Greitieji COVID-19 antigenų testai: kaip juos atlikti ir ką daryti gavus rezultatą?

www.lsveikata.lt
2021-10-08
Pastaruoju metu Lietuvoje auga sergamumas ir peršalimo ligomis, ir COVID-19. Gyventojai, norėdami greitai įsitikinti, ar neserga COVID-19, vaistinėje įsigyja greitųjų antigenų testų. „Camelia“ vaistininkė dalijasi patarimais, kaip testą atlikti ir kokių priemonių imtis gavus rezultatą.
„Šiuo metu į vaistinę užsukę pacientai neretai dar nusiperka ir greitąjį COVID-19 antigenų testą, – sako „Camelia“ vaistininkė Monika Žalytė. – Tokių testų paklausa dabar labai didelė.“
Greitieji COVID-19 antigenų testai: kaip juos atlikti ir ką daryti gavus rezultatą?
„Camelia“ vaistininkė Monika Žalytė

Kaip atlikti?
Pajutus tokius simptomus kaip karščiavimas, kosulys, gerklės skausmas, nuovargis ir pan., reikėtų nuotoliniu būdu kreiptis į savo šeimos gydytoją ir mobiliajame patikros punkte atlikti PGR testą. Sužinojus testo atsakymą, bus galima imtis kitų gydymo veiksmų. „Pacientai sako, kad be neigiamo COVID-19 testo rezultato jaučiant simptomus į gydymo įstaigą įleisti jų nenori, o eilės PGR testui tenka palaukti. Siekiant nusiraminti, kol laukiama, pacientai namuose bent jau atlieka greitąjį antigenų testą“, – pasakoja vaistininkė M. Žalytė.
 

Vaistinėse galima rasti greitųjų COVID-19 antigenų testų, kurie atliekami imant mėginį iš seilių, nosies ar kraujo. Greitieji COVID-19 antigenų testai skirti aptikti SARS-CoV-2 antigenus žmogaus seilių bei nosies tepinėlių mėginiuose. Testas parodo, ar pacientas šiuo metu serga. Šie testai gali būti naudojami prevenciškai – dar nesant COVID-19 simptomams, taip pat ir pasireiškus simptomams.
 
Vaistinėse parduodami testai po vieną supakuoti su kitomis priemonėmis, kurios reikalingos atlikti procedūrą. Kiekvienoje pakuotėje pridedama išsami instrukcija, kaip jais naudotis ir kaip įvertinti gautą rezultatą.  Testų rezultatas paaiškėja po 10-15 min. Vaistininkė akcentuoja, kad labai svarbu laikytis visų sąlygų, įvardytų informaciniame lapelyje.


 

Ką daryti, gavus atsakymą?
Jei testo atsakymas neigiamas, nereiškia, kad galite nebesilaikyti saviizoliacijos. Jei jaučiate simptomus, jūs sergate virusine infekcija, todėl reikėtų gydytis namuose, laikytis gydytojo ar vaistininko nurodymų ir nesilankyti viešose vietose siekiant užkrato neperduoti kitiems“, – sako vaistininkė.
 
Jei greitojo COVID-19 antigenų testo atsakymas teigiamas, patariama atlikti PGR testą mobiliajame patikros punkte. Gamintojai greitųjų COVID-19 antigenų testų instrukcijose nurodo, kad tokių testų tikslumas yra per 90 proc., tačiau oficialiam patvirtinimui reikia mobiliajame patikros punkte atlikti PGR testą. Gavus atsakymą nuotoliniu būdu susisiekti su savo šeimos gydytoju.
 
Greitieji COVID-19 antigenų testai skirti profesionaliam diagnostiniam in vitro naudojimui. Vaistinėje įsigyti greitieji testai Lietuvoje šiuo metu galimi tik savitikrai, t. y., namuose atlikto testo rezultatas nebus oficialus ir neįsirašys į asmens ligos istoriją. Šiuo metu oficialiai pripažįstamus COVID-19 testus atlieka tik sveikatos priežiūros specialistai asmens sveikatos priežiūros įstaigose ar mobiliuosiuose patikros punktuose.
 
„Šiuo metu sergamumas virusinėmis infekcijomis, o taip pat ir COVID-19, yra didelis, kasdien sulaukiame daugybės pacientų, kurie skundžiasi peršalimo simptomais arba prekes perka savo šeimos nariams. Visiems padėsime ir pakonsultuosime, bet labai prašome jaučiant peršalimo simptomus į viešąsias vietas neiti siekiant neplatinti užkrato – nesvarbu, ar jūs sergate COVID-19, ar kita virusine infekcija“, – sako „Camelia“ vaistininkė M. Žalytė.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Nugalėjo cholesterolio baubą

  Nugalėjo cholesterolio baubą

  Šios istorijos nebūtų, jei penkiasdešimtmetis uteniškis Andrius nebūtų šiek tiek linkęs į hipochondrij...
  Danutė Baliūnienė: pacientus pažįstame iš balso

  Danutė Baliūnienė: pacientus pažįstame iš balso

  Gegužės pradžioje grįžo tradiciniai Nusipelniusio Lietuvos gydytojo apdovanojimai. Tarp garbės ženklu apdovanotųjų – V&scaro...

  Sveika šeima


  Socialinių tinklų magija

  Keli mygtukų paspaudimai ir žiūrėk, ekrane galima pamatyti širdžiai mielą veidą. Šiuolaikiniame pasaulyje, kai laiškai nuo vienos šalies iki kitos nekeliauja kelis mėnesius, galima santykius palaikyti per atstumą. Ir nors socialiniai tinklai įneša į kasdienį gyvenimą nemažai naudos, kartu gali ir pa...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Moterų teisės vyrų politiniame žaidime

  Šiandien Jungtinės Amerikos Valstijos siūbuoja ant lyno, nuo kurio nukritus nukentės pusė šalies populiacijos. Penki šalies teisėjai, iš kurių net keturi vyrai, pareiškė, kad 1973 m. abortus legalizavęs „Roe v. Wade“ Aukščiausiojo teismo sprendimas tikėtina, kad bus panaikintas.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kenedis džiunglėse, Šekspyras Stokholme
  Henrikas Vaitiekūnas Kenedis džiunglėse, Šekspyras Stokholme
  Henrikas Vaitiekūnas Cigarečių istorijos
  Biocheminė meilė
  Henrikas Vaitiekūnas Biocheminė meilė

  Naujas numeris