Virtuali realybė gelbės nuo psichologinių problemų

Nerijus Bliujus
2017-05-12
Naujausi tyrimai rodo, kad virtualios realybės technologijos gali padėti gydant įvairias fobijas, potrauminio streso sutrikimus ir kitas su psichine sveikata susijusias problemas.
Virtuali realybė gelbės nuo psichologinių problemų
Virtualios realybės technologijos jau yra ir plačiau naudojamos medicinoje. Kai kuriose valstybėse medicinos studentai gali mokytis atlikti operacijas būtent su VR akiniais. Tokiu būdu jiems nėra reikalingas tikras pacientas ar manekenas. Visą operaciją jie atlieka virtualioje realybėje užsidėję VR akinius.

Potencialas didelis
Virtualios realybės technologijos (VR) sparčiai veržiasi į kasdienį žmonių gyvenimą. Sukurtos kaip pramoginė priemonė šiuo metu jos vis dažniau yra taikomos įvairiose profesionaliose darbo srityse. Ne išimtis ir medicina. JAV Džordžijos universiteto profesorė dr. Jessica L.Maples-Keller mano, kad VR technologija netolimoje ateityje bus taikoma gydant psichikos sutrikimus ir ligas.
„Virtuali realybė medicinoje turi didžiulį potencialą. Manau, kad greitai ji bus naudojama siekiant pagelbėti žmonėms, turintiems psichologinių problemų. Tokia technologija leidžia sukurti individualią, baimę keliančią aplinką, į kurią žmogus, kenčiantis nuo įvairių nerimo sutrikimų, gali patekti net neišėjęs iš namų“, - sako J.L.Maples-Keller.

 
Džordžijos universiteto profesorė kartu su kolegomis šiuo metu atlieka išsamią mokslinių tyrimų apie VR technologijas analizę. Kol kas didžiausias dėmesys yra skiriamas tam, kaip tokia nauja gydymo metodika galėtų pagelbėti žmonėms, kenčiantiems nuo įvairių rūšių nerimo sutrikimų. Tyrimuose buvo vertinamas bauginančių situacijų poveikis pacientams, turintiems konkrečias fobijas – ypač skrydžio baimę. Taip pat buvo analizuojama, kaip VR technologija galėtų padėti karo veteranams, kenčiantiems nuo potrauminio streso. Turimi įrodymai leidžia teigti, jog virtuali realybė padeda įveikti tokio tipo sutrikimus. Tyrimai parodė, kad taikant šią technologiją su skrydžio baime susijęs nerimas pacientams ėmė mažėti. Bandymuose dalyvavę pacientai pripažino, kad VR metodika sukelia tik labai geras emocijas ir yra netgi pranašesnė už įprastą gydymo terapiją. 
 
Yra ir trūkumų 
Virtualią realybę mokslininkai taip pat siekia pritaikyti gydant panikos priepuolius, šizofreniją, ūmų ar lėtinį skausmą, priklausomybes (įskaitant rūkymą) bei valgymo sutrikimus. Jeigu tyrimai ir toliau bus sėkmingi, ateityje virtualią realybę planuojama panaudoti ir gydant depresiją. Pacientams, sergantiems šia liga, nereikės tiesiogiai vaikščioti į seansus pas psichiatrą, nes jie viską galės atlikti nuotoliniu būdu su interneto pagalba ir VR akiniais. Vis dėlto ši technologija turi ir trūkumų. Vienas jų – mažas pacientų, kurie norėtų tai išbandyti, skaičius. Būtent dėl to mokslininkams sunku daryti išvadas, kad tokia metodika iš tikrųjų yra veiksminga. Be to, jeigu VR technologija bus patvirtinta, kaip tinkamas gydymo metodas, medikai, norintys jį taikyti, turės lankyti specialius mokymus.
 
Mokslininkams taip pat nerimą kelia ir tai, jog tokios programėlės gali būti prieinamos bet kuriam išmaniojo telefono vartotojui. O tai jau gali labiau pakenkti, nei padėti.
„Svarbu, kad tokia psichikos sutrikimams bei ligoms gydyti pritaikyta VR technologija būtų naudojama tik apmokytų terapeutų kabinetuose“, - teigia J.L. Maples-Keller.

Šiuo metu VR technologijų galimybes gydant psichinės sveikatos sutrikimus bando įvertinti ir Harvardo psichiatrijos specialistai, kurie itin domisi tokiais naujausiais nestandartiniais metodais.


Tarp kitko
VR technologijos jau yra ir plačiau naudojamos medicinoje. Kai kuriose valstybėse medicinos studentai gali mokytis atlikti operacijas būtent su VR akiniais. Tokiu būdu jiems nėra reikalingas tikras pacientas ar manekenas. Visą operaciją jie atlieka virtualioje realybėje užsidėję VR akinius.
JAV Los Andželo ligoninėje pacientams VR akiniai yra naudojami kaip stresą mažinanti priemonė, kuri padeda jiems nusiraminti prieš operacijas.
 
Ekrane jie mato tik itin malonius jausmus keliančius vaizdinius, kurie leidžia visiškai atsipalaiduoti.
Olandijoje vienoje ligoninėje ilgą laiką gulintiems pacientams vaikams buvo sukurta programėlė, kuri leidžia jiems, užsidėjus VR akinius, pabūti namuose.
VR technologijos taip pat vis dažniau yra naudojamos pacientams, bandantiems kuo greičiau atsigauti po insulto.
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja infektologė Elžbieta Matulytė (31 m.) su koronavirusu susidūrė ne tik pi...
  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Abortas - trumpalaikis palengvėjimas

  Nėštumo nutraukimas – jautri tema. Ir nors abortai mūsų šalyje nėra draudžiami, dalies žmonių akyse prilyginami žmogžudystei. Klinikinės psichologės Mildos Lukašonokienės teigimu, jį turėjusios moterys susiduria ne tik su fizinėmis pasekmėmis, tačiau ir su psichologinėmis.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica