Verčia gimdyti? Eik apsiverk

Janis Muchks
2021-02-12
Lenkijos Vyriausybė sulaukė pasipiktinimo bangos dėl Europoje precedentų neturinčios prieš abortus nukreiptos politikos. Šalį savaitėmis drebino tūkstantiniai protestai bei visuose miestuose vykstančios nepasitenkinimo akcijos. Tačiau atrodo, jog valdžios atstovai nebijo šliūkštelėti dar šiek tiek žibalo į ugnį. Moterims, dėl naujų įstatymų priverstoms išnešioti negyvybingą vaisių, siūlo atskirą kambarį, kuriame praradusios tik ką gimusį kūdikį jos galėtų išsiverkti.
Verčia gimdyti? Eik apsiverk
Šiemet Lenkijoje įsigaliojo nauji teisės aktai, nustatantys beveik visišką abortų draudimą. Griežtai katalikiška šalis dabar draudžia nutraukti nėštumą atradus vaisiaus defektus, kurie anksčiau sudarė apie 98 proc. legalių abortų.

Talibanas?
Šiemet Lenkijoje įsigaliojo nauji teisės aktai, nustatantys beveik visišką abortų draudimą. Griežtai katalikiška šalis dabar draudžia nutraukti nėštumą atradus vaisiaus defektus, kurie anksčiau sudarė apie 98 proc. legalių abortų.
Teisingumo ministerijos, kuriai vadovauja „Jungtinės Lenkijos“ lyderis Zbigniewas Ziobro, atstovė spaudai televizijos eterio metu buvo paprašyta pateikti išsamią informaciją apie tai, kokia konkreti pagalba būtų numatyta moteriai, gimdančiai kūdikį, kuriam iš anksto nustatyti grėsmę gyvybei keliantys arba mirtini defektai.
 

„Ji turės, pavyzdžiui, atskirą kambarį, galimybę išsiverkti“, - atsakė Agnieszka Borowska. Ji taip pat nurodė, kad tokioms moterims bus pasiūlyta „speciali priežiūra“, įskaitant psichologinį gydymą ir „patarimus, ką daryti toliau“.
A.Borowskos komentarai netruko sulaukti kritikos lavinos. Centro dešinės „Rzeczpospolita“ politinis žurnalistas Michałas Kolanko rašė, jog tokie ministerijos atstovės pasisakymai jam priminė populiarųjį distopinį serialą „Tarnaitės pasakojimas“, kurio vaizduojamame pasaulyje moterys taip pat yra verčiamos gimdyti, dažniausiai prieš jų valią.
 
„Norėčiau, kad Lenkijos valstybė padarytų viską, kas yra įmanoma, kad moterims nebereikėtų verkti“, - „Twitter“ paskyroje rašė liberalios „Newsweek Polska“ žurnalistė Renata Grochal. Savaitraščio „Wprost“ žurnalistė Joanna Miziołek, esamą situaciją šalyje įvardijo vienu žodžiu „Talibanas“.
Partijos PiS atstovai dar nėra viešai atsakę į koalicijos partnerio pasiūlymą. Tačiau praėjusią savaitę vienas jos parlamentarų paragino Vyriausybę „kuo greičiau pateikti kompleksinį paramos paketą motinoms“. Darbas prie tokių priemonių buvo vykdomas kelis mėnesius, pranešė „Interia“.
 
Tačiau PiS aiškiai parėmė vadinamųjų „eugeninių abortų“ panaikinimą. Jos vadovas Jarosławas Kaczyński dar 2016 m. pažadėjo: „Siekti, kad net ir tais atvejais, kai yra itin sudėtingas nėštumas, kai vaikas neišvengiamai mirs ar turės rimtų raidos komplikacijų, jis turės gimti, kad būtų galima pakrikštyti, kad jis būtų palaidotas“. Panašu, jog tokiu atveju gimdymo namuose vis dažniau prireiks kunigo paslaugų.
 
Jokių kompromisų
Kairieji „Lewica“, kurie yra antra pagal dydį opozicinė frakcija parlamente, paragino kitas opozicijos partijas remti įstatymus, kuriuose dekriminalizuojamos gydytojų, padėsiančių moterims pasidaryto abortą, veikos.

Nors kairieji anksčiau reikalavo liberalizuoti Lenkijos abortų įstatymą, kuris net prieš paskutinį nutarimą buvo griežčiausias ES, išskyrus Maltos, pagrindinė centristinė opozicija pritarė status quo išlaikymui. Apklausa taip pat rodo, kad dauguma lenkų nepalaiko nei liberalizavimo, nei įstatymo sugriežtinimo.
 
Didžiausia opozicijos partija „Pilietinė platforma“ (PO) kritikavo Konstitucinio Tribunolo nutarimą ir apkaltino PiS, kad šie jį panaudojo kaip būdą visuomenės dėmesiui nuo pandemijos ir vis didėjančių įmonių protestų prieš su ja susijusiems ribojimams atitraukti.
Savo ruožtu centristinės „Lenkija 2050“ („Polska 2050“) lyderis Szymonas Hołownia, kuris šiuo metu, remiantis visuotinėmis apklausomi, yra trečias pagal populiarumą politikas šalyje, taip pat teigė prieštaraujantis Konstitucinio Tribunolo sprendimui.

 
Pasišventęs katalikas Sz.Hołownia, kažkada pradėjęs studijuoti kunigų seminarijoje, praeityje palaikė abortų draudimą, kurį vadino „visais atvejais nužudymu“.
Tačiau praėjusią savaitę kalbėdamas su „Polsat News“ jis teigė, jog tai buvo asmeninė nuomonė, išsakyta jo buvusioje žurnalisto karjeroje. Jis teigia nepakeitęs požiūrio, tačiau dabar kaip politikas sakė „prisiimantis atsakomybę už šalį“.

 
Tarp kitko
Pilietinė iniciatyva „Aborcyjny svajonių komanda“ kartu su keliomis kitomis nevyriausybinėmis organizacijomis pernai įsteigė fondą, skirtą padėti lenkėms keliauti į užsienį. Nuo to laiko buvo pagelbėta jau šimtams moterų, pasiryžusioms nutraukti nepageidaujamą nėštumą užsienyje, dažniausiai Vokietijoje, Nyderlanduose ir Jungtinėje Karalystėje, kur įstatymai leidžia nėštumą nutraukti antrojo trimestro metu.
 
Čekijos Respublikos klinikos praneša, kad ženkliai padaugėjo lenkių skambučių, besiteiraujančių apie nėštumo nutraukimo galimybes. Kai kurios klinikos atmeta prašymus remdamosi dar komunistinio laikotarpio įstatymu, teigiančiu, kad nėštumą nutraukti gali tik nuolatiniai gyventojai. Nepaisant to, šalies vadovybė teigia, kad ES piliečiai turėtų turėti tas pačias teises kaip ir Čekijos piliečiai.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Atsikračius didžiulio antsvorio dingo ir ligos

  Atsikračius didžiulio antsvorio dingo ir ligos

  Lygija Baranauskienė (66 m.) iš Šakių r. pademonstravo nepaprastą valią – antrojo tipo diabetu serganti moteri...
  Jei sakote šias frazes apie klausos aparatus – smarkiai klystate!

  Jei sakote šias frazes apie klausos aparatus – smarkiai klystate!

  Vasarą susitinkant su draugais, aplankant tėvus ir gimines pokalbis neretai užsisuka apie sveikatą ir ligų įtaką kasdieniam gyveni...

  Budinti vaistinė


  Klaipėdietės vaistininkės patarimai vykstantiems į Jūros šventę

  Klaipėdietės vaistininkės patarimai vykstantiems į Jūros šventę

  Savaitgalį pajūryje susirinks daugybė žmonių norinčių pasimėgauti tradicine Jūros švente. Specialistai įspėja, kad Klaipėdo...
  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...

  Sveika šeima


  Naminiai ledai – laisvė fantazijai

  Kokia vasara be ledų? Jokia, ir dėl to nesiginčys niekas, ypač, kuomet karščiai prie žemės lenkia taip, kad norisi tik ko nors šalto. Tačiau prekybos centruose esantys ledai yra tokios kalorijų bombos, kad vasarai baigiantis galime nebetilpti į veidrodžius. Dietistė Živilė Dumbraitė-Varkalienė sako, jog yra ir sveikesni...

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  203-oji diena
  Henrikas Vaitiekūnas 203-oji diena
  Į savo vartus...
  Henrikas Vaitiekūnas Į savo vartus...
  Tiesa, subalansuota visiems
  Henrikas Vaitiekūnas Tiesa, subalansuota visiems

  Naujas numeris  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica