Trys tėvai ir pasirenkama kūdikio lytis: kur einame?

Gediminas Dubonikas
2015-02-13
Kol mūsų Seimo stalčiuose vis dar dulka Pagalbinio apvaisinimo įstatymas, Didžiosios Britanijos Bendruomenių rūmai leido pradėti vaikus su trijų žmonių DNR. Sutuoktinių pora, auginanti tris berniukus, taip norėjo susilaukti mergaitės, kad ryžosi kūdikio lyties pasirinkimo procedūrai. Tai – ne ištraukos iš fantastinio apsakymo, o šiuolaikinio mokslo galimybės. Tačiau kol vieni jas šlovina, kiti nevengia kritikos ir kalba apie tokių veiksmų amoralumą bei pavojų visuomenei.
Trys tėvai ir pasirenkama kūdikio lytis: kur einame?
Didžiojoje Britanijoje žengtas žingsnis į galimybę pradėti vaikus, turinčius trijų žmonių DNR. Politikai pritarė nevienareikšmiškai vertinamai procedūrai, kurios analogo anksčiau nebuvo įteisinusi nei viena kita pasaulio valstybė.

Mėgintuvėlyje – trijų žmonių DNR
Vasario 3-oji tapo neeiline diena genetikos mokslo istorijoje. Būtent tuo metu Didžiojoje Britanijoje žengtas žingsnis į galimybę pradėti vaikus, turinčius trijų žmonių DNR. Politikai pritarė nevienareikšmiškai vertinamai procedūrai, kurios analogo anksčiau nebuvo įteisinusi nei viena kita pasaulio valstybė.
Balsavimas dėl įteisinimo vyko D.Britanijos Bendruomenių rūmuose. Jo metu intensyvaus pasipriešinimo projektui nebuvo, todėl 382 balsais „už“ ir 128 balsais „prieš“ buvo priimtas įstatymas, leidžiantis apvaisinimą in vitro (t.y. mėgintuvėlyje), panaudojant trijų žmonių DNR. Jei šiam sprendimui jau artimiausiu metu vyksiančio balsavimo metu pritars ir aukštesnieji, Lordų rūmai, pirmasis toks kūdikis teoriškai gali išvysti pasaulį jau kitais metais.
Projekto rėmėjai pabrėžia, kad jei procedūra bus legalizuota, ji suteiks galimybę apsaugoti vaikus nuo paveldimų genetinių ligų, kurias motinos perduoda atžaloms. Be to, trečiosios moters donorės genai sudarytų tik 0,1 proc. viso naujagimio genomo. Iniciatyvos rėmėjai skelbia, kad ši naujovė bus aktuali 2,5 tūkst. reprodukcinio amžiaus D.Britanijos moterų. Būtent tiek moterų šioje šalyje turi mitochondrinių sutrikimų, kurie gali būti perduoti paveldimumo principu.

 
Užsigeidė mergaitės
D.Britanijoje sparčiai kelią besiskinantis projektas – ne vienintelis genų inžinerijos laimėjimas. Kai kuriose valstybėse jau galima pasirinkti netgi norimą kūdikio lytį. Leidinys „The Guardian“ aprašė atvejį, kuomet viena pora iš Australijos, auginanti tris berniukus, nutarė neberizikuoti. Kadangi Australijoje tokios procedūros draudžiamos, sutaupę nemažą sumą pinigu, sutuoktiniai nuvyko į JAV, kur porai buvo atlikta lyties parinkimo procedūra. Nors paslauga buvo tikrai nepigi, australai tam negailėjo nei lėšų, nei kantrybės. „Antrasis bandymas buvo sėkmingas ir mes pagaliau sulaukėme to, ko taip ilgai troškome“, – leidiniui pasakojo dukterį po kurio laiko pagimdžiusi moteris.
Net 50 tūkst. dolerių kainavusios preimplantacinės genetinės diagnostikos metu buvo dirbtiniu būdu nulemta embriono lytis. JAV medikai laboratorijoje apvaisinimą atliko sėkmingai, todėl porai iš Australijos pagaliau gimė mergaitė. Tėvai neslepia džiaugsmo, kad pagaliau turi tokios lyties atžalą, apie kokią svajojo. Vis dėlto, kol vieni džiaugiasi naujomis galimybėmis, kiti tuo tarpu kalba apie šių procedūrų amoralumą ir pavojų visuomenei.
 
Nusiteikusių skeptiškai – netrūksta
Daugiavaikių šeimų asociacija MES vadovė Jurgita Pocienė, pati auginanti keletą vaikų, apie šią situaciją turi savo nuomonę. Pasiteiravus, ką ji mano apie atvejus, kai tėvai jau gali pasirinkti kūdikio lytį ar parlamentarai įteisina galimybę mėgintuvėlyje pradėti vaikus su trijų žmonių DNR, moteris pabrėžė, kad yra skeptiškai nusiteikusi ir nepritaria tokiems dalykams.
„Kada žmogus pradeda kištis į procesus, kurie iš tiesų jam nepriklauso, gero nelauk. Nemanau, kad dirbtinis vaiko lyties pasirinkimas suteiks laimės tėvams (kalbu apie tolimesnę ateitį, o ne tą momentinį džiaugsmą, išgirdus atsakymą, kurio ir lauki). Mano galva, tokie pasirinkimą ir sprendimai yra absoliučiai egoistiški ir neetiški. Ne tėvų valia nuspręsti, koks kūdikis ateis į jų šeimą.
Tai Dievo, lemties ar dar kaip bepavadinsi, valia. Yra dalykų, prie kurių nevalia liestis žmogui su savo egoistiškomis nuostatomis“, – teigia ji.

 
Galimybė išvengti ligų
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto docentas, genetikas konsultantas Danielius Serapinas, kalbėdamas apie galimybę naudoti trijų žmonių DNR, pabrėžė, kad „mitochondrijų, paimtų iš sveikos moters, perkėlimas į moters, sergančios mitochondrine liga kiaušialąstę sudaro prielaidas šeimai išvengti mitochondrinės ligos perdavimo vaikams. Tai yra didelis medicinos pasiekimas, padedantis sumažinti žmonių kančias susijusias su negalios buvimu“.
Pasak genetiko, tai yra etiškas metodas, tačiau jo saugumo patikrinimui dar reikia laiko.  Vis dėlto, D.Serapinas mano, kad baimintis nereikia. Kalbėdamas apie kūdikio lyties parinkimą jis išsakė kitokią nuomonę. „Tai visai kas kita. Šiam metodui atlikti yra naudojama daug vaistų ir technologijų, apvaisinimas  mėgintuvėlyje, preimplantacinė diagnostika.Šie būdai gali turėti šalutinį poveikį. Tai per didelė kaina vien dėl noro susilaukti vaiko su pageidaujama lytimi“, – teigia jis.
„Gal pora, kuri turi tris sūnus ir planuoja  nėštumą bus žymiai laimingesnė, natūraliai susilaukusi sveiko ketvirtojo sūnaus, nei specia-liai pasirinkusi  dukrytės gimimą su technologijų, kurios gali turėti ir savo nepageidaujamus  poveikius bei komplikacijas, pagalba. Visada, jei tik įmanoma, geriau natūralūs metodai. Net ir etine prasme vaiko lyties  parinkimas dirbtiniu būdu kelia daug dilemų“, – įsitikinęs D.Serapinas. 

„Pats technologijos egzistavimas dar nereiškia jos pozityvumo ar negatyvumo, viskas priklauso nuo konteksto“, – reziumavo jis.
 
Tarp kitko
Jei D.Britanijos Lordų rūmai pritars, šioje šalyje bus leidžiama pradėti vaikus, turinčius trijų žmonių DNR.
Genetikai pabrėžia, kad galimybė išvengti paveldimų ligų yra labai svarbus mokslo pasiekimas, tačiau juo piktnaudžiauti negalima.
Lietuvoje tokios iniciatyvos vertinamos gan nevienareikšmiškai. Dalies visuomenės jos laikomos amoraliomis ir netgi pavojingomis.
Kūdikio lyties parinkimo procedūra JAV kainuoja apie 50 tūkst. dolerių. Australijoje šios procedūros yra uždraustos.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Sanna Marin: jauniausia premjerė, pelniusi suomių pasitikėjimą

2020.08.06
Praėjusį savaitgalį ištekėjusi Suomijos premjerė Sanna Marin (34 m.) apie politikės karjerą nesvajojo, mat galvojo, jog į ją ateina žmonės iš visai kitokios aplinkos nei ji. Augo Sanna vargingai, maža to, kaip pati sako, „vaivorykštės šeimoje“. Paauglystėje dažnai jautėsi nematoma. Vis dėlto šiandien jauniausia pasaulyje premjerė puikiai jaučia, kuo gyvena suomiai ir žad... Skaityti plačiau

Prezidentas, nusikaltęs žmoniškumui

2020.07.31
Savaitės pradžioje Brazilijos medikai, nebepajėgdami suvaldyti koronaviruso situacijos šalyje ir nesulaukdami jokios pagalbos iš valdžios, kreipėsi į Tarptautinį baudžiamąjį teismą dėl šalies prezidento Jairo Bolsonaro „nusikaltimų žmoniškumui“. Skaityti plačiau

Ilgametė patirtis – sektinas pavyzdys

2020.07.27
Pasauliui su nerimu laukiant antrosios koronaviruso bangos ekspertai vertina geriausius sprendimus, kaip efektyviai užkirsti kelią jo plitimui ir išvengti didelių nuostolių sveikatos apsaugos sistemai. Patirties su įvairių ligų protrūkiu turinčios šalys tikina, jog strategija - gana paprasta. Pasak Japonijos Kavasakio visuomenės sveikatos centrų vadovės Yuko Koizumi, virusas - gal ir naujas, tačiau spre... Skaityti plačiau

Maras niekur nedingo, jis - Kinijoje

2020.07.17
Pasaulį krečia COVID-19, bet apie save vis primena ir kitos ligos. Kinijoje per porą mėnesių fiksuojamas jau trečias užsikrėtimo maru atvejis, o Mongolijos sveikatos apsaugos pareigūnai antradienį pranešė, kad nuo jo mirė 15 metų paauglys. Tiesa, mokslininkai tikina, jog tai netaps pandemija. Skaityti plačiau

Lenkijos prezidentui laimėjus antrą kartą, santykiai su ES liks įtempti

2020.07.13
Konservatyvių pažiūrų Lenkijos prezidentui Andrzejui Dudai antrą kartą laimėjus rinkimus, Lenkijos ir Europos Sąjungos (ES) santykiai liktų įtempti, sako ekonomistas Nerijus Mačiulis.  Pasak jo, Lietuvos ir Lenkijos santykiuose nieko naujo tikėtis nereikėtų.  Skaityti plačiau

Sekmadienį Lenkijos laukia įtempta kova

2020.07.09
Šį sekmadienį paaiškės, kas laimės Lenkijos prezidento rinkimus. Ar kadenciją tęs Andrzejus Duda, kurio pergalė prieš penkerius metus buvo šiek tiek netikėta, ar valstybės vairą perrims Rafalas Trzaskowskis, dažnai pavadinamas lenkiškuoju Macronu. Skaityti plačiau

Portugalija: pacientai į jas vengia kreiptis į gydymo įstaigas

2020.07.06
Portugalijos patirtis, suvaldant COVID -19 krizę, vadinama viena sėkmės istorijų Europoje. Tačiau šalies verslininkai baiminasi, jog rudenį šalyje gali kilti socialinė krizė dėl bankrotų ir žmonių atleidimų bei ilgalaikio nedarbo. Medikai gi nerimauja, kad dėl baimės užsikrėsti virusu pacientai vengia gydymo įstaigų. Tai ateityje gali sukelti rimtų problemų sveikatos sektoriui. Skaityti plačiau

Angela Merkel veikia lėtai, bet užtikrintai

2020.07.02
Trečiadienį Vokietija pusmečiui perėmė pirmininkavimą Europos Sąjungai. Iš valdžios besiruošianti pasitraukti šalies kanclerė Angela Merkel (65 m.) pirmininkavimą sieja su didžiuliu Europos ekonomikos gaivinimo po pandemijos planu. Ekspertų vertinimu, puiku, kad šios krizės priešakinėse linijose stoja stiprūs lyderiai. Skaityti plačiau

Dideliam biustui – sudie!

2020.06.29
Prieš gerą dešimtmetį buvo madingos plastinės krūtinės didinimo operacijos ir viename lietuvių komedijos žanro filme moteris, kad taptų laiminga, vyro prašė „nupirkti papus“. O štai žinomas amerikiečių modelis ir maisto tinklaraštininkė Chrissy Teigen (34 m.) birželio viduryje paskelbė atsisakiusi krūtų implantų. Skaityti plačiau

Karantinas atskleidė surogatinės motinystės mastą Ukrainoje

2020.06.25
Karantinas ir sienų uždarymas parodė tikrąjį surogatinės motinystės mastą Ukrainoje. Prieš kelias savaites pasirodė nuotraukos, kuriose - vieno prabangaus viešbučio registratūros patalpos, virtusios naujagimių namais. Kijeve įsikūrusio viešbučio „Venecija“ registratūroje viena šalia kitos dešimtimis sustatytos lovelės, kuriose kelios dešimtys kūdikių laukia biolog... Skaityti plačiau

„TikTok“ žinia: baltųjų rasė laipteliu aukščiau net gydymo įstaigose

2020.06.22
Po to, kai 38-erių gydytoja Jennifer Lincoln iš Portlando socialinėje erdvėje „Tik Tok“ prabilo apie sisteminį rasizmą sveikatos priežiūros srityje ir juodaodžių pacientų gydymo skirtumus prieš šviesiaodžius, internetinėje erdvėje tai sukėlė didžiulį ažiotažą. Panašu, jog tai, kad baltųjų rasė laipteliu aukščiau net gydymo įstaigose, daugelis išgirdo pirmą kartą. Skaityti plačiau

Prancūzų gydytojai: mums reikia pinigų, o ne medalių

2020.06.18
Prancūzijos prezidentas Emmanuel Macron sveikatos sektoriui žada ypatingą dėmesį bei papildomas lėšas, tačiau medikai, panašu, juo nelabai tiki, todėl kiekvieną antradienį protestuoja gatvėse. Reikalavimų sąraše: didesni atlyginimai, sveikatos sistemos decentralizavimas ir nebeuždarinėti ligoninių esą efektyvinant gydymo įstaigų tinklą. Skaityti plačiau

Saudo Arabijos valdžia grasina nauju karantinu

2020.06.11
Saudo Arabijos sveikatos apsaugos pareigūnai, matydami, pastarosios savaitės užsikrėtimo koronavirusu duomenis, perspėjo, kad jei taip ir toliau, antras karantinas neišvengiamas. Mat per pastarąją savaitę kritinės būklės COVID-19 pacientų skaičius šalyje patrigubėjo. Skaityti plačiau

Pandemija verčia keisti profesiją

2020.06.08
Karališkojo koledžo tyrėjų komanda, atlikusi tyrimą, kaip ši pandemija veikia sveikatos sektoriaus darbuotojų psichikos sveikatą, pateikė gana liūdnas išvadas. Didelė dalis medikų jaučiasi išsekę, perdegę ir kaip malšinti susikaupusį stresą ieško savų metodų. Be to, pastebima ir dar viena nerimą kelianti tendencija. Medikai, ypač slaugytojai, neatlaikę tenkančios streso ir da... Skaityti plačiau

Elonas Muskas - beprotiškiausių idėjų generuotojas

2020.06.04
Viena Elono Musko (49 m.) idėjų - sukurti žmonių koloniją Marse. Dažnas tai išgirdęs šypteli į ūsą. Tačiau, kaip kartą rašė „Forbes“ apžvalgininkai, verslininkui sekasi praktiškai viskas, ko tik imasi, ir realybe virsta net pačios keisčiausios idėjos. Skaityti plačiau

Brazilijos medikas: tai nėra „paprastutis gripas“, tai - katastrofa

2020.06.01
San Paulo (Brazilija) Vila Formosa kapinėse nuo pandemijos pradžios palaidota tūkstančiai žmonių. Šioje vietoje nėra nė dienos, kad negirdėtum kaukšinčių kastuvų. Kaip sako gydytojas dr. Jacques Stajnbok, vaizdas primena apokaliptinį filmą, tik, deja, jo negali išjungti. „Tai nėra „paprastutis gripas“, man neramu dėl savo, artimųjų sveikatos. Tai - pats blogiausias dalykas, su k... Skaityti plačiau

„Dr. Tedros“ – žmogus prie PSO vairo

2020.05.25
Daugelis ekspertų giria Tedros Adhanom Ghebreyesusą (55 m.) už sėkmingą Etiopijos sveikatos apsaugos sistemos pertvarką, tačiau nemaža dalis etiopų laiko jį kontraversiška figūra. Tautiečių dabartinis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vadovas kaltintas, jog būdamas šalies sveikatos pasaugos ministras „pridengė“ net kelis choleros protrūkius. Šiuo metu kova su COVID-19 pandemija T... Skaityti plačiau

Japonijoje balandį sumažėjo savižudybių

2020.05.21
Japonijoje paskelbus karantiną savižudybių skaičius sumažėjo daugiausiai per penkerius metus. Specialistai tai sieja su nukeltais mokslo metais, mažesniu darbo krūviu bei galimybe daugiau laiko leisti su šeima. Tačiau baiminamasi, jog užsitęsus ekonominiam nuosmukiui, kurį sukėlė pandemija, geros tendencijos gali virsti blogomis. Skaityti plačiau

A.Fauci: pandemijų valdytojas, prezidentų patarėjas ir meilės romano herojus

2020.05.18
JAV gydytojas dr. Anthony Fauci (79 m.) sulaukia ir grasinamų laiškų, ir meilės prisipažinimų. Tiesa, paklaustas, kas gąsdina labiau, gydytojas šypteli - meilės laiškai ir prie jų prisegamos nuotraukos...  Taip kalba žmogus, vadovaujantis JAV Nacionaliniam alergijos ir užkrečiamųjų ligų institutui, vienas įtakingiausių asmenų šalies kovoje su COVID-19 protrūkiu. Beje, sveikatos klausi... Skaityti plačiau

Politikai: situacija valdoma. Medikai: katastrofa

2020.05.14
Rusijoje sergančiųjų skaičiui rekordiškai augant, šalies prezidentas Vladimiras Putinas teigia, jog reikia švelninti karantiną, kitaip ekonomika neatlaikys. Gydytojai ragina susilaikyti nuo tokių žingsnių, mat sveikatos apsaugos sistema vargu ar atlaikys jai tekusį krūvį. Medikai atviri: pajėgų trūksta, o politikai gyvena iliuzijų pasaulyje. Skaityti plačiau

Griežtas karantinas - tik problemos atidėliojimas?

2020.05.11
Kodėl švedai elgiasi priešingai nei kitos Europos šalys? Neuždaro sienų, mokyklų, kavinių, o pasitiki žmonių nuovokumu, kad šie plaus rankas, laikysis atstumų ir apskritai bus sąmoningi. Pandemijos pradžioje daug kas dėl tokio Švedijos Vyriausybės sprendimo trūkčiojo pečiais. Tačiau, pasak buvusio eurokomisaro Vytenio Povilo Andriukaičio, kas jau kas, o švedai tikrai žino, ka... Skaityti plačiau

Virusas verčia pardavinėti nacionalines kolekcijas

2020.05.07
Ne viena valstybė šiuo metu susiduria su keblumais spręsdama sveikatos apsaugos sistemos problemas. Praktiškai kiekvienoje šalyje veikia įvairiausi fondai, renkantys lėšas medikams. Prancūzija planuoja dar rudenį surengti aukcioną, kurio metu bus parduota maždaug šimtas XIX a. baldų, saugomų valstybės. Surinktos lėšos bus skirtos šalies ligoninėms. Skaityti plačiau

Vokiečių mokslininkas koronaviruso ištakų ieškotų usūrinių šunų veisyklose

2020.04.30
„Natūralu, kad visuomenė, iš arti nematanti skaudžiausių viruso pasekmių, nevengia jį lyginti su paprasčiausiu gripu“, - sako Berlyno „Charite“ ligoninės Virusologijos institutui vadovaujantis Christianas Drostenas. Duodamas interviu britų leidiniui „The Guardian“ mokslininkas pripažino, kad baiminasi antros, mirtinos, viruso bangos. Skaityti plačiau

Dabar jiems plokime

2020.04.23
„Dabar man ploki“ (angliškai „You clap for me now“) - Jungtinėje Karalystėje tikra sensacija tapęs vaizdo įrašas, kuriame juodaodžių, azijiečių ir etninių mažumų darbuotojai skaito poemos eilutes. Mat tai priminė apie diskriminaciją patyrusius gydytojus, kurjerius, mokytojus, vairuotojus, kurie šiandien tapo pagrindiniais gelbėtojais, besistengiančiais apsaugoti ž... Skaityti plačiau

Zimbabvės gydytojai Vyriausybę padavė į teismą

2020.04.20
Gydytojai Zimbabvėje padavė Vyriausybę į teismą už tai, kad ši jų neaprūpina apsaugos priemonėmis kovai su COVID-19. Kreipimesi į teismą perspėjama: jei valdžia nesiims skubių veiksmų aprūpinant medikus veido kaukėmis, „bus prarasta labai daug gyvybių“. Skaityti plačiau

Dar vienas JAV prezidento akibrokštas

2020.04.16
Trečiadienio rytas prasidėjo Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento Donaldo Trumpo akibrokštu Pasaulio sveikatos organizacijai (PSO). Prezidentas nusprendė įšaldyti jai finansavimą, mat organizacija nesiėmė reikiamų veiksmų prasidėjusiai pandemijai Kinijoje suvaldyti. Nors prieš kelis mėnesius pats gyrė kinų pastangas kovojant su COVID-19.  Skaityti plačiau

Ar Švedija eina teisingu keliu?

2020.04.02
Švedija paskutinė šalis Europoje demonstruojanti ramybę kovoje su koronavirusu. Priešingai nei didžioji dauguma šalių, ji neužsidarė, piliečiai gali laisvai judėti, nueiti į kiną ar iškylauti lauke. Tačiau mirčių skaičius auga ir kai kurie ekspertai ragina švedus „atsibusti“. Skaityti plačiau

JK premjerui B.Johnsonui patvirtinta COVID-19 infekcija

2020.03.27
Jungtinės Karalystė premjeras Borisas Johnsonas penktadienį pranešė, kad jam nustatyta naujojo koronaviruso infekcija COVID-19, todėl jis izoliuojasi. Skaityti plačiau

Londono ligoninėse - virusu užsikrėtusių pacientų „cunamis“

2020.03.26
Į ligonines Didžiosios Britanijos sostinėje plūsta COVID-19 pacientai, ketvirtadienį sakė valstybinės Nacionalinės sveikatos apsaugos tarnybos (NHS) vadovams atstovaujančios organizacijos lyderis. Skaityti plačiau

Britanijos sosto įpėdiniui princui Charlesui nustatyta koronaviruso infekcija

2020.03.25
Velso princui Čarlzui, vyriausiam Britanijos karalienės Elizabeth II sūnui ir sosto įpėdiniui, buvo nustatyta naujojo koronaviruso infekcija, trečiadienį pranešė jo biuras. Skaityti plačiau

Rusijoje iškelta byla žinomai infektologei, kuri dirbo užsikrėtusi koronavirusu

2020.03.24
Rusijos tyrėjai pirmadienį iškėlė baudžiamąją bylą vienai žinomai infektologei, nesilaukusiai saviizoliacijos, nors jai po apsilankymo Ispanijoje buvo tyrimais patvirtintas koronavirusas. Skaityti plačiau

Elonas Muskas pažadėjo: „jei tik prireiks, gaminsime medicininius ventiliatorius“

2020.03.21
„Tesla“ - tai garsus elektromobilių gamintojas. „SpaceX“ - privati kosmoso tyrimų ir astronautikos bendrovė. Jas sieja įkūrėjas Elonas Muskas ir tai, kad nei viena, nei kita neužsiima medicininių prietaisų gamyba. Tačiau tai gali pasikeisti. Skaityti plačiau

Kinija: apie virusą skelbusio Uhano gydytojo nederėjo bausti

2020.03.20
Kinijos koronaviruso epidemijos centre esančio Uhano policija nederamai nubaudė gydytoją, paskelbusį apie protrūkį, kuris visame pasaulyje jau nusinešė daugiau kaip 10 tūkst. gyvybių, ketvirtadienį parodė vyriausybės atliktas tyrimas. Skaityti plačiau

M.Pompeo kaltina Kiniją slepiant tikruosius duomenis apie koronaviruso plitimą

2020.03.19
JAV valstybės sekretorius Maikas Pompėjas pareiškė, kad Kinijos valdžia nepateikia pilnų duomenų apie koronaviruso plitimą. Skaityti plačiau

Graikija gamins antiseptiką iš policijos konfiskuoto etilo alkoholio

2020.03.17
Graikija kovos su antiseptinio losjono stygiumi, perdirbdama konfiskuotą etilo alkoholį, skirtą neteisėtai pastiprinti gėrimus, pirmadienį pranešė pareigūnai.   Skaityti plačiau

Japonijoje stiprėja abejonės dėl Tokijo olimpinių žaidynių

2020.03.16
Japonijoje vis garsiau kalbama apie būtinybę atšaukti Tokijo olimpines žaidynes, augant visuomenės nepritarimui šių žaidynių organizavimui numatytu laiku.     Valdžia raginama nerizikuoti žmonių gyvybėmis ir nerengti olimpiados, pasauliui susidūrus su koronaviruso pandemija.   Skaityti plačiau

JAV pradeda vakcinos nuo koronaviruso klinikinius tyrimus

2020.03.16
Eksperimentinės vakcinos nuo naujojo koronaviruso dozė kovo 16-ąją bus suleista pirmajam savanoriui, taip pradedant tokios vakcinos klinikinius tyrimus, naujienų agentūrai „Associated Press“ pranešė JAV vyriausybės atstovas.   Skaityti plačiau

PSO: naujojo koronaviruso protrūkį galima apibūdinti kaip pandemiją

2020.03.12
Naujojo koronaviruso protrūkį dabar jau galima pavadinti pandemija, trečiadienį pareiškė Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas. Skaityti plačiau

Prancūzams uždrausta sirgti

2020.03.02
Protestai ir prancūzai - sinoniminiai žodžiai. Šį kartą galų žemės medikai nusprendė pašmaikštauti. Devynių miestų merai uždraudė gyventojams sirgti. Jie nori atkreipti dėmesį į gydytojų trūkumą. Draudimas, žinoma, jokios teisinės galios neturi – tėra vietinių politikų gestas. Skaityti plačiau

Futbolo karalius gėdijasi viešumos?

2020.02.24
Edson Arantes do Nascimento Pele (79 m.) – paskutiniuoju vardu pasauliui puikiai žinoma sporto ikona. Jo sūnus paskelbė, kad futbolo legenda bijo viešumos, dėl fizinių sunkumų paniro į depresiją. Pats Pele sūnaus žodžius paneigė, bet abejonių neišsklaidė. Skaityti plačiau

Šioje šalyje nėra vietos vėžininkams

2020.02.21
Sunkią ligą įveikęs olandas buvo „išspirtas“ iš antrąja gimtine tapusios Naujosios Zelandijos. Buvęs vėžininkas – tik potenciali našta valstybei. Europinių tvarkų liekanas ardantis Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Džonsonas kuria naują imigracijos politiką. Pavyzdys jam - Okeanija. Skaityti plačiau

Tartu universitetinėje ligoninėje - pasitikėjimo krizė ligoninėje

2020.02.17
Tartu universitetinės ligoninės direktoriaus Pritt Eelmae elgesys perpildė klinikų vadovų kantrybės taurę. Gydymo įstaiga reformuojama, skyrių vadovams ruošiamos terminuotos sutartys, bet vedėjai skundžiasi, kad direktorius dėl reformos su jais nesitaria. P.Eelmae atsiprašinėjo ir žadėjo pasikeisti, tačiau praėjo kelios savaitės ir skyrių vedėjai įsakmiai pareikalavo vadovo galvos. Skaityti plačiau

Metalisto šėlsmą pristabdė nepagydoma liga

2020.02.10
Jo parašu tapo juodi nagai. Adata ir rašalu ant kūno išraižytos savadarbės tatuiruotės. Sunkiosios muzikos pionierius Ozzy Osbourne‘as (71 m.) ne sykį atsidūrė skandalų centre. Žiūrovus šiurpino tiesioginiame eteryje nukandęs šikšnosparnio galvą. Vėliau gydėsi priklausomybę nuo sekso. Tačiau pentagramas paišęs ir ant visų šventųjų burnojęs atlikėjas prista... Skaityti plačiau

Gydytojai teisiamųjų suole

2020.02.07
Belgijoje išnarpliota beprecedentė byla. Teisiami buvo trys gydytojai. Jie kaltinti neteisėtai nunuodiję pacientę, kuri prašėsi eutanazijos. Prisiekusiųjų verdiktas nuritino sunkų akmenį nuo flamandų medikų krūtinių. Skaityti plačiau

Mažiau daržovių - daugiau picos

2020.02.03
Prezidento Donaldo Trumpo administracija toliau kratosi pirmtako palikimo. Virš permainų aukuro – Mišelės Obamos vizitine kortele vadinamas griežtas mokyklų valgiaraštis. Nauja tvarka sumažintų daržovių ir vaisių dalį vaikų lėkštėse. Valgyklose šiuos pakeistų, kad ir pica ar gruzdintos bulvytės. Skaityti plačiau

Kinijoje naujojo koronaviruso aukų skaičius perkopė 100

2020.01.28
Kinijoje naujo koronaviruso aukų pagausėjus iki 106, o patvirtintų užsikrėtimo atvejų skaičiui padidėjus iki daugiau kaip 4 500, Jungtinės Valstijos ir kitos šalys antradienį intensyvina pastangas evakuoti savo piliečius iš protrūkio židiniu tapusio miesto, kuriame paskelbtas karantinas. Skaityti plačiau

Prancūzijos gydytojai - prieš „uberizuotus“ ligos raštelius

2020.01.27
Įsivaizduokite: ryte prasidėjo šaltkrėtis, kojos švininės, apie darbą net pagalvoti sunku. Reikia biuletenio. Kulniuojate į polikliniką arba kviečiate gydytoją į namus. O štai prancūzams gauti ligos raštelį šiemet lengviau. Pakanka internetinio vaizdo skambučio. Medikai piktinasi ir naują tvarką vadina „medicinos uberizacija“. Skaityti plačiau

Kinijoje augant viruso aukų skaičiui įvedama naujų susisiekimo apribojimų

2020.01.24
Kinija penktadienį izoliavo milijonus žmonių, gyvenančių netoli naujo koronaviruso protrūkio epicentro, nutraukdama viešąjį susisiekimą devintame mieste, šaliai imantis precedento neturinčių karantino priemonių dėl ligos, pareikalavusios jau 26 žmonių gyvybių. Skaityti plačiau

Kinija uždarė naujo viruso protrūkio epicentre atsidūrusį miestą

2020.01.23
Kinija ketvirtadienį uždraudė traukiniams ir lėktuvams išvykti iš Uhano miesto, kuris atsidūrė naujo viruso protrūkio epicentre, siekdama izoliuoti 11 mln. jo gyventojų ir sulaikyti jau 17 gyvybių nusinešusio viruso plitimą. Skaityti plačiau

Mamos laiškas arogantiškam ministrui

2020.01.20
Airė parašė atvirą laišką šalies sveikatos ministrui Simonui Harrisui po to, kai operacija jos sūnui buvo atšaukta aštuntą kartą. Ministerijos galvos adresu keliauja šūsnys priekaištų. Politiko karjera kybo ant plauko. S.Harrisas netrukus gali būti išspirtas iš posto. Skaityti plačiau

Erkės įkandimo pakirstas paauglių dievaitis

2020.01.16
Pernai pavasarį Justinas Bieberis (25 m.) pristabdė muzikinę veiklą. Gerbėjai bandė nuspėti sprendimo priežastį, o kai kas netgi manė, kad atlikėjas vėl įniko į narkotikus. Dabar kanadietis pranešė sergantis Laimo liga. Skaityti plačiau

Pasauliui (ne)reikia poilsio

2020.01.13
Ketvirtadienis – mažasis penktadienis, kai į nugarą alsuoja savaitgalio linksmybės. O kas, jei jau trečiadieninį sau leistume atsikvėpti po sunkios savaitėlės darbų arba biuro duris kasdien užvertume popiet? Bandymai sutrumpinti darbo savaitę ir darbo valandų skaičių stebimi seniai, bet tam visuotinai prigyti vis pritrūksta įrodymų, jog gerina darbo ir gyvenimo kokybė gerėja. Skaityti plačiau

Šiuolaikinė medicina – išmani, bet „nulaužiama“

2020.01.09
Įsivaizduokite – šalies X agentai nužudo aukšto rango politiką, įtakingą visuomenės atstovą, nuotoliniu būdų išjungę širdies stimuliatorių ar kitą medicininį implantą. Medikai skėsčioja rankomis – padėti jau per vėlu. Tai, kas anksčiau skambėjo kaip fantastinio trilerio scenarijus, tampa realybe. Nuo epilepsijos priepuolių iki visiškai realios mirties grėsmės - tokį ko&s... Skaityti plačiau

Sveiki tik Janui matant

2020.01.06
Kartu su Naujais metais startuoja devynios galybės sveikuoliškų iniciatyvų. Albiono gyventojai radikaliai maino mitybą, atsisako alkoholio, imasi sporto. Stebuklas tęsiasi tik... sausį arba trumpiau. Skaityti plačiau

Nenugalima „Jaunimo galia“

2020.01.02
Vadinami inovatyviais maištautojais Y kartos vaikai keičia sustabarėjusį pasaulį ir perdėlioja žaidimo taisykles. To įrodymu tapo neseniai JAV žurnalo „Time“ Metų žmogumi paskelbta šešiolikametė Greta Thunberg. Dėl klimato atšilimo stabdymo veiksmų ėmusis paauglė ir toliau kelia maištą prieš pasaulinę ekosistemą. Skaityti plačiau

Vunderkindo Kalėdos – be... bakalauro dipolomo

2019.12.23
Paprastai vaikai Kalėdų Senelio prašo žemiškų gėrybių – nuo žaislų iki kelionių. O štai genijumi vadinamo devynmečio Laurent‘o Simons‘o tėvai sūnaus Kalėdoms numatė... bakalauro laipsnį. Planas neišdegė, šeima net sulaukė kaltinimų gimimo liudijimo klastojimu. Psichologai įspėja – per didelis spaudimas net genialų vaiką gali amžiams atbaidyti nuo mokslų. Skaityti plačiau

Priešolimpiniai medikų galvos skausmai

2019.12.20
Olimpinės žaidynės – ne tik didžiausias sporto renginys pasaulyje, bet ir nemenkas iššūkis vietiniams medikams. Ruošiamasi dideliam karščiui, galimoms stichinėms nelaimėms, taip pat turistų atvežtos infekcijos protrūkiui. Skaityti plačiau

Vaikus gydys pastate vaiduoklyje

2019.12.16
Trimetis berniukas mirė, nes ligoninėje neatsirado vietos. Pediatrija lieka Bulgarijos skauduliu - nėra didelės vaikų ligoninės. Dabar gydymo įstaiga norima paversti komunistinės praeities vaiduoklį, saugumo reikalavimų neatitinkantį betoninį skeletą. Skaityti plačiau

Vabzdžių kolekcionierius tapo karo mediku

2019.12.12
Japonų gydytojas Tetsu Nakamura (1946-2019) Afganistano žmonėms buvo artimesnis nei tautiečiams. Nesuklysime jį pavadinę visų galų meistru: humanitarinės misijos metu jam teko pabūti ir mediku, ir inžinieriumi. Svetimoje žemėje T.Nakamura gelbėjo gyvybes ir prisidėjo prie šalies atkūrimo. Deja, trečdalį amžiaus trukusią japono misiją nutraukė teroro išpuolis. Skaityti plačiau

Vėžiu sergantys ispanai klastoja namų adresą

2019.12.09
Susipakuoti daiktus ir kraustytis už tūkstančio kilometrų arba su pažįstamų pagalba pameluoti apie gyvenamąją vietą. Tarp šių dviejų galimybių renkasi sergantieji vėžiu norėdami gauti naujausią gydymą Ispanijoje. Skaityti plačiau

Paaiškėjo, kas rūpinsis europiečių sveikata

2019.12.06
Psichologė, parlamentarė, pacientų draugijos lyderė ir… pacientė, du sykius laimėjusi kovą prieš vėžį. Sveikatos ir maisto saugos eurokomisarą Vytenį Povilą Andriukaitį poste pakeitusios kiprietės Stellos Kyriakides (63 m.) biografija išties marga. Ką atneš naujai papūtę vėjai? Skaityti plačiau

Kalėjimų diktatūra laisvių šalyje

2019.11.21
Amerika daugeliui – galimybių šalis. Žaliosios kortos loterijose sėkmę kasmet išbando tūkstančiai lietuvių. Tačiau JAV nestinga kontrastų: nuo Holivudo prabangos iki katastrofiškos benamystės Kalifornijoje. Nesirūpina amerikiečiai ir nuteistųjų sveikata. JAV kalėjimai sąlygomis primena trečiojo pasaulio šalių realijas. Skaityti plačiau

Norvegijos princesė pasidavė pseudomokslo vilionėms

2019.11.18
Kiek medikas bekalbėtų, vilkas vis tiek į mišką žiūri. Tokia idėja peršasi kalbant apie seniai paneigtas ar sveikam protui prieštaraujančias pseudomokslo idėjas, kurios kai kam vis dar atrodo gundančios. Nuo antivakserių judėjimo iki keisčiausių vėžio gydymo būdų. Ant pseudomokslo grėblio lipa ir princesės. Skaityti plačiau

Airiams tenka guolis ligoninės koridoriuje

2019.11.15
Airijos ligoninės „nepadoriai perpildytos“ – skundžiasi pacientų teisėmis besirūpinančios organizacijos. Tik ką sumuštas naujas rekordas – vienu metu paguldyti ant stalelių su ratukais galimybės gauti lovą ligoninėje laukė 679 pacientai. Tai antras didžiausias skaičius istorijoje ir kol kas blogiausias šiemet. Skaityti plačiau

Kolegų patyčios Kipro ligoninėje

2019.11.11
Naujienų antraštės skelbia: „Gėda Kiprui!“ Į viešumą iškilo žinia apie du graikus gydytojus, kurie kolegų buvo žeminami darbe. Skilusi ir vietinė medikų bendruomenė. Vieni reiškia susirūpinimą, kad baltus gydytojų chalatus tepa rasizmo dėmė. Kiti ginčija, jog nėra jokių kaltės įrodymų, ir prie kryžiaus kala skundus už gryną pinigą priėmusį šalies sveikatos ministrą. Skaityti plačiau

Austrijoje įsigaliojo draudimas rūkyti baruose ir restoranuose

2019.11.04
Austrijoje penktadienį įsigaliojo draudimas rūkyti baruose ir restoranuose, tad ši šalis tapo viena iš paskutiniųjų Europos valstybių, užsimojusių išrauti šį žalingą įprotį iš viešų patalpų po daug metų trukusių debatų ir protestų. Skaityti plačiau

Kanada: metas pildyti pažadus

2019.11.04
Kanadoje pergale džiaugiasi Džastino Trudo vedami liberalai. Sveikatos politikos klausimai buvo vienas kertinių politinės kampanijos ramsčių, išdalinta nemažai pažadų: trumpesnės eilės pas specialistus, lengviau pasiekiami šeimos gydytojai, nacionalinė psichinės sveikatos programa. Vis dėlto didžiausiu iššūkiu turėtų tapti nacionalinė vaistų politika. Skaityti plačiau

Britai gydys nuo... „Candy Crush“

2019.10.29
Britų Nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS) nutarė į realų pasaulį sugrąžinti vaikus ir jaunuolius priklausomus nuo kompiuterinių žaidimų. Prieš porą savaičių atidaryta ir speciali klinika, kur pacientams gydymas prieinamas ir per „Skype“. Skaityti plačiau

Ar žinai, kur dingo mano pinigai?

2019.10.18
Perfrazuojant Marką Tveną, visi kalba apie JAV sveikatos apsaugos sistemos išeikvojamas lėšas, tačiau nieko dėl to nedaro. Naujas tyrimas skelbia, kad šalies sveikatos sektoriuje kasmet iššvaistoma 760 mlrd. dolerių (apie 688 mlrd. Eur).Visgi klausimas, ką daryti, kad šie pinigai nebūtų paleisti vėjais, lieka atviras. Skaityti plačiau

Iš psichiatrės kėdės į Stokholmą... Nobelio

2019.10.17
Po dviejų dešimtmečių pertraukos Nobelio literatūros premija vėl teko lenkų rašytojai. Pirmieji Olgos Tokarczuk (57 m.) kūriniai užgimė prieš kelis dešimtmečius, tebesėdint psichiatro kėdėje. Šiandien staigaus pripažinimo užsienyje sulaukusi rašytoja gimtinėje laikoma kontraversiška asmenybe. Skaityti plačiau

Ligos į teisiamųjų suolą pasodinti

2019.10.14
Lietuvoje tik ką žengti pirmieji žingsniai persekiojimo kriminalizacijos link. Patirtis rodo, kad persekiotojas nebūtinai rimtų psichinių sutrikimų kamuojamas ligonis. Tiesa, specialistų manymu, apsilankymas psichoterapeuto kabinete praverstų ne vienam. Skaityti plačiau

Italijos medikai nesitiki lengvos pensijos

2019.10.10
Italijoje rasite turtingą istoriją, gardų maistą ir gerą vyną. Šioje šalyje būstus Viduržemio jūros pakrantėje įsigyja ir dienas smagiai leidžia nemažai Europos senjorų. Deja, panašu, kad italų medikams pensija tokia lengva nebus: šalyje pastebimas gydytojų trūkumas, tad į užtarnautą poilsį jų niekas lengvai neišleis. Skaityti plačiau

2019-ųjų Nobelio medicinos premija - dviem amerikiečiams ir britui

2019.10.07
Šių metų Nobelio premija už pasiekimus medicinos srityje atiteko Harvardo universiteto medicinos profesoriui Williamui G.Kaelinui jaunesniajam, britų gydytojui serui Peteriui J.Ratcliffe'ui ir Johnso Hopkinso universiteto Medicinos mokyklos profesoriui Greggui L.Semenzai – „už jų atradimus, kaip ląstelės jaučia deguonies prieinamumą ir prie jo prisitaiko“, pirmadienį paskelbė Nobelio komi... Skaityti plačiau

NBA taikinyje – psichinė sveikata

2019.10.04
Iš pažiūros jie neįveikiami titanai, profesionalūs sportininkai. Įspūdingos pinigų sumos banko sąskaitose, šlovė, žinomumas – aukščiausios klasės gyvenimas, kai viskuo pasirūpinta. Tačiau viešai atsivėrusios emocinės žaidėjų žaizdos privertė NBA vadovybę susirūpinti krepšininkų psichine sveikata. Skaityti plačiau

Broliškos estų bėdos

2019.09.27
Į estus su pavydu žvelgiame dėl jų technologinės pažangos, sėkmingai išplėtotos e.sveikatos sistemos, bet mūsų šiauriniams Baltijos broliams galvos irgi skauda. Gydytojai aimanuoja dėl didelio krūvio ir skalsesnės duonos ieško svetur. Medikai nelinkę nutolti nuo dviejų didžiausių šalies miestų, o net ir sostinėje rasti šeimos gydytoją nėra paprasta – jų tragiškai trūkst... Skaityti plačiau

Kinija: mažylių sveikatą patiki robotams

2019.09.23
Dirbtinis intelektas seniai jokia naujiena, o kada robotai imsis vykdyti mums įprastas kasdienybės užduotis – tik laiko klausimas. Žingsniai šio tikslo link jau vyksta. Ant robotų pečių pirmą kartą užkrauti Kinijos darželinukų sveikatos rūpesčiai. Skaityti plačiau

Sveikatos turistai tuština Jungtinės Karalystės iždą

2019.09.16
Pastaruoju metu britai nenuobodžiauja. Ekscentriškasis premjeras vis drioksteli kokį riebų pasisakymą, Brexit’as - ant nosies, o šalies medicinos sektorius išgyvena ne pačius geriausius laikus. Anglijos ligonines kamuoja šimtų milijonų svarų įsiskolinimai. Ekspertai tikina, kad situacijos kaltininkai – svečiai iš užsienio. Skaityti plačiau

Prancūzija skilo dėl pagalbinio apvaisinimo

2019.09.12
Šiandien pagalbinis apvaisinimas atliekamas tik ištekėjusioms prancūzėms. Gydytojai negali padėti susilaukti atžalos vienišoms moterims ir homoseksualioms poroms. Rugsėjį Prancūzijos parlamente bus balsuojama dėl įstatymo, kuris panaikintų šiuos apribojimus. Savo ruožtu konservatyviai nusiteikę prancūzai ruošiasi tam, ką moka geriausiai, - masiniams protestams. Skaityti plačiau

Supermočiutės – raktas į amžiną jaunystę?

2019.09.09
98-erių metų Agnes Keleti gyvenimas vertas kino filmo. Išgyvenusi Holokaustą mergina tapo profesionalia gimnaste ir sulaukė šlovės olimpiadoje. Išėjus į pensiją Agnes istorija nesibaigė. Ji išlieka aktyvi ir yra tituluojama seniausia gimnaste pasaulyje. Skaityti plačiau

Islandams – mokestis už saldžias nuodėmes

2019.09.09
Proveržiu žaliosiose futbolo aikštėse pagarsėjusios Islandijos vardas vis dažniau linksniuojamas ieškant sveikos gyvensenos pavyzdžių. Tačiau šalies valdžia nėra patenkinta gyventojų mitybos įpročiais. Vyriausybės planuose – cukraus mokestis. Skaityti plačiau

Kai iš gero gyvenimo nusikerti ranką

2019.09.02
Susipažinkite su Chloe Jennings White. 64-erių mokslininkė chemikė, turi Stanfordo ir Kembridžo diplomus, dirba Jutos universitete. Sakosi laimingai ištekėjusi, o nuotraukose visada šypsosi. Nors amžius daro savo, sveika kaip ridikas. Sakytum – biografija nepriekaištinga. Tačiau Chloe neslepia: visą gyvenimą svajoja tapti... neįgalia. Skaityti plačiau

Psichologai apie „FaceApp“: atpažintas priešas nebe toks baisus

2019.08.29
Po to, kai prieš dvejus metus nedidelės Rusijos kompanijos įkūrėjas ir vadovas Jaroslavas Goncharovas pasauliui pristatė nuotraukų redagavimo programėlę „FaceApp“, galinčią pakeisti šukuoseną, lytį ar net rasę, kompanijos įkūrėjas susidūrė su žiniasklaidos kritika dėl galimo vartotojų duomenų privatumo. Jis taip pat imtas kaltinti rasizmu ir tuštybės skatinimu. J.Goncharovas atsipra&s... Skaityti plačiau

Šaukštas deguto suomių sveikatos sistemoje

2019.08.26
Suomija sėkmės pavyzdžiu laikoma bene visose srityse. Ne išimtis ir sveikatos apsauga. Vis dėlto patys suomiai tikina – veltui kalbama tik apie šviesiąją šalies sveikatos politikos pusę. Skaityti plačiau

Išmanioji medicina: ateitis atkeliauja šiandien

2019.08.22
Jonathanas Sudharta atitiko stereotipą: nepažangus moksleivis, tingus studentas, į konfliktus linkęs turtingo tėčio sūnelis. Jį nurašė net šeima: bijojo, kad perėmęs tėvo verslą, sukauptus turtus Jonathanas paleis vėjais. Tačiau nutiko priešingai: sūnus įkūrė milijonams sveikatą gelbstintį startup‘ą. Skaityti plačiau

Vokiečių senjorais rūpinsis turkai

2019.08.19
Spaudoje slaugytojo darbo kasdienybė piešiama itin niūriai. Todėl neverta stebėtis, kad jaunų vokiečių nevilioja šios profesijos perspektyva. Vis aštrėjančiam galvosūkiui išspręsti imamasi įvairių būdų, bet Vokietijos politikų žvilgsnis krypsta į už šalies ribų dirbančius specialistus. Skaityti plačiau

Moterų rūpesčiai išjudina sveikatos sistemą

2019.08.13
Egiptas yra daugiau nei arabų pavasaris, turizmo meka ar teroro išpuoliai – teigia šios šalies medikai ir moterų teisių aktyvistai. Egipto sveikatos politika pagaliau žengia modernia kryptimi. Moterų padėčiai gerinti pristatyta nauja sveikatos iniciatyva „Moterys – Egipto sveikata“. Skaityti plačiau

Dviratis olimpinės čempionės bėgimui neparuošė

2019.08.12
Kai Dani Rowe (28 m.) paskelbė baigianti profesionalės karjerą, sukluso visas dviračių sporto pasaulis. Kas nutiko? Juk jauna moteris demonstravo nuostabią sportinę formą. Tituluota dviratininkė jautėsi puikiai ir nusprendė sportą palikti aukšta nata. Vis dėlto bėgimo batelius pasimatavusi moteris netrukus sužinojo, kad keturiolika metų, atiduotų dviračių sportui, turėjo neigiamų pasekmių jos kūnui. Skaityti plačiau

Politinės batalijos dėl mitybos

2019.08.05
Kanados Vyriausybė siekia įgyvendinti vadinamąją sveikos mitybos strategiją - seriją įstatyminių iniciatyvų, kuriomis tikimasi paskatinti žmones rinktis sveikesnį maistą. Tačiau politikų planai susikirto su lobistų siekiais. Skaityti plačiau

„Johnsono nerimas“: depresiją britai gydys... darbu

2019.08.01
Jungtinės Karalystės vasarą vainikavo kaita įtakingame valdžios poste. Pakeitęs su ašaromis atsistatydinusią Theresą May naujuoju ministru pirmininku tapo ekscentriškasis Borisas Johnsonas (55 m.). Jo pasiekimų kelias – neįtikėtinas. Nuo citatas klastojusio žurnalisto B.Johnsonas pakilo iki vieno svarbiausių politinių lyderių. Skaityti plačiau

Privers graikus laikytis draudimų

2019.07.29
Naujasis Graikijos premjeras Kyriakos Mitsotakis rinkiminės kampanijos metu prižadėjo pasirūpinti prieš rūkymą nukreiptų įstatymų laikymusi. Pastarieji šalyje galioja jau dešimtmetį, tačiau šalies restoranai skendi cigarečių dūmuose. Ankstesnių vyriausybių ministrai nesibodėjo ir patys viešai užsirūkyti. Skaityti plačiau

Laboratorijoje užauginta mėsa - netrukus ir ant mūsų stalo

2019.07.25
Dirbtinės mėsos pramonė žengia nauju keliu – iš gyvūnų kamieninių ląstelių išaugintu dariniu žavisi vis daugiau rinkos dalyvių. Technologai skaičiuoja, kad įprasta skerdiena skaičiuoja paskutiniuosius metus. „Manau, mielai ją valgys daugelis vegetarų. Rinkoje to seniai reikėjo“, - pripažįsta ir Lietuvoje naujovės laukianti gyvūnų teisių sergėtoja Gabrielė Vaitkevičiūtė. Skaityti plačiau

Vaikų kančios D.Trumpui nerūpi

2019.07.22
„Tamsiausi Amerikos metai“ – taip įvardijama Lotynų Amerikos imigrantų sukelta krizė. Žibalo į ugnį pila informacija apie itin blogą migrantų vaikų padėtį. JAV administracijos tikinimu, vaikų sveikatos būklė nekelia susirūpinimo. Migrantų sulaikymo centre apsilankę Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO) atstovai mano kitaip. Skaityti plačiau

Europai vadovaus ginekologė

2019.07.18
Į Europos Komisijos vadovės postą paskirta Vokietijos gynybos ministrė Ursula von der Leyen (60 m). Vieni džiaugiasi „istoriniu pasirinkimu“, o kiti piktinasi teigdami, kad jos nominacija - „politinė apgaulė“. Prieš du dešimtmečius politikė, šiemet užėmusi vieną svarbiausių senojo žemyno vadovų kėddžių, augino septynis vaikus ir dirbo gydytoja. Skaityti plačiau

Sveikatos draudėjams įstatymai - nė motais

2019.07.15
Savaitės pradžioje Australiją sudrebino žinia, kad viena didžiausių šalies sveikatos draudimo kompanijų neteisėtai atmeta klientų išmokų prašymus. Tai ne pirmas kartas šalyje, kai draudimo kompanija pakliūna į panašų skandalą. Skaityti plačiau

Pirmosios damos sveikatos priežiūros džiunglėse

2019.07.12
Gali pasirodyti, kad pirmoji šalies dama politikoje nedalyvauja ir tėra prezidento įvaizdžio detalė. Tačiau valstybės vadovo sutuoktinė statusą gali išnaudoti ne tik parama labdaros fondams. Ne viena pirmoji dama įsitraukė į šalies reikalus besirūpindama jos gyventojų sveikata. Skaityti plačiau

Indijoje ajurvedos pasekėjai tampa gydytojais

2019.07.08
Indijoje rengiami kursai, kuriuose alternatyvios medicinos atstovai ruošiami dirbti gydytojais. Taip tikimasi kompensuoti šalyje jaučiamą profesionalių medikų trūkumą. Nepaisant to, kad idėja sulaukė nemenkos priešininkų kritikos, viename didžiausių šalies regionų jau raškomi pirmieji naujos politikos vaisiai. Skaityti plačiau

Bombų žaizdas gydo sportas

2019.07.05
Afganistano žmonės ilgus dešimtmečius gyveno pragare, tačiau kriketas čia suklestėjo it dykvietėje prasiskleidęs gėlės žiedas. Entuziastai tikina, kad sporto terapija padeda užgydyti žmonių žaizdas, įveikti potrauminę patirtį. Viltį afganistaniečiams suteikia ir nacionaliniu herojumi bei pavyzdžiu tapęs sportininkas. Skaityti plačiau

Černobylis: karas taikos metu

2019.07.04
Nemenko populiarumo ir daugybės teigiamų įvertinimų susilaukęs HBO mini serialas „Černobylis“ atvėrė senas įvykių liudininkų žaizdas. Apie patirtis bei iki šiol jaučiamas atominės jėgainės avarijos pasekmes prabilo ir kino juostoje įkūnytų personažų prototipai, ir seriale pasirodę aktoriai. Skaityti plačiau

JAV – prieš negimusio vaisiaus audinių naudojimą

2019.06.21
Birželio pradžioje JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija paskelbė drastiškai apkarpanti finansavimą moksliniams tyrimams, kuriuose naudojami negimusio žmogaus vaisiaus audiniai. Mokslininkai nuogąstauja, kad toks sprendimas kelia pavojų daug žadančiam progresui. Skaityti plačiau

Tituluota bėgikė: moteris ar vyras

2019.06.20
Tarptautinė lengvosios atletikos federacija (IAAF) neseniai uždraudė didesnį nei įprasta testosterono kiekį organizme turinčioms sportininkėms varžytis kartu su kitomis moterimis. Visgi mėnesio pradžioje PAR bėgikei Caster Semenya (28 m.) suteikta laikina išimtis, leidžianti dalyvauti varžybose, tačiau ji galios tik iki birželio pabaigos. Skaityti plačiau

Amerikietė vienintelė pasaulyje lėktuvą pilotuoja neturėdama rankų

2019.06.13
36-erių Džesika gyvena Fenikse. Dėl įgimtos anomalijos ji neturi rankų. Kaip interviu CNN pasakojo moteris, jos mamos nėštumas buvęs normalus ir tyrimai nerodė jokių vaisiaus apsigimimų. „Todėl kai gimiau, mamą ištiko šokas“, - pasakojo amerikietė. Skaityti plačiau

Didžiojoje Britanijoje uždaromi šeimos gydytojų kabinetai

2019.06.10
Didžiojoje Britanijoje dėl darbuotojų trūkumo uždaromi šeimos gydytojų kabinetai. Per pastaruosius dvejus metus jų uždaryta 8 kartus daugiau nei ankstesniais metais. Ekspertai įspėja apie sveikatos sektoriui gresiančią krizę. Savo ruožtu Nacionalinės sveikatos tarnybos (ang. - NHS) ekspertai ramina - esą pradėta kampanija gydytojams iš užsienio šalių privilioti. Skaityti plačiau

Širdies smūgis, nutraukęs futbolininko karjerą

2019.05.31
„Man trisdešimt aštuoneri ir be jokių perspėjimų mane ištinka infarktas! Visą laiką maniau, jog tai - pagyvenusių vyrukų problema, o aš juk - jaunas. Bet dabar turėsiu šiek tiek prilėtinti savo, kaip jaunuolio, gyvenimo tempą“, - sako po ligos atsigaunantis futbolo komandos „Porto“ vartininkas Ikera Casillas. Skaityti plačiau

Meksika ketina dekriminalizuoti narkotikus

2019.05.31
„Karas su narkotikais pralaimėtas. Reikia tą pripažinti ir imtis kitų priemonių. Todėl ir siūlau visų narkotikų dekriminalizavimą“, - sako Meksikos prezidentas Andresas Manuelis Lopezas Obradoras. Tiesa, ši išeitis gali būti veiksminga tik tuo atveju, jei ją palaikys ir Jungtinės Amerikos Valstijos. Skaityti plačiau

Gydytojas psichiatras jūsų kišenėje

2019.05.23
Pasirodo, jog mūsų prisirišimas prie išmaniųjų telefonų gali padėti įveikti depresiją ar šizofreniją. Trys medikai įkūrė startuolį ir siekia įrodyti, kad išmanieji telefonai gali padėti gydyti sunkias ligas. Skaityti plačiau

Tyrimai įrodė kaitinamojo tabako pranašumą prieš įprastas cigaretes

2019.05.10
JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) po beveik dvejus metus trukusių mokslinių vertinimų praėjusią savaitę suteikė leidimą tabako kompanijai „Philip Morris International“ prekiauti tabako kaitinimo įrenginiais. Pasak agentūros atstovų, įvertinus visas tabako gaminių keliamas rizikas daroma prielaida, jog nauji įrenginiai gali prisidėti prie žmonių sveikatos gerinimo. Skaityti plačiau

„Theranos“: didieji atradimai paskelbti negaliojantys

2019.05.09
Kaip 19-metei Stanfordo universiteto studentei pavyko užlipti į medicinos Olimpą ir patekti ant amerikietiškojo „Forbes“ viršelio? Ir kaip netikėtai subliūško ne tik uždirbti milijardai, bet ir garbė? Trisdešimtmetį švenčianti kompanijos „Theranos“ įkūrėja Elizabeth Holmes stoja prieš teisingumą atsakydama už klastotus kraujo tyrimus ir milijonų... Skaityti plačiau

Po mirties siekiama atgimti... gėle

2019.05.02
„Negerk iš avinėlio pėdos, avinėliu pavirsi“, - pasakoje broleliui Jonui sako Elenutė. Tokia pasaka šiandien gali virsti tikrove. Sietlo mieste (JAV) veikianti bendrovė „Recompose“ siekia įteisinti naują laidojimo būdą kompostuojant mirusio žmogaus kūną ir jį panaudoti mulčiui. Taigi natūralia trąša virtusiu artimuoju galima užauginti medį ar gėlių darželį tiesiog savo kie... Skaityti plačiau

Iš pamokų bėgusi šešiolikmetė nominuota Nobelio taikos premijai

2019.04.25
Greta Thunberg (16 m.) išgarsėjo tuo, jog užuot ėjusi į mokyklą penkiolika dienų praleido sėdėdama priešais Švedijos parlamentą protestuodama prieš valstybės neveiklumą kovojant su klimato kaita. „Noriu, kad jūs panikuotumėte. Kad jaustumėte baimę, kurią jaučiu kasdien. Noriu, kad imtumėtės veiksmų“, – Pasaulio ekonomikos forume dar sausį kalbėjo Greta. Šiandien ji... Skaityti plačiau

Ukraina prezidentu išsirinks komiką?

2019.04.19
Jei tikėtume apklausomis, panašu, jog šį sekmadienį tai gali tapti tiesa. Kai tik aktorius Volodymyras Zelenskis (41 m.) paskelbė sieksiąs šalies prezidento posto, dalis ukrainiečių šį sprendimą pasitiko skeptiškai. Apžvalgininkai jam klijavo „klouno“, „juokdario be patirties“ ar net „ukrainietiškojo Donaldo Trumpo“ etiketes. Pastarajam rin... Skaityti plačiau

Paryžiaus Dievo Motinos katedrai atstatyti prireiks daugybės metų, prancūzai jau aukoja pinigus

2019.04.16
Didžiuliam gaisrui pirmadienį apėmus garsiąją Paryžiaus Švč. Dievo Motinos katedrą įgriuvo pastato smailė, o nelaimė galbūt yra susijusi su šiame istoriniame statinyje vykdomais renovacijos darbais. Skaityti plačiau

Izraelio mokslininkai pademonstravo pirmąją 3D spausdintuvu sukurtą širdį

2019.04.15
Izraelio mokslininkai pirmadienį pademonstravo pirmąją trimačio spausdinimo technologija sukurtą širdį su žmogaus audiniais ir kraujagyslėmis, kurią vadina pirmuoju ir „svarbiu medicininiu proveržiu“, gerinančiu transplantacijos galimybes. Skaityti plačiau

Gimdos kaklelio vėžys taps reta liga?

2019.04.15
Škotijoje dešimtmetį trukęs žmogaus papilomos viruso (ŽPV) vakcinos tyrimas, kaip sako mokslininkai, pranoko lūkesčius. Tvirtinama, jog per kelerius metus dėl vakcinacijos gimdos kaklelio vėžys gali tapti reta liga. Mat, kaip skelbia tyrimo rezultatai, vakcina užkerta kelią viruso plitimui ir sunaikina 90 proc. iki vėžinių ląstelių. Skaityti plačiau

Sveikatos patarimus dalija dirbtinis intelektas

2019.04.04
Į rinką vis plačiau veržiasi programėlės, skirtos geresnei sveikatos priežiūrai. Ar jos galėtų tapti išeitimi užtikrinant sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą gyventojams? Nuomonės įvairios. Vieni teigia, jog tokios programėlės gali suklysti. Kiti gi argumentuoja, jog ir pervargę medikai daro klaidų. Skaityti plačiau

Suomijos premjeras pripažino savo nesėkmę

2019.03.21
Nesugebėjusi priimti socialinių ir sveikatos apsaugos reformų paketo Suomijos ministro pirmininko Juha Sipila vadovaujama centro dešiniųjų vyriausybė pasielgė kaip ir žadėjusi – atsistatydino. „Politikoje reikia prisiimti atsakomybę“, – kalbėjo ministras. Maža to, kadenciją baigiantis premjeras pareiškė, kad kitais metais nebesieks vadovauti partijai, jei jo populiarumas ir tolia... Skaityti plačiau

Kaip britas laimėjo pusantrų metų sveikatos

2019.03.07
Šią savaitę žiniasklaidoje pasirodžiusi žinia apie Didžiojoje Britanijoje gyvenantį 86 metų Peterį Gailardą, atvykusį į Lietuvą klubo transplantacijos operacijos, daugelį nustebimo. Mat tokią galimybę vyras turėjo prie pat namų Šiaurės Velse. Tiesa, laukti klubo operacijos savo šalyje jam būtų tekę pusantrų metų. „Juk galėjau pirma sulaukti mirties nei šios operacijos“, ... Skaityti plačiau

Kad tapo mama, sužinojo po... trijų dienų

2019.03.04
Pernai gruodžio pradžioje Mančesterio (Didžioji Britanija) gyventoja 18-metė Ebony Stevenson miegoti nuėjo anksčiau, nes ją kamavo galvos skausmas. Tačiau netrukus merginai prasidėjo traukuliai. Išsigandusi jos mama Šeri iškvietė medikus. Apžiūrėję merginą paramedikai iš karto paklausė, ar ji ne nėščia. Skaityti plačiau

Užsispyrimas, padėjęs atgauti regėjimą

2019.02.28
Meirui Schneideriui dar vaikystėje buvo išduotas neregio pažymėjimas. Gydytojai ragino vaikiną susitaikyti su likimu, kad jis - neregys. Tačiau šiandien vyras mato, vairuoja automobilį ir moko, kaip pasirūpinti savo rega kitus. Skaityti plačiau

Suomių eksperimentas (ne)pasiteisino?

2019.02.14
Šią savaitę pasaulio žiniasklaidoje nuvilnijo žinia apie suomių baigiamą universalių bazinių pajamų eksperimentą. Daugelis antraščių skelbė, jog eksperimentas nepateisino lūkesčių. Tačiau jo dalyviai tikina, kad jų savijauta ir net sveikata pagerėjo. Jie esą patyrė mažiau streso, jautėsi finansiškai stabilesni ir mažiau nervingi. Kai kurie ekspertai teigia, jog žmonių gerovės ir savijautos rodikl... Skaityti plačiau

Pamiršo 40 gyvenimo metų

2019.02.12
Luizianos valstijoje (JAV) gyvenanti amerikietė prarado atmintį ir pamiršo viską, kas jai nutiko pastaruosius 40 metų, praneša „Daily Mail“. Skaityti plačiau

Vėžį žada įveikti per dvi savaites

2019.02.11
Nuostabi žinia! Izraelio mokslininkų grupė paskelbė, kad maždaug per metus sukurs efektyvius vaistus nuo vėžio. Tyrėjai tikina, kad jų kuriamam vaistui reikės vos poros savaičių ligai įveikti. Skaityti plačiau

Badaujančiai ir sergančiai šaliai reikia naujo lyderio

2019.02.08
Hiperinfliacija, elektros energijos tiekimas su pertrūkiais, maisto produktų ir medikamentų trūkumas nulėmė politinę krizę Venesueloje. Prezidento socialisto Nicolaso Maduro oponentai išėjo į gatves, o opozicijos lyderis Juanas Guaidó paskelbė save laikinuoju prezidentu. Jo kandidatūrą palaiko JAV ir Europa. Tiesa, situacijai kaistant N.Maduro tvirtina, kad J.Guaido šalį nuves tik iki karinio kon... Skaityti plačiau

Užsienio politikės ima valdžią

2019.02.07
Pernai į JAV kongresą išrinktas rekordinis skaičius moterų. Latviai irgi muša rekordus - pagal šį rodiklį neblizgėję kaimynai po pernai vykusių rinkimų dabar lenkia net Europos Sąjungos vidurkį. Lietuvoje gi moterų skaičius Seime mažėja. Skaityti plačiau

H.Roslingas: „galimybistas“, į pasaulį žvelgęs atviromis akimis

2019.01.28
Gydytojas Hansas Roslingas (1948-2017) pasaulinį dėmesį pelnė įžvalgomis apie tai, kaip statistiniai duomenys gali padėti kovoti su pasauliniu skurdu ir sveikatos problemomis. Nepaisant to, jog prieš dvejus menus smalsų genijų pasiglemžė vėžys, anot kolegų, jo palikimas itin vertingas ir šiandien. Skaityti plačiau

Amerikiečiui persodinta hepatitu C sirgusio donoro širdis

2019.01.24
49-erių Vašingtono valstijos gyventojas Kerry Hayes tapo pirmuoju pacientu šiaurės vakarų Ramiojo vandenyno pakrantėje JAV, kuris sutiko, kad jam būtų persodinta hepatitu C sirgusio donoro širdis. Pasak K.Hayes, jis tiesiog nebeturėjo kito pasirinkimo, rašo „The Seattle Times“. Skaityti plačiau

Technologijų parodose – išskirtinis dėmesys sveikatai

2019.01.17
Savaitgalį Las Vegase kasmetinėje parodoje CES didžiausias dėmesys buvo skirtas sveikatos technologijoms. Ekspertų teigimu, tai - viena sparčiausiai augančių sričių pradedant išmaniaisiais laikrodžiais, matuojančiais kraujo spaudimą, baigiant miego gerinimo technologijomis. Skaityti plačiau

Vėžys – karšta rinka investuotojams

2019.01.11
Kur patartumėte investuoti? Į tokį klausimą ekspertai atsakytų, jog viena perspektyviausių sričių tam yra onkologija. Tiesa, mokslininkai pripažįsta, jog neverta tikėtis, kad bus atrastas vienas būdas vėžiui įveikti, mat jo ląstelės greitai adaptuojasi ir atsinaujina. Taigi, norint vėžį paversti lėtine liga teks ieškoti vis naujų gydymo būdų. Skaityti plačiau

Nesišypsantis vyras vedė tokią pat moterį

2019.01.07
Alekso Barkerio (45 m.) gyvenimas paženklintas reto mobiuso sindromo, sukeliančio veido nervų paralyžių. Skaityti plačiau

Kinija: gyvenimo kokybė pagal socialinio kredito reitingą

2019.01.03
Kinijos sveikatos sistema ne vienerius metus išgyvena krizę. Juodojoje rinkoje parduodami talonėliai pas gydytojus specialistus ligoninėse, o šeimos gydytojai per dieną konsultuoja apie 70 pacientų, nors visuomenės pasitikėjimas jais žemas. Tiesa, yra manančių, kad krizę sveikatos apsaugos srityje galėtų padėti spręsti keliuose mietuose pradėjusi veikti socialinio kredito reitingo sistema. Skaityti plačiau

JAV siūlo apginkluoti mokytojus

2018.12.20
Savaitės pradžioje Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento Donaldo Trumpo įsteigta komisija pateikė rekomendaciją, kurioje nurodoma svarstyti galimybę apginkluoti mokyklų darbuotojus. Tokios iniciatyvos kyla po vis pasikartojančių skaudžių susišaudymų mokyklose, kurių iniciatoriai dažnai būna moksleiviai. Skaityti plačiau

JAV teisėjas pripažino B.Obamos sveikatos apsaugos reformą prieštaraujančia Konstitucijai

2018.12.17
Teksase vienas federalinis teisėjas penktadienį vakare paskelbė nutartį, kad ankstesnio prezidento Baracko Obamos pastangomis priimtas JAV sveikatos apsaugos sistemos reformos įstatymas, žinomas kaip „Obamacare“, prieštarauja šalies Konstitucijai, bet opozicijoje esantys demokratai pažadėjo šį sprendimą apskųsti. Skaityti plačiau

Gydytojui bilietą į Tėvynę nupirko moterys

2018.12.14
Šiemet Nobelio taikos premija įteikta gydytojui Deniui Mukwege (63 m.) ir buvusiai džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ belaisvei jazidų aktyvistei Nadiai Murad (25 m.). Jų abiejų balsas šiandien yra girdimiausias, kai kalbama apie prievartą ir smurtą prieš moteris. Nobelio komiteto pirmininkė Berit Reiss-Andersen teigė, kad abu premijos laureatus, nepaisant skirtingų biografi... Skaityti plačiau

Kanadiečius „sodina“ ant augalinės dietos

2018.12.06
Dar prieš dvejus metus Kanados Vyriausybei pradėjus persvarstyti nacionalines mitybos gaires („Canada Food Guide“) ypač daug diskusijų sukėlė rekomendacija vartoti daugiau augalinės kilmės baltymų. Daugelis Kanados gyventojų jau mažina mėsos vartojimą dėl sveikatos problemų, etikos ar aplinkosaugos sumetimų ir išlaidų. Augalinės dietos naudą pabrėžia ir gydytojai. Tačiau šalies žemės ... Skaityti plačiau

Jauniausia australietė, kuriai atlikta plaučių transplantacija

2018.11.29
Penkerių Alisha Kapoor tapo jauniausia australiete, kuriai atlikta plaučių transplantacija. Beveik visą gyvenimą praleidusi ligoninėje mergaitė praėjusią savaitę grįžo namo ir pagaliau gali džiaugtis miegodama savo lovoje bei kvėpuoti neprijungtai prie ventiliatoriaus aparato. Skaityti plačiau

Receptai... šokių pamokoms

2018.11.23
Didžioji Britanija ne kartą akcentavo, jog pastaruoju metu susiduria su psichikos sveikatos problemomis, o viena to priežasčių - žmonių vienišumas. Pasak specialistų, vien vaistų išrašymu šių problemų neišspręsi. Todėl reikia imtis naujoviškų priemonių. Skaityti plačiau

Mokslininkai diskutavo, kokia yra e.cigarečių vieta mažinant rūkymą

2018.11.22
Praėjusią savaitę Jungtinėje Karalystėje vyko jau tradiciniu tapęs aukščiausio lygio susitikimas, kur mokslininkai, gydytojai, tabako kontrolieriai, visuomenės sveikatos specialistai, visuomeninių organizacijų atstovai diskutavo apžvelgdami naujausius mokslinius tyrimus, kaip geriau kontroliuoti e.cigaretes, ar tai galėtų būti priemonė padedanti rūkantiems atsikratyti šio žalingo įpročio? Skaityti plačiau

Ar piniginės išmokos, kitos lengvatos daro įtaką gimstamumo augimui

2018.11.16
Nors statistika skelbia, kad kas minutę pasaulį išvysta maždaug 255 naujagimiai, to nepakanka ir tai tampa viena skaudžiausių problemų, kuriai ilgalaikio sprendimo neranda daugelis šalių. Skaityti plačiau

Ispanija skelbia karą alternatyviajai medicinai

2018.11.15
Ispanijos Vyriausybė trečiadienį paskelbė karą alternatyviosios medicinos metodams, tokiems kaip akupunktūra ir homeopatija, pavadino juos pavojingais sveikatai ir pareiškė ketinanti uždrausti teikti tokias paslaugas gydymo įstaigose. Skaityti plačiau

Portugalai skaičiuoja antrą narkotikų dekriminalizavimo dešimtmetį

2018.11.08
Dešimtajame dešimtmetyje Portugalija susidūrė su heroino krize. Tuomet narkotikus šalyje vartojo 1 iš 100 žmonių. Kad situacija pasikeistų, reikėjo radikalaus sprendimo. Šis, beje, sulaukė nemažai kritikos - net nelabai tikėta, kad gali būti efektyvus. Skaityti plačiau

Jemenas: iš bado mirštanti tauta

2018.11.05
Prieš trejus metus prasidėjęs karas Jemene, ekspertų teigimu, nusinešė beveik 10 tūkst. žmonių gyvybių ir, anot Jungtinių Tautų, sukėlė didžiausią humanitarinę krizę pasaulyje. Nevyriausybinės organizacijos „Gydytojai be sienų“ medikai sako, kad bado alinamoje šalyje mirtis gresia 10 mln. gyventojų, o pirmomis jo aukomis tampa besilaukiančios moterys ir vaikai. Skaityti plačiau

Olegas Sencovas: „Kovosiu iki galo“

2018.11.02
Europos Parlamento skiriama Sacharovo premija už minties laisvę šiais metais atiteko Rusijoje kalinamam Ukrainos kino kūrėjui Olegui Sencovui (42 m.)  Šiemet ne vienerius metus Lietuvoje vykstančio festivalio metu „Nepatogus kinas“ buvo surengta ir režisieriui skirta palaikymo akcija. Pasak menininko sesers Natalijos Kaplan, palaikymas broliui labai svarbus, vis dėlto liūdina tai, kad j... Skaityti plačiau

Asmenybės tipas kloja sveikatos pamatus

2018.10.29
Gydytojai ir mokslininkai sutaria, kad asmenybės bruožai lemia gebėjimą megzti socialinius ryšius, kopti karjeros laiptais ir tai, kaip žmogus dorojasi su problemomis bei stresu. Tačiau pastaraisiais metais vis daugėja mokslinių tyrimų, nagrinėjančių, kaip charakteris, temperamentas bei emocijos gali veikti ne tik gyvenimo kokybę, bet ir sveikatos būklę. „Sveikatą formuoja ne tik išorinės aplinkos... Skaityti plačiau

Kanados gydytojai pacientams pradės išrašinėti apsilankymus muziejuose

2018.10.26
Kanados gydytojų grupė įvairiomis kūno ir psichikos ligomis sergantiems pacientams pradės išrašinėti apsilankymus meno galerijose, ketvirtadienį pranešė medikai. Skaityti plačiau

Dokumentika, jaukianti medicinos prietaisų industriją

2018.10.18
Ar gyvybei išsaugoti skirtos technologijos gali mus žudyti?, - svarsto JAV medicininių prietaisų industrijos šydą atskleidžiančio dokumentinio filmo „The Bleeding Edge“ kūrėjai. Filmo atgarsiai jau nuo pat premjeros sklando ne tik Amerikoje, bet ir pasaulyje. Kritikos sulaukusios kompanijos verčiamos pagaliau nustoti teisintis ir pašalinti iš prekybos nesaugius produktus.... Skaityti plačiau

Dirbtinis intelektas - sergantiems Parkinsono liga

2018.10.15
Tikimasi, kad per paskutinį dešimtmetį ypač suaktyvėję dirbtinio intelekto technologijų tyrimai bei taikymas leis pasiekti perversmą daugelyje sričių, įskaitant ir mediciną bei sveikatos priežiūrą. Galvojantieji, jog pokyčiai laukia tik tolimoje ateityje, klysta. Šią savaitę paskelbtas daug žadantis atradimas – dirbtinis intelektas jau pajėgus talkinti kovojant su Parkinsono liga. Skaityti plačiau

Iš morgo į... vakarėlį

2018.10.12
Lenkijos gyventojas atsidūrė morgo šaldytuve, o vėliau patraukė į vakarėlį, pranešė „PatrztuNews“. Skaityti plačiau

Akademinės aukštumos – sveikatos kaina

2018.10.08
Patirdami spaudimą demonstruoti kuo geresnius mokymosi rezultatus ir stengdamiesi užimti lyderių pozicijas, studentai griebiasi smegenų veiklos efektyvumą didinančių cheminių preparatų. Šios medžiagos kartais ne tik yra vartojamos nelegaliai, bet ir gali negrįžtamai sužaloti sveikatą. Skaityti plačiau

Nobelio premija – už išjungtus imuninės sistemos „stabdžiu“

2018.10.04
Šiandien jau neabejojama, kad imunoterapija – pažangi gydymo strategija, tad medicinos pasaulio atstovai visai nenustebo, kai šiųmetinė Nobelio medicinos premija buvo paskirta už atradimus, tapusius pagrindu naujų vėžio imunoterapijos metodų sukūrimui. Anot Nacionalinio vėžio instituto vedėjos ir biomedicinos mokslų daktarės Vitos Pašukonienės, imunoterapija jau yra pripažįstama kaip lygiat... Skaityti plačiau

2018-ųjų Nobelio medicinos premija - amerikiečiui ir japonui už vėžio terapiją

2018.10.01
Šių metų Nobelio premija už pasiekimus medicinos ir fiziologijos srityje atiteko amerikiečiui Jamesui P. Allisonui ir japonui Tasuku Honjo (Taskui Hondžui), atradusiems „už vėžio terapiją slopinant neigiamą imuninį reguliavimą“, pirmadienį paskelbė Nobelio komitetas Stokholme veikiančiame Karolinskos institute. Skaityti plačiau

Nemokama sveikatos priežiūra Indijoje – neįveikiamas iššūkis?

2018.09.27
Indijoje ėmė veikti didžiausia pasaulyje sveikatos draudimo sistema. Anot šalies ministro pirmininko Narendra Modi, nemokamas sveikatos priežiūros paslaugas ketinama suteikti maždaug pusei milijardo skurde gyvenančių ir nuo sunkių negalavimų kenčiančių žmonių. Nors ši žinia sužadino vargingai gyvenančių Indijos žmonių viltis pagaliau gauti kokybišką sveikatos priežiūrą, neišvengta ir kriti... Skaityti plačiau

Neskiepyti Australijos vaikai – diskriminuojami?

2018.09.24
„Tėvai, kurie atsisako skiepyti vaikus, turi pagaliau susimąstyti, jog grėsmę kelia ne tik savo atžaloms, bet ir kitų žmonių vaikams“, - yra sakęs Australijos socialinės apsaugos ministras Danas Tehanas. Siekiant saugoti vaikų sveikatą, šią vasarą šalies valdžia priėmė sprendimą atimti dalį valstybės skiriamų išmokų iš tėvų, kurie atsisako skiepyti savo atžalas. Nors Australijo... Skaityti plačiau

Nematoma žiniasklaidos misija – sveikatos politikos formavimas

2018.09.21
„Žiniasklaidos priemonės - gyvybiškai svarbios perduodant su sveikata susijusią informaciją plačiajai visuomenei ir formuojant žmonių požiūrį į tai, kas yra sveika, o kas ne“, - yra sakęs Šiaurės Karolinos universiteto Medicinos mokyklos dekanas Williamas L.Roperis. Tačiau pasaulinė praktika rodo, kad žiniasklaida ne tik padeda žmonėms išlikti sveikiems, bet ir yra galingas įrankis ke... Skaityti plačiau

Rugsėjo 11-osios įvykiai iki šiol glemžiasi gyvybes

2018.09.13
Antradienį Niujorke vyko rugsėjo 11-osios teroro atakų minėjimas. Prie aukoms atminti skirto memorialo susirinko tragišką įvykį dar puikiai prisimenantys policijos pareigūnai, ugniagesiai, valdininkai ir aukų artimieji. Skaičiuojama, kad žuvusių „al-Queda“ išpuolio aukų – beveik 3 tūkst. Tačiau aukų skaičius auga iki šiol – su atakų padariniais susidūrę žmonės dar ir &scar... Skaityti plačiau

Elonas Muskas: fantastinius filmus primenanti smegenų ateitis

2018.09.10
„Žmonijos egzistavimui grėsmę kelia lėktuvų katastrofos, narkotikai ar nesveikas maistas, tačiau tai kenkia tik tam tikroms žmonių grupėms. Tikroji grėsmė visai žmonijos civilizacijai – dirbtinis intelektas“, - įsitikinęs verslo magnatas ir išradėjas Elonas Muskas (47 m.). Jo teigimu, norėdami pranokti dirbtinį intelektą, ateityje žmonės turės susieti savo kūną su išmaniosiomis technol... Skaityti plačiau

Įtampa dėl pabėgėlių įplieskė protestus

2018.09.07
Vokietijoje įvyko virtinė nusikaltimų, kuriuos, kaip įtariama, įvykdė prieglobsčio prašytojai. Tai vėl pakurstė gyventojų pyktį dėl šalies liberalios pabėgėlių priėmimo politikos. Šeštadienį daugiau nei 9 tūkst. protestuotojų išėjo į gatves Chemnico mieste, po dienos dvigubai daugiau gyventojų susirinko į atsakomuosius taikius protestus Hamburge bei sostinėje. Skaityti plačiau

Išmanieji prietaisai gelbsti net gyvybę

2018.09.06
Žmogaus kūno parametrams fiksuoti skirti prietaisai gali ne tik skaičiuoti žingsnius, nubėgtus kilometrus ar sudegintas kalorijas. Kai kurie jų yra skirti įvairiomis lėtinėmis ligomis sergantiems pacientams. Pasinaudodami išmaniosiomis technologijomis, šie žmonės gali savarankiškai stebėti sveikatos pokyčius ir reikiamu laiku pastebėti ligos paūmėjimą. Skaityti plačiau

Britanija svarsto galimybę uždrausti vaikams parduoti energinius gėrimus

2018.08.30
Didžiosios Britanijos vyriausybė ketvirtadienį inicijavo viešas konsultacijas dėl planų uždrausti nepilnamečiams parduoti energinius gėrimus, šaliai ieškant būdų kovoti su vaikų nutukimu, kurio rodiklis yra vienas didžiausių Vakarų Europoje.    Skaityti plačiau

Gydytojas „Gūglas“ - į pagalbą

2018.08.30
Paskaityti internete apie jus kamuojančius simptomus gali būti naudinga, tiesa, su viena sąlyga, jeigu po to jūs apsilankysite pas gydytoją ir neabejosite profesionalo nustatyta diagnoze bei atsakingai vykdysite jo nurodymus. Prie tokios išvados priėjo australų mokslininkai apklausę 400 dviejų gydymo įstaigų pacientų. Skaityti plačiau

JAV aštuntą kartą persodintas veidas

2018.08.27
Ketti Stabblifld tapo jauniausia paciente, kuriai JAV buvo atlikta veido transplantacija. Operacijos merginai prireikė po to, kai ji bandė suvesti sąskaitas su gyvenimu. Jos donoru tapo 31-erių metų moteris, kuri mirė perdozavusi narkotikų. Leidimą transplantacijai davė mirusiosios močiutė. Skaityti plačiau

Norvegijoje heroiną dalins nemokamai

2018.08.24
Siekiant pažaboti perdozavimo epidemiją ir pagerinti šimtus nuo narkotikų priklausomų asmenų gyvenimo kokybę Norvegijoje bus išbandoma eksperimentinė schema – heroinas dalinamas nemokamai. Skaityti plačiau

Medicinos studijos pralaimi techninėms specialybėms

2018.08.23
Per artimiausią dešimtmetį medikų trūkumas bus jaučiamas kur kas labiau nei dabar. Mat daugelyje pasaulio šalių, skirtingai nei Lietuvoje, tarp jaunimo gydytojo profesija pamažu praranda populiarumą. Viena to priežasčių - brangios ir ilgos studijos bei mažas atlyginimas vos jas baigus. Kita priežastis - augantis techninių specialybių, kur kilimas karjeros laiptais daug spartesnis, poreikis. Skaityti plačiau

Prancūzijoje – didžiausias per pastaruosius 20 metų juodligės protrūkis

2018.08.20
Prancūzijoje daugiau kaip 50 karvių, avių ir arklių nugaišo per didžiausią juodligės protrūkį šalyje, užfiksuotą per pastaruosius du dešimtmečius, o pareigūnai perspėjo, kad stinga vakcinos. Skaityti plačiau

Belgijoje - trys eutanazijos nepilnamečiams

2018.08.20
Belgijos komisija, kontroliuojanti eutanaziją, CFCEE paskelbė, kad 2016-2017 m. eutanazija buvo atlikta trims nepilnamečiams. Įstatymas, leidžiantis sunkiai sergantiems vaikams priimti sprendimą apie gyvenimo nutraukimą, galioja tik šioje šalyje. Skaityti plačiau

Krizė gali paveikti ir Turkijos sveikatos apsaugą?

2018.08.17
Turkijos užsienio reikalų ministras pirmadienį pareiškė, kad JAV nepasieks savo tikslų didindama spaudimą ir skelbdama sankcijas Ankarai. Dėl šių nesutarimų drastiškai smuko Turkijos lira, kurios kursas nevaldomai mažėja nuo penktadienio. Ekspertų teigimų, užsitęsęs konfliktas gali atnešti neprognozuojamų padarinių tiek šalies ekonomikai, tiek kitoms sritims. Tarp jų ir sveikatos ap... Skaityti plačiau

Moterys geriau gydo moteris

2018.08.09
Infarktą patyrusios pacientės išgyvena dažniau, jeigu jas gydo moteris, teigiama tyrime, kurį paskelbė „Proceedings of the National Academy of Sciences“. Skaityti plačiau

Tabakas žudo, net jei nerūkote

2018.07.31
Šiuo metu Rusijos medikus jaudina nauja problema - tretinis rūkymas. Apie pasyvų rūkymą ir jo žalą veikiausiai jau esate girdėję. Naujausiais duomenimis, nepakanka atsiriboti nuo rūkančio žmogaus ir nebūti šalia jo. Skaityti plačiau

Rusijos medikai įsitikinę: amžius neturi įtakos jų darbo kokybei

2018.07.27
Rusijoje atliktoje apklausoje dalyvavę respondentai tikina, kad amžius neturi įtakos gydytojų darbo kokybei. Skaityti plačiau

Pragaro dienos Graikijai

2018.07.26
Graikija išgyvena katastrofą dėl liepsnojančių miškų. Kaip praneša pareigūnai, gaisrai jau pareikalavo 74 žmonių gyvybių. O nedideliame turistų pamėgtame miestelyje Matyje rastos grupelėmis susikabinusios ir sudegusios 26 gaisro aukos, nespėjusios pabėgti iš ugnies apimtos teritorijos. Skaityti plačiau

Kinijoje dėl skiepų skandalo sulaikyti 15 žmonių

2018.07.25
Kinijoje kilus naujam skandalui dėl vaistų saugumo, pareigūnai areštavo 15 žmonių, tarp jų skiepus nuo pasiutligės gaminančios kompanijos, kritikuojamos dėl nesąžiningos kokybės kontrolės, valdybos pirmininkę. Skaityti plačiau

Chirurgas operavo suriestas skausmų

2018.07.20
Chirurgas visą dieną dirbo operacinėje vartodamas nuskausminamuosius ir tik vakare paaiškėjo, kad jam apendicitas. Skaityti plačiau

Vėžiu susirgęs onkologas fiksuoja kovą su liga

2018.07.19
Andrejus Pavlenko – vienas geriausių Rusijos onkologų. Jis vadovauja onkologijos centrui Sankt Peterburge. Sulaukęs 39 metų pats sau diagnozavo III stadijos skrandžio vėžį. Interneto projekte „Žmogaus gyvenimas“ gydytojas atvirai pasakoja, kaip kovoja su liga. Skaityti plačiau

Teismas J&J kūdikių pudros byloje ieškovėms priteisė 4,69 mlrd. JAV dolerių kompensaciją

2018.07.13
Didžiausia pasaulyje medicinos prekių gamintoja „Johnson & Johnson“ (J&J) pagal ieškinį, kurį pateikė 22 moterys ir jų šeimos ir kuriame tvirtinama, kad ieškovės dėl naudotos J&J kūdikių pudros susirgo vėžiu, turės sumokėti 4,69 mlrd. JAV dolerių kompensaciją. Skaityti plačiau

Australija: vaikų neskiepijančius tėvus drausmins baudomis

2018.07.13
Australijos Vyriausybė dar labiau sugriežtino vaikų skiepijimo tvarką: nuo šiol skiepyti atžalas atsisakiusius tėvus drausmins pinigais. Skaityti plačiau

Berniukams – dar savaitė karantino

2018.07.12
Pasaulį prikausčiusi futbolo komandos „Šernai“ berniukų ir jų trenerio gelbėjimo operacija Tailande baigėsi sėkmingai. Tačiau medikai sako, jog tiek vaikams, tiek ir treneriui kol kas reikalinga intensyvi priežiūra. Skaityti plačiau

Tušas – regėjimo praradimo priežastis

2018.07.06
Adelaidės (Australija) gyventoja Širli Potter panaudojusi daugiau kaip 20 metų senumo tušu dėl prasidėjusios infekcijos beveik prarado regėjimą.   Skaityti plačiau

Vargstančios sistemos neišgelbės ir 20 milijonų

2018.07.05
Prieš porą savaičių Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May paskelbė, jog ženkliai padidins finansavimą šalies sveikatos apsaugos sistemai. Paaiškėjus, jog planuojama į sistemą papildomai įlieti 20 milijonų svarų atsirado ir skeptikų, teigiančių, kad tokia suma vargstančiai sistemai niekuo nepadės.  Skaityti plačiau

Ateities maistas – iš mėgintuvėlio?

2018.07.02
Mėsainiai, pagaminti be mėsos, dykumoje išauginta žuvis, skinantys vaisius robotai – tokią antrąją „žaliąją“ revoliuciją piešia mokslininkai. Jie tvirtina, kad kovoja su klimato atšilimo keliamais iššūkiais ir augančia populiacija, todėl ieško naujų būdų pamaitinti ateities kartas. Skaityti plačiau

Skaitmeniniai vaistai: raudona etikos vėliava?

2018.06.25
Mobiliosios sveikatos priežiūros programėles, dėvimi sensoriai, duomenys „debesyse“, dirbtinis intelektas – skaitmeninė medicina pasiūlė daugybę privalumų ir žada didelį proveržį. Tačiau vis stipresnis technologijų įsiveržimas į šią sritį iškelia ir esminių etikos klausimų. Skaityti plačiau

Argentina: įteisina abortus

2018.06.22
Šalies parlamento Atstovų Rūmai pritarė istoriniam įstatymo projektui dėl abortų legalizavimo. Numatoma leisti nutraukti nėštumą per pirmąsias 14 savaičių, o vėliau – vaisiaus mirtino apsigimimo atvejais. Skaityti plačiau

Ukraina: purtys liaudies mediciną

2018.06.22
Sveikatos apsaugos ministerija planuoja pakeisti daugybę metų egzistavusį įstatymą, kuris leidžia išdavinėti liaudies medicinos atstovams specialius leidimus. Skaityti plačiau

Technologija „Blockchain“ veržiasi į sveikatos sistemą

2018.06.11
Reikšmingiausia IT inovacija nuo interneto atsiradimo laikų vadinama „Blockchain“ technologija vis sparčiau skverbiasi ir į sveikatos apsaugos sektorių. Kokius šios sistemos privalumus įžvelgia ekspertai? Skaityti plačiau

Kanados Senatas priėmė įstatymą dėl marihuanos legalizavimo rekreaciniais tikslais

2018.06.08
Kanados Senatui ketvirtadienį priėmus įstatymo projektą dėl marihuanos legalizavimo rekreaciniais tikslais, šalis žengė dar vieną žingsnį šio narkotiko gamybos, pardavinėjimo ir vartojimo legalizavimo link. Skaityti plačiau

Italės sukilo prieš abortų įstatymą

2018.05.31
Italijai grimztant į vis gilesnę politinę krizę šeštadienį tūkstančiai moterų išėjo į šalies gatves, nešinos plakatais su užrašu „Mano kūnas, mano pasirinkimas“. Taip jos pažymėjo prieš 40 metų priimto istoriniu vadinamo abortus legalizavusio įstatymo metines. Moterys reikalavo teisės gauti šią procedūrą, mat šalyje sparčiai daugėja gydytojų, ... Skaityti plačiau

Pirmoji CŽV vadovė moteris: valdinga ir įtakinga

2018.05.28
Naująja Amerikos Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) direktore tapusi Gina Haspel (61 m.) prieš ėjo pavaduotojos pareigas. G.Haspel kandidatūrą į šį postą pasiūlė JAV prezidentas Donaldas Trumpas. Šį paskyrimą Amerikos Senate temdė ponios Ginos praeities šešėliai – vadovavimas slaptajam kalėjimui Tailande.  Skaityti plačiau

Krizė Venesueloje: vaistus perka juodojoje rinkoje

2018.05.24
Venesuelos prezidentas Nicolas Maduro atsisako humanitarinės užsienio šalių pagalbos, medikai emigruoja, o pacientai būtiniausius vaistus perka juodojoje rinkoje ir už juos moka trigubai, net jei medikamentų tinkamumo vartoti terminas yra pasibaigęs. Skaityti plačiau

„Tetra Pak“ plastikinius šiaudelius keis popieriniais

2018.05.21
Maisto pakuočių gamintojai „Tetra Pak“ iki metų pabaigos pradės gaminti popierinius šiaudelius, pritaikytus kartoninėms vienos porcijos dydžio gėrimų pakuotėms. Šis žingsnis – platesnės iniciatyvos, kuria siekiama prisidėti prie plastiko atliekų mažinimo pasaulyje, dalis. Skaityti plačiau

Serganti Rusijos sveikatos apsauga

2018.05.18
Garsūs, aukštos kvalifikacijos gydytojai, didelės ir gerai įrengtos ligoninės, klinikos. Tokį įspūdį apie Rusijos sveikatos apsaugą būtų galima susidaryti apžvelgus Maskvos, Sankt Peterburgo ir dar kelių didžiųjų šalies miestų medicinos infrastruktūrą. Deja, likusiuose Rusijos regionuose padėtis skiriasi drastiškai. Skaityti plačiau

Latvijoje - blogiausia LGBTI bendruomenės padėtis tarp ES šalių

2018.05.14
Lesbiečių, gėjų, biseksualų, translyčių ir interseksualų (LGBTI) bendruomenės padėtis Latvijoje yra blogiausia tarp visų Europos Sąjungos narių, sakoma pirmadienį paskelbtoje tarptautinės lytinių mažumų asociacijos ILGA Europos padalinio ataskaitoje „Rainbow Europe 2018“. Skaityti plačiau

JT agentūra ragina visas šalis maisto produktams nebenaudoti transriebalų

2018.05.14
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ragina visas valstybes per artimiausius penkerius metus pasiekti, kad maistui gaminti nebūtų naudojami dirbtiniai transriebalai. Ši Jungtinių Tautų agentūra ilgą laiką siekė išnaikinti infekcines ligas, o dabar nori eliminuoti rizikos veiksnį, susijusį su lėtinėmis ligomis. Skaityti plačiau

Estijos sveikatos apsauga – naujose rankose

2018.05.11
Estija laikoma pažangiausia, labiausiai išsivysčiusia valstybe tarp visų buvusių sovietinių respublikų. Pagal naujausius tyrimus, po Estijos rikiuojasi Lietuva ir Latvija. Tiesa, dar yra nemažai sričių, kur, lyginant su Lietuva, Estijos atotrūkis yra pakankamai didelis. Tarp jų – ir sveikatos apsauga. Visgi neseniai čia netrūko permainų. Atsistatydino sveikatos ir darbo ministras, o naujoji ministe... Skaityti plačiau

Ieško būdų opiatų epidemijai pažaboti

2018.05.04
Jungtinės Amerikos Valstijos pastaraisiais metais intensyviai, bet sunkiai grumiasi su narkotikų problema. Čia ypač daug žmonių miršta perdozavę psichotropinių medžiagų. Visgi vienas JAV mokslininkas skelbiasi sukūręs kai ką ypač svarbaus. Tai nebus panacėja, išgydanti nuo narkomanijos, bet teigiamus pokyčius žada didelius. Skaityti plačiau

Armėnijos aksominė revoliucija

2018.04.26
Po keliolika dienų trukusių daugiatūkstantinių protestų, prieš keletą dienų atsistatydino Armėnijos ministras primininkas, Respublikonų partijos lyderis Seržas Sargsianas. Protestai prasidėjo vos tik Armėnijos parlamentas dešimtmetį šalies prezidentu buvusį ir su Kremliumi besibičiuliavusį S.Sargsianą išrinko ministru pirmininku. Skaityti plačiau

Sirijos sveikatos apsaugos griuvėsiai

2018.04.23
Iki kruvinų konfliktų pradžios Sirijos sveikatos apsaugos sistema buvo viena pažangiausių Vidurio rytų regione. Tačiau šiandien šalyje daugiau žmonių miršta dėl tinkamos sveikatos priežiūros nebuvimo nei dėl bombardavimų. Daugiau nei pusė ligoninių ir pirmosios pagalbos centrų nebeveikia. Nuo pilietinio karo pradžios, 2011 metų kovą, du trečdaliai medicinos personalo paliko Siriją. Skaityti plačiau

Pietų Jemene nužudytas Raudonojo Kryžiaus darbuotojas

2018.04.23
Jemeno pietuose esančiame Taizo mieste šeštadienį buvo nužudytas Raudonojo Kryžiaus darbuotojas, pranešė Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus Komiteto (TRKK) atstovas. Skaityti plačiau

Barbara Bush buvo populiaresnė už prezidentus vyrą ir sūnų

2018.04.19
Antradienį savo namuose vakarų Hiustone mirė buvusi pirmoji Amerikos dama Barbara Bush. Jai buvo 92 metai. Vargu ar Bushų šeimos klaną galima pavadinti labiausiai populiariu ir mylimu Amerikoje. Tačiau Barbarą amerikiečiai visada labai mylėjo: skirtingai nuo prezidentų – vyro ir sūnaus, - visuomenėje ji buvo pelniusi palankią reputaciją. Skaityti plačiau

Daugelio šalių rekomendacijos dėl alkoholio gali būti netinkamos, rodo tyrimas

2018.04.13
Rekomendacijose dėl alkoholio kiekio, kurį saugu suvartoti, daugelyje išsivysčiusių šalių numatomi per dideli limitai ir, siekiant gelbėti gyvybes, reikėtų juos sumažinti, rodo penktadienį paskelbtos tyrimo išvados. Skaityti plačiau

Karas uždraustais ginklais

2018.04.12
Mažiausiai 150 žmonių žuvo praėjusį savaitgalį Sirijoje, sukilėlių valdomame Dūmos mieste, po įvykdytos cheminės atakos. JAV prezidentas Donaldas Trumpas atšaukė planuotą vizitą į Lotynų Amerikos šalis, Pentagonas pranešė, kad JAV ginkluotosios pajėgos pasiruošusios suduoti smūgį virš Sirijos teritorijos visiems bendrininkams, tarp kurių yra ir Rusija. Pastaroji grasina smogti atgal... Skaityti plačiau

Medikų klaidos – kaip lėktuvų katastrofos

2018.04.05
Tik dvi ligos JAV pareikalauja daugiau žmonių gyvybių nei gydytojų klaidos. Gydymo įstaigoms siūloma viešinti šių mediko darbe neišvengiamų įvykių detales. Vis dėlto didelė dalis JAV ligoninių to nedaro. O skaudi problema išlieka. Skaityti plačiau

Stringanti prancūzų sveikatos reforma

2018.03.29
Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas dar rinkiminėje kampanijoje nemažai dėmesio skyrė sveikatos apsaugos sistemai, žadėdamas, jog šio sektoriaus laukia permainos. Daugelis Prancūzijos medikų tuomet palaikė prezidento idėjas daugiau dėmesio skirti prevencinėms programoms, tačiau šiandien pasigenda realių veiksmų. Skaityti plačiau

Medicinos pasaulį keis dirbtinis intelektas

2018.03.22
Personalizuota profilaktinė ir prognostinė medicina, susijusi su organizmo įvairių parametrų (tarp jų – ir genetikos) visaverčiu stebėjimu, šiuo metu yra medicinos mokslo siekiamybė. Daugelis specialistų ir vizionierių mato medicinos perkėlimo į internetą potencialą. Nuotolinės konsultacijos su gydytojais jau vyksta, bet tai tik pradžia. Daug viliamasi iš dirbtinio intelekto panaudojimo kuriant va... Skaityti plačiau

Donaldo Trumpo kovos su opiatais plane minima mirties bausmė narkotikų kontrabandininkams

2018.03.19
JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) kovos su priklausomybe nuo opiatų grupės narkotikų plane raginama nustatyti griežtesnes bausmes narkotikų kontrabandininkams, įskaitant mirties bausmę, kai ji tinkama pagal dabar galiojančius įstatymus, sakė prezidento administracijos aukšto rango pareigūnas. Skaityti plačiau

Rinkimus laimėjusio Putino laukia nauja užduotis: kas bus toliau?

2018.03.19
Kažin ar kas abejojo, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas bus perrinktas ir vėl. Vis dėlto, ši naujoji, jau ketvirtąja tapsianti jo kaip prezidento kadencija, kol kas labiau panaši į atvirą klausimą. Suskaičiavus visus balsus paaiškėjo, kad už dabartinį šalies prezidentą balsavo 76,7 proc. rinkėjų. Skaityti plačiau

Kvebeko gydytojai nenori... didesnės algos

2018.03.15
Socialiniuose tinkluose pasidalinus žiniai, jog Kanados Kvebeko provincijos medikai valdžiai siunčia peticiją, kad šiemet jiems nebūtų didinami atlyginimai, mūsų medikai ėmė juokauti, jog šalies premjeras Saulius Skvernelis turėtų rašyti prašymą, gal kanadiečiai norėtų paremti kolegas iš Lietuvos.  Skaityti plačiau

Britui gerklė plyšo dėl bandymo sulaikyti čiaudulį

2018.03.12
Gydytojai perspėja, kad čiaudint jokiu būdu negalima užsikimšti nosies ir stipriai užspausti burnos. Skaityti plačiau

Italų medikai naujai valdžia grasina streikais

2018.03.08
Europos Sąjungai pirmadienį teko susidoroti su šoku dėl populistų proveržio Italijos rinkimuose. Kol ES politikai svarsto, ko laukti iš naujosios šalies valdžios, italų medikai perspėja – jei šioji nesiims spręsti sveikatos sektoriaus problemų, gali tikėtis streiko. Skaityti plačiau

Gripo epidemija – dar viena iššūkis britams

2018.02.22
Nacionalinei sveikatos apsaugos sistemai (NHS angl.) Britanijoje tenka spręsti ne tik sistemą užgriuvusias žmogiškųjų išteklių problemas, bet ir kovoti su gripo epidemija, kuri nusineša vis daugiau gyvybių. Viena to priežasčių - medikai nespėja laiku suteikti pagalbos. Pasak skubios pagalbos gydytojų, kartais greitoji pas pacientus važiuoja net ir keturias valandas. Mat iškvietimų skaičius... Skaityti plačiau

Juoktis iš savęs naudinga psichikai

2018.02.19
Prie tokios išvados priėjo Ispanijos mokslinikai, nagrinėję, kaip skirtingi humoro stiliai veikia psichologinę žmogaus būseną. Skaityti plačiau

Kinijoje pirmąkart žmogui diagnozuotas paukščių gripo virusas H7N4

2018.02.15
Kinijoje pirmąkart žmogui diagnozavus paukščių gripo virusą H7N4 Honkongo gyventojai, keliaujantys į žemyninę šalies dalį švęsti kinų Naujųjų metų, trečiadienį buvo perspėti saugoti sveikatą. Skaityti plačiau

Pjongčango žiemos olimpiados toliau siaučia norovirusas

2018.02.09
Pjongčango olimpinėse žaidynėse užregistruotų labai užkrečiamo noroviruso atvejų skaičius ketvirtadienį, žaidynių išvakarėse, išaugo nuo 86 iki 128. Skaityti plačiau

Maltos medikai – prieš ligoninių privatizavimą

2018.02.08
Antradienio rytą daugiau nei tūkstančiui Maltos ligoninės „Mater Dei“ ambulatorinių pacientų nebuvo suteiktos gydymo paslaugos, mat dalis gydytojų darbo vietas iškeitė į streiką. Tiesa, medikai streikavo ne dėl didesnių atlyginimų ar geresnių darbo sąlygų, o prieš valdžios užmojus privatizuoti gydymo įstaigas. Gydytojai neabejoja, kad toks sprendimas tik padidintų korupcijos mastą, kuris &sc... Skaityti plačiau

Britų sveikatos sistemos krizė perspėjimas kitoms šalims

2018.02.01
Britų visuotinė medicinos tarnyba skelbia, jog trečdalis šalyje dirbančių medikų išsilavinimą įgijo ne Didžiojoje Britanijoje. Tiesa, iki balsavimo dėl „Brexit“, šaliai tai buvo naudinga. Mat vieno gydytojo paruošimas kainuoja dešimtis tūkstančių svarų. Taigi įdarbinti medikus, aukštąjį įsilavinimą įgijusius kitur, apsimokėjo. Tačiau dabar norinčiųjų dirbti... Skaityti plačiau

Antidopingo agentūra tiria tikėtiną mėginių buteliukų defektą, sudarantį sąlygas sukčiauti

2018.01.29
Pasaulinė antidopingo agentūra (WADA) sekmadienį pranešė pradėjusi tyrimą dėl tikėtino mėginių rinkimo įrangos rinkinių defekto, leidžiančio rankomis atidaryti mėginių buteliukus. Skaityti plačiau

Niujorkas stoja į kovą su farmacijos milžinėmis dėl opioidų krizės

2018.01.25
Niujorko valdžia antradienį pranešė stojanti į kovą su farmacijos milžinėmis dėl Ameriką apėmusios opioidinių vaistų vartojimo epidemijos ir pateikė kompanijoms 500 mln. JAV dolerių vertės ieškinį. Skaityti plačiau

JAV vyriausybės uždarymas turės įtakos sveikatos sistemai

2018.01.25
JAV vyriausybės funkcijų sustabdymas (šiemet tai įvyko sausio 20 d.) turės didžiulių padarinių visuomenės sveikatai, tvirtina ekspertai. Spėjama, kad bus sutrikdytos kai kurios federaliniu lygmeniu remiamos sveikatos priežiūros paslaugos. Skaityti plačiau

Gripas pasaulyje pražudo daugiau žmonių, nei manyta iki šiol

2018.01.22
Iki šiol mirčių dėl sezoninio gripo, priklausomai nuo cirkuliuojančio štamo agresyvumo, kasmet buvo priskaičiuojama apie 250-500 tūkst. atvejų. Naujausi JAV ligų profilaktikos ir kontrolės centro (CDC – angl.) duomenys, paskelbti žurnale „The Lancet“, rodo, kad skaičiai yra didesni. Skaityti plačiau

Britų valstybinė medicina pasiekė dugną?

2018.01.18
Daugybė Didžiosios Britanijos valstybinių ligoninių medikų dabar jaučiasi lyg dirbtų karo zonoje. Nors žiemos krizės reguliariai ištinka garsiąją britų nemokamo gydymo sistemą, tačiau šį kartą situacija itin įkaito. Gydytojai įspėjo premjerę Theresą May, kad pacientai patiria „netoleruojamą“ riziką dėl netinkamos medicininės pagalbos, ligoniai miršta ligoninių koridoriuose, trūksta pe... Skaityti plačiau

Mokys, kaip reaguoti į branduolinį išpuolį

2018.01.15
JAV prezidento Donaldo Trumpo komentaras „Twiteryje“ apie tai, jog jis turi didesnį branduolinį mygtuką, t.y. kad JAV branduoliniai pajėgumai kur kas didesni nei Šiaurės Korėjos vadovo Kim Jong Un, gali atgrasyti Šiaurės Korėją nuo branduolinių ginklų mainų. Visgi didžiausia JAV sveikatos agentūra rimtai žiūri į branduolinio išpuolio galimybę. Skaityti plačiau

Kuri sveikatos sistema pasaulyje geriausia?

2018.01.08
Sveikatos ekspertai sugalvojo turnyrą, kuris turėjo išaiškinti geriausią pasaulio sveikatos apsaugos sistemą. Jie atrinko 8 šalis, reprezentuojančias šios sistemos įvairovę. Komisiją sudarė 5 ekspertai: „Indianos School of Medicine“ universiteto profesorius Aaron Carroll, „Partnered Evidence-Based Policy Resource“ centro vadovas Austin Frakt, sve... Skaityti plačiau

Rusijoje įsigaliojo alkoholį ribojantys įstatymų pakeitimai

2018.01.04
Rusija uždraudė gamybą bei prekybą energetiniais gėrimais, kurių sudėtyje yra tonizuojamųjų medžiagų ir kurie yra silpnesni nei 15 laipsnių. Skaityti plačiau

Mokslininkai aiškinasi, kodėl italų šeima nejaučia skausmo

2017.12.28
Net nudegę ar patyrę kaulo lūžį italų šeima Marsili nejaučia skausmo. Skaityti plačiau

JAV: homeopatiniams preparatams – baisūs kaltinimai

2017.12.27
JAV sveikatos apsaugos pareigūnai ketina griežčiau kontroliuoti alternatyvių sveikatos priežiūros preparatų prekybą, nes padaugėjo atvejų, kai jie siejami su sunkiomis ligomis ar net mirtimi. Skaityti plačiau

Latvius riša prie privalomo sveikatos draudimo

2017.12.08
Šeimos gydytojų streiko ką tik drebintoje Latvijoje kelią skinasi naujas sveikatos paslaugų finansavimo įstatymas, kuriame numatytas ir privalomasis sveikatos draudimas (PSD). Tikimasi, kad jis įsigalios etapais jau nuo kitų metų pradžios. Įstatymo priešininkai perspėja, kad gali nukentėti šimtai tūkstančių mažai uždirbančių šalies gyventojų. Skaityti plačiau

Virtuali realybė keičia medicinos veidą

2017.12.04
Virtualios realybės (VR) technologijos jau nebepavadinsi inovacija. Jų teikiamą naudą ir universalumą vertina rinkodaros specialistai, įvairių mokymų organizatoriai, pedagogai. Medicinoje šios technologijos taip pat populiarėja žaibiškai ir įneša daugybę naujovių. Skaityti plačiau

Italų išradėjas sukūrė dvigubą bioninę ranką

2017.12.01
Italų išradėjas sukūrė dvigubą bioninę ranką, kuri suteiks žmogui super galių ir taip priartins jį prie kiborgų. Skaityti plačiau

Skaitmeninio amžiaus kaina – prastėjanti psichikos sveikata

2017.11.27
Pastarąsias keletą savaičių žmonių, kurie vos atsibudę skaito naujienas išmaniajame telefone, diena prasidėjo sukrečiančiomis žiniomis: masiniai šaudymai, niokojančios audros ir milžiniški gaisrai. Psichikos specialistai perspėja, negatyvi informacija neigiamai veikia mūsų sveikatą. Skaityti plačiau

Vis daugiau Rusijos gyventojų kamuoja nutukimas

2017.11.23
Pasak Rusijos sveikatos apsaugos ministerijos vyriausiosios dietologės profesorės Alos Pogoževos, 50 proc. šalies vyrų ir 60 proc. moterų turi antsvorio arba yra nutukę. Skaityti plačiau

Amerikos kardiologų asociacijos prezidentą po konferencijos ištiko širdies priepuolis

2017.11.23
Prieš porą savaičių Amerikos kardiologų asociacijos prezidentas po konferencijos, kurioje skaitė pranešimą, pasijuto blogai ir buvo išgabentas į ligoninę. Skaityti plačiau

Kai­my­ni­nių ša­lių me­di­kų ko­vos už bū­vį: nuo de­ry­bų iki ba­do strei­kų

2017.11.16
Kol Lie­tu­vos me­di­kai bruz­da ir gra­si­na strei­kais, pa­si­dai­ry­ki­me, kaip kai­my­ni­nių vals­ty­bių me­di­kai spren­džia sa­vo pro­ble­mas. Įkve­pian­čių pa­vyz­džių, kaip ko­vo­ti ir ko­dėl ver­ta ko­vo­ti už sa­vo tei­ses ir oru­mą, ap­lin­ki­nė­... Skaityti plačiau

Rusai labiau už viską bijo ligų

2017.11.13
Baimė susirgti - pirma bei labiausiai išplitusi Rusijoje fobija. Valdžios neveiklumas, korupcija, žmogaus teisių ir laisvių ribojimas ir net naujas pasaulinis karas  -  nesugretinami pagal baimės indeksą dalykai. Skaityti plačiau

Lenkija: vaistinėse – medicininė marihuana

2017.11.13
Lenkijoje įsigaliojo naujas įstatymas dėl marihuanos pardavimo medicininiams tikslams. Kanapių preparatus dabar galima gaminti vaistinėse pagal gydytojo receptą. Skaityti plačiau

Italija: pripažinta gamtos pokyčių grėsmė sveikatai

2017.11.13
G-7 šalys pripažino, kad kai kurie su aplinka susiję veiksniai kelia grėsmę žmonių sveikatai. Apie tai paskelbė Romoje susitikę šių šalių sveikatos apsaugos ministrai. Skaityti plačiau

Liesiesiems atvykti uždrausta!

2017.11.02
Žinomas kaip „slėptuvė“ didelių apimčių žmonėms, kurie nori pailsėti nesivaržydami savo svorio, „The Resort“ – vienintelis pasaulyje viešbutis, į kurį įleidžiami tik antsvorio turintys poilsiautojai.  Skaityti plačiau

Prieš kraujo vėžį - revoliucinė terapija

2017.10.27
JAV Maisto ir vaistų administracija (angl. FDA) praėjusią savaitę patvirtino jau antrąjį genų terapijos metodą kraujo vėžiui gydyti. Šios terapijos esmė ta, kad genetiškai perprogramuotos paciento imuninės ląstelės gali įveikti onkologinę ligą. Skaityti plačiau

Cukraus mokestis – veiksmingas?

2017.10.23
Nuo Kolumbijos iki Pietų Amerikos, nuo Prancūzijos iki Indijos – valstybės pasaulyje tiria, ar įvedus cukraus mokestį mažėja nutukimo lygis. Ar mokesčio įvedimas veiksmingas, norint žmones paskatingi mažiau vartoti cukraus? Skaityti plačiau

Asmenukių sesijos su naujuoju Austrijos lyderiu neretai trunka ilgiau kaip dvi valandas

2017.10.19
Sekmadienį vykusiuose Austrijos parlamento rinkimuose 31-erių metų Sebastiano Kurzo vedama Liaudies partija paskelbė pergalę. Būtent šis politikas greičiausiai taps ministru pirmininku – jauniausiu pasaulyje. Skaityti plačiau

Kinų sveikatai prižiūrėti – skaitmeninė medicina

2017.10.13
Kinijoje su stipria valstybės parama kuriamos pažangios technologijos visose sveikatos apsaugos kryptyse. Ypač plėtojama mobilioji medicina, kuri dabar yra globalios ekonomikos dėmesio centre. Pernai šios milžiniškos šalies medicinos paslaugų rinka buvo įvertinta 7 mlrd., o šiemet ji turėtų viršyti 10 mlrd. juanių. Skaityti plačiau

JAV: kova dėl kontraceptikų kompensavimo

2017.10.13
JAV darbdaviai ir draudikai gavo teisę neapmokėti darbuotojų išlaidų už hormoninius kontraceptikus, jei tai prieštarauja jų religiniams ar moraliniams įsitikinimams. Tai leidžia JAV prezidento Donaldo Trampo administracijos sprendimas. Skaityti plačiau

Izraelis: įspėja apie gonorėjos protrūkį

2017.10.13
Izraelyje per šiuos metus sergamumas gonorėja išaugo kone per pusę. Nuo sausio iki spalio užfiksuota 408 šios venerinės ligos atvejų, paskelbė šio šalies Sveikatos apsaugos ministerija. Skaityti plačiau

Didžioji Britanija: psichikos sveikatos pagalbą teiks ir savanoriai

2017.10.13
Pagal Didžiosios Britanijos Vyriausybės programą mažiausiai vienas milijonas savanorių bus apmokyti teikti pirmąją pagalbą psichikos sveikatos problemų turintiems žmonėms. Jie bus mokomi, kaip padėti pacientams, kurie jaučiasi prislėgti, nerimauja ar patiria kitų psichikos sveikatos krizių. Savanoriai mokysis vertinti ir savo psichikos sveikatą, sužinos, kaip sumažinti streso lygį. Skaityti plačiau

Šveicarija: netikėtas medaus tyrimo rezultatas

2017.10.13
Nešatelio universiteto ekspertai tyrė pesticidų kiekį 198 medaus mėginiuose iš visų žemynų. Nustatyta, kad 75 proc. mėginių yra bent vienos rūšies neonikotinoido (insekticidų klasės). Daugiau nei dviejuose penktadaliuose mėginių buvo dvi ar daugiau šios cheminės medžiagos, apie 10 proc. – keturi ar penki. Skaityti plačiau

Lūpų balzamuose - kenksmingos medžiagos

2017.10.05
Prancūzų mokslininkai tyrė lūpų vazelinų kokybę ir aptiko, kad kone pusėje jų yra kenksmingų sveikatai medžiagų. Skaityti plačiau

Paskelbti Nobelio premijos laureatai už pasiekimus medicinos ir fiziologijos srityje

2017.10.02
Šių metų Nobelio premija už pasiekimus medicinos ir fiziologijos srityje atiteko amerikiečiams Jeffrey C.Hallui, Michaelui Rosbashui ir Michaelui W. Youngui „už cirkadinius ritmus kontroliuojančių molekulinių mechanizmų atradimą“, pirmadienį pranešė paskelbė Nobelio komitetas Stokholme veikiančiame Karolio institute. Skaityti plačiau

Šaudynės Las Vegase: mažiausiai 20 žmonių žuvo, dar 100 sužeista

2017.10.02
JAV miesto Las Vegaso policija pranešė, kad „Route 91“ festivalyje netoli Mandalay Bay kazino įvyko šaudynės, pranešė „Deutsche Welle“. Naujausiais duomenimis, mažiausiai 20 žmonių žuvo, dar 100 buvo sužeisti. Skaityti plačiau

Miunchene – kasmetinis gėrimo ir valgymo maratonas

2017.09.28
Šiuo metu Miunchene (Vokietija) ir vėl vyksta jau trečią šimtmetį skaičiuojanti amatų ir folkloro šventė „Octoberfest“, atnešanti negalavimus svečiams ne tik dėl alaus, bet ir dėl kalno mėsos. Skaityti plačiau

Mirė sunkiausia pasaulio moteris

2017.09.25
Sunkiausia pasaulio moterimi tituluojama egiptietė Eman Ahmed Abd El Aty mirė vienoje Jungtinių Arabų Emyratų ligoninėje. Didelį antsvorį turėjusi moteris sirgo inkstų nepakankamumu ir širdies ligomis. 37-erių moteris svėrė daugiau nei 500 kilogramų ir didžiąją gyvenimo dalį praleido lovoje. Skaityti plačiau

Šansą gyventi ilgiau turi išsilavinusioms moterims

2017.09.25
Moterys pasaulyje gyvena ilgiau negu vyrai. Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenis, vyrų ir moterų gyvenimo trukmė skiriasi priklausomai nuo šalies, kurioje jie gyvena. Skaityti plačiau

Katės gali būti kaltos dėl Alzheimerio ligos

2017.09.21
Alzhaimerio, Parkinsono ir kai kurias kitas ligas mokslininkai susiejo su užsikrėtimu kačių parazitu toksoplazma. 16 pagrindinių JAV mokslinių centrų studija paskelbta žurnale „Scientific Reports“. Skaityti plačiau

JAV mažėja sveikatos neapsidraudusiųjų skaičius

2017.09.18
Naujausi tyrimo rezultatai skelbia, kad JAV dėl buvusio prezidento Barako Obamos parengtos ir „Obamacare“ visuomenėje pramintos sveikatos draudimo programos, juodaodžių ir lotynų-amerikiečių atskirtis nuo baltaodžių sumažėjo. Skaityti plačiau

Geriamas vanduo pasaulyje užterštas plastiku

2017.09.14
Nekomercinės britų visuomeninės organizacijos „Orb Media“ užsakymu mokslininkai atliko geriamojo vandens tyrimus skirtingose pasaulio dalyse. Paimti 159 vandens mėginiai. Skaityti plačiau

Prancūzijoje aštrėja kova dėl naujo darbo kodekso

2017.09.07
Prieš savaitę Prancūzijos Vyriausybės pristatytas ilgai lauktas darbo kodekso reformos planas vėl išjudino visuomenę. Naująjį kodeksą palankiai įvertino darbdaviai ir nuosaikios profsąjungos, tačiau priešinantys reformai tai vadina „socialiniu valstybės perversmu“ ir ruošiasi masiniams streikams. Skaityti plačiau

Britės mergaitės vis dažniau reikalauja labioplastikos

2017.09.01
D.Britanijos ginekologai pastebi nerimą keliančią tendenciją: vos devynerių metų sulaukusios mergaitės nori, kad joms būtų atklikta plastinė lytinių lūpų korekcija. Viena žymiausių šalies ginekologių Naomi Krauč BBC kanalui teigė, jog į šeimos gydytojus kreipiasi vis jaunesnės paauglės, prašančios siuntimo labioplastikai. Skaityti plačiau

Nuo priklausomybės gydyto kino žūtis sukrėtė šalį

2017.08.24
Kinijoje kilo didžiulis skandalas po to, kai žuvo 18-metis paauglys, tėvų priklausomybės nuo interneto nuvežtas „gydytis“ į specializuotą reabilitacijos centrą. Pranešta, kad ant žuvusiojo kūno aptikta daugybė traumų ir žaizdų. Anchoj provincijoje įsikūrusios įstaigos direktorių ir kelis darbuotojus sulaikė policija. Šalies žiniasklaida skelbia, kad kai kuriuose tokio profilio centruose tvyr... Skaityti plačiau

Ispaniją sudrebinę teroro išpuoliai: žudikai ketino panaudoti dujas

2017.08.18
Ispanijos pajūrio kurorte Kambrilse penktadienį paryčiais automobiliui „Audi“ įsirėžus į žmones, nukentėjo šeši civiliai ir vienas policijos pareigūnas, pranešė regiono vyriausybė. Skaityti plačiau

Australijos gyventojai breketų viela pradūrė žarną

2017.08.18
30-ies australė į medikus kreipėsi, kai dvi dienas kentė itin stiprius pilvo skausmus. Kompiuterinė tomografija parodė, kad pacientės pilve yra metalinis svetimkūnis, primenantis ortodontinę vielutę. Ši keliose vietose pradūrė plonąją žarną. Skaityti plačiau

Įkandus uodui, moteris neteko abiejų kojų

2017.08.18
43-ejų Kelno (Vokietija) gyventojai prieš pusę metų įkando uodas. Pasak moters, iš pradžių įkandimo vietoje atsirado gumbas, kiek vėliau jau ėmė „sukti“ sąnarius, svaigo galva. Skaityti plačiau

Ligos priežastis – dantų protezų pasta

2017.08.18
62-ejų britui diagnozuotas retas neurologinis sutrikimas, kurio priežastimi tapo pasta dantų protezams prižiūrėti. Skaityti plačiau

Bangladeše - sėkminga Siamo dvynių atskyrimo operacija

2017.08.17
Bangladeše 10 mėnesių Siamo dvynėms Tofai ir Tachurai, kurios turėjo bendrą apatinę stuburo dalį ir plonąją žarną, sėkminga atlikta atskyrimo operacija. Skaityti plačiau

Pašalino dešimt organų

2017.08.17
Didžiosios Britanijos gyventojui Markui Topkinsonui, kuriam buvo diagnozuotas pilvo ertmės vėžys, gydytojai pašalino dešimt organų, šeši iš jų buvo pakeisti transplantantais. Skaityti plačiau

„Exo“ kostiumai – viltis insultą patyrusiems žmonėms

2017.08.03
JAV mokslininkų ir medikų komanda sukūrė kostiumą, leisiantį insultą patyrusiems vėl vaikščioti. Pasak jų, toks drabužis yra tikra medicinos ateitis, padėsiantis milijonui pasaulio žmonių. Skaityti plačiau

JAV netrukus bus uždegta žalia šviesa naujam vėžio gydymo metodui

2017.07.28
Jau netrukus eksperimentinė metodika, vėžines ląsteles naikinanti pasitelkus sergančio paciento imuninę sistemą, bus prieinama JAV pacientams. Skaityti plačiau

Pasaulio sveikatos organizacija bando pažaboti ir rūkymą

2017.07.27
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) vis dar intensyviai kovojanti su alkoholizmu ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje, skelbiasi sukūrusi strategiją, leidusią per pastaruosius kelerius metus ženkliai apriboti ir rūkančiųjų skaičių. Skaityti plačiau

Reforma Ukrainoje – ant pacientų pečių?

2017.07.24
Didelių politinių nesutarimų bei protesto akcijų palydėta Ukrainos sveikatos apsaugos sistemos reforma įstrigo iki rudens. Bet jos autoriai turi vilčių, kad medicinos paslaugų teikimo naujovės bus įdiegtos nuo kitų metų sausio. Oponentai nurodo, kad gali būti pažeista ukrainiečių konstitucinė teisę į nemokamą mediciną, priemokos už gydymą bus ne pagal paciento kišenę. Skaityti plačiau

Latvių gydytojai laimėjo kovą prieš valdžią

2017.07.13
Latvijos šeimos gydytojų streikai, atrodo, atnešė apčiuopiamos naudos. Daugiau nei 600 gydytojų praėjusią savaitę išėjo į Latvijos gatves reikalaudami didesnių atlyginimų ir protestuodami prieš, anot jų, ydingą sveikatos apsaugos reformą. Skaityti plačiau

Skiepijimas švirkštu bus pamirštas?

2017.07.07
JAV mokslininkai bei medikai sukūrė unikalų pleistrą, kuris greitu metu gali leisti visiškai atsisakyti įprastų skiepijimo bei vakcinacijos būdų švirkštu. Neskausmingas pleistras šiuo metu yra sukurtas, kad galėtų į žmogaus organizmą perkelti vakciną nuo gripo. Neseniai atlikti ir pirmieji sėkmingi bandymai su žmonėmis. Skaityti plačiau

JAV sunerimusios dėl Zika viruso

2017.06.29
JAV medikai įspėja žmones, kad karštasis sezonas gali vėl paskatinti Zika protrūkį. Pernai didžiulis Zika viruso proveržis buvo labiausiai pasaulyje aptarinėjama ir visus gąsdinanti tema. Skaityti plačiau

Suomijos rūkalius visiškai speičia į kampą

2017.06.15
Suomija  išsikėlė  ambicingą tikslą – iki 2040-ųjų šalį visiškai išlaisvinti nuo tabako ir rūkančiųjų skaičių sumažinti iki dviejų procentų. Skaityti plačiau

Naujasis PSO vadovas: „Visi keliai turi vesti į visuotinį sveikatos draudimą“

2017.06.08
Pirmą kartą Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) gyvavimo istorijoje surengtame visuotiniame narių balsavime buvo išrinktas naujasis jos vadovas, kuriuo tapo dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus iš Etiopijos. Skaityti plačiau

Daugelis žmonių tik įsivaizduoja, kad turi alergiją?

2017.06.05
Milijonai pasaulio žmonių kenčia nuo įvairiausių alergijų. O alergija maistui - viena dažniausių. Turėdami tokį negalavimą žmonės privalo atsisakyti tam tikrų maisto produktų, kad išvengtų alerginės reakcijos ar netgi mirties. Visgi paskutiniai tyrimai, atlikti JAV, rodo, kad maisto alergija yra per daug sureikšminama ir daugelis žmonių galėtų neatsisakyti tam tikrų produktų. Skaityti plačiau

Bangladeše gimė XXI amžiaus Benžaminas Batonas

2017.06.01
Bangladeše gimė kūdikis, sergantis itin reta genetine liga, pavertusia jį panašiu į senuką. Skaityti plačiau

Alžyro medikai skelbiasi išoperavę gigantišką auglį

2017.06.01
Socialiniuose tinkluose išplito gigantiško gerybinio kiaušidžių naviko, kurį Alžyro medikai pašalino pacientei, nuotrauka. Auglio svoris – 37 kilogramai. Šiais laikais tokie navikai pasitaiko itin retai ir tik toms pacientėms, kurios pas gydytojus lankosi ypač retai. Skaityti plačiau

Vokiečiai ėmėsi griežtų priemonių dėl skiepų nepaisančių tėvų: gresia tūkstantinės baudos

2017.05.29
Vokietijoje gyvenantys tėvai, atsisakantys konsultuotis su medikais dėl privalomų skiepų, bus baudžiami iki 2 500 eurų siekiančiomis baudomis, skelbia BBC.com. Sveikatos ministras Hermannas Gröhe mano, jog toks įstatymo griežtinimas yra būtinas dėl stebimos tymų epidemijos. Pastarąją savaitę dėl tymų Eseno mieste mirė trijų vaikų mama. Skaityti plačiau

Teroras Mančesteryje – per išpuolį koncerto metu žuvo 22 žmonės, dar 59 sužeista

2017.05.23
Mažiausiai 22 žmonės žuvo per tragišką teroro išpuolį Mančesterio koncertų salėje atlikėjos Ariana Grande koncerto metu, praneša BBC. Policija taip pat skelbia, kad teroristas, kuris nešėsi bombą kuprinėje, žuvo per teroro aktą. Didžiojo Mančesterio policijos vyriausiasis konsteblis Ianas Hopkinsas patvirtino, kad tarp žuvusiųjų yra ir vaikų. Skaityti plačiau

Žmogaus uoslė stipresnė, nei manyta iki šiol

2017.05.19
Įsitikinimas, jog gyvūnai turi geresnę uoslę nei žmonės, yra ne kas kitas kaip XIX amžiaus mitas, neturintis jokių įrodymų. Bent jau taip teigia vienas JAV neurologas, kuris keliolika metų peržiūrinėjo su tuo susijusių mokslinių tyrimų duomenis, privertusius suformuoti tokią nuomonę. Skaityti plačiau

Šaltis padeda išgyventi širdies sustojimą

2017.05.18
Amerikos neurologijos akademija (angl. American Academy of Neurology) išleido naujas rekomendacijas, kokią terapiją taikyti pacientams, kuriems sustojo širdis. Skaityti plačiau

Virtuali realybė gelbės nuo psichologinių problemų

2017.05.12
Naujausi tyrimai rodo, kad virtualios realybės technologijos gali padėti gydant įvairias fobijas, potrauminio streso sutrikimus ir kitas su psichine sveikata susijusias problemas. Skaityti plačiau

Svarią, bet trapią pergalę iškovojęs Macronas taps jauniausiu Prancūzijos prezidentu

2017.05.08
Proeuropietiškų centristinių pažiūrų Emmanuelis Macronas (Emanuelis Macronas) sekmadienį pažadėjo užglaistyti Prancūzijos nesutarimus, sutriuškinęs kraštutinių dešiniųjų lyderę Marine Le Pen (Marin Le Pen) itin svarbiuose prezidento rinkimuose, suteikusiuose jam svarų, bet trapų mandatą pradėti permainas. Skaityti plačiau

Uzbekijoje psichologu apsimetęs traktorininkas kaip reikiant praturtėjo

2017.05.05
Kaip praneša Uzbekijos generalinės prokuratūros laikraštis „Chukuk“, Kachramonas Pulatovas viename Altajaus rajono kišlakų dirbo traktorininku. Įsigijęs padirbtą Pasaulinės psichiatrų asociacijos sertifikatą, kurį esą išdavė Kazachstano sveikatos apsaugos ministerija, maždaug prieš metus apsukrus uzbekas įkūrė privačią kliniką, kurioje dirbo su keliais giminaičiais. Skaityti plačiau

Prancūzijos policininkai atgaivino moterį, kuriai gydytojai konstatavo mirtį

2017.05.05
Prancūzijos policininkai atgaivino 49-erių moterį praėjus valandai po to, kai gydytojai konstatavo pacientės mirtį. Skaityti plačiau

Afrikoje bus bandoma vakcina nuo maliarijos

2017.05.04
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) prieš kelias dienas pranešė, jog Ganoje, Kenijoje bei Malavyje bus bandoma nauja vakcina nuo maliarijos. Jeigu bandymai patvirtins vakcinos nuo maliarijos veiksmingumą, ji šiose valstybėse gali būti įteisinta jau kitąmet. Skaityti plačiau

Emmanuelis Macronas: galbūt būsimas Prancūzijos vadovas, vos netapęs gydytoju

2017.04.27
Prancūzijoje vykstantys prezidento rinkimai į dvi puses suskaldė ne tik šalį, bet ir pasaulį. Prezidento posto siekianti Marine Le Pen - arši euroskeptikė. Savo ruožtu antrasis kandidatas Emmanuelis Macronas (39 m.) nori ir toliau išlaikyti glaudžius santykius su Europos Sąjunga. Būtent jis ir yra įvardijamas kaip realesnis kandidatas užimti šį postą.  Skaityti plačiau

Svorį ir diabetą pažaboti padėjo išmanioji programėlė

2017.04.24
Prieš daugiau nei metus Robina Collier (62) ir jos vyras Wayne‘as kaip ir milijonai JAV gyventojų turėjo antsvorio ir sirgo antrojo tipo cukriniu diabetu. Nors laikėsi įvairių dietų, sumažinti svorio porai nesisekė. Iš gydytojos išgirdusi, jog greitu metu prireiks insulino injekcijų diabetui kontroliuoti, Robina atrado motyvacijos ieškoti būdų, kurie padėtų jų išvengti. Skaityti plačiau

Uganda: ligos priežastis – basos kojos

2017.04.24
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) tyrėjai nustatė, kad Ugandos gyventojai dažnai serga dramblialige, nes nepaiso higienos. Tyrimo rezultatus mokslininkai paskelbė žurnale „American Journal of Tropical Medicine and Hygiene“. Skaityti plačiau

Japonija raginama per olimpiadą apriboti rūkymą

2017.04.13
Artėjant 2020 metų vasaros olimpinėms žaidynėms, kurios vyks Japonijos sostinėje Tokijuje, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) šalies vadovų prašo bent laikinai uždrausti rūkyti viešose vietose. Mat tik taip bus užtikrintas kokybiškas turistų priėmimas, kurie lankysis olimpinėse žaidynėse. Skaityti plačiau

Aleksandras Vučičius: „Serbijos progresui reikia sveikos tautos“

2017.04.10
Serbijos premjeras teisininkas Aleksandras Vučičius (47 m.) užtikrintai laimėjo prezidento rinkimus. Nors jis pats save pristato kaip proeuropietišką politiką, kuris per prezidentavimo laikotarpį atves Serbiją į Europos Sąjungą, apžvalgininkai baiminasi, kad dabar A.Vučičius sieks didesnių prezidento galių ir visą valdžią bandys sutelkti savo rankose. Maža to, jau rinkiminę naktį prezidentas pažadėjo per pirmu... Skaityti plačiau

PSO rinks naują vadovą

2017.04.06
Gegužę Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rinks naują generalinį direktorių. Ir šis sprendimas gali nulemti daugiau nei 100 milijono žmonių sveikatą įvairiose besivystančiose šalyse. Skaityti plačiau

Sankt Peterburgo metro stotyje nugriaudėjo du sprogimai: yra žuvusių ir dešimtys sužeistų

2017.04.03
Rusijos Sankt Peterburgo metro traukinyje nugriaudėjo du sprogimai. Kaip skelbia žiniasklaida, incidentas įvyko viename iš vagonų stotyje „Sadovaja“. Paviešintame vaizdo įraše matyti dūmai metro stotyje, skelbia „Meduza“. Preliminariais duomenimis, žuvo 10 žmonių. Sankt Peterburgo gubernatorius patvirtino, kad sužeista 50 žmonių. Skaityti plačiau

Sukūrė pleistrą nuo migrenos

2017.04.03
Medicinos centro „Rambam“ (Izraelis) mokslininkai sukūrė veiksmingą pleistrą nuo migrenos. Kaip teigia tyrėjai, pleistras, skirtingai nei vaistai šiai ligai gydyti, neturi šalutinio poveikio. Skaityti plačiau

Sunkiausia pasaulio moteris po operacijos palengvėjo šimtu kilogramų

2017.04.03
Sunkiausia pasaulio moteris po operacijos palengvėjo šimtu kilogramų. Skaityti plačiau

Britų parlamentaro poelgis sujaudino pasaulį

2017.03.30
Žinia apie britų parlamentaro Tobiaso Elwoodo elgesį, kuomet jis bandė po Londone įvykusio teroristinio išpuolio, kurio metu žuvo 4 žmonės ir dar apie 30 buvo sužeista, gelbėti teroristo sužalotą policijos pareigūną, netruko apskrieti pasaulio. Skaityti plačiau

Deividas Rokfeleris: šeši vaikai – šešios širdies transplantacijos

2017.03.27
Prieš savaitę pasaulį apskriejo žinia, kad eidamas 102-uosius gyvenimo metus mirė amerikiečių milijardierius Deividas Rokfeleris – globalistas, neokonservatorius, bankininkas, mecenatas, vabalų kolekcininkas. Žmogus, kuris per ilgą savo gyvenimą patyrė šešias širdies transplantacijas. Skaityti plačiau

Julijos Samoilovos pareiškimai gąsdina Rusijos medikus

2017.03.23
Rusijai „Euriovizijos“ dainų konkurse ketinusi atstovauti Julija Samoilova (27 m.) (vakar, trečiadienį, „Interfaks“ pranešė, jog Ukraina uždraudė rusų atlikėjai vykti į „Eurovizijos“ konkursą Kijeve) yra įsitikinusi, kad dėl jos ligos kalti skiepai. Savo ruožtu medikai, kurie žino, jog dainininkė serga genetine liga, baiminasi, kad tokie jos pasisakymai duos daugiau peno ant... Skaityti plačiau

Amerikiečiai švaistyto pinigus vaistams

2017.03.16
JAV pacientai, jausdami kelio skausmus, iššvaistė milijonus dolerių nuskausminamųjų injekcijoms, kurios visiškai nepadėjo. Medikai mano, kad visi šie pacientai būtų sutaupę ir laiko, ir pinigų, jeigu būtų tiesiog kreipęsi į gydytojus. Skaityti plačiau

Nuo užterštumo kasmet žūsta milijonai vaikų

2017.03.09
Nemažėjant užterštumo lygiui, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ieško būdų, kaip kovoti su šia problema, kadangi jos padariniai kerta labai skaudžiai. Kasmet dėl užterštumo miršta milijonai vaikų.  Skaityti plačiau

Kompiuterio ir smegenų sąsajos – viltis paralyžiuotiesiems

2017.03.07
JAV mokslininkai sukūrė revoliuciją sukėlusias mikroschemas, kurios implantuotos keturių paralyžiuotų pacientų smegenyse padėjo jiems mintimis valdyti kompiuterį. Tai yra svarbus žingsnis kuriant „smegenų ir kompiuterio sąsajos“ sistemą. Skaityti plačiau

Pietų Korėjos moterys vyriausios pasaulyje

2017.02.24
Pietų Korėjoje artėjama prie to, jog vidutinis moterų gyvenimo amžius iki 2030 metų turėtų perkopti 90 metų ribą. Ir tai bus ilgiausia moterų gyvenimo trukmė iš visų valstybių. Skaityti plačiau

F.W.Steinmeieris – pasaulinės medicinos globėjas

2017.02.20
Vienas populiariausių Vokietijos politikų socialdemokratas Frankas Walteris Steinmeieris (61 m.) išrinktas šalies prezidentu. Didžiąja balsų dauguma (931 iš 1260 specialiosios asamblėjos narių) rinkimus laimėjęs naujasis šalies prezidentas Frankas Walteris Steinmeieris yra vienas svarbiausių asmenų, kurio iniciatyva susikūrė Europos medicinos korpusas. Skaityti plačiau

Vengrijos sveikatos apsaugai – gelbėjimo planas

2017.02.13
Ką tik paskelbto Europos sveikatos paslaugų indekso (EHCI) sąrašo gale besivelkanti Vengrija jau ruošia sveikatos apsaugos sistemos gelbėjimo planą – naują erą atverti ir geresnę sveikatos priežiūrą dešimčiai milijonų gyventojų užtikrinti turėsianti elektroninė nacionalinė sveikatos priežiūros programėlė. Skaityti plačiau

Elžbieta II: „Juk normalu, kad kartais sergu?“

2017.02.10
Jungtinės Karalystės karalienė Elizabeth II (90 m.) - ilgiausiai pasaulyje viešpataujanti monarchė - pirmadienį pasiekė naują rekordą, tapusi pirmąja iš šalies valdovų, soste sulaukusių safyrinio jubiliejaus – 65 metų sukakties. Kaip juokauja britai, kuo ilgiau karalienė valdo, tuo didesne legenda tampa. Skaityti plačiau

M.Šulcas ketina nukarūnuoti ilgametę Vokietijos kanclerę

2017.02.06
Vienas aršiausių „Brexit“ kritikų Martinas Šulcas (61 m.) yra stipriausias Angelos Merkel konkurentas per daugiau nei dešimtmetį trukusį jos valdymą. Skaityti plačiau

Meksiko įstatymas gali sukelti nelegalių abortų bangą

2017.02.02
JAV prezidentas Donaldas Trumpas, nevengdamas seksistinių pareiškimų, kontraversiškas pažiūras moterų sveikatos apsaugos ir jų teisių atžvilgiu garsiai deklaravo dar prieš rinkimus. Jo nuomone, abortas pateisinamas tik išprievartavimo, incesto atvejais bei tuomet, kai moters gyvybė yra pavojuje. Jis teigė, jog moterys, pasirinkusios abortą, turėtų būti „kažkaip baudžiamos“, tač... Skaityti plačiau

Po skandalo Australija turi naują sveikatos apsaugos ministrą

2017.01.27
Liberalas Greg Hunt (51 m.) buvo paskelbtas naujuoju Australijos sveikatos apsaugos ministru ir pakeitė po skandalo dėl pernelyg didelių kelionės išlaidų atsistatydinusią Sussan Ley. Kol šalies premjeras džiaugiasi ministru, politikos apžvalgininkai mano, kad G.Hunt nesugebės išmintingai valdyti ministerijos biudžeto. Skaityti plačiau

BBC rengs laidas apie psichikos sveikatą

2017.01.26
Didžioji Britanija jau kuris laikas susirūpinusi psichikos sveikatos padėtimi visuomenėje. „The Guardian“ rašo, jog psichikos sveikatos sutrikimai paveikia daugiau nei 450 milijonus žmonių pasaulyje, tačiau visuomenės nusistatymas ir neigiamas požiūris į šiuos asmenis išlieka. Skaityti plačiau

Dalintis tabletėmis – graikų kasdienybė

2017.01.23
Nusivylę ekonominės krizės suluošinta sveikatos sistema kai kurie graikai dalijasi tabletėmis, tinkamai nevartoja vaistų ir daug viliasi iš augančios maisto papildų pramonės. Skaityti plačiau

Čekams trūksta šeimos gydytojų

2017.01.20
Mažiausiems Čekijos miestams nepavyksta rasti medikų, ypač šeimos gydytojų, nors jie visomis išgalėmis stengiasi juos pritraukti. Skaityti plačiau

Rusijoje rūkaliams žadama ilgesnė darbo diena

2017.01.19
Rusijos Federacijos sveikatos apsaugos ministerija siūlo darbdaviams suteikti galimybę rūkantiems darbuotojams pailginti darbo laiką, proporcingai tam, kurį jie paleidžia traukdami dūmą. Kaip rašo Rusijos žiniasklaida, toks pasiūlymas yra įtrauktas į antitabako koncepciją 2017-2022 metams. Skaityti plačiau

Medikų emigracija – Rytų Europos skausmas

2017.01.16
Praėjus dešimčiai metų po įstojimo į Europos Sąjungą Bulgarija ir Rumunija kenčia nuo kvalifikuotų darbuotojų emigracijos į kitas šalis. Tačiau protų nutekėjimas iš minėtų šalių Vokietijai tapo „protų prieaugiu“. Skaityti plačiau

R.Marchandas: „Ir sulaukęs šimto penkerių metų gali važiuoti dviračiu“

2017.01.12
Nors Robertui Marchandui 105-eri, jis nepaliauja siekti dviračių sporto rekordų, rašo CNN. Skaityti plačiau

Tomas Price‘as JAV sveikatos sistemai žada radikalias permainas

2017.01.09
Vieno aršiausių kadenciją baigiančio Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento Barako Obamos kritiko Džordžijos valstijos Kongreso nario Tomo Price‘o (62 m.) paskyrimą šalies sveikatos ir žmogiškųjų paslaugų sekretoriumi ekspertai laiko aiškiu ženklu, jog naujoji valdžia nusitaikė ne tik į „Obamacare“, bet ir kitus svarbius teisės aktus – „Medicaid“ and &bd... Skaityti plačiau

Ukrainos sveikatos sistema kratosi sovietinio palikimo

2017.01.05
„Tapusi ministre pamačiau, kad dabartinė Ukrainos sveikatos apsauga yra sovietinės sistemos palikimas, dešimtmečius ji buvo sekinama aplaidumo, korupcijos ir biurokratinio neefektyvumo“, – teigia prieš tris mėnesius sveikatos apsaugos ministrės pareigas užėmusi šeimos gydytoja dr. Uliana Suprun. Skaityti plačiau

Vienas iš trijų Donaldo Trumpo rėmėjų yra įsitikinęs, kad vakcinacija sukelia autizmą

2017.01.03
Vienas iš trijų Donaldo Trumpo rėmėjų yra įsitikinęs, kad vakcinacija sukelia autizmą. Tuo neabejoja ir pats D.Trumpas. Skaityti plačiau

Kubos sveikatos apsauga – ne propagandos įrankis

2016.12.27
Kubos sveikatos sistema dažnai įvardijama vienu didžiausiu garsiojo vado Fidelio Kastro laimėjimu. Klausimas tik, ar iš tiesų reikia mokytis iš šio pavyzdžio? Skaityti plačiau

Pirmą kartą JAV istorijoje – juodaodis Kalėdų Senelis

2016.12.22
Vaikščiodamas tarp šimtų barzdotų, stambių ir džiaugsmingų baltųjų kolegų, Laris Džefersonas – ilgametis Kalėdų Senelis – stipriai išsiskiria, rašo amerikiečių leidinys „The Washington Post“. Nors į svarbiausio Kalėdų simbolio vaidmenį jis įsijausdavo nuo pat vaikystės, žiniasklaidos dėmesį pritraukė tik šiais metais. Skaityti plačiau

JAV priėmė naują sveikatos reformą

2016.12.19
JAV Senatas patvirtino dvejus metus ruoštą medicinos finansavimo aktą „21st Century Cures Act“, o pareigas dar einantis prezidentas Barackas Obama jį pasirašė. Nepaisant šio projekto naudos, dalis iniciatyvų JAV sveikatos sistemoje liks be valdžios lėšų. Skaityti plačiau

Ivanka Trump – faktinė pirmoji ledi

2016.12.16
Neseniai naujuoju JAV prezidentu išrinkto respublikono Donaldo Trumpo dukra Ivanka Trump (35) – viena iš penkių skandalingojo verslininko, netikėtai įžengusio į politiką, vaikų. Iš pirmosios D.Trumpo santuokos su čeke Ivana Trump gimusi Ivanka, šių metų D.Trumpo prezidentinės kampanijos metu tarsi atsvėrė kategorišką tėvo politinį įvaizdį, išreikšdama nuosaikesne... Skaityti plačiau

Rusijos sveikatos sistema pavojuje

2016.12.15
Rusijos valdžios lyderiams nuolatos kalbant apie valstybės progresą, visuomenė kenčia. „Rusijos piliečiams būdingas kentėjimas ir jie su tuo susitaikę. Tai dešimtmečiais vykusio diktatūrinio režimo, kuomet individai save suvokė kaip nereikšmingus sistemos sraigtelius, pasekmė. Tiek ligoninių pacientai, tiek medikai, yra pasirengę iškęsti psichologines kančias“, - mano maskvietis stubu... Skaityti plačiau

F.Fillonas siūlo receptą Prancūzijos sveikatos sistemai

2016.12.08
Siekdamas sumažinti biudžeto išlaidas Prancūzijos centro dešiniųjų Respublikonų partijos kandidatas į prezidentus Francois Fillonas (62 m.) siūlo uždaryti ligonines, atsisakyti 35 darbo valandų savaitės ir apriboti universalų sveikatos draudimą. Skaityti plačiau

Australijos sveikatos sistemą pakirto „audros astma“

2016.12.01
Po praėjusios savaitės pradžioje Melburne šėlusios audros į medikus kreipėsi aštuoni su puse tūkstančio dusulio priepuolių kamuojamų žmonių. Tarnybos buvo nepasirengusios tokiam dideliam pagalbos prašymų skaičiui ir neįstengė laiku padėti beveik pusei nukentėjusiųjų. Skaityti plačiau

Psichikos sveikata – asmeninis Justin Trudeau prioritetas

2016.11.28
Kanados premjeras ir liberalų lyderis Justin Trudeau (44 m.) žada daugiau dėmesio skirti psichinės sveikatos priežiūrai. Po šalyje nuvilnijusios savižudybių krizės tai - pagrindinis Kanados sveikatos apsaugos prioritetas, taip pat ir asmeninis premjero siekis, mat jo mama atvirai prakalbo apie kovą su bipoline depresija. Skaityti plačiau

Moldovos prezidentui sveikatos reikalai nerūpi

2016.11.24
Pirmą kartą per pastaruosius 20 metų vykę tiesioginiai prezidento rinkimai Moldovoje tapo progresyvios ateities viltimi proeuropietiškų pažiūrų visuomenės daliai. Tačiau lapkričio 13-ąją dieną įvykęs antrasis rinkimų turas, kuriame varžėsi socialistas Igoris Dodonas (41 m.) ir liberalė Maia Sandu (44 m.), nulėmė Socialistų partijos lyderio pergalę. Skaityti plačiau

Populizmo banga užlieja Europą

2016.11.21
JAV prezidento rinkimų rezultatai turės rimtų pasekmių Europos Sąjungos narių politiniam gyvenimui. Populistams ir dešiniųjų partijų lyderiams minėtų rinkimų baigtis reiškia būsimas pergales daugelyje Europos šalių. Skaityti plačiau

Donaldas Trumpas persigalvojo dėl sveikatos sistemos

2016.11.18
Naujasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas po pokalbio su Baracku Obama pakeitė nuomonę ir nusprendė visgi nenaikinti nacionalinio sveikatos priežiūros plano „Obamacare“. Skaityti plačiau

Sūnaus netekęs Joe Bidenas stoja į kovą su vėžiu

2016.11.15
„Programa „Cancer Moonshot“ yra arti milžiniško progreso“, – sako JAV viceprezidentas Joe Bidenas (73 m.). Nors praėjus vos metams nuo politiko įkvėptos vėžio prevencijos programos pradžios, matyti pirmieji rezultatai, nerimą kelia tai, kaip ši iniciatyva bus tęsiama, kai darbą pradės naujai išrinkto šalies prezidento Donaldo Trumpo komanda. Skaityti plačiau

Prie Donaldo Trumpo gerai bus tik sveikam

2016.11.10
Naujai išrinktas JAV prezidentas verslininkas Donaldas Trumpas (70 m.) ketina kardinaliai reformuoti sveikatos sistemą. Skaityti plačiau

Sveikatos konsultantai užpildo sistemos spragas

2016.11.07
JAV pasirodė nauja sveikatos priežiūros programa, kai pacientais rūpinasi sveikatos konsultantai, atvykstantys pas ligonius į namus. Konsultantai nuolat stebi pacientų būklės pokyčius, apie kuriuos informuoja gydytojus.  Skaityti plačiau

Poetė, metanti iššūkį Islandijos politinei sistemai

2016.11.03
Birgitta Jonsdottir (49 m.) prieš kelerius metus įkūrė radikalią Piratų partiją, kuri, kaip parodė ką tik šalyje vykę parlamento rinkimai, Islandijoje išpopuliarėjo žaibišku greičiu. „Piratai“ skelbia besielgsiantys it Robinas Hudas – visą galią perduos tautai. Skaityti plačiau

Su pabėgėliai dirbantys medikai atgavo žodžio laisvę

2016.10.31
Australijos Vyriausybė pakeitė kontraversiškus įstatymus, kurie gąsdino gydytojus laisvės atėmimu, jeigu šie prasitars apie žiaurų žmogaus teisių nepaisymą šalies imigrantų sulaikymo centruose. Skaityti plačiau

Nicola Sturgeon imasi sveikatos apsaugos sistemos reformos

2016.10.27
Škotijos premjerė Nicola Sturgeon (46 m.) ryžtingai siekia Škotijos nepriklausomybės ir likti ES, tačiau britai neketina tokiems reikalavimams nusileisti. Kol politinės kliūtys dar trukdo įsivaizduoti Škotiją nepriklausomą, premjerė imasi reformuoti sveikatos sistemą. Skaityti plačiau

Korupcija sveikatos sektoriuje apraizgiusi pasaulį

2016.10.24
Korupcija - sveikatos sektoriuje vykdomo verslo dalis, užkertanti kelią labiausiai pažeidžiamiems žmonėms gauti paslaugas ir produktus, kurių jiems reikia. Ekspertai ir antikorupcijos specialistai sako, kad visa sistema yra sugedusi, o daugelis su sveikatos priežiūra susijusių žmonių, kompanijų ir kitų grupių asmeninius interesus vertina labiau nei visuomenės sveikatą.  Skaityti plačiau

Donorų kraują skraidina „dronai“

2016.10.21
Amerikiečių kompanija „Zipline“ Ruandoje pradėjo medikamentus ir donorų kraują skraidinti bepiločiais aparatas, vadinamaisiais „dronais“. Kaip skelbia „Aviation Week“, skrydžiai pradėti spalio viduryje. Skaityti plačiau

Mirus Tailando karaliui šalyje kliba monarchija

2016.10.20
Praėjusią savaitę po ilgai trukusios ligos mirė 88-erių Tailando karalius Bhumibol Adulyadej. Jis buvo išsilavinusi ir tautą vienijanti asmenybė, todėl dabar gedinčių tailandiečių ateitis - miglota. Skaityti plačiau

Renho Murata Japonijos moterims žada revoliuciją

2016.10.17
Rehno Murata (48 m.) tapo pirmąja Japonijos opozicinės partijos lydere. Politikė ketina sustiprinti šalies moterų padėtį ir padėti joms suderinti darbą bei šeimą šalyje vis labiau įsismarkaujant demografinei krizei. Skaityti plačiau

Oro tarša pražudo milijonus

2016.10.13
Devyni iš dešimties žmonių gyvena tokiose pasaulio vietose, kur oro tarša peržengia oficialius saugumo rodiklius. Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), dėl to kasmet miršta milijonai žmonių. Skaityti plačiau

Naujoji Estijos prezidentė: „Neketinu užsiimti žaidimais“

2016.10.10
Naująja Estijos prezidente tapo jokiai partijai nepriklausanti Kersti Kaljulaid (46 m.), pastaruosius keliolika metų dirbusi šios valstybės atstove Europos Audito rūmuose. Keturių vaikų mama ir močiutė K.Kaljulaid nesiruošia stebėti Estijos politinio gyvenimo nuošalyje – ji žada spręsti šalies problemas, nes tai prezidento pareiga. Skaityti plačiau

„Juodasis pirmadienis“ Lenkijoje – už teisę į abortą

2016.10.07
Tūkstančiai moterų daugiau nei šešiasdešimtyje Lenkijos miestų atsisakė eiti į darbą ir protestavo prieš aborto draudimo įstatymą. „Darau tai dėl dukters“, – sakė viena aktyvistė. Skaityti plačiau

Nobelio medicinos premija – japonui Yoshinori Ohsumi

2016.10.03
Paaiškėjo pirmosios - Nobelio medicinos ir fiziologijos premijos - laimėtojas. Tai - Yoshinori Ohsumi. Premija skirta už ląstelių autofagijos mechanizmų atradimą. Kaip nurodo žiuri, autofagija yra „fundamentalus ląstelių komponentų nykimo ir perdirbimo procesas“. Skaityti plačiau

Nemirtingumas – tik turtuoliams?

2016.10.03
Technologijų milijardieriai Peter Thiel, Larry Ellison, Sergey Brin ir Larry Page investavo šimtus milijonų JAV dolerių į mokslinius projektus, kurie turėtų atrasti būdą, kaip sulėtinti ar netgi sustabdyti senėjimą. Skaityti plačiau

Privataus sveikatos sektoriaus draudimas – nelegalus

2016.09.29
Buvęs Kanados medicinos asociacijos (CMA) prezidentas Brian Day kreipėsi į Aukščiausiąjį teismą, kad pagaliau būtų panaikintas šalies provincijoje galiojantis privačių sveikatos paslaugų tiekimo draudimas. Skaityti plačiau

Kada kandidatas į prezidentus yra per senas?

2016.09.26
JAV prezidento rinkimų finišo tiesiojoje du kandidatai, kurių amžius įplieskė diskusijas dėl to, kada pretendentai yra per seni užimti aukščiausią valdžios poziciją. Skaityti plačiau

Jaunųjų gydytojų streikai paralyžiuos sistemą

2016.09.22
Britų medikų asociacija (BMA) atšaukė savaitę turėjusį trukti jaunųjų gydytojų streiką, kadangi likę šalies medikai nesusidoros su darbo krūviu ligoninėje. Jaunųjų gydytojų streikai gali nusinešti nekaltų pacientų gyvybes – tai per didelė kaina kovojant dėl geresnių sutarties sudarymo sąlygų. Skaityti plačiau

Valstybių recesija skatina savižudybes

2016.09.19
Valstybės recesija siejama su padažnėjusiomis savižudybėmis ir psichikos sveikatos problemomis. Akademikai, peržiūrėję dešimtis tyrimų, sako, kad po „Brexit“ Didžiajai Britanijai gresia dar viena recesija, kuri gali nusinešti niekuo dėtų žmonių gyvybes. Skaityti plačiau

Psichologinės prievartos nepažaboja ir naujasis įstatymas

2016.09.08
Priėmus įstatymą, reglamentuojantį atsakomybę už psichologinę prievartą, Anglijos ir Velso policijos pajėgos baudžiamojon atsakomybėn patraukė vos vieną asmenį, nors smurto šeimoje atvejų nemažėja. Skaityti plačiau

Kinijos prezidentas reformuoja sveikatos apsaugą

2016.09.01
Kinijos prezidentas ir generalinis Kinijos komunistų partijos centrinio komiteto sekretorius Xi Jinping siekia visapusiškos visuomenės sveikatos apsaugos, pabrėždamas, kad visuomenės sveikata turėtų būti prioritetas šalies plėtros strategijoje.  Skaityti plačiau

Brazilija: kol prezidentė laukia apkaltos, ketinama privatizuoti sveikatos sistemą

2016.08.18
Kol pasaulis stebi Rio olimpiadą, Brazilijoje vyksta politinis perversmas, o šiuo metu nušalintai prezidentei Dilmai Rousseff (68 m.) ruošiama apkalta. Nuo pareigų laikinai nušalinta Brazilijos prezidentė antradienį, likus savaitei iki teismo, pripažino padariusi klaidų, bet tikino, kad jos toli gražu nėra vertos apkaltos. Skaityti plačiau

Britų NHS sabotavo vaistų nuo hepatito C pirkimą

2016.08.11
Gydytojai, priklausantys britų Nacionalinės sveikatos tarnybos (NHS) patariamajai grupei, apkaltino organizaciją bandymu sabotuoti brangių vaistų pristatymą. Dėl lėšų trūkumo NHS šiuos planus siekia atidėti kitiems metams. Skaityti plačiau

Rio de Žaneiras: „Nekiškite galvos po... vandeniu“

2016.08.08
Rio de Žaneire krantinių vandenį geriausiai apibūdintų žodis „srutos“. Šešiolika mėnesių trukę moksliniai tyrimai atskleidė, kad užterštuose nuotekomis vandenyse knibždėte knibžda virusų ir bakterijų. Mokslininkai perspėja užteršto vandens bei paplūdimių smėlio saugotis ne tik sportininkus, bet ir turistus. Skaityti plačiau

Naujovės įtraukia kaip išrūgos muses

2016.08.05
Modernių laikų produktai vilioja vaikus ir paauglius, tačiau jie negali įvertinti rizikos sveikatai. Todėl daugiau atsakomybės siūloma imtis ir gamintojams.   Skaityti plačiau

Pasiruošęs ar ne, Rio atveria duris olimpiadai

2016.08.01
Prieš olimpiadą neretai kyla nerimas dėl organizatorių pasiruošimo. Situacija Rio de Žaneire rodo, kad žaidynių šeimininkai nespėjo atlikti namų darbų laiku, nors iki atidarymo ceremonijos liko vos aštuonios dienos. Skaityti plačiau

Animaciniai filmai skatina vaikus maitintis sveikai

2016.07.28
Kempiniuką plačiakelnį ar kitus animacinių filmų herojus maisto pramonės įmonės jau seniai naudoja norėdamos parduoti produktus vaikams. Nors dažniausiai tokia taktika taikoma reklamuojant ne patį sveikiausią maistą, tačiau naujas mokslininkų tyrimas įrodė, kad mažuosius reklamos pagalba galima paskatinti valgyti iki šiol ne itin mėgstamas daržoves. Skaityti plačiau

Keliai, mašinos, žmonės ir... pokemonai

2016.07.25
Pasaulį užplūdo nauja fanatizmo manija. Išmaniesiems telefonams skirtas žaidimas „Pokemon Go“ per penkias dienas sužavėjo daugiau nei 7 mln. žmonių. Papildytoje realybėje klajojantys žaidėjai nebegali nuleisti akių nuo telefonų, todėl neišvengta nelaimių. Per neatidumą žmonės atsitrenkia į stulpus, pasitempia kojas, sukelia avarines situacijas keliuose. Skaityti plačiau

Vokietija: daugiausiai mirčių dėl anglimi kūrenamų jėgainių

2016.07.18
Vokietija – šalis, tituluojama Žaliosios revoliucijos valstybe. Tačiau ar ji ir toliau bus taip vadinama – didelis klausimas. Šalies Sveikatos ir aplinkos organizacijos moksliniai tyrimai parodė, jog Vokietijoje ankstyva mirtimi, susijusia su deginama anglimi, miršta daugiau gyventojų nei kitose Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Skaityti plačiau

Australija: AIDS nebėra didelė problema

2016.07.18
Pirmadienį Australijos mokslininkai paskelbė, kad AIDS epidemija nebėra visuomenės sveikatos problema po to, kai Jungtinės Tautos priėmė ambicingą tikslą, grėsmę iki 2030-ųjų pašalinti visame pasaulyje. Skaityti plačiau

JAV: po elektroninio dūmo debesimi – vis daugiau paauglių

2016.07.15
Niekam ne naujiena, jog elektroninių cigarečių vartojimas sparčiai populiarėja, o ypač – paauglių tarpe. Jeigu anksčiau už mokyklos kampo mokiniai mėgavosi cigaretės dūmu, dabar jiems slėptis nebereikia. Mielo kvapo e.cigaretės dūmas greit išgaruoja mokymo įstaigos tualete ar net koridoriuje, nepalikdamas menkiausio pėdsako. Skaityti plačiau

Rusijoje reabilitacijos centre pacientai laikyti prievarta

2016.07.01
Rusijos mieste Toljatyje reabilitacijos centre „Gran“ religiniai sektantai prievarta laikė 45 nuo alkoholio ir narkotinių medžiagų priklausomus pacientus. Skaityti plačiau

Amputavo ne tą koją

2016.07.01
Vieno Azerbaidžano angiologijos ir mikrochirurgijos centro chirurgas 87-erių metų pacientei amputavo dešinę koją vietoje karės. Skaityti plačiau

Gripo komplikacija - paralyžius

2016.07.01
Kaip praneša „The Daily Mail“, 53-ejų Jules Turner, kuris anksčiau nesiskundė sveikata, reguliariai sportavo buvo paralyžiuotas po to, kai dėl gripo komplikacijų jam gydytojai diagnozavo itin retą sindromą. Skaityti plačiau

„Brexit“: pažadų jūroje nuskendusi sveikatos apsauga

2016.06.30
Tuščia vieta – štai kas liko iš euroskeptikų pažadų, kurie referendumo metu britus agitavo išstoti iš Europos Sąjungos. Po istorinio įvykio pastarieji mažais žingsniais traukiasi į šalį ir sprogdina prieš mėnesį pačių pūstus informacinius burbulus. Ypač tai palietė sveikatos apsaugos sistemą ir migraciją. Skaityti plačiau

Kas paprasčiau JAV: dovanoti kraujo ar nusipirkti ginklą?

2016.06.23
Pasaulis pašiurpo, kai Amerikos Orlando miesto gyventojai tapo kruviniausio šalyje išpuolio prieš gėjus liudininkai. LGBT bendruomenės nariai skubėjo padėti nukentėjusiesiems – dovanoti kraujo, tačiau nesėkmingai... Netrukus socialiniuose tinkluose gyventojai ėmė reikšti pasipiktinimą, jog JAV ginklą įsigyti paprasčiau, nei gėjams tapti kraujo donorais. Skaityti plačiau

Kontrabandininkų mažėja, bet jie tampa išradingesni

2016.06.20
Cigarečių kontrabanda Lietuvoje – ne naujiena. Augantis tabako gaminių akcizas kai kuriuos piliečius skatina nusikalsti ir mėgautis baltarusiško „Minsko“ dūmeliu. Tačiau tai ne tik mūsų šalies problema, remiantis Tarptautinės audito, mokesčių ir verslo konsultacijų bendrovės atliktu tyrimu, nelegaliomis cigaretėmis mėgaujasi visos Europos Sąjungos valstybės. Skaityti plačiau

Cristiano Ronaldo: „Kai pagelbėjau kitiems, Dievas man padėjo dar labiau“

2016.06.10
Cristiano Ronaldo (31 m.) – daugiausiai pasaulyje uždirbantis futbolininkas. Jis pagarsėjęs ne tik dėl talento, bet ir dėl arogancijos. Tačiau ne kiekvienas fanas žino, kad sportininkas dėl sveikatos problemų galėjo nė nepradėti stulbinamos karjeros. Skaityti plačiau

Lyties keitimo operacija prilygsta meškos paslaugai?

2016.06.09
Praėjusią savaitę kompanijos „Lloyds Banking Group“ atstovai pastebėję, kad įmonėje dirbantys transseksualai susiduria su psichikos problemomis, nusprendė jiems padėti greičiau pasikeisti lytį. Didžiosios Britanijos Moterų ir vyrų lygių teisių ministrė giria prieštaringą žingsnį. Tiesa, esti ir tokių nuomonių, jog lytinės tapatybės sutrikimas yra psichikos liga, o jos gydymas peiliu tolygus žmogaus... Skaityti plačiau

Smurto šeimoje aukoms – apribojimai pastoti

2016.06.06
Neseniai daug kritikos ir pasipiktinimo iš moterų teises ginančių organizacijų susilaukė Škotijos Nacionalinė sveikatos apsaugos tarnyba (NHS). Jos užsakymu parengtose rekomendacijose svarstoma, ar aukoms, prieš kurias šeimoje yra smurtaujama, nevertėtų apriboti teisės susilaukti vaikų. Skaityti plačiau

Nadia Savčenko: „Jei norite, kad būčiau prezidentė, aš tai padarysiu“

2016.06.03
„Ukrainiečiai, jei jūs norite, kad aš būčiau prezidentė, aš tai padarysiu“, – tvirtai pareiškė po dvejų metų nelaisvės Rusijoje į Ukrainą grįžusi karo pilotė Nadia Savčenko (35 m.). Skaityti plačiau

Didžioji Britanija: referendumas nulems ir sveikatos sistemos ateitį

2016.05.30
Londono Didysis Benas skaičiuoja paskutines akimirkas iki referendumo – likti Europos Sąjungos sudėtyje ar ne. Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Davidas Cameronas išpildė pažadą surengti šį referendumą, tačiau kyla klausimas, ar užvirusios parlamentarų kovos išsklaidys neapsisprendusių britų abejones, kas geriau sveikatos apsaugos sričiai? Skaityti plačiau

Naujoji Taivano prezidentė žada demokratijos gūsį

2016.05.26
Praėjusią savaitę Tsai Ing-wen (59 m.) - pirmoji Taivano prezidentė moteris – prisiekė tarnauti savo šaliai. Baigėsi aštuonerius metus trukęs suartėjimas su Kinija, valdžioje – demokratijos gūsis. Skaityti plačiau

Kinijoje klesti nelegalūs talonėlių pas gydytojus perpardavinėtojai

2016.05.23
Sveikatos apsauga Kinijoje pacientui atsieina itin brangiai. Negana to, norint patekti pas gydytoją ištisas savaites teks laukti eilėje, arba... nusipirkti talonėlį iš perpardavinėtojo už kelis šimtus dolerių. Skaityti plačiau

Džamala: „Kas sakė, kad muzika turi būti vien tik pramoga?“

2016.05.20
„Aš norėčiau, kad visi šie siaubingi dalykai nebūtų įvykę. Taip pat norėčiau, kad nebūtų buvę ir šios dainos. Aš iš tiesų geriau dainuočiau apie taiką ir meilę. Būtent ko linkiu visiems: taikos ir meilės“, - tvirtino Džamala (32) iš karto po pergalės „Eurovizijos“ konkurse. Skaityti plačiau

Žmonės-kiborgai: naujos galimybių ribos ar kelias į pražūtį?

2016.05.13
Praėjusią savaitę Vilniuje lankėsi du garsiausi pasaulio kiborgai – Moon Ribas (30 m.) ir Neil Harbisson (33 m.). Jie skatina žmoniją technologijų pagalba plėsti galimybių ribas. Tačiau mokslininkai perspėja, kad už šios pagundos gali slypėti pavojai. Skaityti plačiau

Didžiojoje Britanijoje sumaištis: sveikatos apsauga ar ES?

2016.05.12
Birželio 23-ioji D.Britanijoje šiais metais laikoma neeiline diena. Tą dieną vyks referendumas – likti Europos Sąjungos sudėtyje ar ne. Šis įvykis aktualus ir ne vieną gardesnį kąsnį ten uždirbantiems Lietuvos emigrantams. Euroskeptiškai nusiteikę politikai rinkėjus tikina, jog reikia rimtai apsispręsti – valstybinė sveikatos apsaugos gerovė ar ES. Skaityti plačiau

Iš pabėgėlių stovyklos - į Rio de Žaneiro olimpiadą

2016.05.09
Šių metų Rio de Žaneiro vasaros olimpinių žaidynių sensacija – karo pabėgėlių komanda. Jų gyvybėms grėsė didžiulis pavojus: teko jūras perplaukti mažomis valtelėmis, gyventi dulkėtose stovyklose. Skaityti plačiau

Danija: siekiama grąžinti papildomą sočiųjų riebalų prisotintų maisto produktų apmokestinimą

2016.05.05
Prieš penkerius metus Danija tapo pirmąja šalimi pasaulyje, kurioje buvo apmokestinti sočiųjų riebalų prisotinti maisto produktai. Be abejonės, toks pokytis buvo stipriai kritikuojamas, o po kelerių metų pasikeitusi valdžia idėjos atsisakė. Kaip bebūtų, Kopenhagos ir Oksfordo universitetų mokslininkai, atlikę tyrimus atskleidė, kad papildomi mokesčiai padarė teigiamos įtakos danų sveikatai. Per metus i&... Skaityti plačiau

Vokietijoje – raginimai uždrausti seksistines reklamas

2016.05.02
Vokietijos teisingumo ministras Heiko Maasas siekia uždrausti seksistines reklamas, į kito ministro draudžiamų dalykų sąrašą patenka ir tabako gaminiai. Tačiau ekspertai abejoja, kad norint apsaugoti visuomenę nuo neigiamų veiksnių, kraštutinės priemonės yra pats geriausias būdas. Skaityti plačiau

Fidelis Kastro: lyderio charizma – Kubos valstybės pagrindas

2016.04.29
„Greitai man sukaks 90 metų“, – tokiais žodžiais Fidelis Kastro pradėjo per pastaruosius metus ilgiausiai trukusį viešą pasisakymą. Šia kalba Kubos revoliucijos lyderis pasauliui perdavė žinią – Kubos komunistų idėjos, nepaisant jo mirties, išliks. Skaityti plačiau

Suvalgėte šokolado batonėlį? Teks paėjėti 42 minutes

2016.04.25
Šiais metais Pasaulinė sveikatos diena buvo skirta diabetui. Sveikatos specialistai D. Britanijoje atsižvelgdami į šių metų temą pasiūlė naują būdą kovoti su nutukimu. Antsvorio turinčius žmones norima pradėti skatinti judrumo, tačiau neįprastu būdu – ant maisto ir gėrimų, kuriose yra cukraus, pakuočių, vizualiai nurodyti, kiek ir kaip reiktų sudeginti suvartotas kalorijas. Skaityti plačiau

Brazilijos medikai paciento ranką įsiuvo į pilvą

2016.04.22
Brazilijos medikai atliko itin sudėtingą operaciją – kad išsaugotų 42-ejų metų brazilo Carloso Mariotti darbe sužalotą ranką nuo amputacijos, jie vyro pilve suformavo „kišenę“. Skaityti plačiau

Donorą rado pagal skelbimą

2016.04.22
Nealas Raisman, 7-erius metus sirgo inkstų nepakankamumu, todėl jam nuolat reikėjo dializės procedūrų. 68-erių vyras buvo įrašytas į laukiančiųjų transplantacijos sąrašą. Skaityti plačiau

Pirmosios ponios tyla dėl abortų griauna Lenkijos vienybę

2016.04.21
Kol mūsų šalies politikai, priiminėdami pagalbinio apvaisinimo įstatymą, aiškinasi, kur yra moters gimda, Lenkijos gyventojai nebijo viešai išreikšti nuomonės apie galimą abortų uždraudimą. Tūkstančiai žmonių aršiai mitinguoja prie Varšuvos parlamento, protestuodami prieš planuojamo priimti įstatymo keliamus pavojus nėščių moterų sveikatai. Nors valdančio... Skaityti plačiau

Latviai bandys įrodyti, kad jų gaminamas mildronatas – ne dopingas

2016.04.18
Mildronatą gaminanti Latvijos bendrovė „Grindeks“ bandys Pasaulio antidopingo agentūrai (WADA) įrodyti, kad tai nėra dopingas. Skaityti plačiau

Rūkaliams sunkiau rasti darbą

2016.04.18
Stanfordo (JAV) universiteto mokslininkai analizavo ryšį tarp rūkymo ir sėkmės ieškant naujo darbo.  Skaityti plačiau

Testosteronas saugo vyrus nuo infarkto

2016.04.18
JAV atlikti tyrimai skelbia, testosterono terapija gali sumažinti infarkto ir insulto riziką išemine širdies liga sergantiems vyrams.  Skaityti plačiau

Aštuoniolika vaikų auginantys ispanai: neišleidžiame daugiau nei tris ar keturis vaikus auginantys tėvai

2016.04.15
Perico, Juanpi, Cuqui, Magui, Tere, Rosita, Gaby, Ana, Alvaro, Pepe, Pepa, Pablo, Tomas, Lolita, Rafael – galvojate, kad tai futbolo klubo vienuoliktuko ir atsarginių žaidėjų vardai? Apsirinkate. Šiuos žmones auklėja ne treneris, o sutuoktiniai Rosa Pich-Aguilera Roca ir Jose Maria Postigo. Ispanų pora per dvidešimt šešerius buvimo kartu metus susilaukė aštuoniolikos vaikų. Ro... Skaityti plačiau

Rusijos naujagimių gyvybės valdžios rankose

2016.04.14
Pastaruoju metu Rusijos laikraščių kriminalų puslapiai mirga nuo antraščių apie nužudytus kūdikius. Ieškodami išeities, vieni specialistai siūlo iš esmės pradėti spręsti problemą, kiti – steigti daugiau gyvybės langelių. Tačiau pastarasis siūlymas palydėtas tokiu vaikų teisių kontrolieriaus komentaru: „Paprastų sprendimų nėra, o gyvybės langeliai veikia anoniminio &scaro... Skaityti plačiau

Odontologo baimę padeda įveikti šuo

2016.04.08
Vienoje Ilinojaus (JAV) vaikų odontologijos klinikoje kartu su dantų gydytojais dirba ir auksaspalvis retriveris. Skaityti plačiau

Slaugytoja kaltinama nužudymu

2016.04.08
Italijos provincijoje Livorno sulaikyta 56-erių slaugytoja. Fausta Bonino pateikti kaltinimai nužudžius daugiau kaip 10 garbaus amžiaus pacientų. Skaityti plačiau

Rezidentai Anglijoje vėl išėjo į gatves

2016.04.07
Užsitęsę ginčai su šalies vyriausybe dėl darbo sutarčių tūkstančius Anglijos rezidentų jau ketvirtą kartą šiais metais vėl išvedė į gatves. Vakar, trečiadienį, ryte prasidėjusiu 48 valandas truksiančiu streiku gydytojai siekia išsikovoti juos tenkinančias darbo sąlygas ir užmokestį. Skaityti plačiau

Kas ketvirta mirtis – dėl neigiamų aplinkos veiksnių

2016.04.05
Pasaulyje kasmet miršta apie 60 mln. gyventojų. Septynis iš dešimties žmonių pakerta lėtinės, 23 proc. - užkrečiamosios ligos, beveik dešimtadalį – traumos ir sužeidimai. Naujausiais Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, aplinkos poveikis taip pat turi įtakos kone ketvirtadaliui visų mirčių pasaulyje. Skaityti plačiau

Klevų sirupu sūnų nuo meningito gydę tėvai stojo prieš teismą

2016.03.31
Kanadiečių šeima, bandžiusi pusantrų metukų vaiką nuo meningito gydyti liaudies medicinos priemonėmis, stojo prieš teismą. Skaityti plačiau

Didžioji dalis Italijos ginekologų atsisako daryti abortus

2016.03.29
Pagal naujausias apklausas, septyni iš dešimties gydytojų ginekologų Italijoje atsisako daryti abortus. Nuo 2005-ųjų iki 2013-ųjų persileidimo atvejų šalyje padaugėjo nuo 59 iki 70 procentų. Kai kurie gydytojai sako, jog tai susiję su Vyriausybės sprendimu uždrausti abortus, nes nėščiosioms tokias procedūras klinikose ginekologai daro nelegaliai ir neprofesionaliai. Kita versija – mo... Skaityti plačiau

Po sraigtasparnio katastrofos – skrydis į politikos aukštumas

2016.03.24
Ant vieno kojos protezo – Jungtinių Amerikos Valstijų vėliava, kitas – padengtas kamufliažine medžiaga. Tai – įprastas JAV Atstovų rūmų kongreso narės, demokratės Tammy Duckworth (48 m.) „aprangos kodas“, dalyvaujant oficialiuose renginiuose ir dalykiniuose susitikimuose. Ilinojaus valstijai atstovaujanti pirmoji neįgali JAV kongresmenė abiejų kojų neteko Irako karo metu. Skaityti plačiau

Sveikatos apsaugos finansavimas ES šalyse - nuo 5 iki 12 procentų BVP

2016.03.18
Lietuvoje sveikatos apsaugai išleidžiama 6,7 proc. bendrojo šalies vidaus produkto (BVP). Tai – vienas prasčiausių rodiklių iš visų 28 Europos Sąjungos (ES) šalių, mat esame ketvirti nuo galo. Daugiausiai pinigų sveikatai skiria Nyderlandai (11,8 proc.). Skaityti plačiau

Marija Šarapova: dopingas traiško viltis ir milijonus (Lietuvos sporto mediko komentaras)

2016.03.17
Garsiai nuskambėjęs dopingo skandalas sporto pasaulį labiausiai sukrėtė dėl rusų tenisininkės Marijos Šarapovos (28 m.) istorijos. Audrą sukėlęs medikamentas mildronatas į draudžiamų preparatų sąrašą pateko tik nuo šių metų sausio. Nepaisant to, tenisininkė dar nuo praėjusių metų rudens Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) dėl planuojamo medikamento uždraudimo buvo įspėta net penkis kartus, ta... Skaityti plačiau

Ką sveikatos apsaugai žada JAV kandidatai į prezidentus

2016.03.14
Jungtinėse Amerikos Valstijose vyksta įsibėgėja arši kova dėl prezidento posto. Užsienio laikraščiai mirga nuo Donaldo Trumpo (69 m.), Hilary Clinton (68 m.), Marco Rubio (44 m.) aštrių pasisakymų. Pasaulis iš šalies stebi D.Trump spektaklį, tačiau ar jam pasibaigus bus verta paploti? Skaityti plačiau

O ar jūsų vaikas laimingas?

2016.03.07
„Vaikų pasaulio“ tyrimas, koordinuojamas Jorko (D.Britanija) universiteto Socialinės politikos skyriaus, pateikė naujausius duomenis, kaip pasaulio vaikai vertina savo gyvenimo kokybę. Mokslininkai klausė vaikų nuomonės apie jų socialinę gerovę: draugystę, pinigus, mokyklos gyvenimą, gyvenamosios vietos ir asmens gerovę, laiko paskirstymą, vaikų teises bei bendrą jų laimę. Skaityti plačiau

Olandė Manon Ossevoort: traktoriumi nors ir į pasaulio kraštą

2016.03.04
Buvusi teatro aktorė Manon Ossevoort (39) – tikra nuotykių ieškotoja. Olandė nepabūgo nei karščio, nei stingdančio šalčio ir sugalvojo avantiūrą – traktoriumi nuvažiuoti į pasaulio kraštą, Pietų ašigalį. Norėdama pasiekti tikslą, „Traktoriaus mergina“ sugaišo devynerius metus, tačiau, kaip pati sako, „gyvenime pasiduoti yra lengviausia, o a&scaro... Skaityti plačiau

Ligoninė buvo priversta sumokėti programišiams

2016.02.29
Viena JAV ligoninių buvo priversta programišiams sumokėti išpirką, kad atgautų priėjimą prie paciento ligos istorijų duomenų bazės. Apie tai pranešė Holivudo medicinos centro vadovas Allenas Stefanekas. Skaityti plačiau

Vėlyva motinystė gresia insultu

2016.02.26
Mokslininkai nustatė, kad vėlyva motinystė (sulaukus 40-ies metų ir daugiau) didina insulto bei širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Skaityti plačiau

JAV užfiksuota daugiau nei 20 elektroninių cigarečių sprogimų

2016.02.25
Elektroninių cigarečių vartotojai bei oponentai pastaruoju metu diskutuoja naujos „papsėtojų“ kultūros sveikatos klausimais. Dėl elektroninių cigarečių vartojimo ir uždraudimo nuomonių įvairovės netrūksta, tačiau po tragiškai pasibaigusių kelių incidentų tapo aišku – įkraunami prietaisai neturėtų sprogti naudojimo metu. Skaityti plačiau

Nauru pabėgėlių sveikata Australijos valdžios rankose

2016.02.22
Pastarosiomis dienomis Australija sprendžia į šalį plūstančių iš Nauru (mažiausios salos ir respublikos) pabėgėlių klausimą. Prieglobsčio prašantieji priversti laukti sprendimo dėl gyvenimo Australijoje 445 dienas, tačiau higienos bei kitos socialinės sąlygos migracijos stovyklose – žiemiau patenkinamo lygio. Kol šalies valdžia nebe pirmus metus laužo galvas, kaip pagreitinti ... Skaityti plačiau

Prancūzijoje įsigaliojo „gilaus miego“ teisė

2016.02.12
Prancūzijos gydytojai nepagydomai sergantiems pacientams galės skirti sedatyvinių preparatų, kurių veikiamas žmogus giliai įminga. Tokie vaistai ligoniui galės būti skiriami, iki kol jį ištiks natūrali mirtis. Skaityti plačiau

Japonai kuria įrenginį, kuris vėžį diagnozuota pagal žmogaus kvėpavimą

2016.02.12
Japonų mokslininkai sukūrė sensorių, kuris pagal žmogaus kvėpavimą galės diagnozuoti vėžį. Skaityti plačiau

Mishelle Obama: misija - lieknesnė Amerika

2016.02.08
Nors Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Barackas Obama (54 m.) baigia antrąją kadenciją, apklausos rodo, kad amerikiečiai pirmosios ledi krėsle ir toliau norėtų matyti Michelle Obama (52 m.). Supervalstybės žmonių simpatijas M.Obama užsitarnavo ne tiek dėl vyro palaikymo, kiek dėl bekompromisės kovos su socialinėmis negerovėmis, pirmiausia – su trečdalį amerikiečių kamuojančia nutukimo problema. Skaityti plačiau

Danijos politika nukreipta prieš pabėgėlius?

2016.02.04
Nepaisant visą Europą krečiančių neramumų, susijusių su pabėgėlių migracijos krize, tarptautiniu mastu keliamas susirūpinimas dėl Danijos nesvetingumo pabėgėliams. Sausį Danijai priėmus įstatymą, leidžiantį pareigūnams konfiskuoti prieglobsčio prašytojų turimas brangenybes, šalies valdžia sulaukia vis daugiau kritikos dėl žmogaus teisių pažeidimų. Skaityti plačiau

Kovai prieš Zika virusą pasitelks armiją

2016.02.01
Pasaulio medikai priblokšti: vos nuslopus Ebolos karštinei iškart tenka susidurti su nauja didžiule grėsme – kūdikius žalojančiu Zika virusu. Jam įveikti kol kas neturima nei vaistų, nei vakcinos. Skaityti plačiau

Latvijos prezidentas parodė, kas laukia, kai nepaisoma gripo

2016.01.29
Politologai po Latvijos prezidento rinkimų apie Raimondą Vejuonį (49) kalbėjo: „Viena vertus, jis yra neįtikėtinai kuklus, kita vertus – tiesiog neįtikėtinai politiškai atkaklus.“ Deja, praėjusią savaitę politikas atgulė į ligos patalą. Jam buvo atlikta skubi širdies operacija. Medikai konstatavo sepsinę infekciją, kuri palietė širdies vožtuvus. Anot specialistų, ši infek... Skaityti plačiau

Italijoje – mirtys dėl patyčių internete

2016.01.25
Italijos valdžia raginama kuo greičiau teisės aktais užkirsti kelią patyčioms, plintančioms kibernetinėje erdvėje. Prašymų imtis aktyvių veiksmų sulaukta po dvylikametės savižudybės praėjusį sekmadienį. Mergaitė iššoko pro langą namuose, palikusi raštelį, adresuotą bendraklasiams, kurie, įtariama, ją persekiojo ir užgauliojo socialiniuose tinkluose. Tai - ne pirma tokia savižudybė &... Skaityti plačiau

Nustojo plakusi dar viena „kosminė“ širdis

2016.01.25
Praėjusių metų pabaigoje nustojo plakusi trečioji „kosminė“ širdis, kuri pernai balandžio 18 dieną buvo implantuota 74-erių metų pacientui. Tai pranešė dirbtinę širdį gaminanti kompanija „Carmat“. Skaityti plačiau

Sukurtas ir jau išbandytas nešiojamasis elektroencefalografas

2016.01.25
JAV sukurtas ir jau išbandytas pirmasis tokio tipo nešiojamasis elektroencefalografas (elektroencefalografija – galvos smegenų bioelektrinio aktyvumo tyrimas), kuris pagal funkcionalumą prilygsta stacionariems įrenginiams, naudojamiems gydymo įstaigose. Skaityti plačiau

Europa nesusitvarko su imigrantų nusikalstamumu?

2016.01.15
Per Naujuosius Vokietijoje kilęs skandalas dėl moterų prievartavimo įgauna pagreitį. Vokietijos dienraštis „Bild“ kelia klausimą, kodėl šalies valdžia tyli dėl pabėgėlių nusikaltimų? Apie tai, kad imigrantų antplūdis turi įtakos nusikalstamumo didėjimui prabilta ir Skandinavijos šalyse. Norvegijoje aiškinamasi, kas pabėgėlių centre išprievartavo trimetį, Švedijoje... Skaityti plačiau

Ebolos virusas grįžo

2016.01.15
Nors Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė apie Ebolos viruso pavojaus pabaigą Vakarų Afrikoje, tačiau panašu, jog pernelyg džiaugtis nėra ko. Praėjus vos kelioms valandoms po PSO pranešimo, Siera Leonėje užfiksuotas naujas mirties nuo Ebolos viruso atvejis. Skaityti plačiau

Hillary Clinton iniciatyva: milijardai kovai su Alzheimerio liga

2016.01.11
JAV Vyriausybė patvirtino pirmąjį Nacionalinį kovos su Alzheimerio liga planą. Demokratų partijos kandidatės būsimuose JAV prezidento rinkimuose Hillary Clinton iniciatyva mokslininkai gaus 2 milijardų dolerių finansavimą gana ambicingam planui įgyvendinti. Specialistai per dešimtį metų turės sukurti efektyvų ligos gydymą, prevencinę programą ir kompleksinę pagalbą sergančiojo šeimai. Skaityti plačiau

Imperatorius Akihito: tradicijas laužantis monarchas

2016.01.07
Praėjusią savaitę japonai šventė imperatoriaus Akihito (82) gimtadienį. Šalies, kuri ilgą laiką gyveno itin uždarai, monarchas džiaugiasi, kad pagaliau Japonijos ir Pietų Korėjos Vyriausybės pasirašė susitarimą dėl abiejų šalių santykius temdžiusio „paguodos moterų“ klausimo. Japonija sutiko Pietų Korėjai sumokėti vieną mlrd. jenų (7,59 mln. eurų) kompensacijos už moteris, kuri... Skaityti plačiau

Kinija: priklausomybę gydo karinėse stovyklose

2015.12.29
Kai kinai suskaičiavo, jog apie dešimt procentų jų paauglių per dieną daugiau negu šešias valandas praleidžia prie kompiuterio, prabilta apie masinę priklausomybę nuo kompiuterinių žaidimų ir interneto. Kovodami su ja kinai ėmė rengti paaugliams karines stovyklas, kuriose daug dėmesio skiriama fiziniam parengimui. Tiesa, apie šias stovyklas taip pat imta kalbėti ne iš geros pusės, m... Skaityti plačiau

Laisvų nuo vaikų tinklas

2015.12.28
Leslie Lafayette (71 m.) – moteris, kuri išpopuliarino vieną globaliausių šiuolaikinių judėjimų. Daugiau nei prieš du dešimtmečius ji ištarė griežtą „Ne“ vaikams. Moteris parašė kultinę knygą „Kodėl jūs neturite vaikų?“, įkūrė organizaciją ir sulaukė ne vienos moters pritarimo. Skaityti plačiau

Rusija ignoruoja Europos žmogaus teisių teismą

2015.12.18
Praėjusią savaitę skubos tvarka Maskva priėmė įstatymą, pagal kurį Europos žmogaus teisių teismo sprendimai netenka galios, jeigu jie prieštarauja nacionalinei teisei. Taip jau nutiko, kad pati Rusija - tikra rekordininkė peticijų skaičiumi. Nepaisant garsiai nuskambėjusios „Jukos“ bylos, nemenką skundų dalį sudaro pacientų bandymai įrodyti, kad Rusijos gydymo įstaigose buvo pažeistos jų teisės. To... Skaityti plačiau

JAV: prieš rutina tampantį ginkluotą smurtą kyla ir medikai

2015.12.14
Masiniai susišaudymai, gaujų karai, buitinis smurtas, savižudybės ir nelaimingi atsitikimai - ginklai Jungtinėse Valstijose prisideda prie daugelio sužalojimų ir mirčių. Skaičiuojama, kad kiekvieną dieną šioje šalyje nuo ginklo miršta 89 žmonės. Todėl šalies medikai sukilo – dvidešimtetį galiojantis įstatymas, neleidžiantis finansuoti smurto ginklu mokslinio tyrinėjimo,... Skaityti plačiau

Pekine pirmą kartą skelbiamas raudonas pavojaus lygis

2015.12.07
Pekine bus uždarytos mokyklos ir nutraukti statybų darbai lauke, kai Kinijos sostinėje dėl itin didelio smogo pirmą kartą buvo paskelbtas raudonas pavojaus lygis. Skaityti plačiau

Maggie De Block: „Žinau, kad nesu manekenė“

2015.12.07
Trečią kartą populiariausios Belgijos politikės apdovanojimą gavo sveikatos apsaugos ministrė Magge De Block (53). Belgai neslepia, kad dėl principingos imigrantų ir pigių vaistų politikos norėtų ją matyti ministro pirmininko kėdėje. Tačiau pro kritikų akis nepraslysta moters antsvoris. Oponentai klausia: „Ar gali sveikatos apsaugos ministre būti daugiau negu šimtą dvidešimt kilogramų sveri... Skaityti plačiau

Šylantis klimatas: kaip suvaldysime infekcijas?

2015.12.03
Pirmadienį, lapkričio 30-ąją, prasidėjo jau 21-ą kartą pasaulio vadovus ir specialistus subūrusi Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencija Paryžiuje, skirta vienam didžiausių šių dienų žmonijos iššūkių – mažinti globalinį atšilimą. Skaityti plačiau

Europiniai milijonai – baltarusių sveikatai

2015.12.01
Sveikų miestų kūrimas, kova su krūties vėžiu, vaikų traumatizmo prevencijos stiprinimas, sveikatos paslaugų gerinimas – tokiam dideliam projektui kaimyninėje Baltarusijoje per 4 mln. eurų skyrė Europos Sąjunga (ES) ir Jungtinės Tautos. Skaityti plačiau

Prekybininkais pasitikėjo be reikalo?

2015.11.26
Pasitikėjimas alkoholio įmonių geranoriškumu siekiant pažaboti alkoholio daromą žalą buvo visiška nesėkmė, tokią išvadą padarė Jungtinės Karalystės (JK) Alkoholio tyrimų institutas. Susitarimas dėl atsakomybės už visuomenės sveikatą, kurį priėmė praėjusios kadencijos šalies valdžia, lėmė tai, kad, siekiant sumažinti alkoholio sukeliamų problemų skaičių, padaryta per mažai. Skaityti plačiau

„Twitter“ padeda pažinti žmogaus psichologiją

2015.11.23
20 mln. „Twitter“ įrašų analizė padėjo gauti tikslios informacijos, kas tam tikru metu nutiko jo naudotojams ir kaip jie tose situacijose elgėsi, kaip į jas reagavo. Skaityti plačiau

Dėl teroristinių išpuolių nori pakeisti pavadinimą

2015.11.19
Kalifornijoje (JAV) įsikūrusios farmacinės kompanijos „Isis Pharmaceuticals“ atstovai teigia galvojantys keisti įmonės pavadinimą, nes šis panašus į teroristinės grupuotės „Islamo valstybė“ trumpinį ISIS. Skaityti plačiau

Paryžiaus atakas organizavo ne vienas prancūzas

2015.11.16
Jau žinoma, kad kruvinose atakose Paryžiuje, kurios nusinešė 129 žmonių gyvybes, dalyvavo mažiausiai trys prancūzai savižudžiai sprogdintojai, sekmadienį pranešė miesto prokuratūra. Skaityti plačiau

Lietuvė atsidūrė per plauką nuo tragedijos Paryžiuje: mažiausiai 1,5 h stovėjome susispaudę ramindami vieni kitus

2015.11.16
Per plauką nuo tragedijos. Tokioje situacijoje buvo atsidūrusi Paryžiuje gyvenanti lietuvė Neringa Julia Visockytė, tragiškąją lapkričio 13-ąją vakarojusi toje pačioje gatvėje, kur sušaudyti dviejų barų klientai. Skaityti plačiau

JAV medikai skatina gaminti namuose

2015.11.13
Amerikos širdies asociacijos medikai paskelbė tyrimus, kurių rezultatai skatina pradėti maistą gaminti namuose ir taip sumažinti antrojo tipo cukrinio diabeto riziką. Skaityti plačiau

Aktorius Samuelis L.Džeksonas kovoja su krūties vėžiu

2015.11.09
Su krūties vėžiu kovojantis garsus aktorius Samuelis L.Džeksonas kviečia vyrus dalyvauti akcijoje „#InTheNipOfTime“ ir nuotraukose parodyti krūties spenelį. Skaityti plačiau

Britė užuodžia Parkinsono ligą

2015.11.06
Didžiojoje Britanijoje gyvenanti Joy Milne užuodė vyro ir kitų žmonių ligą. Skaityti plačiau

JAV chirurgai klysta dažniau, nei manyta

2015.11.06
JAV gydytojai suklysta dažniau, nei įprasta manyti. Tokia išvada peršasi po to, kai paskelbti tyrimo rezultatai apie chirurgų klaidas padaromas operacijų metu. Skaityti plačiau

Kinija dėl vieno vaiko politikos... paseno

2015.11.05
Praėjusią savaitę pranešta, kad Kinijoje atšaukiama daugiau nei prieš trisdešimtmetį įvesta vieno vaiko, politika. Komunistų partija šio žingsnio ėmėsi po to, kai sociologai apskaičiavo, kad Kinijos gyventojai sparčiai sensta. Jaučiamas ir moterų trūkumas. Skaityti plačiau

270 pacientų „gydytojas“ užkrėtė ŽIV

2015.10.30
Yem Chrinas, vieno Kambodžos miestelio gydytojas, dirbęs be licencijos, kaltinamas 270 žmonių užkrėtęs ŽIV. Skaityti plačiau

Naujasis Kanados premjeras žada daugiau pinigų sveikatai

2015.10.29
Praėjusią savaitę Kanadoje vykusiuose rinkimuose pergalę netikėtai išplėšė Liberalų partija. Jos vadovas 43-ejų Justinas Trudeau taps antru jauniausiu premjeru Kanados istorijoje, o šalies politika turėtų pasukti nauja kryptimi. Daugiau dėmesio žadama skirti ir Kanados sveikatos apsaugos sistemai. Skaityti plačiau

Asma al-Assad: saldus gyvenimas diktatoriaus pašonėje

2015.10.23
Sirijoje tebesitęsia pilietinis karas, o šalies prezidentas Basharas al-Assadas (50 m.), nepaisydamas kaltinimų, grasinimų ir užsienio šalių vadovų pykčio, ir toliau nežada trauktis iš posto. Sušvelninti brutalaus diktatoriaus įvaizdį padeda viešųjų ryšių kompanijos, kuriose aktyviai dalyvauja Europoje augusi jo žmona Asma. Skaityti plačiau

Baltarusija: daug geriančioje ir trumpai gyvenančioje šalyje – nieko naujo

2015.10.19
Nors Baltarusijos sveikatos apsaugos sistema vertinama neblogai, tai - dar sovietinių laikų nuopelnas. Penktajai kadencijai neseniai šalies prezidentu išrinkto Aleksandro Lukašenkos režimas per du valdymo dešimtmečius neprisidėjo prie sistemos plėtros. Priešingai, siekdamas apkarpyti valstybės išlaidas, prezidentas sumažino medicinos paslaugų prieinamumą. Skaityti plačiau

Norvegijai pabėgėlių jau per daug?

2015.10.19
Norvegai skelbia apie paramos pabėgėlių apgyvendinimui didinimą. Todėl kalbama apie tai, kad imigrantai karalystės teritorijoje galės gyventi tik ribotą laiką. Kita vertus, atsiranda ir tokių politikų, kurie viešai svarsto apie galimybę „dar padidinti priimamų pabėgėlių skaičių“. Tiesa, pastariesiems tektų keliauti už poliarinio rato ir užsiimti angliakasyba. Skaityti plačiau

Jaunieji Anglijos medikai priversti emigruoti

2015.10.12
Didžiojoje Britanijoje netyla kalbos dėl jaunųjų gydytojų darbo užmokesčio pokyčių. Juos šalies Vyriausybė pranešė ketinanti įgyvendinti kitąmet. Ilgėjančios darbo valandos ir mažėjantis atlyginimas – tokie pažadai jau dabar veja jaunus specialistus dirbti svetur. Skaityti plačiau

Nusivylę medicina, verslininkai tyrimus finansuoja patys

2015.10.08
Didžiosios Britanijos verslininkas John Caudwellas pakvietė šalies Vyriausybę prisijungti prie jo remiamų Laimo ligos tyrimų. Jis yra vienas iš daugelio milijardierių, kurie dalį investicijų skiria medicininiams tyrimams. Skaityti plačiau

Nobelio medicinos premija – už skurdžiausią pasaulio dalį kamuojančių ligų gydymą

2015.10.05
Stokholmo (Švedija) Karolinska institute Nobelio komiteto medicinai ir fiziologijai sekretorius Urbanas Lendahlis paskelbė prestižiškiausios mokslo premijos 2015 metų laureatus. Pusę Nobelio premijos pasidalins Williamas C.Campbellas ir Satoshi Omura, pagerbti už vaistų nuo dramblialigės atradimą, o kita pusė atiteks Youyou Tu, kuri įvertinta už vaistą nuo maliarijos. Skaityti plačiau

Vaistų kainų karas

2015.10.05
Bet koks vaistų kainų kilimas visuomenėje visada yra sutinkamas priešiškai. Kalbos, jog tokiu būdu yra finansuojami naujų medikamentų tyrimai arba žmonės gauna netiesioginę naudą, dažniausiai nepadeda sušvelninti pasipiktinimo. Kad ir murmėdami žmonės vaistus ir toliau perka, išlaikydami turtingą farmacinių įmonių tinklą. Skaityti plačiau

Hilary Clinton revanšas

2015.10.02
Buvusi JAV senatorė, valstybės sekretorė ir buvusi pirmoji JAV ponia Hillary Clinton (67m.) kitąmet sieksianti JAV prezidento posto, teigia, kad jos rinkiminė kampanija pirmiausia bus orientuota į šeimą. Politologai gi akcentuoja, jog demokratų kandidatė bandys išsvajoto posto siekti Barako Obamos pramintu keliu: tęsdama šiek tiek papildytą jo sveikatos reformą.  Skaityti plačiau

Viagros perdozavimas vyrui sukėlė 5 dienų erekciją

2015.09.28
Britui, kuris „dėl juoko“ vienu metu išgėrė 35 Viagros tabletes, erekcija nepraėjo 5 dienas, rašo „The Sun“. Skaityti plačiau

Nėščia moteris nori valgyti skalbiamuosius miltelius

2015.09.28
Naujoje Zelandijoje gyvenanti moteris kenčia nuo pikacizmo – būsenos, kai žmogus nori valgyti nevalgomus dalykus. Skaityti plačiau

Vokiečių medikai atskyrė Siamo dvynes iš Gruzijos

2015.09.28
Vienos Kelno ligoninių gydytojai sėkmingai atskyrė šešių mėnesių Siamo dvynes iš Gruzijos. Skaityti plačiau

Europos liekniausieji ir apkūniausieji

2015.09.24
Tarptautinė gydytojų komanda išsiaiškino, kokios Europos tautos atstovai yra patys liekniausi, o kokios linkę į nutukimą. Skaityti plačiau

Delį purto Dengė karštligė

2015.09.17
Indijos sostinėje – stipriausias per penkerius metus Dengė karštligės protrūkis. Per kelias savaites užfiksuota daugiau nei 1800 ligos atvejų (paskutinį kartą 2010 metais jų buvo 1680), jau mirė 5 žmonės.   Skaityti plačiau

Prancūzijos sveikatos apsaugos sistema: ilgamečiam švaistymui ateina galas?

2015.09.08
Daug metų šalies piliečiams kėlusi pasididžiavimą, gydymo tvarka Prancūzijoje turės keistis. „Sveikatos apsaugos milžinas“, kuriam išleidžiama 11,6 proc. Prancūzijos BVP nebepastovi ant kojų. Dešimtis metų skyles biudžete palikinėjusi sistema įgriso net šiuometinei socialistinei vyriausybei. Dabartinė sveikatos apsaugos ministrė Marisol Touraine bando įrodyti, kad sumažinus fin... Skaityti plačiau

Rusai priversti mokėti net už elementariausią kraujo tyrimą

2015.08.28
Besilaukiančios moterys ultragarso tyrimo vidutiniškai laukia šešias savaites. Ambulatoriškai gydomi pacientai turi sumokėti tiek už kraujo, tiek ir už rentgeno tyrimus, kurie dar prieš metus buvo nemokami. Dvidešimt septynerių metų gaisrininkas Marif Alekberov, sergantis leukemija, sako buvęs priblokštas iš medikų išgirdęs, jog norėdamas tęsti chemoterap... Skaityti plačiau

Donaldas Trumpas - išsišokėlis būsimas JAV prezidentas?

2015.08.24
Į JAV prezidento rinkimų kampaniją nemažai sumaišties įnešęs milijardierius Donaldas Trumpas (69) siautėja. Konkurentus išvadinęs kvailiais, išpeikęs Kiniją, dabartinio šalies vadovo Baracko Obamos administraciją bei respublikoną Jebą Bushą, prieš savaitę nusitaikė ir į demokratų kandidatą Hillary Clinton. Ją verslininkas pavadino blogiausia valstybės sekretore Amerikos istor... Skaityti plačiau

Į rūkalų pinkles vaikus vilioja saldumu

2015.08.24
Tabako gigantų rinkodaros gudrybes bandantys įveikti amerikiečių jaunimo aktyvistai sulaukia farmacininkų paramos. Skaityti plačiau

Kompiuterinė sistema „Watson“ padės gydyti diabetą

2015.08.17
 „IBM“ ir farmacinės kompanijos „CVS“ partnerystės geroji žinia - sukurta kognityvinė kompiuterinė sistema „Watson Health“. Ji pritaikyta spręsti rimtas sveikatos problemas. Ji ne tik nustato esamą sveikatos būklę pacientams, kenčiantiems nuo diabeto, bet ir perspėja, kada jiems reiktų tolesnės medicininės pagalbos. Skaityti plačiau

Eutanazijos įteisinimas: britai atmetė, prancūzai svarsto

2015.08.06
Praėjusią savaitę Jungtinės Karalystės aukščiausiasis teismas po kelerius metus trukusių teisminių procesų, atmetė dviejų neįgalių vyrų Tony Nicklinsono ir Paulo Lambo apeliaciją, kurioje jie prašė pakeisti įstatymus, kad gydytojai galėtų atlikti jiems eutanaziją. Skaityti plačiau

Sveikatos priežiūra Slovakijoje – ES „uodegoje“

2015.07.30
Pirmadienį paviešintos Slovakijos sveikatos priežiūros sektoriaus analizė atskleidė, kad ši šalis vis dar atsilieka nuo pažangiųjų. Žmonių gyvenimo trukmė – trumpesnė, o kokybė – prastesnė. Skaityti plačiau

Buvę „Pirelli“ vadovai nuteisti kalėti dėl darbuotojų mirties

2015.07.27
Buvę padangų koncerno „Pirelli“ vadovai nuteisti kalėti dėl darbuotojų mirties, kuri siejama su apsinuodijimu asbestu. Aštuntajame ir devintajame dešimtmetyje kompanijoje dirbusiems specialistams susiformavo piktybiniai navikai. Skaityti plačiau

Australija: po psichikos sveikatos centro uždarymo – jaunuolių savižudybės

2015.07.27
Kvinslendo valstijoje įvykusias savižudybes tiriančius specialistus, pėdsakai atvedė iki neseniai uždaryto psichinės sveikatos centro. Svarstoma, kad po sprendimo likviduoti įstaigą, paaugliams nebuvo užtikrinta reikiama pagalba. Skaityti plačiau

Danijoje pareikalauta vakcinos tyrimo

2015.07.27
Danijos valdžios atstovų raginimu, Europos medicinos agentūra (EMA) tirs vakcinos nuo Žmogaus papilomos viruso saugumą. Tokių priemonių prireikė po to, kai Danijoje imta registruoti vis daugiau šalutinio poveikio atvejų po taikytos vakcinos. Skaityti plačiau

Užsienio ekspertai: Irano sveikatos apsaugos situacija – prasta

2015.07.23
Per pastaruosius tris dešimtmečius islamiškoji Irano Respublika įvykdė kelias esmines reformas. Tačiau šalis tapo izoliuota, o Vakarų valstybės, įtardamos branduolinėmis ambicijomis, ėmėsi sankcijų. Progresą sveikatos apsaugos srityje temdo medikamentų trūkumas, klesti socialinė nelygybė. Skaityti plačiau

Airijos operacinėse kaupiasi voratinkliai

2015.07.20
Kas penkta Airijoje esanti operacinė nenaudojama. Ekspertų teigimu, darbuotojų ir finansų trūkumas pažeidė ligoninių infrastruktūrą ir neigamai veikia pačią sveikatos priežiūros sistemą. Airijos ligoninių konsultantų asociacija pastebi, kad resursų trūkumas būdingas visos šalies sveikatos priežiūros įstaigoms. Skaityti plačiau

Aleksis Tsipras: „Pasirašiau, bet netikiu...“

2015.07.20
Prieš pusmetį naujai iškeptas Graikijos premjeras Aleksis Tsipras (41) ugningomis kalbomis žarstė šviesesnio rytojaus pažadus graikams. Neva, jis jau tikrai nesitaikys su Europos Sąjungos spaudimu, verčiančiu graikus taupyti. Tačiau panašu, kaip juokauja prancūzai, Aleksiui teko suvalgyti savo skrybėlę... Skaityti plačiau

Amerikiečių gydytojai renkasi Kanadą

2015.07.13
Privačių draudimo kompanijų šokdinama sveikatos priežiūros sistema, dešimtys milijonų šalies gyventojų, kurie neišgali susimokėti už gydymą. Tai tik dalis priežasčių, kodėl Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) gydytojai ryžtasi emigruoti į kaimyninę Kanadą. Skaityti plačiau

Dorino Kirtoakės pergalę temdo feministės ir kaltinimai dėl ligoninių naikinimo

2015.07.02
Už glaudesnius ryšius su Europos Sąjunga pasisakantis liberalas Dorinas Kirtoakė (37 m.) lengvai laimėjo antrajame rate per Moldovos sostinės rinkimus. Šie buvo laikomi barometru, parodysiančiu, ar Moldova tęs integraciją į Europos Sąjungą, ar pasuks suartėjimo su Rusija keliu. Tiesa, trečiai kadencijai perrinktas sostinės meras netikėtai buvo apkaltintas seksizmu ir jo pareikalauta atsiprašyti v... Skaityti plačiau

Beata Szydlo: „Nebūsiu marionetė“

2015.06.29
„Nusprendžiau siūlyti Beatos Szydlo (52 m.) kandidatūrą į ministro pirmininko postą, jei laimėtume rinkimus“, - savo favoritę Lenkijos visuomenei pristatė partijos „Teisė ir teisingumas“ lyderis Jaroslavas Kačinskis. Lenkai palankiai sutinka kandidatę, kuri daug dėmesio žada skiria sveikatos apsaugai. Politikė tikina, viską darysianti, jog Lenkijos piliečiai gautų geresnę sveikatos priežiūrą, ... Skaityti plačiau

Prancūziją apraizgė alkoholio lobistai

2015.06.25
Daugiau kaip dešimtmetį galiojantis įstatymas, kuris riboja alkoholinių gėrimų reklamą, netrukus gali būti atšauktas, įspėja Prancūzijos socialinių reikalų ir sveikatos ministrė Marisol Touraine. Politikė priduria, kad šalis vis dar neigia alkoholio vartojimo mastą ir pasiduoda lobistų įtakai. Skaityti plačiau

Ar kanapės taps vaistais?

2015.06.22
Nors šalių sąrašas, kur tokie preparatai yra leidžiami, nuolat ilgėja, medicininės kanapės išlieka mįsle medicinos profesionalams. Kol kas nėra atlikta pakankamai tyrimų, dažnai remiamasi asmeniniais pacientų atsiliepimais. Skaityti plačiau

Graikijos sveikatos sistema miršta

2015.06.19
Įkaitais laikomi kūdikiai, durininkai ir budėtojai dirbantys paramedikais – tai tik dalis Graikijos ligoninių kasdienybės šaliai gresiančio bankroto akivaizdoje. Kol valdžios atstovai desperatiškai mėgina rasti išeitį, tūkstančiai pacientų ligoninėse miršta nesulaukę pagalbos. Skaityti plačiau

Danijoje lytinis ugdymas keičia kryptį

2015.06.15
Danijos ketinimai lytinio ugdymo metu daugiau dėmesio skirti vaisingumo klausimams sukėlė kitų pasaulio valstybių susidomėjimą. Sprendimas priimtas paaiškėjus, kad kas ketvirta pora, norinti susilaukti vaiko, susiduria su įvairiais sunkumais, kuriuos kartais lemia žinių trūkumas. Tačiau specialistai ramina, kad nepageidaujamo nėštumo prevencija bus tęsiama. Skaityti plačiau

Ispanija: skiepų atsisakymas – neatsakingas elgesys

2015.06.12
Ispanijos sveikatos ministras Alfonsas Alonso pasmerkė tuos žmones, kurie atsisako skiepų ir netaiko tokių priemonių vaikams. Skaityti plačiau

Italei teismas liepė sūnui duoti mėsos

2015.06.12
Teismas nurodė vegetarei moteriai sūnui bent kartą per savaitę ruošti mėsos patiekalus. Skundą teismui pateikė sūnaus tėvas, kuris teigė, kad vaiko mityba nėra tinkama. Skaityti plačiau

Peru neleis abortų išprievartavimo atveju

2015.06.09
Po išprievartavimo pastojusios moterys neturės kitos išeities, tik išsaugoti nepageidaujamą nėštumą. Taip nusprendė įstatymų leidėjai po balsavimo sukiršinusio Peru visuomenę. Skaityti plačiau

Švedijoje tėčiai gaus daugiau atostogų

2015.06.09
Švedijos vyriausybė planuoja suteikti trijų mėnesių mėnesių vaiko priežiūros atostogas tėčiams. Naujovė įsigalios jau nuo kitų metų ir prisidės prie lygių galimybių užtikrinimo šalyje. Skaityti plačiau

Bioniniai lęšiai leis atsisakyti akinių

2015.06.08
Bendrovė „Ocumetics Technology Corp“ tikina išradusi neskausmingą procedūrą, kuri suteiktų tris kartus geresnį regėjimą nei standartinė žmogaus rega. Tai reiškia, kad su šiais bioniniais lęšiais šimtametis matytų geriau nei žmogus, turintis patį geriausią regėjimą. „Laisvė nuo akinių ir kontaktinių lęšių dabar yra realybė“, – teigia įmonės vadova... Skaityti plačiau

Jungtinėje Karalystėje gydytojai dirbs kasdien

2015.06.05
Jungtinės Karalystės premjeras Davidas Cameronas, tesėdamas rinkiminius pažadus, sieks šalyje sukurti pirmąją pasaulyje septynių dienų per savaitę universalią medicinos priežiūros sistemą. Tai turėtų garantuoti pacientams galimybę apsilankyti pas šeimos gydytoją, jiems tinkamu metu. Tačiau kritikai teigia, kad tam prireiksiančių papildomų lėšų šalyje nėra. Skaityti plačiau

Andrzejus Duda: politinis žemės drebėjimas Lenkijoje

2015.06.01
Netikėtumas. Taip apie naująjį Lenkijos prezidentą teisininką Andrzejų Dudą (43) kalba šalies politologai. Pats A.Duda sako, jog toks žmonių pasirinkimas tik įrodo, jog jie pavargo nuo neveiksmingos politikos. Naujasis prezidentas tikina priversiąs Vyriausybę prisiimti atsakomybę už sugriautą sveikatos sistemą, neveiksmingas socialines garantijas ir daugelį kitų dalykų. Tiesa, politologai tokias kalbas ... Skaityti plačiau

Rusijos valdžiai ŽIV neegzistuoja

2015.05.29
Frazė „AIDS epidemija“ - tolimas atsiminimas daugelyje Europos šalių, kur infekcijos rodikliai pastaraisiais metais mąžta. Ji netariama ir Rusijoje, tačiau dėl nesėkmingų politinių sprendimų, kurie sukėlė nevaldomą infekcijos protrūkį. Skaičiuojama, kad per penkerius metus infekuotų asmenų skaičius šalyje pasieks 2 mln. Skaityti plačiau

Už atimtą kalbos dovaną – 4 milijonų svarų kompensacija

2015.05.28
Ar kada susimąstėte, kiek gali kainuoti gebėjimas kalbėti? Didžiosios Britanijoje visai neseniai ji buvo įvertinta net 4 milijonais svarų (daugiau nei pusšešto milijono eurų).  Skaityti plačiau

Kanadoje sparčiai daugėja melanomos atvejų

2015.05.25
Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad kanadiečiai per daug laiko praleidžia saulėje be jokios apsaugos. Melanoma - pavojingiausia odos vėžio forma, sparčiai dažnėjanti tarp vyrų ir moterų. Tačiau tinkamai saugantis, jos galima išvengti. Skaityti plačiau

Po cezario pjūvio moters organizme liko mobilusis telefonas

2015.05.25
Gimdyvė teigia, kad išsiblaškęs gydytojas, atlikęs cezario operaciją į jos organizmą „įsiuvo“ mobilųjį telefoną. Tai paaiškėjo po to, kai grįžusi namo moteris pajuto vibravimą pilvo srityje. Skaityti plačiau

„Barnevernet“ sulaukia vis daugiau kritikos

2015.05.21
Švedijos pagrindinis laikraštis „Dagens Nyheter“ (liet. - „Šiandienos naujienos“) prisijungė prie Norvegijos vaikų apsaugos tarnybos kritikų. Skundžiamasi, kad Švedijos tėvai, kurie neteko galimybės prižiūrėti vaikus, neturi jokių teisinių svertų bylos svarstymą perduoti atsakingosioms Švedijos institucijoms. Skaityti plačiau