Japonijoje populiarins generinius vaistus

Darius Matas
2015-06-15
Desperatiškai mėgindama suvaldyti sveikatos priežiūrai skirtų išlaidų augimą, Japonijos Vyriausybė žada reformuoti receptinių, kompensuojamųjų vaistų sritį.
Pagrindinis siekis, kad iki dešimtmečio pabaigos, generiniai vaistai sudarytų bent 80 proc. visų valstybės kompensuojamų vaistų. Platesnis generinių vaistų naudojimas skatinamas ir Lietuvoje.
Japonijoje populiarins generinius vaistus
Japonijos Sveikatos, darbo ir socialinės apsaugos ministras Yasuhisas Shiozakis, prieš savaitę pranešė, kad per artimiausius dvejus metus bus siekiama generinių vaistų užimamą rinkos dalį nuo 46,9 proc. padidinti iki 60 proc. 2021-aisias - iki 80 proc. Tai leistų sutaupyti 1,3 trilijono jenų (9,27 mlrd. eurų) iš sveikatos apsaugos biudžeto.

Faktas
Įprastai, naujas etinis vaistas rinkoje atsiduria po 10-12 metų. Tam reikia ne mažiau kaip 5 metų ikiklinikinių tyrimų, dar apie 7 metus vyksta klinikiniai tyrimai, pavyzdžiui, JAV, kol pasirodo rinkoje, dar pusantrų metų preparatas yra stebimas. Kiekvienoje stadijoje atliekami randomizuoti kontroliuojami tyrimai, kiekvienoje stadijoje – milijonai eurų. Nesėkmės tikimybė – labai didelė.  Per 10 metų apie 60 proc. tiriamų preparatų perėjo iš pirmos fazės į antrą ir tik 11 proc. išėjo į rinką.
 
Reformos jau greitai
Reformos, kurios, tikėtina, bus priimtos dar šį mėnesį, apims generinių preparatų populiarinimą, atsakingą ir saikingą receptinių vaistų naudojimą, bendros receptų priežiūros sistemos kūrimą.

Prieš beveik ketverius metus Japonija išleido rekordinę 39,2 trilijonų jenų (280,4 mlrd. eurų) sumą sveikatos priežiūrai, penktadalį jų – receptiniams vaistams. Nors įvesdami pokyčius Vyriausybės atstovai tikisi sutaupyti lėšų, ekspertai dvejoja reformų efektyvumu. Jie taip pat sunerimę, kad ilgai kurta sveikatos priežiūros sistema bus suardyta ir tai turės neigiamos įtakos jos kokybei bei gyventojų sveikatai.
Koją gali pakišti ir tai, kad sveikatos priežiūrai teks skirti vis daugiau lėšų vien tik senėjančios visuomenės padariniams likviduoti. Skaičiuojama, kad po mažiau nei dvidešimties metų, vienas iš trijų šalies gyventojų bus 65-erių ar vyresnis. Ekonomikos ir fiskalinės politikos taryba, kuriai vadovauja šalies premjeras Shinzo Abe mano, kad socialinės apsaugos reforma - būdas išsaugoti sveiką šalies finansinę būklę.
 
Skatins gydytojus
Sveikatos, darbo ir socialinės apsaugos ministras Yasuhisas Shiozakis, prieš savaitę pranešė, kad per artimiausius dvejus metus bus siekiama generinių vaistų užimamą rinkos dalį nuo 46,9 proc. padidinti iki 60 proc. 2021-aisias - iki 80 proc. Tai leistų sutaupyti 1,3 trilijono jenų (9,27 mlrd. eurų) iš sveikatos apsaugos biudžeto.
Japonijos Finansų ministerijos duomenimis, šalis atsilieka nuo Vakarų valstybių: pavyzdžiui, generinių vaistų užimama rinkos dalis Jungtinėse Amerikos Valstijose siekia 90 proc., Vokietijoje - 82,5proc., Jungtinėje Karalystėje – 75,2 proc.
Beje, pastaroji ministerija yra įpareigota iki šio dešimtmečio pabaigos ne tik subalansuoti valstybės biudžetą, bet ir pasiekti perviršį. Jausdama atsakomybę, institucija siūlo radikalesnį perėjimą prie generinių vaistų ir 80 proc. rinkos dalį pasiekti jau po poros metų.
Ambicingiems planams įgyvendinti planuojama įvesti įvairias mokestines paskatas gydytojams, kurie sugebės pacientą perorientuoti nuo etinio į generinį preparatą.
„Mes turime nustatyti generiniams vaistams aukštesnę kartelę dar šią vasarą. Jei tai pavyks, farmacinės kompanijos spės būtinus sprendimus ir investicijas suplanuoti laiku. Bankai jiems skolins pinigų, kai žinos, kad generiniai vaistai – valstybės prioritetas“, - pasakoja finansų ministras Taro Aso, užsimindamas, kad ilgainiui patentinių vaistų kompensavimas turėtų būti smarkiai apribotas.
 
Kritikuoja kokybę

Saitamos prefektūroje įsikūrusio Musahi-Urawa medicinos centro gastroenterologas ir proktologas Tomohiro Tada įspėja, kad kai kurių generinių vaistų kokybė yra ženkliai prastesnė nei patentuotos vaistinės sudėties preparatų.
„Vyriausybės atstovai turėtų nustoti kartoti, kad generiniai medikamentai yra etinių ekvivalentas. Tai tas pat lyg sakytume, kad aukščiausios rūšies Matsuzaka jautiena tokia pati vertinga, kaip ir įprasta, kurios kilogramas kainuoja 1000 jenų (7,1 euro)“, - teigia T.Tada, kuris abejoja analoginių preparatų nauda ir dėl aukštos jų kainos Japonijoje.
„Jungtinėse Amerikos Valstijose generinis vaistas kainuoja apie 10-20 proc. etinio vaisto kainos, Japonijoje – 60 proc. Taigi, įvykdę siūlomą tvarką, mes turėsime nestandartinės sudėties pervertintus medikamentus“, - pastebi T.Tada.
 
Skatins racionalų vartojimą

Darbo turės ir sveikatos ministras Y.Shiozakis. Jo vadovaujama ministerija turės susidoroti su vadinamaisiais „zanyaku“ (pertekliniais vaistais). Prieš septynerius metus Japonijos farmacijos asociacija atliko tyrimą. Jo metu paaiškėjo, kad kasmet kompensuotiems, bet gyventojų nepanaudotiems receptiniams medikamentams valstybė išleidžia 47,5 milijardo jenų (340 mln eurų). Tai ypač lemia vyresnio amžiaus žmonių sprendimas nustoti vartoti gydytojo paskirtus preparatus. Vyriausybė planuoja įsteigti receptinių vaistų priežiūros mechanizmą, kurį įgyvendins vaistininkai. Šiuo metu pacientai gali atsinešti receptą į bet kurią vaistinę šalyje, kur nėra jokios centralizuotos sistemos leidžiančios vaistininkams stebėti bendrą skirtingų gydytojų pacientui išrašytą vaistų kiekį, todėl pertekliniai receptai lieka nepastebėti.
Takasakio sveikatos ir socialinės apsaugos universiteto profesorius Norinhiro Kimura teigia, kad perteklinis vaistų vartojimas egzistuoja ne tiek dėl gydytojų išrašomų receptų, bet pacientų, kurie ignoruoja rekomendacijas, kaltės.
„Didžiausia problema, kad pacientams trūksta supratimo apie vaistus. Pavyzdžiui, nenustoti vartoti antibiotikus tik todėl, kad dingo ligos simptomai. Įveikti ją galima tik iki galo įgyvendinus gydytojo rekomendacijas“, - pabrėžia N.Kimura. Jei ligoniai sumažina dozę ar nusprendžia nebevartoti preparatų slėpdami tai nuo gydytojo, pastarieji apsilankymo metu paskiria papildomas dozes, nes fiksuoja neefektyvų gydymą.

 
Komentaras
Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos departamento direktoriaus pavaduotojas Linas Mažeika:

- Kompensuojamųjų vaistų rinka - specifinė, joje dalyvauja ne du kaip įprastai rinkos dalyviai - pirkėjas ir pardavėjas, bet ir trečiasis rinkos dalyvis – mokėtojas, kuris nėra tiesioginis naudos gavėjas. Šis aspektas neretai pakeičia įprastinį santykį rinkoje. Kai naudos gavėjas ir mokėtojas yra tas pats asmuo, kompensuojamųjų vaistų vartotojas nori, kad jam būtų suteikiamas pats, jo požiūriu, jam tinkamiausias produktas, neatsižvelgdamas į kainą, kurią visą ar dalį dengia Sveikatos draudimo fondas.
Siekdama aprūpinti pacientus prieinamais, kokybiškais ir nebrangiais vaistais ir sumažinti generinių vaistų kainas, Sveikatos apsaugos ministerija ėmėsi daugelio priemonių, kurios skatina generinių vaistų gamintojus konkuruoti kainomis. Be to, Sveikatos apsaugos ministerija parengė ir patvirtino Racionalaus vaistų vartojimo priemonių planą, kuriuo siekiama užtikrinti nuoseklų ir tinkamą racionalaus vaistų skyrimo ir vartojimo skatinimą. Generinio vaisto gamintojas nepatiria išlaidų sukurdamas vaistą, atlikdamas klinikinius tyrimus su juo, todėl gali pasiūlyti gerokai pigesnius produktus, kurie leidžia sutaupytas PSDF biudžeto lėšas skirti naujų, inovatyvių produktų kompensavimui, taip užtikrindamas atsinaujinimą ir greitesnį inovacijų prieinamumą.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris