Burnos higienistų dalia – apšokinėti odontologus

Deimantė Gruodė
2018-06-04
Studijas baigę burnos higienistai susiduria su niūria realybe: darbo rinkoje jie nereikalingi. Tad griebiasi šiaudo - persikvalifikuoja į gydytojo odontologo padėjėjus arba imasi kur kas paprastesnių, su medicina nieko bendro neturinčių darbų.
Kaip parodė naujausi tyrimai, pusė burnos higienistų be papildomo darbo neišsiverčia. Jei vieni įsidarbina odontologo asistentais, kiti – kaip prisipažino anonimiškai apklausiami asmenys, - ragavo ir auklės, ir padavėjos duonos.

Apstu darbo paieškos skelbimų
Internete nuolat sukasi darbo ieškančių burnos higienistų skelbimai. „Mažai darbo vietų“, - atsidūsta užkalbinta studentė Gintarė Pavydytė, prisipažindama, kad rasti darbą pagal specialybę itin sudėtinga. Panevėžio kolegiją bebaigiančios higienistės atsarginis variantas – odontologo padėjėjos darbas.
„Kadangi įsidarbinti higieniste itin sunku, norisi rasti bent kiek susijusį su odontologija, kad nedingtų įgytos žinios“, - sako mergina, pridurdama, jei iš naujo rinktųsi specialybę, rimčiau apsvarstytų įsidarbinimo galimybes. Juolab kad mokslai atsiėjo nepigiai - per pusantrų metų paklojo apie tūkstantį eurų.
 
„Rimtesni odontologai, kurie yra susikoncentravę į implantaciją ar endodontijos procedūras, atsisako atlikti burnos higieną ir priima į komandą profesionalų burnos higienistą. Kitur šias procedūras atlieka gydytojas odontologas. Pernai vienoje darbovietė susidūriau su neigiamu odontologų požiūriu: sako, vis tiek tu savo kabineto neturėsi – daugiausiai asistuosi gydytojui odontologui, nes mažai yra burnos higienistų, kurie pasiekia karjerą dirbdami pagal specialybę“, - pasakoja Klaipėdoje darbo ieškanti burnos higienistė Daina.

 
Dirba privačiame sektoriuje

Lietuvos burnos higienistų draugijos pirmininkė Gitana Rėderienė pripažįsta, kad studijas baigę specialistai atsimuša į sieną: „Per dvidešimt metų burnos higienistas nebuvo įtrauktas į pirminės sveikatos priežiūros lygio specialistų sąrašą. Jei ir turime viešųjų įstaigų, kurios įdarbina šiuos specialistus, tai yra tik įstaigų vadovų iniciatyva. Iki šiol ligonių kasos neturi kodo, pagal kurį būtų apmokama už burnos higienisto atliktas paslaugas. Tad didžioji dauguma - daugiau nei aštuoniasdešimt procentų - burnos higienistų darbuojasi privačiame sektoriuje, šešiolika procentų – tiek privačiame, tiek viešajame. Ir vos du procentai - tik viešajame sektoriuje. Vadinasi, dvidešimt metų yra ruošiami specialistai, bet jie visiškai neranda vietos sveikatos apsaugos sistemoje.“

 
„Buvau suskaičiavusi, kad per metus maždaug šimtas dvidešimt burnos higienistų baigia studijas, tačiau jie nėra įdarbinami poliklinikose arba odontologijos kabinetuose pagal specialybę, o atlieka gydytojo odontologo padėjėjo funkcijas“, - antrina Panevėžio kolegijos dėstytoja Rima Adomaitienė.
Kaip parodė naujausi tyrimai, pusė burnos higienistų be papildomo darbo neišsiverčia. Jei vieni įsidarbina odontologo asistentais, kiti – kaip prisipažino anonimiškai apklausiami asmenys, - ragavo ir auklės, ir padavėjos duonos.
 

L.S. skaičius 
83 - 
tiek proc., kaip parodė Lietuvos burnos higienistų draugijos užsakytas tyrimas, šių specialistų mano, kad darbą pagal specialybę rasti itin sunku.

 
Barbės devyndarbės
Panevėžio miesto odontologijos poliklinikos direktorius Karolis Valantinas sako, kad vasaros laikotarpiu kreipiasi nemažai įsidarbinti norinčių burnos higienistų.
Anot jo, padėjėjų uždarbis stipriai priklauso nuo gydytojo, kuris gauna priedą prie atlyginimo.
„Jei tą mėnesį aptarnavo daug pacientų - daug protezavo ar įsuko implantų – įstaiga gavo už tai daugiau lėšų, vadinasi, gydytojas automatiškai gauna didesnį priedą. Pavyzdžiui, jei gydytojas prie algos prisiduria trijų šimtų eurų priedą, padėjėjui nubyra nuo trisdešimt iki keturiasdešimt procentų. Kiek girdėjau, privačiose įstaigose šios darbuotojos daro viską: pacientus registruoja, grindis, langus valo. Kaip sako liaudis, barbės devyndarbės“, - pasakoja įstaigos vadovas.

 
Panevėžio miesto odontologijos poliklinikoje, direktoriaus duomenimis, gydytojo padėjėjui pernai neatskaičius mokesčių buvo mokamas 680, burnos higienistui - 740 eurų atlyginimas.
„Atrodo, kaip žmogus gali dirbti už tokį atlyginimą. Bet jos dirba pusę dienos, kai visi kiti - nuo aštuonių ryto iki penkių vakaro, - aiškina direktorius ir priduria, kad daug kas priklauso ir nuo žmogaus - Padėjėjas, kurios matau, kaip šauniai sukasi darbo vietoje, stengiuosi laikyti kiek įmanoma. O kitos, jei atėjusios sakytų: direktoriau, noriu išeiti iš darbo, viduje tyliai pagalvočiau: ačiū Dievui.“

 
Komentaras

Lietuvos odontologų rūmų tarybos pirmininkas Alvydas Šeikus:

- Šiuo metu yra tūkstantis šimtas devyni burnos higienistai, turintys praktikos licenciją. Taigi jų turime tikrai nemažai. Burnos higienistai įsidarbina odontologo kabinetuose kaip higienistai, tačiau dirba ir odontologo padėjėjo darbą.
2016 -2020 metų profilaktikos programoje jiems buvo numatyta daug funkcijų: kad jie dirbs asmens sveikatos priežiūros įstaigose, teikdami individualią profilaktiką, ir sveikatos biuruose, kur jie teiktų kolektyvines profilaktikos paslaugas. Tačiau šiuo metu, manau, neatlieka jokių numatytų funkcijų, nors valstybė jų paruošimui skiria nemažas lėšas. Kiekvienais metais priruošiame vis naujų specialistų. Burnos higienistai važiuoja į užsienius, dirba pagal kitas kvalifikacijas.
 
Higienistus ruošia ir kolegijos, ir Lietuvos sveikatos mokslų universitetas. Nors higienos norma yra vienoda, Kauno universitete jie mokosi ketverius metus, kolegijose – trejus. (Palyginimui – odontologai ruošiami penkerius metus su integruota pusės metų internatūra).
Arba valstybė jiems turi leisti dirbti, kaip buvo numačiusi, arba, drįsčiau pasakyti, turi suskaičiuoti resursus, ar yra tikslinga ruošti tiek specialistų.
O valstybinėse įstaigose jie yra kaip išlaikytiniai ir, atrodo, niekam nereikalingi, jų atlygis priklauso nuo įstaigos vadovų malonės.
 

 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

    Kitąmet – nė vienu medicinos studentu daugiau

    Kitąmet – nė vienu medicinos studentu daugiau

    2025.05-23
    Kitais mokslo metais į medicinos studijas – nė viena vieta daugiau nei pernai. „Tai, kad nepriimama daugiau studentų yra netoliaregiškas požiūris“, – mano Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas Audrius Klišonis. Ir nors Sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad didinamas valstybės finansuojamų vietų skaičius rezidentūroje, Vyriausybės strateginės analizės centras įspėSkaityti plačiau
    Durstyti galus padeda atsarginiai milijonai

    Durstyti galus padeda atsarginiai milijonai

    2025.05-23
    Šv. Roko ligoninę jungiant prie Vilniaus miesto klinikinės, visų akys nukrypo į pastarosios piniginę padėtį. Paskutinė jos finansinė ataskaita rodo, kad įstaiga patyrė 909 tūkst. eurų nuostolį. Visgi jį amortizuoti padeda iš ankstesnių metų sukauptos atsargos. Tad nepaisant to, kad metų pabaigoje galas su galu nesueina, šiuo metu bendras pliusas siekia 5,3 mln. eurų.
    Skaityti plačiau
    T.Birmontienė: tokio konstitucinio neraštingumo seniai nemačiau

    T.Birmontienė: tokio konstitucinio neraštingumo seniai nemačiau

    2025.05-23
    „Man trūksta žodžių“ – taip apie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) užmojus drausti papildomas priemokas už PSDF lėšomis apmokamas paslaugas atsiliepia teisėtyrininkė, buvusi Konstitucinio Teismo (KT) teisėja prof. Toma Birmontienė.
    Skaityti plačiau
    Nenormali situacija: vaikai ekspertizės laukia ir metus

    Nenormali situacija: vaikai ekspertizės laukia ir metus

    2025.05-22
    Vaiko teisių atstovai skambina pavojaus varpais: įtarus, kad šeimoje smurtaujama, vaikai gali būti mėnesius ar net metus atskirti nuo šeimų. Jiems tiek laiko tenka laukti, kol bus atlikta psichiatrinė ekspertizė, norint ištirti, ar kaltinimai pagrįsti. Valstybinės teismo psichiatrijos tarnybos Vaikų ir paauglių teismo psichiatrijos skyriaus viršininkė paaiškina: laukimo eilės susidaSkaityti plačiau
    Atsibodo vargas – biurų darbuotojai balsuoja kojomis

    Atsibodo vargas – biurų darbuotojai balsuoja kojomis

    2025.05-22
    Mažos algos, specialistų trūkumas, augantys krūviai, galybė ataskaitų, dešimtmetį skaičiuojantys kompiuteriai – visuomenės sveikatos biurams atsibodo taip gyventi ir parlamentinės kontrolės Seime metu jie prašė didesnio finansavimo. Bėda, kad Seimo Sveikatos reikalų komitete atsakingų nėra – finansai priklauso nuo Finansų ministerijos malonės.
    Skaityti plačiau

    Gydytojas ir pacientas


    A.Sivolovienė: kartais dėl sveikatos žmonės save nualina

    A.Sivolovienė: kartais dėl sveikatos žmonės save nualina

    „Norint būti sveikam ir energingam, pirmiausia reikia sureguliuoti poilsio, miego režimą, pasirūpinti emocine sveikata. Tai ...
    D.Pažėrienė: reabilitacijoje itin svarbi motyvacija

    D.Pažėrienė: reabilitacijoje itin svarbi motyvacija

    „Vienas veiksnių, nuo kurio priklauso reabilitacijos sėkmė – paciento motyvacija“, – teigia LSMU Kauno lig...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Persivalgymas tampantis tyliu žudiku

    „Paprastai žmonės su persivalgymo sutrikimu nesikreipia pagalbos galvodami, kad jiems kol kas dar nėra „taip blogai“. Jie valgo slėpdamiesi, kad niekas nematytų ir nežinotų, nors kartais, ypač tarp vyresnių moterų ir vyrų, persivalgymas atrodo kaip normalus dalykas“, – sako savopuseje.lt psichologė, sava...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Šviesesnė ateitis dėl krūties vėžio

    „Maždaug 40 procentų moterų turi tankų krūtų audinį, tačiau tai paaiškėja tik atlikus mamogramą. Moterims, turinčioms tankų audinį, šiek tiek padidėja krūties vėžio rizika“, – teigia Krūtų radiologijos konsultantė iš Niukaslio ligoninės dr. Nerys Forester. Jungtinėje Karalystėje pradėti nauji ba...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pranašystės... 2025-iesiems
    Henrikas Vaitiekūnas Pranašystės... 2025-iesiems
    Persileidimai – dažnas gamtos reiškinys
    Vilma Gudynienė Persileidimai – dažnas gamtos reiškinys
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris