaistinė“ – 2820 kg;
„Camelia“ vaistinė – apie 2000 kg (dažniausiai atiduodami receptiniai medikamentai).

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...
  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  LSMU Kauno ligoninės Bendrosios chirurgijos klinikos vadovas, abdominalinis chirurgas, koloproktologas prof. dr. ...

  Sveika šeima


  Vyriškumui sušlubavus

  Kalbėti apie sutrikusią erekciją vyrams gali būti nejauku. Tačiau verta. O ypač gydytojo kabinete. Mat funkcijos sutrikimas gali prognozuoti ne tik su lytiniu gyvenimu susijusias sveikatos problemas. Apie tai pokalbis su profesoriumi, habilituotu medicinos mokslo daktaru Baliu Dainiu.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

  Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

  Komentarai


  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!
  Keistoji medicina
  Henrikas Vaitiekūnas Keistoji medicina

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica