Efektyvumo vertinimas naudingas tik inovatyviems vaistams?

Evelina Machova, Saulė Norvilaitė
2017-01-23
Svarstant, kaip būtų galima sumažinti kompensuojamųjų vaistų kainas, girdimi įvairiausi pasiūlymai. Užkulisiuose kol kas dar tik kaip idėja svarstoma, ar nereikėtų Kompensuojamųjų vaistų sąraše esantiems medikamentams kas kelerius atlikti efektyvumo vertinimą. Taip esą būtų įsitikinama, kad valstybės išlaidos juos kompensuojant pasiteisina.
Efektyvumo vertinimas naudingas tik inovatyviems vaistams?
Kaip skelbiama, Lietuvoje generiniams ar patento galiojimo laikui pasibaigusiems vaistams kasmet atseikėjama 50 procentų PSDF lėšų, skiriamų vaistams kompensuoti. Kitose gi šalyse - iki 12 ar daugiausiai 20 procentų.

Pacientų balsas ne visada girdimas

Pacientų organizacijų atstovai prakalbus apie vaistų kainas dažnu atveju tik giliai atsidūsta ir sako, jog, nepaisant pastangų, jų balsas ne visuomet pasiekia sveikatos politikų ar valdininkų ausis. Pacientų organizacijos Onkologija.lt prezidentė Zita Zamžickienė sako, kad priimami sprendimai, kokius vaistus kompensuoti, o kokių - ne, jai ne visuomet suprantami.
 
Ketverius metus ji kovoja už tai, kad moterims, sergančioms kiaušidžių vėžiu, būtų kompensuojamas inovatyvus vaistas, kuris kol kas Lietuvos, Latvijos ir Makedonijos pacientėms nėra prieinamas. Tiksliau, jį jos gali nusipirkti tik už savus pinigus. „Nesakau, kad jis būtų efektyvus visoms, tačiau šalies chemoterapeutai tvirtina, jog pagelbėtų ne vienai. Bet, deja...“, - apgailestauja Z.Zamžickienė.
 
Pastaruoju metu svarstomi įvairiausi būdai, kaip sumažinti kompensuojamųjų vaistų kainas, kaip padaryti taip, kad į jų sąrašą būtų galima įtraukti daugiau inovatyvių vaistų, kaip didinti konkurenciją tarp vaistų gamintojų. Užkulisiuose kol kas dar tik kaip idėja svarstoma galimybė peržiūrėti visą Kompensuojamųjų vaistų sąrašą.
Užsimenama, kad, norint padaryti kompensuojamųjų vaistų sistemą efektyvesnę, vertėtų kas kelerius metus atlikti papildomą naujai įtrauktų ir jau esamų vaistų efektyvumo vertinimą. Tiksliau, ar jie pateisino lūkesčius, ar pasiekia gydymo efektyvumą, ar jų gaunama vertė atitinka išlaidas.

Kaip įvertinsime?

Z.Zamžickienė sako, jog mintis nebloga, tik klausimas, kaip sukurti mechanizmą? „Kol kas kalbos apie vaistų kainų mažinimą ar jų kur kas geresnį prieinamumą skamba tik kaip gražūs šūkiai. Man įdomu, kaip būtų galima atlikti tuos vaisto efektyvumo vertinimus, jei mes, kalbant apie onkologines ligas, neturime net vėžio registro.

Svetur man yra tekę matyti, kaip tokie registrai yra kuriami visoms ligoms. Jame paciento ligos istorija jam skiriami vaistai, būklės pagerėjimas ar pablogėjimas smulkiai aprašomi.
Lietuvoje trūksta aiškių įrodymų apie gydymo efektyvumą, o valdininkai nerodo iniciatyvos kurti ligų registrus, kurie padėtų įvertinti gydymo efektyvumą ir racionaliai paskirstyti lėšas“, - sako Z.Zamzičkienė.

Pasak akademiko Vytauto Basio, mažinant vaistų kainas bei gerinant jų prieinamumą reikėtų išbandyti įvairius būdus.
„Ar papildomas vaistų efektyvumo vertinimas, jiems jau esant Kompensuojamųjų vaistų sąraše, būtų efektyvi priemonė, vienareikšmiškai atsakyti sunku. Bet toks pasitikrinimas, manau, būtų vertingas. Kuo ilgiau vaistas būna Kompensuojamųjų vaistų sąraše, tuo daugiau mes apie jį sužinome. Antra vertus, reikia įvertinti, kiek mums tai kainuos, ar nepadinis dar labiau vaistų kainų. Žinote, vaistų kainos ir ekonomika - labai subtilus dalykas“, - sako akademikas V.Basys.

Dažniausiai nulemia kaina
Kaip skelbiama, Lietuvoje generiniams ar patento galiojimo laikui pasibaigusiems vaistams kasmet atseikėjama 50 procentų PSDF lėšų, skiriamų vaistams kompensuoti. Kitose gi šalyse - iki 12 ar daugiausiai 20 procentų. Kodėl Lietuvoje tiek daug? 
Specialistų teigimu, kitose šalyse taikomos šiek tiek skirtingos kompensavimo sistemos. Be to, kaip ne kartą pažymėjo ir Lietuvos Respublikos konkurencijos taryba, rinkoje esančių vaistų konkurencija yra silpna, nes teisinis reguliavimas sudaro palankias sąlygas Kompensuojamųjų vaistų kainyne ir kartu rinkoje išlikti gamintojams su kelis kartus aukštesnėmis kainomis nei konkurentų.

„Iš tiesų, Lietuvoje neįtvirtintas reikalavimas vertinti jau kompensuojamų vaistų efektyvumo – akivaizdu, kad mažai efektyvių vaistų vartojimas ir kompensavimas turi būti ribojamas. Nėra ir priemonių tokių vaistų racionaliam vartojimui užtikrinti. Todėl sutikčiau, kad vertėtų peržiūrėti Kompensuojamųjų vaistų sąrašą su tikslu įvertinti populiariausių, daugiausia išlaidų sudarančių vaistų efektyvumą, jų kainų ir vartojimo pagrįstumą (t.y. ar gaunama vertė atitinka išlaidas). Klausimas tik, kaip toks peržiūrėjimas turėtų būti atliekamas, kokie kriterijai pasirenkami.
 
Ateinantiems į kompensavimo sąrašą naujiems, inovatyviems vaistams keliami dideli reikalavimai, vertinamos jų biudžeto įtakos, farmakoekonominė bei terapinė (t.y. vaisto naujoviškumas, efektyvumas, saugumas, bendra nauda), vertės. Tačiau jau sąraše esantiems vaistams tai netaikoma. O gal būtų visai pravartu“, - svarsto Amerikos prekybos rūmų Lietuvoje sveikatos reikalų komiteto „Local American Working Group“ (LAWG) vadovė, advokatė Rūta Pumputienė.


Komentarai
Sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė:


- Vaistų kompensavimo sistemos tobulinimo tikslas, kad gydymas efektyviais vaistais (kurie ilgina išgyvenamumą, mažina ligotumą, sergamumą, neįgalumą sunkių ligų atveju) būtų tolygiai prieinamas visiems pacientams. Diskutuojant apie kompensuojamų vaistų efektyvumą svarbu išskirti dvi problemas: svarbu stebėti naujų brangių vaistų efektyvumą, nes kartais stebėtas vaistų efektyvumas klinikiniuose tyrimuose nėra toks skiriant vaistus įprastinėje klinikinėje praktikoje. Kita problema vaisto terapinės vertės ir kainos santykis, kai tos pačios terapinės vertės vaistų kainos labai skiriasi.
 

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos vadovas Gintautas Barcys:

- Seniems dažnai vartojamiems vaistams, ilgą laiką esantiems Kompensuojamųjų sąraše, atlikti papildomus efektyvumo vertinimus nelabai yra prasmės. Nebent iškiltų klausimas dėl jų saugumo.
Tačiau kalbant apie naujus inovatyvius vaistus yra idėja, kuri bus įgyvendinta per artimiausius dvejus metus, pradėti sveikatos technologijų vertinimą vaistams pagal dvi dalis: efektyvumą ir saugumą, taip pat vertinti farmoekonominę vertę. Kiek vaistas sumažins stacionarinio gydymo išlaidas, galbūt sumažins nedarbingumą, o gal pailgins gyvenimo trukmę arba pagerins gyvenimo kokybę.
 
Taip įvertinus inovatyvius ir brangius vaistus bus nustatyti siekiniai ir valstybė kartu su vaisto gamintoju pasirašys rizikos valdymo sutartį. Jei skiriant tam tikrą vaistą bus pasiekti siekiniai, viskas puiku - jis bus įtrauktas į stebėsenos sistemą ir kompensuojamas. Tačiau jei vaistas nepasieks užbrėžtų siekinių, vaisto gamintojai turės pasidalinti riziką. Tarkim, galbūt jie negaus finansavimo arba gaus tik dalį lėšų. Visi tikslai bus numatomi sutartyse. Iki šiol tokios sveikatos technologijų vertinimo sistemos vaistams kaip ir nebuvo, tiksliau, ji buvo fragmentiška.
 
Ar tokie vertinimai galėtų būti taikomi seniems vaistams? Čia galbūt reikėtų kalbėti ir apie gydymo schemas. Kodėl, tarkim, vienos jų niekur kitur nenaudojamos, o pas mus vis dar taikomos? Tuomet reikėtų vertinti, ar jos efektyvios. Žinoma, kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, kalbant apie kardiologinius vaistus yra minčių atlikti panašius vertinimus. 
Beje, tai, kad išlaidos vaistams kasmet auga, labai stebėtis nereikia. Vyresnio amžiaus žmonių skaičius, kurie daugiausiai ir vartoja vaistų, taip pat didėja, ilgėja ir gyvenimo trukmė.


Svetur

Japonija


Japonija nusprendė kasmet griežtai peržiūrėti visų receptinių vaistų kainas, taip pat išplėsti instrumentą, pagal kurį vaistai yra įkainojami konkrečia suma. Tai - viena agresyviausių priemonių tam, kad šalis sumažintų sveikatos priežiūros išlaidas sparčiai senstančiai tautai. Planui, dėl kurio bus drastiškai sumažintos dviejų populiariausių medikamentų šalyje kainos, priešinasi vaistų gamintojai.
Jie nerimauja dėl pajamų sumažėjimo bei yra įsitikinę, kad tokia dažna kainų patikra slopins investicijas į šią pramonę dėl medikamentų kainų nepastovumo. Vaistų gamintojams įtampą taip pat kelia priešiška žmonių reakcija dėl aukštų naujos kartos vaistų nuo vėžio ir kitų rimtų ligų kainų. Japonija yra trečia pagal dydį pasaulyje receptinių vaistų rinka.
 
JAV

Niujorko valstija paruošė vaistų kainų peržiūrėjimo planą. Gubernatorius Andrew Cuomo paskelbė naują pasiūlymą, apsaugosiantį gyventojus nuo augančių receptinių vaistų kainų. Pasak gubernatoriaus, valstijoje bus sukurta Vartojamų vaistų peržiūrėjimo taryba, kuri nustatys sąžiningą kainą itin brangiems vaistams.
Į tarybos akiratį pateks praktiškai visi rinkoje esantys vaistai, taip pat ir nuo tokių ligų kaip vėžys bei ŽIV. Sąžininga kaina bus lubos, kuriomis Niujorkas ribos sveikatos draudimo programos „Medicaid“ išmokas, reikalingiems vaistams. Jei vaistų kainą viršys nustatytas ribas, tai bus laikoma papildoma nuolaida.
 
Vokietija

Daugelis farmacininkų yra nusivylę Vokietijos vyriausybės siūlymu sugriežtinti receptinių vaistų kainų kontrolę. Jie teigia, kad šis sprendimas apribos pacientų galimybę gauti naujausius vaistus. Jei pasiūlymas įsigaliotų, Vokietija nustatys 250 mln. eurų lubas naujų vaistų pardavimams pirmaisiais metais rinkoje. Kai tik pardavimai pasieks šią ribą, suveiks kontrolės įrankis.
Šis įstatymas apriboja pajamas, kurias už naują vaistą farmacininkai gali gauti pirmaisiais jo pardavimo metais. Tas pats galiotų ir seniau rinkoje esantiems vaistams, kurie nustos galioti 2017-2022 metais. Šios priemonės kasmet galėtų padėti sutapyti apie du milijardus eurų. Dabar farmacininkai yra visiškai laisvi nustatyti kainas. 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris