Ar dėl koronasviruso gali strigti vaistų tiekimas?

www.lsveikata.lt
2020-03-21
Pasauliui kovojant su koronaviruso pandemija, paaiškėjo, kad Europos Sąjunga yra stipriai priklausoma nuo Kinijoje gaminamų vaistų ir vaistų komponentų. Kaip skelbiama, Kinija tenkina 90 procentų viso pasaulio penicilino poreikio. Tedrosas Adhanomas Ghebreyesas, Pasaulio sveikatos organizacijos generalinis direktorius, teigė, jog ši šalis yra pagrindinė veikliųjų medžiagų ir kitų vaistą gamybai naudojamų dalių tiekėja. Todėl pasaulis gali susidurti ir su reikalingu vaistų stygiumi.
Ar dėl koronasviruso gali strigti vaistų tiekimas?
R.Bričkienė

Ar toks scenarijus realus? Kokių priemonių ar veiksmų turime imtis, kad būtų užtikrintas nenutrūkstamas vaistų tiekimas? Kokie galimi scenarijai? 
Situaciją lsveikata.lt komentuoja Vaistų gamintojų asociacijos vadovė Rasa Bričkienė:

- Covid-19 (SARS-CoV-2) paveikė visą pasaulį. Pirmiausiai Kiniją, kurioje gaminama 30-40 proc. visų pasaulio veikliųjų medžiagų, skirtų vaistų (antivirusinių, antibiotikų, priešuždegiminių, nuo skausmo, kardiologinių) gamybai. Ši šalis yra pagrindinė veikliųjų ir tarpinių medžiagų tiekėja Indijai, Europai, JAV.
 
Skaičiuojama, kad šiuo metu pilnai veikia tik 40 procentų Kinijos veikliųjų medžiagų gamintojų, o likusieji dar patiria veiklos problemų. Didžioji dalis tiekimo sutrikimų susiję su eksporto iš Kinijos ir logistikos problemomis. 
Sulaukta žinių iš Indijos, kuri pranešė, kad dėl problemų Kinijoje didina veikliųjų medžiagų gamybos kainas, o tai reikštų didesnius vaistų gamybos kaštus. Be to, informavo apie galimus gamybos sutrikimus. Kovo pradžioje Indija uždraudė 26 pagrindinių veikliųjų medžiagų ir jų kombinacijų eksportą iš šalies. 
 
Pasaulyje veikiančios didžiosios farmacijos kompanijos aktyviau stebi tiekimo grandinę ir neatmeta būsimų 2020 metų antrame pusmetyje galinčių kilti vaistų trūkumo problemų. Europos vaistų agentūra (EMA) kovo viduryje paskelbė panašias prognozes, dėl to sustiprinta tam tikrų vaistų grupių stebėsena. 
Lietuvą labai stipriai veikia Europoje vykstanti valstybių izoliacija ir veikliųjų medžiagų iš Vidurio (Slovakijos) ir Pietų Europos valstybių eksporto ribojimas. Europos vaistų gamyklos iš paskutiniųjų, užtikrindamos gamyklose dirbančiųjų apsaugą karantino sąlygomis, stengiasi išlaikyti vaistų gamybą. 


Svarbu
Lietuvos gamintojai ir užsienio farmacijos kompanijų atstovai atkreipia dėmesį, kad nors ir yra pasiruošę bendradarbiauti su Lietuvos valstybės institucijomis, kad Lietuvos pacientams būtų užtikrintas nenutrūkstamas vaistų tiekimo procesas, prašo sveikatos apsaugos politikų ir administracijos spręsti šiuos klausimus:
1) neriboti farmacijos kompanijų gaminamų veikliųjų medžiagų ir vaistų eksporto iš kitų valstybių, užtikrinant bendradarbiavimą su Lenkija, Slovakija, Baltijos, kitomis šalimis; 
2) sudaryti visoje Europoje veikliąsias medžiagas, vaistus gabenančiam transportui „žaliąjį koridorių“;
3) aktyviau stebėti ir riboti piktybišką vaistų iš Lietuvos išvežimą siekiančių išlošti iš vaistų kainų skirtumų tarp valstybių;
4) palengvinti vaistų registracijos procedūras Lietuvoje, realizuojant Europos Direktyvą dėl žmonėms skirtų vaistų;
5) gerinti gamintojams konkurencinę aplinką ir plėsti patekimo į kompensuojamųjų vaistų kainyną ribas, kad daugiau vaistų pavadinimų, jų dozuočių, įvairaus dydžio pakuočių, pridėtinę vertę kuriančių vaistų pasiektų pacientus;
6) mažinti subjektyvius administracinius barjerus registruojant Lietuvoje nereceptinių vaistų pavadinimus;
7) mažinti finansinę naštą pacientams suvienodinant iki receptiniams vaistams taikomo 5 procentų tarifo pacientų sumokamą pridėtinės vertės mokestį.

 
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...
    A.Slatvickis: esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes

    A.Slatvickis: esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes

    „Esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes“, – nebesikuklina profesinės stiprybės pripažinti Klaipėdo...

    razinka


    Sveika šeima


    Pogimdyvinės depresijos skyrius? Kodėl gi ne!

    Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba (LGKT) pateikė siūlymą Sveikatos apsaugos ministerijai steigti skyrius, neatskiriančius psichologines problemas patiriančios mamos ir naujagimio. „Sunkiausiose situacijose reikia pritaikytų sąlygų, paruoštų specialistų ir papildomo laiko. Vien skyriaus įsteigimas problemos nei&scaro...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Vienas kraujo lašas atskleis, kiek liko gyventi

    Naujas tyrimas rodo, kad paprastas kraujo ar seilių testas gali padėti nustatyti tikėtiną gyvenimo trukmę. „Medical News Today“ skelbia, kad šis tyrimas atveria naujas galimybes ankstyvai diagnostikai ir tikslinėms intervencijoms, padedančioms išlaikyti gerą žmogaus sveikatą amžėjant.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris