Vokiečių senjorais rūpinsis turkai

Eimantas Šaulitis
2019-08-19
Spaudoje slaugytojo darbo kasdienybė piešiama itin niūriai. Todėl neverta stebėtis, kad jaunų vokiečių nevilioja šios profesijos perspektyva. Vis aštrėjančiam galvosūkiui išspręsti imamasi įvairių būdų, bet Vokietijos politikų žvilgsnis krypsta į už šalies ribų dirbančius specialistus.
Vokiečių senjorais rūpinsis turkai
Vokietijos visuomenė sensta sparčiai, tad nuolatos auga senyvo amžiaus žmonių priežiūros paslaugas galinčių teikti specialistų poreikis. Skaičiuojama, kad paklausai patenkinti kasmet reikėtų pasamdyti papildomus 260 tūkst. specialistų iš užsienio.

Faktas
Skaičiuojama, kad 2017 m. priežiūros reikėjo 3,3 mln. vokiečių. 2030 m. tokių žmonių skaičius turėtų siekti 4 mln., 2050 m. – 5,3 mln. Savaime suprantama, kad šaliai būtinas ir atitinkamas sveikatos priežiūros darbuotojų skaičiaus augimas. Jų šiuo metu kiek daugiau nei milijonas.

 

Įstatymo įsigaliojimo nelaukia
Vokietijos darbuotojų gerove besirūpinanti organizacija (AWO) jau šį mėnesį Stambule pradės organizuoti darbo pokalbius su vietiniais sveikatos priežiūros darbuotojais. Šį žingsnį paskatino Vokietijoje tik ką priimtas įstatymas, atvėręs duris kvalifikuotiems slaugytojams iš užsienio atvykti į šalį. Nepaisant to, kad įstatymas įsigalios 2020 m. pradžioje, AWO nusprendė kadrų paieškas pradėti gerokai iki nuskambant naujametiniams varpų dūžiams.
 
Programos rengėjai iš kandidatų reikalauja dvejų metų darbo patirties ir universitetinio išsilavinimo. Darbuotojų verbavimas vyksta bendradarbiaujant su Turkijos sveikatos sektoriaus darbuotojų profsąjunga. Planuojama, kad pasamdytieji bent iš pradžių dirbs Oldenburgo mieste ir jo apylinkėse. Po to, kai su kandidatais bus pasirašyti darbo kontraktai, jie Stambule išklausys nemokamus kursus. Būsimi darbuotojai bus supažindinti su vokiška slaugos sistema. Vokietijos konsulatas Stambule prižadėjo suteikti lengvatas vizoms. Turkai atvykę į šalį gaus 2-2,5 tūkst. eurų atlyginimą, o vėliau jis kils iki 3 tūkst. eurų.
Tuo metu Turkijos ekonomika išgyvena ne geriausius laikus. Paskutiniaisiais mėnesiais šalies nedarbingumo rodikliai svyruoja tarp 13 ir 15 proc. Šalyje bedarbių daugiau nei 4 mln. Todėl manoma, kad norinčių išvykti į netrūks.
Vokietijos visuomenė sensta sparčiai, tad nuolatos auga senyvo amžiaus žmonių priežiūros paslaugas galinčių teikti specialistų poreikis. Skaičiuojama, kad paklausai patenkinti kasmet reikėtų pasamdyti papildomus 260 tūkst. specialistų iš užsienio.
 
Suterštas įvaizdis

Apklausos rodo - 74 proc. vokiečių mano, kad darbas sveikatos priežiūros srityje Vokietijos politikoje yra nedidelės svarbos klausimas. Anot Vokietijos priežiūros darbuotojų tarybos prezidento Franco Vagnerio, šalyje vyrauja skepsis, netikima, kad bus rasta pakankamai politinės valios būtiniems pokyčiams. Pasak jo, iškeltas tikslas iki 2023 m. yra labai svarbus, tačiau šalyje trūksta ilgalaikės strategijos. Jis sutinka, kad būtina reikalingų darbuotojų ieškoti ir užsienyje, tačiau pabrėžia, kad ir atvykėliai tikisi gerų darbo sąlygų. „Mes negalime tiesiog pasisavinti kvalifikuotų specialistų. Privalome jausti moralinę atsakomybę ir neišnaudoti kitų valstybių žmonių bei pačių šalių vien dėl to, kad nesugebame apmokyti tautiečių“, – teigia F.Vagneris.
 
Paskutiniaisiais metais Vokietijos sveikatos priežiūros sektorių persekioja pranešimai apie prastą elgesį su darbuotojais, jiems tenkantį milžinišką krūvį, prastą užmokestį. Šalies valdžia siekia pakelti slaugytojo darbo įvaizdį, paversti profesiją patrauklia karjeros perspektyva. „Jeigu šiandien jaunuolis tėvams pareikštų: „Mama, tėti, noriu būti sveikatos priežiūros darbuotojas“, dauguma tėvų susirūpintų ir ieškotų būdų, kaip atkalbėti atžalą nuo pasirinkto karjeros kelio. Visuomenėje stipriai įsišaknijęs vaizdinys, kad slaugytojo darbo sąlygos yra išties sunkios, o pats darbuotojas nėra tinkamai įvertinamas“, – teigia šalies sveikatos ministras Jensas Spahnas. Politikas norėtų, kad tėvai tokį jaunuolio sprendimą paremtų.
Dabartinė situacija primena užkeiktą karuselę, iš kurios neįmanoma iššokti. Valdžia išsikėlė konkrečius tikslus. Jų „magiškas skaičius“ – 10 procentų. Tiek tikimasi padidinti priežiūros darbuotojo profesijos populiarumą tarp jaunų vokiečių.
 
J.Spahnas bei jo kolegos iš Šeimos ir Darbo ministerijų ieško vaisto sergančiai sistemai ant kojų pastatyti. Trijulė pristatė bendrą planą pavadinimu „suderintas veikimas dėl sveikatos sektoriaus“. Ji numato geresnius slaugytojų darbo įkainius, darbo sąlygas kaip kolektyvinių derybų ir susitarimų rezultatą. Būtent J.Spahnas buvo tas žmogus, kuris pareiškė, kad papildomų darbo rankų būtina ieškoti užsienyje. Tačiau akmenys nuo vietinių medikų širdžių nenusirita. Slaugytojų darbo krūvis nuolatos auga, todėl manoma, kad esami planai tik palengvins sveikatos apsaugos sistemą kamuojančius simptomus, tačiau jos neišgydys.

 
Tarp kitko
Vokietijos gydymo įstaigų veiklos analizę atlikę ekspertai rekomenduoja ligoninių skaičių sumažinti daugiau nei dvigubai, nuo 1400 iki 600. Toks pokytis leistų likusioms ligoninėms įgyti užtektinai specialistų bei geresnę įrangą. Berlyno instituto tyrėjai nustatė, kad mažesnės šalies klinikos stokoja būtinų įrengimų ir patyrusių medikų. Teigiama, kad nemažai mirčių bei komplikacijų būtų išvengta gydytojus ir slaugytojus sutelkus didesnėse ligoninėse. Tiesa, tokiems planams priešinasi regionų gyventojai. Vis dėlto kas trečios šalies ligoninės finansinė padėtis nestabili. Valdžiai tenka jas papildomai subsidijuoti. Kitais metais daugiau nei šimtui ligoninių planuojama skirti 48 mln. eurų.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica