Išlaidavimas vaistams „užkniso juodai“

Ana Daukševič
2014-12-15
„Gana ryti brangius vaistus saujomis“ – taip keliais žodžiais galima apibūdinti naująjį Sveikatos apsaugos parengtą Racionalaus medikamentų vartojimo planą. Dar daugiau – ruošiamasi stebėti ne tik, ką perka pacientai, bet ir kokius vaistus skiria gydytojai. Esą pastarieji linkę kartais nusižengti gydymo metodikoms ir taip didina Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) medikamentų kompensavimo išlaidas. Tačiau patys medikai tokią stebėseną vertina kritiškai ir sako: „Skiriame tuos vaistus, kurių reikia“. 
Išlaidavimas vaistams „užkniso juodai“
Iš dvidešimties populiariausių medikamentų pagal išrašomų kompensuojamųjų receptų skaičių net dešimties vaistų pirkėjai renkasi tų prekinių pavadinimų (gamintojų) vaistus, kuriems grupėje taikomos didžiausios priemokos.

Plano detalės
Panaudosime Švedijoje taikomą vaistų, kurių rekomenduojama skirti pacientams, sąrašą. Jį sudarys ekspertai - specialistai farmakologai, gydytojai. Švedijoje toks sąrašas labai pasiteisino. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba bus įpareigota suburti ekspertus, kurie parengs panašų sąrašą, tačiau pritaikytą Lietuvai. Jis bus platinamas tiek gydytojams, tiek vaistininkams. Atskiras sąrašas bus skirtas pacientams. Kokie vaistai paklius į jį, spręs ekspertai. Žinoma, jeigu yra lygiai toks pats pigesnis medikamentas, kam gydytis brangiau? Jeigu vaistas toks pat veiksmingas, tik mažiau reklamuojamas, galbūt geriau pasirinkti jį. Tačiau nebūtinai rekomenduojamų sąraše atsidurs tik pigesni medikamentai. Tiesiog ekspertai nuspręs, ką vartoti racionalu“, - plano detales atskleidžia Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos departamento direktorė Gita Krukienė.
Sutikite, viskas teisinga ir skamba logiškai. Tačiau visuomet išlenda bent vienas „bet“. Taip yra ir šį kartą. „Taikysime ir stebėsenos priemones dėl vaistų skyrimo. Ligonių kasos stebės, kokius vaistus skiria gydytojai. Ar jų pasirinkimas racionalus. Ši informacija bus teikiama gydymo įstaigoms ir patiems medikams. Norime, kad jie pajustų, jog yra stebimi ir vertinami. Galėtume tai vadinti prevencija“, - priduria G.Krukienė.

Tampa įdomiau...

Apie absurdus
Kaip gi medikai vertina vaistų skyrimo stebėseną? Ogi, pavadina absurdu. „Pagal ministerijos įsakymą užrašome cheminį vaisto pavadinimą. Negalime parašyti bet ko. Kas bus? Vaistinė duos patį brangiausią, o atsakys už tai gydytojas? Rašau tai, ką reikia. Ministerija turėtų labiau kontroliuoti vaistininkus. Jie suinteresuoti parduoti brangesnius medikamentus. Pats buvau vaistinėje, paprašiau medikamento ir man davė patį brangiausią. Pacientas, kuris nežino, kad yra pigesnių, nupirks kokį jam siūlo“, - tikina Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Hepatologijos ir gastroenterologijos skyriaus direktorius prof. Jonas Valantinas.
Medikas tvirtina – gydytojai tikrai nesiekia išlaidauti ligonio sąskaita. „Kartais pigesni vaistai taip pat yra kokybiški, bet ne visuomet esi garantuotas, kad už mažą kainą gauni kokybišką produktą. Antras dalykas – niekam ne paslaptis, kad generiniai vaistai nemaža dalimi gali skirtis nuo originalių. Taigi už pigią kainą negauni to paties. Be abejo, jeigu pigesni vaistai žmogui padeda, juos ir renkamės. Žinome, kokie yra kokybiški. Neišlaidaujame ligonių sąskaita. Viskas susiję su gydytojo kompetencija. Jeigu jis mato, kad gali keisti originalų vaistą generiniu, taip ir daro. Tačiau yra vaistų, kurių negalime keisti, – biologiniai“, - paaiškina prof. J.Valantinas.  
Valstybinės ligonių kasos Vaistų kompensavimo skyriaus vedėja Kristina Garuolienė ramina,esą minėta stebėsenos sistema nesiekiama bausti gydytojų. „Siekiame įvertinti, ar kokybiškai yra skiriami vaistai, ar yra laikomasi racionalaus vaistų vartojimo principų, ar vaistai skiriami pagal nustatytas gydymo metodikas. Gydytojai pagal šiuos rodiklius gali įvertinti vaistų skyrimo praktiką ir palyginti ją su kolegų. Politikos formuotojai, sveikatos draudimo institucijos šiuos rodiklius naudoja gydymo vaistais kokybei įvertinti ir skirtingų specialistų, gydymo įstaigų veiklai palyginti“, - tikina K.Garuolienė.

Kam to reikia?
Nejau mūsų vaistų vartojimas toks neracionalus, jog reikia ne tik viso dokumento, bet dar ir gydytojų kontrolės? „Pavyzdys, iliustruojantis kompensuojamųjų vaistų pirkėjų Lietuvoje elgesį, galėtų būti toks: iš dvidešimties populiariausių medikamentų pagal išrašomų kompensuojamųjų receptų skaičių net dešimties vaistų pirkėjai renkasi tų prekinių pavadinimų (gamintojų) vaistus, kuriems grupėje taikomos didžiausios priemokos“, - atsako K.Garuolienė.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros dr. Vaidas Skyrius tikina esą racionalaus vaistų vartojimo plano Lietuvai reikia, tačiau jis turi būti nukreiptas ne tik į pigiausių vaistų skyrimą. „Kiekvienam pacientui racionalumas gali būti skirtingas, priklausomai nuo ligos. Vienai ligai gydyti gali užtekti vieno vaisto, kitam – penkių ar daugiau. Todėl racionalumas – reliatyvi sąvoka. Įsivaizduoju, kad ministerija,tvirtindama racionalaus vaistų vartojimo planą, norėtų pasiekti, kad tais atvejais, kai žmogui nebūtina vartoti vaistų, jie ir nebūtų skiriami. Arba skiriamas būtent tas, kurio reikia, pavyzdžiui, virusinės ligos nebūtų gydomos antibiotikais. Tokios priemonės padės žmogui sutaupyti ir saugos jo sveikatą. Manau, kad iš tikrųjų ne visuomet reikia rinktis brangiausią vaistą. Jei jis registruotas Lietuvoje, reiškia, kad ekspertai įvertino jo saugumą ir efektyvumą. Be abejo,generinių vaistų sudėtis gali kiek skirtis palyginti su originaliu, tačiau veiklioji medžiaga-ta pati“, - sako V.Skyrius.
 
Komentaras
Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos viršininkas Gintautas Barcys:

- Racionalaus vaistų vartojimo plano įgyvendinimas užtruks, nes reikia suburti specialistų, ekspertų komandą, kuri paruoš reikiamą sąrašą. Vėliau jį reikės platinti. Informacija bus skirta ir gydytojui, ir pacientui. Ar ji veiksminga? Matysime. Skandinavų patirtis yra teigiama ir davė lauktų rezultatų. Procesas truks metus, kol planas įsisuks. Tačiau reikia suprasti, kad tai nėra vienkartinis veiksmas, o tęstinis projektas. 
Ar tikrai neracionaliai vartojame vaistus? Visaip yra. Kartais renkamės per brangius, kartais vartojami keli medikamentai vietoje vieno. Problema yra ir ją reikia spręsti. 

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris