Technologijų parodose – išskirtinis dėmesys sveikatai

Inga Markeliūtė
2019-01-17
Savaitgalį Las Vegase kasmetinėje parodoje CES didžiausias dėmesys buvo skirtas sveikatos technologijoms. Ekspertų teigimu, tai - viena sparčiausiai augančių sričių pradedant išmaniaisiais laikrodžiais, matuojančiais kraujo spaudimą, baigiant miego gerinimo technologijomis.
Technologijų parodose – išskirtinis dėmesys sveikatai
„EyeQue VisionCheck“ yra nešiojamas „Bluetooth“ įrenginys, kurio speciali programa namuose atlieka regėjimo patikrinimą, o visus rezultatus galite matyti išmaniajame telefone. Šis prietaisas žmogui gali tiksliai diagnozuoti trumparegystę ar toliaregystę bei astigmatizmą.

Parodų daugėja
Pasak parodos rengėjų, šiųmetinę CES parodą galima būtų pervadinti į „MedTech“. Mat daugelis joje dalyvavusių kompanijų žadėjo padėti lankytojams išlikti sportiškiems, sveikiau maitintis ar namuose matuoti įvairius sveikatos parametrus, kuriuos anksčiau galėdavai sužinoti tik apsilankęs gydymo įstaigose.
Nors sveikatos ar medicinos sektorius visuomet buvo siejamas su įvairiomis technologijomis, šiandien jos iš gydymo įstaigų kraustosi į mobiliuosius telefonus, nešiojamus kompiuterius ar kitus prietaisus, kuriais vartotojas gali pasinaudoti neišeidamas iš namų.

Parodos rengėjai teigė, kad jaučiama itin sparti tokių įrankių plėtra. Vis daugiau vartotojų gauna prieigą prie technologijų, kurios iš principo gali apdoroti gana sudėtingą diagnostinę informaciją. Anksčiau tokia buvo prieinama tik sveikatos priežiūros specialistams.
Per pastaruosius metus vien Las Vegase įvyko 25 procentais daugiau parodų, kurios apima sveikatos technologijas.

Okulistas namuose
Žinoma, kol kas technologijos dar neleidžia pačiam žmogui atlikti invazyvių procedūrų, tačiau neinvazyvios šiandien jau tampa ne svajone, o galimybe. Pavyzdžiui, akių patikra namuose. 
„EyeQue VisionCheck“ yra nešiojamas „Bluetooth“ įrenginys, kurio speciali programa namuose atlieka regėjimo patikrinimą, o visus rezultatus galite matyti išmaniajame telefone. Šis prietaisas žmogui gali diagnozuoti trumparegystę ar toliaregystę bei astigmatizmą.

Pasak technologijos kūrėjų, šis prietaisas tiksliai nustato regėjimo sutrikimus ir net gali išrašyti reikiamą receptą akiniams. Vadinasi, žmogui nereikia pakartotinai registruotis pas gydytoją.

Aktualu besilaukiančioms 
Dar vienas pristatytas įrenginys būtų vertingas besilaukiančioms moterims. Kaip pastebi specialistai, šios daugeliu atveju jautresnės ir natūralu, kad besirūpindamos būsimo kūdikio sveikata kartais šiek tiek persistengia, net ir dėl menkų sutrikimų reikalaudamos vizito pas gydytoją.
Technologija „Butterfly iQ“ yra tarsi rankinis ultragarsas, kurio pagalba nėščioji gali nuskenuoti savo kūną ir gautą sonogramą nusiųsti gydytojui. Mobili aplikacija nurodo, kaip per kūno paviršių reikia vedžioti rankinį ultragarsą, kad būtų gauti reikiami rezultatai. Šio prietaiso kaina 2 tūkst. dolerių (1,7 tūkst. eurų). Jis nuskaito bet kurią kūno dalį, pacientai namuose gali juo pasitikrinti visus vidaus organus, raumenis ar net išsitirti širdį.
 
Stebėjimas 24/7
Ne vienas išgirdęs frazę „stebėjimas kiaurą parą“ pasijustų nejaukiai. Kai kam šie teiginiai gal primintų ir šou „Didysis brolis“. Tačiau dar vieno prietaiso kūrėjai tikina, kad jų išradimas ypač naudingas vyresnio amžiaus žmonėms, kuriems bet kurią akimirką gali prireikti skubios medicinos pagalbos. 
Laikrodis „Omron HeartGuide“, kuris turi mažus siurblius ir oro pūsles, panašius į tradicinius medicinos prietaisus, galinčius išmatuoti kraujo spaudimą. Žmogus tiesiog nešioja šį laikrodį, o jis duomenis perkelia į programą ir nusiunčia gydytojui. Pasak specialistų, šie duomenys palengvina hipertenzijos diagnostiką. 
Jei sergate lėtiniu širdies nepakankamumu, gebėjimas numatyti ligos paūmėjimą labai svarbus. „Chronolife“ kūrėjai tikisi pagelbėti tiems, kuriems diagnozuotas stazinis širdies nepakankamumas, numatyti galimus sveikatos sutrikimus nešiojant liemenę „Chronolife“. Nuolat matuojant šešis pagrindinius fiziologinius duomenis realiu laiku, platforma tikisi numatyti artėjantį širdies priepuolį. Statistika skelbia, kad širdies nepakankamumas kasmet nustatomas maždaug 5 mln. amerikiečių.

Taps vis patrauklesnės
Pasak ekspertų, nuolat brangstančiai sveikatos apsaugai, išmaniosios technologijos taps vis patrauklesnės, nes leis ne tik pačiam žmogui atidžiau stebėti savo sveikatos būklę, bet ir mažins apsilankymų pas gydytoją skaičių. Įvairių įrankių kūrimas -  viena patraukliausių nišų, mat tai, kas susiję su sveikata, visuomet turi paklausą, nes vis didesnė dalis žmonių ja rūpinasi atidžiau ir gali jai skirti daugiau lėšų. 

Tarp kitko
Trijų brolių įsteigta bendrovė „Brolis Semiconductors“ su 12 darbuotojų komanda kuria iki šiol pasaulyje neegzistuojantį kraujo tyrimų spektrofotometrinį jutiklį su į jį įmontuotu lazeriu, į kurio kūrimą jau investuota beveik 10 mln. eurų.
Šio medicininio prietaiso kūrėjai po dvejų metų pasauliui ketina pasiūlyti aukštųjų technologijų kraujo matuoklį su unikaliu jutikliu, kuris pagerintų gyvenimą šimtams milijonų žmonių. Vienas „Brolis Semiconductors“ įkūrėjų Augustinas Vizbaras sako, kad matuoklis kainuos iki 10 dolerių arba eurų. „Tokia jo kaina leis, kad tokia technologija pasiektų kiekvieną mūsų – vartotojas turės galimybę tą sensorių turėti kaip priedą laikrodyje ar telefone“, – sako jis.
 


          

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Daug vargo dėl invazinių rūšių

    Atšilus orams tarnybos suskubo priminti apie aplinkosaugai pavojingas invazines augalų ir gyvūnų rūšis – jas neapdairūs gyventojai dažnai platina patys. „Europoje yra šalių, kur daugiau nei 5 procentai visos floros sudaro svetimžemės rūšys. Lietuvos invazinių rūšių sąraše tokių ga...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Piliulė nuo vienatvės
    Henrikas Vaitiekūnas Piliulė nuo vienatvės

    Naujas numeris