Apendicitas – liga, neturinti „saugaus“ amžiaus

Gustė Valantinavičiūtė
2021-06-07
Pirmoji mintis, pajutus ūmų pilvo skausmą – apendicitas. Tačiau baimė gultis ant chirurgo stalo, ne vieną paskatina į skausmus numoti ranka. Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Abdomalinės chirurgijos skyriaus gydytojas chirurgas dr. Andrius Karpavičius neslepia, kad neretais tenka operuoti uždelstus apendicitus ir skatina vos pajutus ūmų pilvo skausmą kreiptis į gydytojus.
Apendicitas – liga, neturinti „saugaus“ amžiaus
Apendicitas užklumpa įvairaus amžiaus bei lyties pacientus. Vis dėlto, anot gydytojo chirurgo, apendicitu dažniau serga vaikai ir jaunesni žmonės.

Pavojingesnis – ūminis apendicitas
Apendicitas tai pat būna ūminis ir lėtinis. Anot pašnekovo, kur kas pavojingesniu galime laikyti ūminį bei jo sukeliamas komplikacijas: uždegimo vietoje gali susidaryti pūlinys, kirmėlinė atauga gali prakiurti ir sukelti pilvaplėvės uždegimą. O lėtinis apendicitas yra daug retesnė liga. „Lėtinio apendicito simptomai gali tęstis ilgai ir tikrai ne visiems pacientams įvyks komplikacijos“, – sako gydytojas.
 

Apendicitas užklumpa įvairaus amžiaus bei lyties pacientus. Vis dėlto, anot gydytojo chirurgo, apendicitu dažniau serga vaikai ir jaunesni žmonės. Tikimybė susirgti apendicitu mažesnė iki penkerių metų ir sulaukus penkiasdešimties. Tačiau kalbant specifiškai apie ūminį apendicitą, jis neturi „saugaus“ amžiaus – ši liga gali užklupti bet kurį iš mūsų.
 

Dėl ūminio apendicito sukeliamų komplikacijų, dr. Andrius Karpavičius jį vadina klastinga liga, kurios simptomus tikrai lengva sumaišyti su kitomis pilvo organų ligomis: „Dažnai liga prasideda skausmu viršutinėje pilvo dalyje ar apie bambą, šiuos skausmus galima palaikyti skrandžio negalavimais. Skausmą lydi pykinimas, šleikštulys, kartais vėmimas. Po kurio laiko skausmas leidžiasi į apatinį dešinį pilvo kvadratą, atsiranda karščiavimas.“

 
Praryta arbūzo sėklelė – menka grėsmė
Mityba toli gražu nėra esminis šios ligos atsiradimo veiksnys. Tad nuo vaikystės tėvų nuolat kartotas perspėjimas, jog arbūzo sėklelės, kauliukai ar praryta kramtomoji guma didina susirgimą apendicitu, anot dr. A.Karpavičiaus, labiau mitas nei tiesa. „Ūminio apendicito etiologija nėra iki galo aiški. Dažniausiai aprašoma kirmėlinės ataugos spindžio obstrukcijos teorija, kai mechaniškai blokuojamas įėjimas į kirmėlinę ataugą iš aklosios žarnos. Dažniausiai tai sukelia limfoidinio audinio hiperplazija, koprolitai bei kitos priežastys“, – aiškina chirurgas.
 
Vis dėlto dr. A.Karpavičius priduria, jog pavienių atvejų, kai šią obstrukciją sukėlė vaisių sėklos, yra aprašyta, tačiau gydytojas laikosi nuomonės, kad pavieniai atvejai nėra taisyklė.

 
Tik neužsiimkite savigyda
Pajutę pilvo skausmą, žmonės dažnai jį sumaišo su paprasčiausiais virškinimo sutrikimais. O belaukdami, kol skausmai praeis, arba užsiiminėdami savigyda tik dar labiau pablogina esamą situaciją.
Anot gydytojo chirurgo, laikas, tarp pirmo suskaudimo iki apendicito trūkimo, nėra ilgas: „Dažniausiai apendicitas trūksta ne anksčiau nei po 48 valandų, bet ir tai nėra taisyklė. Būna perforacijų ir po 24 valandų.“
 
Gydytojas pataria vos pajutus pilvo skausmus, nedelsti ir kreiptis į gydytojus, kurie atlikę papildomus tyrimus nustatys tikrąją pilvo skausmo priežastį. Pašnekovas neslepia, kad įvairios dietos ar naminės apsisaugojimo nuo apendicito priemonės dažnai tik dar labiau pablogina žmogaus sveikatos būklę bei apsunkina pačių chirurgų darbą.
Be to, nors dažna profilaktika nuo ligų gali būti bent jau sveika gyvensena, apendicito atveju prevencijos nėra: „Apsisaugoti nuo ūmaus apendicito komplikacijų gali padėti tik savalaikis kreipimasis į gydymo įstaigą.“

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

    I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

    „Tėvai atvesti vaiką pas specialistus neretai delsia dėl baimės, kad bus nustatyta diagnozė, kurią lydės „etiketė&ldqu...
    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...

    Budinti vaistinė


    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

    razinka


    Sveika šeima


    Kodėl mes viską skaičiuojame?

    „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

    Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Egalitarizmo kritika
    Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

    Naujas numeris