Dar vienas planas, kaip sutaupyti vaistams

Evelina Machova
2018-01-18
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), skatinanti pacientus neišlaidauti ir pirkti pigesnius vaistus, parengė naują vaistų skyrimo tvarką, pagal kurią gydytojas, pacientui išrašydamas kompensuojamąjį vaistą bendriniu pavadinimu pirmą kartą, recepte turėtų nurodyti žymą „Pirmas paskyrimas“, o vaistininkai tokiais atvejais būtų įpareigoti išduoti pigiausius vaistus. Vos pasirodžius pranešimams apie galimą naująją tvarką socialiniuose tinkluose ir pacientai, ir gydytojai ėmė reikšti nepasitenkinimą dėl ribojamų teisių.
Dar vienas planas, kaip sutaupyti vaistams
Jeigu įsigalios Sveikatos apsaugos ministerijos siūloma tvarka, vaistininkas, gavęs receptą su užrašu „Pirmas paskyrimas“, pacientui turėtų parduoti pigiausią kompensuojamąjį vaistą. Išskyrus atvejus, kai nėra galimybių išduoti reikiamą pigiausio vaisto kiekį nepažeidžiant vidinės pakuotės.

Didins konkurenciją
Seimo narė, ekonomistė Ingrida Šimonytė socialinio tinklo paskyroje „Facebook“ rašė dėl tokios SAM iniciatyvos laukianti ir įsakymo, nurodančio visiems vilkėti tik vilnonius apatinius. „Tuoj nebegalėsi pirkti pasirinktų paskirtą veikliąją medžiagą turinčių vaistų su valstybės kompensacija, net jeigu sutinki sumokėti kainos skirtumą nuo pagal pigiausią generiką apskaičiuotos bazinės kainos, privalėsi pirkti pigiausią, jeigu pradedi vartot naujus vaistus. Neva nėr čia ko pageidavimų reikšti, duoda ir imk. Tinka, netinka – nesvarbu.
 
Mediko rekomendacija – nesvarbu, nes už jų vis tiek kas nors stovi. Kad atitaikymas kartais trunka metų metus – irgi nerūpi. O valstybei kažkaip „svarbu“, kuriai kompanijai tą pačią sumą kompensacijos sumokėt“, – rašė I.Šimonytė.

Sveikatos apsaugos viceministrės Kristinos Garuolienės tikinimu, taip siekiama skatinti generinių vaistų vartojimą ir padidinti konkurenciją tarp vaistų gamintojų, kad jie konkuruotų vaisto kaina bei siektų tapti pigiausiu vaistu kainyne, įtrauktu tuo pačiu bendriniu pavadinimu. Jei projektui būtų pritarta, jis įsigaliotų nuo balandžio pirmosios.

Kaip gali norėti ar nenorėti?
Pagal ministerijos atliktą tyrimą, kompensuojamus pigiausius kardiologinius vaistus renkasi kiek daugiau nei dešimtadalis pacientų, o brangiausių  perkama  daugiau kaip dviem trečdaliais atvejų. Panašiai ir su kitų ligų vaistais. Apeliacijos į pasirinkimo teisę, Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos departamento direktorės Gitos Krukienės nuomone, šiuo atveju nelabai pasvertos.

„Jeigu žmogus vartoja, vartos vaistą pirmą kartą, kaip jis gali norėti ar nenorėti. Vaistą skiria gydytojas bendriniu pavadinimu ir tą vaistą jis gauna, valstybė kompensuoja jam. Tai čia kokio nors noro ar nenoro negali būti. Jis vaistą gaus kokybišką, efektyvų, nes visi vaistai Lietuvos vaistinėse tokie ir yra“, – sako Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos departamento direktorė Gita Krukienė.

Pasak specialistų, vaistininkas, gavęs receptą su užrašu „Pirmas paskyrimas“, pacientui turėtų parduoti pigiausią kompensuojamąjį vaistą. Išskyrus atvejus, kai nėra galimybių išduoti reikiamą pigiausio vaisto kiekį nepažeidžiant vidinės pakuotės. Pavyzdžiui, jei supakuoti buteliuke po 100 tablečių, o recepte yra išrašyta 30 tablečių. Tokiu atveju siūloma leisti parduoti kitą mažiausios kainos kompensuojamąjį vaistą, kurį galima nepažeidžiant vidinės pakuotės padalinti taip, kad būtų išduotas recepte nurodytas arba jam panašus kiekis. Pasak SAM atstovų, tokia tvarka nėra naujovė Skandinavijos šalyse bei kaimyninėje Lenkijoje.


Komentarai
Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos prezidentas Šarūnas Narbutas:

– Pacientų forume neseniai diskutavome šiuo klausimu. POLA šiam įsakymui pritaria. Nuomonių dėl tokios tvarkos yra įvairių, o nepritariančiųjų argumentai dažniausiai apeliuoja į pacientų teisę pasirinkti. Kitas argumentas, kad, jei pigiausias vaistas neveiks, pacientas nežinos, kas ir kada jam jį pakeis. Palaikantys įstatymą sako, kad jei mes laikomės pozicijos, jog visi vaistai Lietuvoje yra saugūs ir veiksmingi, vadinasi, pigiausias veikia taip pat gerai kaip ir brangiausias su ta pačia veikliąja medžiaga.

 
Todėl nereikėtų jų bijoti. Juk sutaupius Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų, neišleidžiant jų brangiems analoginiams vaistams lėšų padaugėja ir už jas galima kompensuoti naujus vaistus arba nupirkti daugiau kitų jau kompensuojamų vaistų. Vis dėlto dar nuo vasaros girdime kalbų, kad pigiausias - nebūtinai efektyviausias, kad jie neveikia vienodai. Tokiais atvejais dažnai kalbama apie alergines reakcijas, dėl kurių vaistus reikėtų keisti. Tačiau tokių atvejų nebūna daug. Be to, turėtų veikti farmakologinio budrumo sistema, kuomet gydytojai pastebėję nepageidautinas ar alergines reakcijas į vieną ar kitą vaistą, turi pareigą apie tai pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai.
 
Tačiau labai maža dalis gydytojų šią pareigą vykdo. Bet tą reikia daryti, jei pas tave į kabinetą ateina pacientas ištinusiu veidu, nepranešdamas apie tai neapsaugai nei savo, nei kito paciento. Lietuvoje pacientams trūksta informacijos, juolab kai medikai sako: „Oi, kaip čia viskas bus negerai.“ Turime įdomią situaciją: Lietuvoje, kur gyventojų pragyvenimo lygis, palyginti su Skandinavijos šalimis, yra gerokai žemesnis, žmonės renkasi brangiausią vaistą, nors gali rinktis pigiausią. O štai švedai, kurie galėtų sau leisti brangesnį, renkasi pigiausią. Trūksta edukacijos ir medikams, ir vaistininkams, ir pacientams. Jei tai darytų Sveikatos apsaugos ministerijos institucijos, o ne farmacinės kompanijos, galbūt turėtume ir kitokį efektą.

Lietuvos bendrosios (šeimos) praktikos gydytojų asociacijas prezidentas prof. Julius Kalibatas:

– Iš principo pati tvarka nėra gera. Visų pirma taip ribojama gydytojo laisvė skirti tokį medikamentą, koks reikalingas pacientui. Iš kitos pusės, pacientas, dėl nežinia kokių priežasčių, turi gauti pačią pigiausią originalaus vaisto kopiją. Anksčiau nuėjęs į vaistinę pacientas iš viso sąrašo vaistų galėdavo išsirinkti. Dabar jis galės gauti tik pigiausią kopiją. Ministras sako, kad kopija niekuo nesiskiria nuo originalo, nes veiklioji medžiaga ta pati. Bet taip nėra, esu dirbęs Šveicarijos Berno universiteto Klinikinės farmakologijos institute ir vaistų „virtuvę“ puikiai žinau. Veiklioji medžiaga niekada nebūna viena – šalia jos visada yra ir pagalbinės medžiagos, kurios sustiprina, stabilizuoja šios poveikį ir daugelį kitų dalykų.
 
Firmos gamindamos kopijas papildomas medžiagas deda ne tas, kurios buvo originale, o kitas, kad būtų pigiau. Pastebėta, jos vaistų kopijos kur kas dažniau sukelia nepageidaujamų reakcijų. Netrūksta atvejų, kai pavartojęs ne originalų vaistą, o jo kopiją pacientas patenka net ir į reanimacijos skyrių. Tada tas pigus gydymas tampa labai brangus.
 
Suprantu kad bus tūkstančiai pacientų, kuriems tiks tos kopijos. Na, ir ačiū Dievui. Bet atsiras šimtai, kuriems netiks. Kai tokia situacija, ką daryti pacientui? Vaistas netinka, jis turi eiti pas šeimos gydytoją, o ten eilė – trys savaitės. Vaistininkas negali pakeisti vaisto. Patekus pas šeimos gydytoją, norint skirtį originalų vaistą teks išrašyti siuntimą konsultacijos pas specialistą. Ten vėl didžiulės eilės. Įsivaizduojate, kiek didelėse poliklinikose susidarys tokių pacientų? Stovės minios prie gydytojų kabinetų. Ši tvarka gyvenimą pablogins ir gydytojams, ir pacientams. Man tai atrodo ir kaip gydytojų, ir kaip pacientų teisių pažeidimas.


 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris