COVID-19 „palikimas“ – užsitęsęs kosulys
Emilija Lipskytė
2022-01-13
Prieš keletą savaičių persirgau COVID-19 liga. Patirtis nebuvo geriausia: kamavo aukšta temperatūra, stiprus kosulys, nuovargis, kol galiausiai gydytojai nustatė plaučių uždegimą. Nors esu jau pasveikusi, bet mane nenustoja varginti kosulys. Ar turėčiau sunerimti?
Laura, 30 m.
Po COVID-19 persirgimo užsilikęs sausas kosulys gali sukelti diskomfortą ar net skausmą krūtinės ląstoje.
Liekamasis simptomas
Atrodo, ką tik žmogus išlipo iš ligos patalo, ketindamas ir vėl nuversti kalnus, tačiau koronavirusas jam suplanavo kitokią gyvenimo įvykių seką. Atsisveikindamas su pacientu jis pamiršo vieną bendražygių – kosulį, todėl kai kurie net ir kelis mėnesius bandydami neiškosėti plaučių gyvena jausdami diskomfortą.
Kaip teigia šeimos gydytojas Julius Ališauskas, užsitęsusių simptomų sunkumas ir trukmė priklauso nuo žmogaus sveikatos būklės iki susergant COVID-19: „Pacientai, sergantys arterine hipertenzija, cukriniu diabetu, turintys antsvorio ar kitokių gretutinių ligų, serga sunkiau. Pandemijos metu daugelis vyresnio amžiaus žmonių pamiršo kreiptis į šeimos gydytoją arba bijo vykti į polikliniką dėl didesnės užsikrėtimo galimybės. Todėl suprastėjusi lėtinių ligų priežiūra sunkina sveikimą susirgus COVID-19.“
Suklusti turi ir jaunesni
Jei paskaičius pradžią, numojate ranka, nes neturite lėtinių ligų ir dar nepriskiriate savęs vyresnio amžiaus žmonių kategorijai, gydytojas ragina taip neatsipalaiduoti. J.Ališausko pastebėjimu, užsitęsę COVID-19 ligos simptomai vargina vis jaunesnius žmones.
Tad pats metas atsiminti imuniteto draugus – vaisius ir daržoves, o progai pasitaikius išjudinti kaulus ir pasportuoti, kitaip teks įstoti į bandančių kosulio atsikratyti pacientų draugiją. Tik kyla kitas klausimas: ar lengva bus tai padaryti?
„Viena labiausiai paplitusių teorijų, kodėl lėtinis kosulys sunkiai išgydomas, ta, kad koronavirusai yra neurotropiški. Kitaip tariant, jie gali užkrėsti nervines ląsteles. Pažeidus nervą klajoklį, atsiranda padidėjęs bronchų reaktyvumas (jautrumas), todėl dėl menkiausio aplinkos išorinio poveikio atsiranda erzinantis sausas kosulys“, – priežastį, dėl kurios COVID-19 palikta „dovanėle“ bus sunku atsikratyti, įvardija šeimos gydytojas Julius Ališauskas.
Į pagalbą ateina skysčiai
Jei kosulys vargina jau ne vieną mėnesį, reiktų apgalvoti, ar imamasi visų priemonių juo atsikratyti. Jei gerklėje kuriate Sacharos dykumą, sausam kosuliui tik padedate. Kaip sakoma, vienas geriausių būdų gydyti kosulį yra arbata su medumi. Nusiteikite, kad dykumoje turi atsirasti potvynis, vadinasi, skysčių turite vartoti tikrai nemažai.
Vadovaujantis sena gera arbatos taisykle, galima imtis ir papildomų priemonių, kurios padės išsivaduoti iš kosulio gniaužtų. Šeimos gydytojo teigimu, stenkitės palaikyti kambarių, ypač kuriuose miegate, santykinę 50-55 proc. oro drėgmę. „Rekomenduojama visada turėti čiulpiamųjų pastilių, kurios skatintų seilių sekreciją ir aliejaus pagrindo purškalą gerklei. Šios priemonės užtikrina, kad burnos ir gerklės gleivinė visada būtų drėgna, o tai palengvina kosulį“, – priduria J.Ališauskas ir pataria, kad jei liekamasis simptomas užsitęsia ilgiau nei dvi savaites, vertėtų kreiptis į šeimos gydytoją.
Ir nors ligų sausas kosulys nesukelia, kaip reikiant gali apkartinti gyvenimo kokybę. Nekreipiant dėmesio į šį simptomą, anot pašnekovo, gali atsirasti diskomfortas ar net skausmas krūtinės ląstoje. Tada vien arbatos gali nebeužtekti... „Fiziniai pratimai dažniausiai naudojami kamuojant diskomfortui, dusuliui, skausmui kvėpuojant ar kvėpavimo palengvinimui. Tam tikrose kūno padėtyse mūsų diafragmai yra lengviau dirbti ir plaučiai gali efektyviau ventiliuotis. Dėl tokių pratimų geriausia pasitarti su kineziterapeutu, kuris dirba su COVID-19 persirgusiais žmonėmis.“
Verta žinoti
Liekamieji simptomai persirgus COVID-19:
Nuovargis.
Dusulys.
Skonio ir kvapo sutrikimai.
Sąnarių ir kaulų skausmai.
Apetito sutrikimai.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: