Vaikus gydys pastate vaiduoklyje

Eimantas Šaulitis
2019-12-16
Trimetis berniukas mirė, nes ligoninėje neatsirado vietos. Pediatrija lieka Bulgarijos skauduliu - nėra didelės vaikų ligoninės. Dabar gydymo įstaiga norima paversti komunistinės praeities vaiduoklį, saugumo reikalavimų neatitinkantį betoninį skeletą.
Vaikus gydys pastate vaiduoklyje
Sofija – vienintelė Europos sostinė be vaikų ligoninės, kur rimčiau susirgę mažieji negauna tinkamo ir skubaus gydymo. Naujausias pasiūlymas – baigti statyti trijų dešimtmečių senumo skeletą, stūksantį Aleksandrovska ligoninės kieme. Komunizmo laikotarpiu čia planuota steigti pediatrijos institutą, bet statybos liko apleistos.

Vėtomi tarp ligoninių
Prieš kelias savaites Bulgariją sukrėtė tėvų skundas. Susijaudinusi šeima žiniasklaidai pasakojo atvežę trimetį berniuką į gydymo įstaigą, tačiau po bergždžio dviejų valandų laukimo išvykę į kitą ligoninę, kur vaikas buvo išrašytas gydymui namuose. Visgi nurimti negalėję tėvai grįžo į pirmąją ligoninę, kur, pasak jų, atsisakyta sūnų paguldyti dėl lovų trūkumo. Galiausiai, vaiko būklė ženkliai pablogėjo, jis buvo perkeltas į trečią gydymo įstaigą, kur netrukus mirė nuo plaučių uždegimo komplikacijų.
 

Panašios istorijos jau tapo kasdienybe. Sofija – vienintelė Europos sostinė be vaikų ligoninės, kur rimčiau susirgę mažieji negauna tinkamo ir skubaus gydymo. Antai Bulgarijoje vėžiu susirgusiam vaikui tenka aplankyti keturias skirtingas gydymo įstaigas. Kardiologinės sveikatos problemos narpliojamos vienoje vietoje, hemodializė atliekama antroje, o chirurgo tenka ieškoti trečioje. „Bulgarijos vaikai miršta greitosios pagalbos automobiliuose vežiojami iš vienos ligoninės į kitą“, - piktinosi gydytoja pediatrė Tanya Andreeva. Ji viena aktyvistų, remiančių Vaikų sveikatos parko, kur modernia įranga aprūpinti specialistai galėtų vaikams taikyti šiuolaikinį gydymą, įkūrimą.
Pediatrai prieš kelis mėnesius protestavo, reikalaudami tokios ligoninės įsteigimo. Medikams nuraminti valdžia užsiminė apie ketinimus šiuo metu veikiančią universitetinę ligoninę Lozenetse pertvarkyti į pediatrinę. Tačiau mintis patyliukais buvo pamiršta.
 
Atsainus valdžios požiūris
Tarp valdžios ir pilietiškų bulgarų užvirė karštas ginčas. Naujausias pasiūlymas – baigti statyti trijų dešimtmečių senumo skeletą, stūksantį Aleksandrovska ligoninės kieme. Komunizmo laikotarpiu čia planuota steigti pediatrijos institutą, bet statybos liko apleistos. „Praeityje nuo šios nebaigtos konstrukcijos nukrito ir mirė vaikas. Tai puiki vaikų sveikatos apsaugos Bulgarijoje metafora. Šlykšti ironija iliustruojanti valstybės požiūrį į vaikų sveikatą“, - groteskišką paralelę pastebėjo T.Andreeva.
 
Valdžios reakcija buvo 47,7 milijonų eurų vertės viešojo pirkimo projektas. Rangovas turėtų baigti statyti „žilstelėjusį“ betono skeletą, nepaisant įspėjimų, kad statinys nusidėvėjęs. Juk vėjas, lietus ir šaltis neprižiūrimas konstrukcijas alino dešimtmečius. Negana to, avarinės būklės pastatas neatitinka seisminio saugumo reikalavimų.
Peticijoje, kurioje reikalaujama modernios Nacionalinės vaikų ligoninės, pastebima, kad Sofijos miesto savivaldybė su sveikatos ministro palaiminimu dar prieš aštuonerius metus numatė betoninį vaiduoklį nugriauti. „Tai verčia suabejoti statinio saugumu. Mes norime pastato, kuris galėtų ne tik atlikti funkciją, bet būtų ir energiją taupantis, jam ateityje nereiktų papildomos valstybės paramos. Ligoninė turi daug metų tarnauti žmonių labui“, - rašoma peticijoje.

 
Kreipsis į Briuselį
Viešųjų pirkimų projektą į šuns dienas išdėjo Architektų rūmai. Bet šalies Konkurencijos taryba ir Aukščiausiasis administracinis teismas sutartį vis tiek palaimino. „Užbaigimas pastato, kuris pradėtas dar devintajame dešimtmetyje, yra šiuolaikiniais standartais nepriimtinas ir neįmanomas veiksmas. Galiojantys seisminio atsparumo ir kiti reikalavimai neleidžia rekonstruoti senai nebaigto pastato“, - į sveiką protą apeliuota Architektų rūmų kreipimesi.
 
Tačiau teismas nusprendė neatsižvelgti į šiuos argumentus, tad dabar planuojama ieškoti kitų Europos šalių architektų pritarimo. Norima, kad jie atliktų nepriklausomą vertinimą. Pavojaus signalą planuojama pasiųsti ir Europos Komisijai. Rūmai paragino Vyriausybę suteikti prieigą prie objekto nepriklausomiems ekspertams. Architektai pastebi, kad viešųjų pirkimų projektui trūksta mikroklimato, sterilumo, apšvietimo reikalavimų. Standartų jie pasigedo ir dėl to, kaip turi būti įrengtos specifinės patalpos: operacinės, reanimacijos ar hemodializių kabinetai. Galiausiai sveikatos ministras Kirilas Anajevas paaiškino, kad naujai pediatrijos ligoninei numatytas pastatas patikrą praėjo dar šių metų vasarį. Tuomet įvertinta, kad jį be problemų galima baigti statyti.

 
Lietuvoje
Medicinai skirtų vaiduoklių yra ir Lietuvoje. Štai kauniečių akis jau ilgai bado triaukštis senasis Žydų ligoninės pastatas. Šis tapęs pūliuojančia votimi centrinėje miesto dalyje. Tiesa, dabar laikinosios sostinės estetiką ir praeivius saugo pastatą uždengusi tvarkingo fasado imitacija – tentas.
2010 m. ligoninės pastatą įsigiję privatininkai ketino jį renovuoti, tačiau iki šiol nėra jokio postūmio. Tuomet žadėta, kad pastate bus įrengtas modernus stimuliacinis medicinos centras, kuriame tiek Lietuvos, tiek užsienio studentai galės tobulinti savo įgūdžius. Prieš septynerius metus statinys įtrauktas į Kultūros vertybių registrą. Realu, kad tai ir užkirto kelią Žydų ligoninės rekonstrukcijai.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica