Generinių vaistų kompensuojama daugiau, bet jų prieinamumas gyventojams negerėja

www.lsveikata.lt
2016-05-30
Pasiekti geresnį generinių vaistų prieinamumą Lietuvoje vis dar sunku, nes nėra suformuotos aiškios šių vaistų vartojimo politikos, o vartotojams trūksta informacijos ne tik apie generinius vaistus, bet ir apskritai galimybę vaistinėse rinktis mažiau kainuojančius vaistus, rodo aukščiausiosios audito institucijos – Valstybės kontrolės – atliktas šių vaistų pasiekiamumo užtikrinimo auditas.
Generinių vaistų kompensuojama daugiau, bet jų prieinamumas gyventojams negerėja
Auditas atskleidė, kad kompensuojamųjų generinių vaistų pasiūla Lietuvoje pastaraisiais metais didėjo, tačiau jų pasiekiamumas kainos požiūriu negerėja, nes didėja pacientų priemokos.

Valstybinės ligonių kasos duomenimis, 2015 m. įsigydami kompensuojamųjų vaistų gyventojai  sumokėjo 54 mln. Eur priemokų, t. y. penktadalį visų kompensuojamųjų vaistų pardavimo kainos. Skaičiuojama, kad įsigyjant mažiau kainuojančių generinių vaistų, priemokų suma siektų perpus mažiau – 27 mln. Eur. Generiniai vaistai svarbūs tuo, kad pacientams užtikrina tokį pat kokybišką gydymą mažesnėmis sąnaudomis. Europos Komisijos duomenimis, rinkose, kuriose pradėta pardavinėti generinius vaistus, praėjus dvejiems metams sutaupoma apie 25 proc. išlaidų.
 

Auditas atskleidė, kad kompensuojamųjų generinių vaistų pasiūla Lietuvoje pastaraisiais metais didėjo, tačiau jų pasiekiamumas kainos požiūriu negerėja, nes didėja pacientų priemokos. Atlikta ketvirtadalio šių kompensuojamųjų vaistų kainų analizė parodė, kad 2014 m. augo 75 proc. vaistų apskaičiuotos pacientų priemokos, 2015 m. – daugiau primokėti pacientai turėjo už 81 proc. vaistų.
 
Auditoriai atkreipia dėmesį, kad išduodamos kompensuojamuosius vaistus vaistinės ne visada laikosi nustatytos tvarkos pasiūlyti mažiausiai kainuojančių vaistų. Analizė parodė, kad dažniau išduodami tie vaistai, kurių priemoka didesnė. Be to, gyventojams nesuteikiama pakankamai informacijos apie generinius vaistus. Apklausos rodo, kad daugiau nei pusė apklaustų vartotojų apie tokius vaistus nėra gavę informacijos.
 
„Jei vartotojams nebus suteikiama visa informacija ir vaistinės neišduos pigesnių vaistų, sąlygas išlikti rinkoje turės tik brangesni vaistai, o tai reiškia didesnę finansinę naštą gyventojams ir didesnes valstybės išlaidas“, – sako Laimonas Čiakas, Valstybės kontrolės 1-ojo audito departamento direktorius.
 

Lietuvoje kompensuojamuosius vaistus vartoja 1,2 mln. (40,5 proc.) gyventojų. Didžioji dalis (80 proc.) šių vaistų įsigijimo išlaidų jiems kompensuojama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų. 2012 m. fondo išlaidos kompensuojamiesiems vaistams siekė 176 mln. Eur, o 2015 m. – jau 198 mln. Eur.
 
Aukščiausioji audito institucija teigiamai vertina Sveikatos apsaugos ministerijos pastangas ir, atsižvelgus į auditorių pateiktas rekomendacijas, jau numatytas priemones didinti generinių vaistų prieinamumą ir visuomenės informavimą. Laiku įgyvendintos priemonės gali padėti užtikrinti kokybišką didesnio pacientų skaičiaus gydymą mažesnėmis kainomis.
 
Generiniai vaistai – vaistai, kurių veikliųjų medžiagų kokybinė ir kiekybinė sudėtis bei farmacinė forma yra kaip ir originalių vaistų, bet, pasibaigus patentinės apsaugos laikotarpiui, juos gali gaminti ir kiti gamintojai ir jų kainą valstybė gali reguliuoti.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    „Būčiau susirgusi vėžiu, senai būčiau mirusi, o nuo šios ligos mirtis neateis. Nebent galėjau mirti nuo vaistų“...
    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...

    razinka


    Sveika šeima


    Buriavimas: mėlynos kojos, bet rami galva

    Kad buriavimas yra vandens sportas, žino kiekvienas. Tačiau ties čia daugelio žinios apie šią sporto šaką tikriausiai ir baigiasi. Kuo ypatingas buriavimas, kokia jo nauda ir žala sveikatai, kaip įveikti jūrligę ir krantligę, pasakoja buriavimo akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis.

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris