Greitieji COVID-19 antigenų testai: kaip juos atlikti ir ką daryti gavus rezultatą?

www.lsveikata.lt
2021-10-08
Pastaruoju metu Lietuvoje auga sergamumas ir peršalimo ligomis, ir COVID-19. Gyventojai, norėdami greitai įsitikinti, ar neserga COVID-19, vaistinėje įsigyja greitųjų antigenų testų. „Camelia“ vaistininkė dalijasi patarimais, kaip testą atlikti ir kokių priemonių imtis gavus rezultatą.
„Šiuo metu į vaistinę užsukę pacientai neretai dar nusiperka ir greitąjį COVID-19 antigenų testą, – sako „Camelia“ vaistininkė Monika Žalytė. – Tokių testų paklausa dabar labai didelė.“
Greitieji COVID-19 antigenų testai: kaip juos atlikti ir ką daryti gavus rezultatą?
„Camelia“ vaistininkė Monika Žalytė

Kaip atlikti?
Pajutus tokius simptomus kaip karščiavimas, kosulys, gerklės skausmas, nuovargis ir pan., reikėtų nuotoliniu būdu kreiptis į savo šeimos gydytoją ir mobiliajame patikros punkte atlikti PGR testą. Sužinojus testo atsakymą, bus galima imtis kitų gydymo veiksmų. „Pacientai sako, kad be neigiamo COVID-19 testo rezultato jaučiant simptomus į gydymo įstaigą įleisti jų nenori, o eilės PGR testui tenka palaukti. Siekiant nusiraminti, kol laukiama, pacientai namuose bent jau atlieka greitąjį antigenų testą“, – pasakoja vaistininkė M. Žalytė.
 

Vaistinėse galima rasti greitųjų COVID-19 antigenų testų, kurie atliekami imant mėginį iš seilių, nosies ar kraujo. Greitieji COVID-19 antigenų testai skirti aptikti SARS-CoV-2 antigenus žmogaus seilių bei nosies tepinėlių mėginiuose. Testas parodo, ar pacientas šiuo metu serga. Šie testai gali būti naudojami prevenciškai – dar nesant COVID-19 simptomams, taip pat ir pasireiškus simptomams.
 
Vaistinėse parduodami testai po vieną supakuoti su kitomis priemonėmis, kurios reikalingos atlikti procedūrą. Kiekvienoje pakuotėje pridedama išsami instrukcija, kaip jais naudotis ir kaip įvertinti gautą rezultatą.  Testų rezultatas paaiškėja po 10-15 min. Vaistininkė akcentuoja, kad labai svarbu laikytis visų sąlygų, įvardytų informaciniame lapelyje.


 

Ką daryti, gavus atsakymą?
Jei testo atsakymas neigiamas, nereiškia, kad galite nebesilaikyti saviizoliacijos. Jei jaučiate simptomus, jūs sergate virusine infekcija, todėl reikėtų gydytis namuose, laikytis gydytojo ar vaistininko nurodymų ir nesilankyti viešose vietose siekiant užkrato neperduoti kitiems“, – sako vaistininkė.
 
Jei greitojo COVID-19 antigenų testo atsakymas teigiamas, patariama atlikti PGR testą mobiliajame patikros punkte. Gamintojai greitųjų COVID-19 antigenų testų instrukcijose nurodo, kad tokių testų tikslumas yra per 90 proc., tačiau oficialiam patvirtinimui reikia mobiliajame patikros punkte atlikti PGR testą. Gavus atsakymą nuotoliniu būdu susisiekti su savo šeimos gydytoju.
 
Greitieji COVID-19 antigenų testai skirti profesionaliam diagnostiniam in vitro naudojimui. Vaistinėje įsigyti greitieji testai Lietuvoje šiuo metu galimi tik savitikrai, t. y., namuose atlikto testo rezultatas nebus oficialus ir neįsirašys į asmens ligos istoriją. Šiuo metu oficialiai pripažįstamus COVID-19 testus atlieka tik sveikatos priežiūros specialistai asmens sveikatos priežiūros įstaigose ar mobiliuosiuose patikros punktuose.
 
„Šiuo metu sergamumas virusinėmis infekcijomis, o taip pat ir COVID-19, yra didelis, kasdien sulaukiame daugybės pacientų, kurie skundžiasi peršalimo simptomais arba prekes perka savo šeimos nariams. Visiems padėsime ir pakonsultuosime, bet labai prašome jaučiant peršalimo simptomus į viešąsias vietas neiti siekiant neplatinti užkrato – nesvarbu, ar jūs sergate COVID-19, ar kita virusine infekcija“, – sako „Camelia“ vaistininkė M. Žalytė.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Krūties vėžio pacientų forume – apie profilaktikos svarbą

  Krūties vėžio pacientų forume – apie profilaktikos svarbą

  Praėjusią savaitę Nacionaliniame vėžio institute (NVI) įvyko Krūties vėžio dienai skirtas pacientų forumas. Ir, nors iš esm...
  Galvojo, kad širdis, pasirodo – depresija?

  Galvojo, kad širdis, pasirodo – depresija?

  Vilniaus rajone gyvenanti Algimanta prieš trejus metus pradėjo nesuvokti, kas su ja vyksta. Moterį pradėjo kamuoti kardiolo...

  Sveika šeima


  Vitaminas D lietuviškai žiemai

  Apie vitaminą D kalbama pastaruoju metu išties nemažai ir dauguma tautiečių numano, kad greičiausiai jo trūksta. Juk žmogaus organizmas vitaminą D sukuria veikiamas saulės spindulių, tačiau žiemą, o ir rudens pabaigoje bei pavasario pradžioje, saulutė mus savo spinduliais džiugina ne per dažniausiai.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Indija skęsta šiukšlėse

  Remiantis prieš dešimtmetį atliktu Indijos taršos reguliuotojo tyrimu, sąvartynų šiukšlių gaisrai į miesto orą išskyrė 11 proc. visų kietųjų dalelių, kurios yra pagrindinė miesto oro taršos priežastis. Delyje įsikūrusio mokslinių tyrimų centro (CSE) pernai metų duomenimis, šalyje yra 3159 sąvartynai, kuriuose – 800 mln. tonų š...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Gatvės bomžai
  Palmira Rudalevičienė Gatvės bomžai
  Kodėl stintos kvepia agurkais?
  Henrikas Vaitiekūnas Kodėl stintos kvepia agurkais?
  Dėkoju, kad turėję akistatą su šia liga, netylite
  Bronis Ropė Dėkoju, kad turėję akistatą su šia liga, netylite

  Naujas numeris  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica