Virtuali realybė keičia medicinos veidą

Irma Baranauskaitė
2017-12-04
Virtualios realybės (VR) technologijos jau nebepavadinsi inovacija. Jų teikiamą naudą ir universalumą vertina rinkodaros specialistai, įvairių mokymų organizatoriai, pedagogai.
Medicinoje šios technologijos taip pat populiarėja žaibiškai ir įneša daugybę naujovių.
Virtuali realybė keičia medicinos veidą
Olandijoje pristatytas startuolis „VisitU“, suteikiantis vaikui, kuris dienas leidžia ligoninėje, galimybę atsidurti namų ar kitoje jam įprastoje aplinkoje. Tereikia VR akinių, į juos įstatyto telefono ir namuose, mokykloje ar kitoje pacientui įprastoje vietoje patalpintos 360 laipsnių kameros.

Galimybė matyti ne tik ligoninės sienas
Pacientams slogu prisiminti ligoninės palatoje praleistas dienas. Ši situacija ypač liūdina vaikus. Ligoninėje jie kovoja su fiziniais negalavimais. Atskirti nuo įprastos aplinkos, artimųjų ir draugų, mažieji ligoniai susiduria su stresu ir kitomis psichologinėmis problemomis.
 
Olandijoje buvo pristatytas startuolis „VisitU“, suteikiantis vaikui, kuris dienas leidžia ligoninėje, galimybę atsidurti namų ar kitoje jam įprastoje aplinkoje. Tereikia VR akinių, į juos įstatyto telefono ir namuose, mokykloje ar kitoje pacientui įprastoje vietoje patalpintos 360 laipsnių kameros. Tokia kamera vaizdą tiesiogiai  perduoda į VR akinius. Taigi, gulėdami ligoninėje vaikai gali nors šiek tiek atsipalaiduoti ir nenutolti nuo įprasto gyvenimo, stebėti šeimą ar nusikelti į širdžiai artimą vietą.

 
Padeda sumažinti skausmą ir stresą
VR technologijos vis labiau populiarėja gelbėjant itin sunkiai sergančius pacientus. Bendrovė „Samsung“ kartu su studija „Start VR“ Australijoje sukūrė iniciatyvą, kuri padeda onkologiniams ligoniams, gydomiems chemoterapija, susidoroti su patiriamu stresu.
„Start VR“ susikūrė 2015 metų pradžioje. Studijos komandą sudaro gamintojai, dizaineriai, kūrėjai ir menininkai, dirbantys su virtualios ir papildytosios realybės programomis, kurios, kaip rodo pavyzdžiai, aktualios medicinoje.
 
VR akinių padedami pacientai gali atitrūkti nuo realybės, nukeliauti į bet kurį pasaulio kraštą ir nuveikti ką tik jis nori. Tai gali būti šuolis su parašiutu, plaukymas jachta ar apsilankymas zoologijos sode. Panaši praktika taikoma ir malšinant pacientų patiriamą skausmą. VR pagalba mažinamas streso bei skausmo lygis teigiamai veikia gydymo efektyvumą.
 
Atsigavimas po traumų
VR technologijos jau taikomos ir įvairias galvos traumas ar netgi insultą patyrusiems žmonėms gydyti. Praktika rodo, kad jos gali padėti pagreitinti pacientų fizinių gebėjimų atkūrimą. Šias technologijas naudoti paprasta. Tai aktualu reabilitacijos periodą išgyvenantiems pacientams. Kuo reabilitacija ankstesnė, tuo didesni šansai atgauti prarastas fizines funkcijas.

 
„MindMotionPRO“ – vienas tų sprendimų, leidžiančių greičiau sugrąžinti fizines pacientų jėgas. Tokiai programai padedant ligoniai mankštinasi stengdamiesi judinti rankas ir jų pirštus. Nors technologija negali tiesiogiai paskatinti rankos judėti, ji didina ligonio dėmesį, motyvaciją ir įsitraukimą, leidžia įvertinti paciento progresą. Visi žmogaus atliekami veiksmai yra ekrane ir turi garsinį bei vaizdinį atsakomąjį ryšį, tad pasikartojančius monotoniškus judesius atlikti kur kas lengviau.
 
Pasak programą išbandžiusių pacientų, laikas, skirtas jos pratimams ir užduotims atlikti, leidžia pamiršti, kad esi ligoninėje ir praskaidrina sergančiųjų dienas. Be to, VR gelbsti gydant ne tik tokias fobijas kaip aukščio ar vorų baimė, bet ir padeda atsigaunant nuo potrauminio streso sutrikimo.

Ligoniams patyrusiems smegenų pažeidimus dėl traumos ar, pavyzdžiui, insulto, kasdieniai dalykai tampa sudėtingais. Tai gali būti apsipirkimas ar savaitgalis gamtoje. Čia virtuali realybė taip pat gali padėti apsiprasti, atkurti prarastus įgūdžius.

 
Tarp kitko
Pernai Londone chirurgas Ahmedas Šafis atliko pirmąją pasaulyje onkologinę operaciją, tiesiogiai nufilmuotą 360 laipsnių kamera. Šį procesą buvo galima stebėti per specialius virtualios realybės įrenginius. Žiūrovai jautėsi tarsi esantys operacinėje. Jie iš arti matė ne tik chirurgo ir jo komandos atliekamus veiksmus, bet ir galėjo pajausti operacinėje tvyrojusią atmosferą.
 
Tiesioginis operacijų transliavimas pasitarnauja mokslo tikslams. Tai padeda medicinos studentams, kuriems svarbios ne vien teorinės žinios, bet ir praktiniai įgūdžiai. Įgaunama ne tik naudingos patirties, bet ir pasiruošiama ateities iššūkiams. Taip pat – iš anksto susipažįstama su būsimo darbo specifika. VR leidžia sutaupyti laiko, nes tampa pravarti mokant ir mokantis anatomijos ar infekcijų kontrolės. Šiuo atveju virtuali realybė duoda daugiau naudos, negu vaizdo įrašo žiūrėjimas ar eksperto stebėjimas sausakimšoje salėje.
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Jums tinkanti arbata gali atnešti daug naudos

  Arbata gaivina kūną, minkština širdį, budina mintį, sakė senovės persų gydytojas Avicenna. Kada kokią arbatą gerti, kaip ją paruošti, pasakoja prekybos tinklo „Skonis ir kvapas“ atstovas, arbatos žinovas Andrius Žilinskas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica