Vėžiu susirgęs onkologas fiksuoja kovą su liga

Ridas Viskauskas
2018-07-19
Andrejus Pavlenko – vienas geriausių Rusijos onkologų. Jis vadovauja onkologijos centrui Sankt Peterburge. Sulaukęs 39 metų pats sau diagnozavo III stadijos skrandžio vėžį. Interneto projekte „Žmogaus gyvenimas“ gydytojas atvirai pasakoja, kaip kovoja su liga.
Vėžiu susirgęs onkologas fiksuoja kovą su liga
„Jeigu jums diagnozavo vėžį, ieškokite gydytojo – lyderio. Jūsų gyvenimo trukmė – jo rankose“, - pataria Rusijoje garsus onkologas Andrejus Pavlenko.

Svarbiausia – susitelkti
Žinia apie vėžį gydytojui sukėlė šoką. Iš darbo patirties A.Pavlenko žinojo, kad išgirdę, jog serga vėžiu, žmonės iš pradžių sutrinka, po to juos apima didžiulė baimė, vėliau – apatija. Tačiau onkologas sako greitai susitvardęs: vyras žinojo, kas jo laukia ateityje, kokio gydymosi imsis.
Pasak Andrejaus, tokiame jauname amžiuje skrandžio vėžys pasitaiko itin retai (3 proc. visų atvejų). Didesnė tikimybė susirgti žmogui iškyla sulaukus 45 metų. Deja, vyrui nepasireiškė jokie ankstyvieji simptomai: svoris nekrito, apetitas ir darbingumas buvo geras. Tiesa, ilgainiui ėmė skaudėti skrandį – ypač po valgio ir naktimis. „Turbūt skrandžio opa arba gastritas“, – pamanė vyras. Ir nutarė atlikti tyrimus…
 

Jau trečią dieną po to, kai paaiškėjo diagnozė, A.Pavlenko ėmė rašyti dienoraštį. Daugeliui pacientų diagnozuotas vėžys reiškia gyvenimo baigtį. „Iš tiesų tai – lėtinė liga. Galima arba išsigydyti, arba ne vieną dešimtį metų gyventi visavertį gyvenimą: auginti vaikus, dirbti, keliauti“, – sako vyras. Rašydamas tinklaraštį jis siekia likimo broliams įkvėpti jėgų. Tiesa, po trečios chemoterapijos vyras jautėsi prastai. Žmonai Aniai kėlė nerimą, kad Andrejus daug jėgų atiduoda dalindamas interviu.
A.Pavlenko gydomas gimtajame Sankt Peterburge. Jam net nekilo mintis vykti į Vakarus. „Namie ir sienos padeda, ir draugai palaiko“, – sako vyras. Kai po chemoterapijos kurso jis nusiskuto plaukus, lygiai taip pat pasielgė ir dalis gydytojo kursiokų bei kolegų.
 
Planuoti laiką
Galimybes pasveikti A.Pavlenko vertina realiai. „Šiuolaikiniai tyrimai tiksliai nusako, koks bus kiekvieno paciento gydymo rezultatas, kokia galima jo gyvenimo trukmė. Todėl apie stebuklus onkologijoje gali samprotauti tik neprofesionalai. Tapęs pacientu, apie ligą nesužinojau nieko naujo – viskas vyksta, kaip aprašyta vadovėliuose“, – reziumuoja gydytojas.
Ligos baigtį lemia ne tik jos stadija, bet ir agresyvumas. Gydytojui vėžys – tarsi filmo „Geras, blogas ir bjaurus“, kurį 1966 m. sukūrė italų režisierius Sergio Leone, herojus. „Mano vėžys – blogas, bet ne piktas. Auglys atsirado maždaug prieš metus. Metastazių nėra. Daug ką nulems keturi chemoterapijos kursai“, – sako A.Pavlenko. Vyras galvoja, kad yra 50 proc. tikimybės, jog jis gyvens dar 5 metus. Bet jei chemoterapija neduos rezultatų, vilties teliks tik 5 procentai. Bet net sėkmės atveju jam tektų pašalinti skrandį.
 
Chemoterapija – sunkus gydymo metodas. Kurį laiką gydytojas pristabdė darbus. Nerimą kėlė šeimos finansinė padėtis – auga 3 vaikai, mažiausiam – metukai.

Nors Rusijoje daugėja onkologinių ligų, gydytojai nepasirengę naujiems iššūkiams. „Tarybinė gydytojų ruošimo sistema paseno, o nauja dar nesukurta. Aš tapau profesionalu tik todėl, kad daug mokiausi savarankiškai. Šiandien gydytojui keliami didesni reikalavimai. Už klaidas gali grėsti baudžiamasis persekiojimas“,– sako A.Pavlenko. Gydytojas pastebi, kad trūksta specialistų, o daugeliui nepakanka žinių. Kita problema: dėl per didelio krūvio gydytojai neturi laiko kalbėtis su ligoniais. Todėl šie nieko nežino apie gydymo eigą ir apie galimas komplikacijas. Svarbu, kad pacientai suprastų kuo daugiau gydymo niuansų ir teisingai planuotų jiems likusį gyvenimo laiką. 

Gydytojas Andrejus Pavlenko pataria
Laiku išsitirkite – ankstyvos stadijos vėžio simptomai nepastebimi.
Būkite sau dėmesingi – niekas geriau nepažįsta savo kūno taip kaip jūs. Jei pastebėjote patamsėjusį apgamą, keistą patinimą, parodykite juos gydytojui.
Jei tiesioginiams giminaičiams diagnozuotas vėžys, būkite budrūs: kai kuriais atvejais rizika susirgti vėžiu gali siekti 80 procentų. Reikėtų atlikti genetinius tyrimus. Rizikai pasitvirtinus, vėžio pažeistą organą reikėtų pašalinti.
 
Jeigu jums diagnozavo vėžį, ieškokite gydytojo – lyderio. Jūsų gyvenimo trukmė – jo rankose.
Jei tikite liaudies medicina, jos siūlomi gydymosi metodai nepakenks. O papildomas tikėjimas sėkme suteiks jėgų. Tačiau vien liaudies medicina nepasikliaukite – gydytojo paskirtus preparatus vartoti būtina.
Dirbkite, bendraukite su draugais, neatsisakykite pomėgių. Užsisklendimas panardina į depresiją ir trumpina gyvenimą.


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Jeigu vaiko imuninė sveikata bus stipri, jis nesusirgs meningokokine B tipo infekcija. Skiepus per COVID-19 pandemiją galima atidė...
  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...

  Budinti vaistinė


  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Rugsėjo 25 d. – tarptautinė vaistininkų diena. Profesinę šventę minintys vaistininkai neslepia, kad šie metai ...
  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Nuo kitų metų įsigaliosianti Farmacijos įstatymo nuostata, skelbianti, kad vaistinėje fiziškai turi būti ne mažiau kaip vie...

  Sveika šeima


  Meilė – ne spermatozoido ir kiaušidės susitikimas

  „Tie, kurie galvoja, kad gali gyventi gerai ir vieni, nemoka mylėti – jie nepažįsta nei meilės rizikos, nei pasitenkinimo ja“, - psychologies.ru interviu sako psichologas, rašytojas, Ž.Lakano mokinys Jacques-Alain Miller.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica