Ir vėl „perpūtė“ kaklą

Aneta Vaitkienė
2022-06-02
Darbe sėdžiu tokioje vietoje, kur pirmiausia patenka oro srovė nuo praverto vėdintis lango. Ar bereikia sakyti, kad dažnai perpučia kaklą? Paskui vaikštau persikreipusi. Kaip man to išvengti?
Vaidilutė, 42 m.
Neretai pasitaiko, kad žmonės, vasarą dirbdami prie kondicionierių, pajaučia skausmą, tačiau nepasirodo specialistams. Tokiu atveju dažnai yra uždelsiama ir vėliau gydymas tik sunkėja.

Ne visai uždegimas
Artėjanti vasara – metas, kada vis dažniau dirbame prie įjungtų kondicionierių ar vėdiname patalpas net nepagalvodami, kad taip galime pakenkti patys sau. O ką jau kalbėti apie kasdienius mūsų įpročius – netaisyklingai kilnoti sunkius daiktus, ilgai dirbti sėdimą darbą ir neleisti organizmui pailsėti.
 

„Nervų šaknelių uždegimas – tai terminas, kurį įpratę vartoti pacientai. Mes, medikai, esame linkę jį vadinti apatinės nugaros dalies skausmu arba kaklo skausmu. Jeigu skausmas neplinta, o yra juntamas tik juosmens kryžmens dalyje vienoje arba kitoje pusėje, šį uždegimą reikėtų vadinti apatinės nugaros dalies skausmu. Jeigu skausmas plinta į koją, tikėtina, kad dirginama nervo šaknelė, todėl tai gali reikšti problemas su stuburo išvarža, – pasakoja gydytoja neurologė dr. Vaineta Valeikienė. – Priežastis – disko patologija, kai jis išsiveržia iš savo vietos ir dirgina nervų šakneles. Žmonės dažnai įsivaizduoja, kad tai yra tam tikras uždegimas, tačiau tai nėra tiesa. Taip, organizme vyksta uždegiminis procesas, tačiau tai nėra tas tikrasis uždegimas, apie kurį neretai pagalvojame.“

 

Kas sukelia „perpūtimo“ skausmus?
Paprastai, kai žmogus būna sušilęs ir išeina į lauką, papūtus šaltesniam skersvėjui atsiranda vadinamasis „perpūtimas“ ar „kaklo ar juosmens suėmimas“. Kartais žmonės kelia per sunkius daiktus ir tai daro netaisyklingai. Būtent tai gali būti įpročiai, išprovokuojantys lėtinius skausmus. Pasak neurologės, apatinės nugaros dalies ar kaklo skausmui amžius neturi įtakos. Nervų šaknelių uždegimas gali užklupti tiek jaunus, net mokyklinio amžiaus vaikus, tiek vidutinio amžiaus žmones ar senjorus.
 
„Vyresnių žmonių stuburas paprastai turi kitokius pakitimus, – aiškina gydytoja, – daugeliui išsivysčiusi osteochondrozė, smulkiųjų sąnarių artrozė, todėl simptomatika gali būti labai įvairialypė. Neretai tai vadinama druskų susikaupimu ar nervų šaknelių uždegimu, išreikštu kaklo, juosmens, krūtinės srityje. Kaklinė simptomatika ypač vyrauja sėdimą darbą dirbantiems žmonėms.“
 
Gyvenimo būdas itin svarbus
Gydytoja pabrėžia – siekiant išvengti vis užklumpančių skausmų, vertėtų koreguoti gyvenimo būdą. Jei dirbate sėdimą darbą, be abejo, nukenčia kaulų raumenų sistema, todėl pakanka menko krūvio, kad simptomatika būtų juntama ir visą mėnesį. „Šiais laikais daugelis mūsų dirba sėdimą darbą, todėl svarbu ir netgi būtina rasti laiko atsistoti, kas valandą ar dvi pasivaikščioti, pakeisti kūno padėtį. Na, o dirbantys sunkų fizinį darbą, neretai kenčia dėl disko išvaržos. Jiems rekomenduojama ilsėtis gulint, nes tada tenka pati mažiausia apkrova stuburui“, – sako gydytoja.

 
Svarbu mokėti ir tinkamai kelti sunkius daiktus. Tai reikia daryti ne visu kūnu, o pritūpus iš juosmens. Jei bent kartą panaši simptomatika yra buvusi, tikėtina, kad gali būti dar kartą tik kitoje pusėje – jei buvo kairėje, skausmas gali pasireikšti dešinėje pusėje arba atvirkščiai.
Yra pacientų, kurie skundžiasi, kad po stuburo disko išvaržos operacijos vis tiek junta skausmą. Tai yra normalu, nes skausmas tiesiog pereina į kitus tarpslankstelinius tarpus. Svarbu suprasti, kad operacija yra paskutinis taškais, kai jau nebepadeda reabilitacija ir medikamentai.
 
Gali priversti kreiptis į gydytoją
Į skausmą paprastai reaguoja įsitempęs raumuo, todėl jei skausmas nepraeina per savaitę, gydytoja neurologė pataria kreiptis į medikus. Neretai pasitaiko, kad žmonės, vasarą dirbdami prie kondicionierių, pajaučia skausmą, tačiau nepasirodo specialistams. Tokiu atveju dažnai yra uždelsiama ir vėliau gydymas tik sunkėja.
 
„Svarbu suprasti, kad esant skausmui nėra pagrindo baimintis gerti gydytojo skirtų vaistų. Derinant juos kartu su mankšta, užsiėmimais vandenyje, pasiekiamas greitas ir efektyvus rezultatas. Vandens procedūros bendrai labai teigiamai veikia raumenis, nes vandenyje jie ypač atsipalaiduoja“, – pasakoja dr. V.Valeikienė.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:
Aknė: klaidinga manyti, kad paaugliai ją „išaugs“

Aknė: klaidinga manyti, kad paaugliai ją „išaugs“

2025.04-10
Net 85 proc. paauglių serga akne – viena iš dešimties dažniausių ligų pasaulyje. Negydoma ji gali progresuoti, sukelti didelį fizinį ir emocinį diskomfortą bei randus. Kaip turėtų atrodyti su akne susiduriančių paauglių odos priežiūros rutina bei kokių klaidų vengti, pasakoja odos ligų, lazerinės ir estetinės dermatologijos klinikos „Skin Olympus“ medicinos gydytoja Agnė Sausdravė.
Skaityti plačiau
Šeimos gydytoja: peršalimas su šalčiu turi mažai ką bendro

Šeimos gydytoja: peršalimas su šalčiu turi mažai ką bendro

2025.02-27
„Peršalimas negydomas praeina per septynias dienas, gydomas – per savaitę“, – liaudišką išmintį patvirtina sveikatos specialistai. Visgi net ir paprasta liga reikalauja ypatingo dėmesio, mat nualinusi organizmą ji gali atverti kelią rimtesnėms infekcijoms.
Skaityti plačiau
Potrauminis stresas – ne tik išgyvenus karą

Potrauminis stresas – ne tik išgyvenus karą

2025.02-20
„Net jei trauma nėra „ypatingai siaubinga“, pasekmės psichikai gali būti sunkios“, – sako Lietuvos psichiatrų asociacijos vadovė, gydytoja psichiatrė Ramunė Mazaliauskienė. Psichologinės trauminio streso pasekmės pasireiškia potrauminio streso sutrikimu (PTSD) – užsitęsusia arba uždelsta reakcija į situacijas, susijusias su rimta grėsme gyvybei ar sveikatai.
Skaityti plačiau
Gyvenimas be pieno produktų

Gyvenimas be pieno produktų

2025.02-10
Lietuvoje maždaug kas trečias suaugęs žmogus susiduria su laktozės, arba pieno cukraus, netoleravimu. Šis sutrikimas, kurį lydi dažnas pilvo skausmas ir pūtimas, gali stipriai bloginti gyvenimo kokybę. Kas sukelia laktozės netoleravimą ir kuo jis skiriasi nuo alergijos pienui, pasakoja šeimos gydytoja Odeta Šepetienė.
Skaityti plačiau
Kai vyrai užsimano bananų su kečupu…

Kai vyrai užsimano bananų su kečupu…

2025.02-06
„Būsimam tėčiui gali pasireikšti tiek emociniai, tiek fiziniai „nėštumo“ požymiai. Jei kalbame apie emocinius simptomus, galima išskirti greitesnį nuovargį, miego sutrikimus, pavyzdžiui, nemigą ar nevisavertį miegą“, – apie vyrams besivystančius nėštumo simptomus pasakoja gydytoja akušerė ginekologė Viktorija Navickienė.
Skaityti plačiau

Gydytojas ir pacientas


T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

„Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

Budinti vaistinė


Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

razinka


Sveika šeima


Tylūs motinystės sunkumai

Nors praėjusi Motinos diena viešojoje erdvėje motinystę vaizdavo kaip absoliučią laimę, realybėje daugeliui moterų ji atnešė sunkių išbandymų. Tūkstančiai moterų Lietuvoje po gimdymo susiduria su emociniais sunkumais, apie kuriuos vis dar kalbame retai. Tyrimai rodo, kad kas penkta lietuvė patiria pogimdyminės de...

Pakalbėkim apie tai


Svetur


Serialo „Adolescence“ pamokos: patyčios turi slaptą kodą

Neseniai „Netflix“ pristatytas britų mini serialas „Adolescence“ (liet. „Paauglystė“) per kelias savaites tapo žiūrimiausiu kūriniu platformoje ir sukėlė audringas diskusijas tarp tėvų, pedagogų ir psichologų. Pastarieji neatsistebi, kaip giliai filme nagrinėjama skaitmeninės prarajos tarp kartų te...

Redakcijos skiltis


Komentarai


Turite tai žinoti
Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti
Pasiryžę gimdyti? Niekada!
Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

Naujas numeris