Geresnis apšvietimas – brangesni vaistai?

Deimantė Gruodė
2017-08-28
Vaistinės, kurių patalpose neužtikrinamas dienos apšvietimas, gali susidurti su rimtais sunkumais ir iššūkiais. „Dėl sutarčių nutraukimo vaistinės gali patirti papildomų finansinių įsipareigojimų (baudos, netesybos), taip pat reikės daugelyje vaistinių rekonstruoti patalpas. Gali būti taip, kad tokia rekonstrukcija bus negalima, todėl teks vaistines uždaryti“, - sako Lietuvos vaistinių asociacijos valdybos pirmininkė Kristina Nemaniūtė- Gagė.
Geresnis apšvietimas – brangesni vaistai?
Reikalavimas natūralų apšvietimą užtikrinti poilsio patalpose, jeigu patalpose, kuriose nuolat dirbama jo nėra, vaistinėms įsigalios po šešerių metų.

Turės rekonstruoti arba išsikelti
Tokias nuostatas įtvirtina Buities, sanitarinių ir higienos patalpų įrengimo reikalavimų aprašo naujoji redakcija. Tai ypač skaudžiai gali atsiliepti vaistinėms.
 

„Patalpoms numatytas būtinas dienos apšvietimas. Taigi iš esmės vaistinėms reikės patalpas rekonstruoti arba jas pakeisti. Nes, kaip žinote, jeigu vaistinės įsikūrusios prekybos centruose, tai paprastai ten nėra jokių langų“, - sako Lietuvos vaistinių asociacijos valdybos pirmininkė Kristina Nemaniūtė –Gagė.

 
Anot jos, tai aktualu ne tik vaistinėms, bet ir dideliam tiek prekybiniam, tiek gamybiniam verslo sektoriui.

„Numatyta, kad toks reikalavimas tikrai bus ir jis jau įtvirtintas. Jam įgyvendinti skirtas šešerių metų laikotarpis, bet galvojame, kad jis taip pat yra per trumpas. Vien vaistinių ilgalaikės nuomos sutartys sudarytos dešimčiai metų. Iškyla klausimas, ar tas sutartis reikės nutraukti. Jose gali būti įsipareigojimų: nuostoliai, netesybos ir, žinoma, visų patalpų rekonstrukcija, taisymas arba persikėlimas iš vienų patalpų į kitas. Tikrai turės būti daug klausimų išsprendžiama, kaip reikės taupant kaštus atitikti keliamus reikalavimus“, - sakė Lietuvos vaistinių asociacijos valdybos pirmininkė.
 
Alternatyva – poilsio kambariai
Kaip teigia Sveikatos apsaugos ministerijos Rizikos sveikatai valdymo ir kurortologijos skyriaus vyr. specialistė Giedrė Namajūnaitė, šio teisės akto paskirtis užtikrinti, kad būtų sudaromos tinkamos sąlygos darbuotojų asmens higienai, fiziologinių poreikių patenkinimui, poilsiui.
„Nauja redakcija šie reikalavimai išdėstyti siekiant juos suderinti su pasikeitusiais teisės aktais: Darbo kodeksu, Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymu, kitais teisės aktais. Nuostata, kad jeigu patalpose, kuriose nuolat dirbama, nėra natūralaus apšvietimo, jis turi būti poilsio patalpose, įtvirtinta siekiant užtikrinti kokybišką darbuotojų poilsį, jų saugą ir sveikatą. Natūrali šviesa turi įtakos žmogaus sveikatai ir darbingumui, veikia stimuliuojamai, gerina nuotaiką, svarbi normaliam paros (miego) ritmui.
 
Vadovaujantis šiuo metu galiojančiomis teisės aktų nuostatomis darbo patalpose, kuriose nuolat dirbama, turi būti užtikrintas natūralus apšvietimas, be natūralaus apšvietimo darbo patalpas leidžiama įrengti tik išimtinais atvejais“, - sakė SAM specialistė.
Anot ministerijos, reikalavimas natūralų apšvietimą užtikrinti poilsio patalpose, jeigu patalpose, kuriose nuolat dirbama jo nėra, įsigalios po šešerių metų.

Vyriausybės nustatyti buities, sanitarinių, higienos patalpų įrengimo reikalavimai taikomi visų sektorių įmonėms, taip pat ir teikiančioms sveikatos priežiūros paslaugas, užsiimančioms prekyba.


Komentaras
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Remigijus Žemaitaitis:


- Visų pirma, kodėl taip keičiami reikalavimai? Antra, reikia peržiūrėti vaistinių nuomos sutartis, ar ten yra galimybė esant nenumatytoms aplinkybėms peržiūrėti sutartis? Visi šie pakeitimai yra susiję su lobizmu, su vienu ar kitu verslininku, kuris arba Lietuvoje gamina tokias apšvietimo pobūdžio lempas, arba jas įveža į Lietuvą. Ir priėjęs prie sveikatos apsaugos ministro, kas paskutiniu metu yra labai akivaizdu ir matoma po visokių reglamentų, tvarkų pasirašymo, kad Sveikatos apsaugos ministerijoje labai stipriai vyksta lobizmas.
 
Įtraukus tokią nuostatą gali pabrangti vaistai! Vienareikšmiškai vaistai gali brangti, nes atsiranda papildomi kaštai. Lygiai taip pat buvo po euro įvedimo. Įvedus eurą, verslininkai sakė, mums reikia perprogramuoti sistemą, naujai sutvarkyti buhalteriją ir visi kaštai automatiškai „suėjo“ į produkto arba paslaugų kainas. Tai yra vienas lengviausių branginimo būdų, ir vaistininkai sakys: mes nekalti –čia gi valdžia to reikalavo.
 
Tai - perteklinis reikalavimas. Gal vienu metu degs šviesa, kai komisija ateis patikrinti arba paskambins ir praneš, kad atvažiuoja tikrinti. Išėjus komisijai tos pačios šviesos bus išjungtos, nes kiekvienas verslininkas, kiekvienas prekybos tinklas dirba maksimaliai taupydamas kitus kaštus, kurie neturi reikšmės prekybai. Nebent pasižiūrėsime į vadybos niuansus, kai prekystalio priekyje padėjęs medikamentus ar maisto papildus, ten atsuks ryškesnę šviesą, kad būtų parduodama konkreti prekė. Tai kas gali paneigti, kad ir čia nėra prikištos kieno nors rankos?


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

      S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

      „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
      Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

      Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

      „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

      razinka


      Sveika šeima


      Išmanusis muilas – švarioms linksmybėms

      Kad ir kiek žalos pridarė pandemija, tikėjome, kad šio to ir išmokė: rankų higienos taisykles mintinai galėjo išpyškinti ir suaugęs, ir pradinukas. Pasibaigus pandemijai, geriems įpročiams iškilo grėsmė būti užmirštiems. Laimei, higienos įgūdžių svarbos nepamiršta Lietuvos sveikatos mo...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

      Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Vyrai ir moterys (Nr.3)
      Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
      Ar gudresnis valgo skaniau?
      Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

      Naujas numeris