Medikų balsas biurokratų ausų nepasiekia

Evelina Machova
2015-11-23
Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdyje pirmininkė Dangutė Mikutienė sveikatos apsaugos viceministro Valentino Gavrilovo klausė, kokių sprendimų planuoja imtis ministerija, kad kiaušidžių vėžiu sergančioms moterims vaistai būtų prieinami. Tiesa, konkretaus atsakymo nesulaukta, nes atsakingi specialistai „nesuspėja su darbais“...
Medikų balsas biurokratų ausų nepasiekia
Sveikatos politikai teigia, kad į medikų išvadas ir siūlymus, kokie vaistai turėtų būti kompensuojami, jau daug metų neatsižvelgia nei Valstybinė ligonių kasa, nei Sveikatos apsaugos ministerija.

Gydytojų nuomonė nesvarbi

Pasak Seimo Sveikatos reikalų komiteto narių, šioje situacijoje, kaip ir kalbant apie daugelį kitų vaistų, susidaro įspūdis, kad medikų nuomonė, koks gydymas pacientui reikalingas, nieko verta. Juk jie tik gydytojai, nemoka vertinti pateiktų dokumentų ir neseka naujausių klinikinių tyrimų... Didžioji dalis profesūros, išgirdę tokius žodžius, turbūt griebtųsi už širdies. Visą gyvenimą mokaisi, gelbėji gyvybes, o paaiškėja, kad iš tikrųjų nelabai supranti, kokį gydymą reikėtų skirti. Mat sprendimus, ar vaistas padės ar ne, priimama ne jie, o kaip sako komiteto narė Vida Marija Čigriejienė, beširdžiai biurokratai. 
Pasak komiteto narių, išimtys netaikomos ir retais ar išskirtiniais atvejais, nors nuolat akcentuojame, kad pacientams turi būti taikomas individualizuotas gydymas. 
„Man nesuprantama tokia situacija. Trečio lygio ligoninių medikai, profesoriai nuolat teikia prašymus kompensuoti vieną ar kitą vaistą pacientui, kai kito pasirinkimo nėra, tam, kad išgelbėtų jo gyvybę. O ir konsiliumai aukšto lygio, gal biurokratai nėra juose buvę? Bet net ir tokiais atvejais, kai kalbame apie žmogaus gyvybę, medikai sulaukia neigiamo atsakymo, nes į jų išvadas ir siūlymus jau daug metų neatsižvelgia nei Valstybinė ligonių kasa, nei Sveikatos apsaugos ministerija. Nesuprantu, ką ten tie biurokratai sprendžia, nematydami nei paciento, nei ligos eigos?“ – klausia V.M.Čigriejienė. 
 
Žema vertė
Dar praėjusią savaitę Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos vadovas Gintautas Barcys teigė, kad medikamentas (bevacizumabas - red. past.), kurio kompensavimo, tiksliau, nekompensavimo problemos kėlė Seimo narių pyktį, į Kompensuojamųjų vaistų sąrašą nėra įtrauktas, todėl, kad jo terapinė vertė nėra aukšta. O išlygų taikymas išskirtiniais atvejais sukurtų balaganą. 
„Suprantu, kad kiekviena šalis turi savo vaistų finansavimo sistemą. Bet mes turime vykdyti aktyvią politiką, kad pacientai gautų jiems reikiamus vaistus. Gal jau būtų pats laikas mums patiems apsibrėžti, kad mums reikia tokių ir tokių vaistų, ir imtis veiksmų. Tuomet gal ir patys gamintojai verstųsi per galvą, kad jį gautų pacientės. O dabar situacija tokia, kad stovime su ištiesta ranka ir laukiame išmaldos. Ar jums tai atrodo normalu?“ - klausė D. Mikutienė. 

Nuomonės
Seimo sveikatos reikalų komiteto narys Kęstas Komskis:

- Kaip minėjo Valstybės vaistų kontrolės atstovai, iki šiol terapinę vaisto vertę nustatydavo vienas specialistas, dabar priimtas dar vienas. Na, du geriau nei vienas. Bet, kaip matome, praktiškai nuo vieno žmogaus priklauso, bus tas vaistas įtrauktas ar nebus į Kompensuojamųjų vaistų sąrašą. Nepaisant fakto, kad žmogų gydantys medikai, profesoriai, dirbantys trečio lygio ligoninėse, sakys, jog vienas ar kitas vaistas pacientui gyvybiškai reikalingas. Tašką peržiūrėjęs popierius padės būtent tas vienas vertintojas. Man tokia situacija atrodo juokinga ir absurdiška. Sprendimas, mano galva, turi priklausyti nuo kelių žmonių. 
 
Premjero Algirdo Butkevičiaus patarėjas sveikatos klausimais Antanas Vinkus:

- Vaistų kompensavimas - opi ir pastaruoju metu dažnai keliama problema. Tačiau turiu pritarti, kad jei gydytojų konsiliumas nusprendžia, jog paciento gyvybė gali būti išgelbėta tik tais vaistais, į tai būtina atsižvelgti. Šioje vietoje neturėtų būti jokios balų sistemos ar ko nors panašaus. Manau, kad Sveikatos apsaugos ministerijai pirmiausia reikėtų peržiūrėti Kompensuojamųjų vaistų sąrašą, nes šis klausimas keliamas nuolat, bei paieškoti papildomo finansavimo tokiems nenumatytiems ir išskirtiniams atvejams. Tuomet manau, viskas išsispręstų. 

Komentaras
Sveikatos apsaugos viceministras Valentin Gavrilov:

- Klausimas, dėl šio vaisto jau įtrauktas į Kompensuojamųjų vaistų komisijos darbotvarkę. Visa informacija apie šį vaistą bus svarstoma artimiausiomis savaitėmis. Pateiksime teisės aktų projektus dėl farmacijos įstatymo pakeitimų. Kol kas esame numatę, kad jei vaistas buvo svarstytas komisijoje ir dėl jo kompensavimo buvo priimtas neigiamas atsakymas, jis neturėtų automatiškai persikelti ir į nenumatytus išskirtinius atvejus. Taip pat, numatėme, kad priimant sprendimus bus atsižvelgiama ir į medikų konsiliumų išvadas. Svarstome, kad priimant sprendimus būtų bendri konsiliumai su medikais. 
Dėl terapinės vertės nustatymo. Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos specialistai vertindami terapinę vaisto vertę remiasi ne tik Lietuvos patirtimi, bet ir užsienio. Taip pat remiasi ir klinikiniais tyrimais, bei kitais dokumentais. Todėl suteikti didesnę terapinę vertę vieno ar kito vaisto atžvilgiu išskirtiniais atvejais negalime. Visi priimami sprendimai turi būti pagrįsti.  

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Ksenotransplantacija: vis daugiau vilčių pacientams

    Daugiau negu 100 tūkst. JAV gyventojų laukia organų transplantacijų. Ksenotransplantacijos (iš gyvūno žmogui) pasiekimai laukiantiesiems gali suteikti naujų vilčių. Kovo viduryje Masačiusetso ligoninės Bostone gydytojai žmogui atliko sėkmingą kiaulės inksto persodinimą.   

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris