Tituluota bėgikė: moteris ar vyras

Eimantas Šaulitis
2019-06-20
Tarptautinė lengvosios atletikos federacija (IAAF) neseniai uždraudė didesnį nei įprasta testosterono kiekį organizme turinčioms sportininkėms varžytis kartu su kitomis moterimis. Visgi mėnesio pradžioje PAR bėgikei Caster Semenya (28 m.) suteikta laikina išimtis, leidžianti dalyvauti varžybose, tačiau ji galios tik iki birželio pabaigos.
Tituluota bėgikė: moteris ar vyras
„Aš Mokgadi Caster Semenya. Aš esu moteris ir aš greita“, – pareiškė atletė, kurios buvo pareikalauta pradėti vartoti vaistus, mažinančius testosterono kiekį organizme. Kitu atveju sportininkė negalėsianti toliau lenktyniauti su moterimis. Prieš naujas IAAF taisykles sukilusi Londono ir Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių čempionė šiuo metu negali būti tikra dėl tolesnės ateities.

Žeminanti vaikystė
Nepasitikėjimas Caster Semenya lydėjo nuo pat vaikystės. Afrikoje augusiai mergaitei įprasta procedūra tapo žeminantis apsilankymas tualete kartu su įtarios varžovų komandos atstovu, kurio metu ji turėdavusi fiziškai patvirtinti, kad nėra berniukas. Tačiau tai tebuvo tik ją užgriūsiančių įtarimų pradžia.
Tarptautinėse varžybose sportininkė pasirodė prieš dešimt metų Berlyne vykusiame pasaulio čempionate, kur sėkmingai įveikė 800 m distanciją. Netrukus po varžybų ekspertai prabilo apie tai, jog iš PAR kilusiai sportininkei derėtų atlikti tyrimus. Stebėtojams įtarimų sukėlė raumeninga C.Semenya išvaizda ir gebėjimas greitai bėgti. Po čempionato atliktų tyrimų rezultatai nutekinti žiniasklaidai.
 
Didžiausi dienraščiai kvestionavo, ar gali būti, kad moterų pasaulio čempione tapo vyras. Taip pat pasirodė straipsnių, kuriuose buvo teigiama C.Semenya esant hermafrodite. Reikia paminėti, kad šiuo terminu vadinami žmonės jį laiko niekinančiu bei klaidinančiu. Palaikymą sportininkei išreiškė panašių sutrikimų turinčių asmenų bendruomenė, teigdama, kad žiniasklaida stengiasi sudaryti neteisingą įspūdį esą C.Semenya yra vyras, bandantis varžytis tarp moterų. Sportininkės kolegės taip pat nebuvo patenkintos, kad turi su ja varžytis. „Tokie žmonės neturėtų bėgti su mumis“, - teigė italė Elisa Cusma. Vis dėlto 11 mėnesių tik iš tribūnų varžybas stebėjusiai sportininkei galiausiai buvo leista varžytis su moterimis ir ji skynė pergales.
 

Medikamentų gerti neketina
Tačiau titulų lietus nutrūko pernai, kai sportininkei uždrausta varžytis tarp moterų. C.Semenya tvirtinimu, prieš metus IAAF priimtos taisyklės, draudžiančios moterų rungtyje varžytis asmenims, kurių organizme yra dailiajai lyčiai nebūdingai didelis testosterono kiekis, yra nukreiptos konkrečiai prieš ją. Tiesa, apribojimai galioja 400-1600 m bėgimo rungtyse. Tad 800 m distancijoje nesulaikoma sportininkė toliau varžytis galėtų pasirinkusi kitą distanciją.
C.Semenya nėra vienintelė elitinė sportininkė, kurios karjerai grėsmę kelia nauji pakeitimai. Jie aktualūs ir olimpinei vicečempionei iš Burundžio Francine Niyonsaba.
 
C.Semenyai diagnozuotas hiperandrogenizmas. Dėl šio sutrikimo bėgikės organizmas gamina gerokai didesnį testosterono kiekį nei būdinga moterims. Nors tai ir suteikia sportininkei nemenką pranašumą prieš varžoves, tačiau sutrikimas yra visiškai natūralus, todėl galima kelti klausimą, ar reikalavimas mediciniškai keisti atletės organizme vykstančius procesus, nėra diskriminacija. Atletė teigė neketinanti gerti medikamentų ir ragino IAAF verčiau sutelkti dėmesį į dopingą vartojančius sportininkus.
Palaikymą nacionalinės herojės statusą įgijusiai bėgikei reiškia ir jos tautiečiai. Jų supratimu, C.Semenya kiek kitokia nei dauguma žmonių, bet sporto esmė ir yra įvairovė. Sportininkės gynėjai pastebi, kad bėgikė nors ir laimi varžybas, negerina pasaulio rekordų. Vadinasi, jos rezultatai nėra išskirtiniai istoriniu kontekstu.
 
Savų argumentų turi naujas taisykles paskelbusi federacija. Pirmiausia, IAAF teigimu, sporte biologinis aspektas yra svarbesnis nei saviidentifikacija. Be to, atletikos federacijos manymu, teisė varžytis sporto renginiuose nesuteikia pasirinkimo laisvės, kurioje kategorijoje dalyvauti. Nuogąstaujama, kad leidimas varžytis remiantis bet kokiu kitu nei biologinis aspektas gali atbaidyti mergaites rinktis profesionalų sportą. Galiausiai, anot IAAF, taisyklės prieš tokius sutrikimus turinčius žmones yra būtinos ir pagrįstos, siekiant išlaikyti sąžiningą ir lygiateisišką konkurenciją tarp profesionalių sportininkių.
Akivaizdu, kad diskusija vyksta ne apie tai, ar C.Semenya yra sąžininga sportininkė. Sporto federacijos supratimu, hiperandrogenizmo sutrikimą turinčios atletės nėra moterys, todėl šioms tenka įrodinėti, kad lyties atžvilgiu jos nepriklauso vadinamajai „pilkajai zonai“ bei remiantis gimimo teise yra lygiavertės sportininkės.

 
Komentaras 
Endokrinologas prof. Gintautas Kazanavičius:

- Hiperandrogenizmas yra gana dažna patologija. Tai - viena pagrindinių moterų nevaisingumo priežasčių. Tačiau išoriškai pastebimas tik labai didelis androgenų padidėjimas. Dažniausiai jis pasireiškia barzdos ir ūsų augimu, išplatėjusiais pečiais. Vis dėlto perteklinis testosteronas nesuteikia moters veidui grubesnių vyriškų bruožų.
 
Padidėjęs androgenų kiekis gali daryti įtaką merginų pasirinkimams. Jos gali būti labiau linkusios prie techninių mokslų. Į sportą jas taip pat veda su testosteronu siejamas noras dominuoti. Didžiausią pranašumą prieš kitas dailiosios lyties atstoves jos įgyja jėgos reikalaujančiose sporto šakose.
Vyriškus hormonus moters organizme palyginčiau su druska sriuboje. Jie reikalingi, tačiau kai jų per daug, sriuba bus per sūri. Be to, hormonų kiekis žmogaus lyties neapsprendžia.

 
Tarp kitko
Neaiškumų dėl elitinių sportininkų lyties kildavę dar praėjusiame amžiuje. Lenkijoje gimusi sprinterė Stella Walsh 1932 m. iškovojo olimpinį aukso medalį, tačiau po penkių dešimtmečių atletei mirus paaiškėjo, kad sportininkė kentėjo nuo mozaicizmo – būklės, kai žmogus turi ir vyriškų, ir moteriškų chromosomų.





Seserys Irina ir Tamara Press septintajame dešimtmetyje Sovietų Sąjungai padovanojo 5 olimpinius aukso medalius, tačiau abi sportininkės, nesulaukusios nė trisdešimties metų, 1966 m.staiga nutraukė karjerą, kai iš jų buvo pareikalauta atlikti lyties patikrinimo testą. Nors Rusijos žiniasklaida iki šiol tvirtina, kad visi moterų laimėjimai teisėti, seserų istorija lieka mįslinga. Vakaruose jos dažnai ironiškai pavadinamos broliais Press.




Amerikietis Ričardas Raskindas gynė Jeilio universiteto vyrų teniso komandos spalvas, tačiau 1975 m. jam buvo atlikta lyties keitimo operacija, po kurios Renė Ričards vardą pasirinkusi sportininkė varžėsi profesionaliose moterų teniso varžybose. Dėl šios teisės sportininkei dar teko pakovoti teismuose, bet tenisininkė į istorijos metraščius įrašyta kaip vienintelis asmuo Atvirajame JAV teniso čempionate besivaržęs ir vyrų, ir moterų kategorijose.




lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris