Technologija „Blockchain“ veržiasi į sveikatos sistemą

Aistė Upytė
2018-06-11
Reikšmingiausia IT inovacija nuo interneto atsiradimo laikų vadinama „Blockchain“ technologija vis sparčiau skverbiasi ir į sveikatos apsaugos sektorių. Kokius šios sistemos privalumus įžvelgia ekspertai?
Technologija „Blockchain“ veržiasi į sveikatos sistemą
Technologija „Blockchain“ pirmiausia buvo panaudota bitkoinams. „Blockchain“ sistema leidžia kiekvieną bitkoinų sandorį išsaugoti pačiame tinkle. Vadinasi, sandorių nefiksuoja joks tarpininkas. Šios sistemos principą galima pritaikyti praktiškai visose srityse, kurios susiduria su transakcijomis ar įrašų dalinimusi.

Tinka efektyviai pertvarkai
Viena didžiausių IT kompanijų pasaulyje IBM paskyrė dideles investicijas išsamiems tyrimams, padedantiems išsiaiškinti, kaip technologija „Blockchain“ veikia sveikatos sektoriuje. Rezultatai tikrai daug žadantys: vienas tyrimas parodė, kad daugiau nei pusė sveikatos priežiūros įstaigų vadovų, dalyvavusių šiame projekte, artimiausiu metu ketino tam tikra forma įdiegti šią technologiją.
 
Naujausioje Harvardo medicinos mokyklos ataskaitoje paaiškėjo, kad kasmet dėl globalaus sukčiavimo sveikatos apsaugos srityje išgrobstoma apie 455 mlrd. dolerių. Vien JAV dėl to 2015 m. patyrė daugiau nei 700 mln. dolerių nuostolių.
Taigi šioje srityje yra didelis poreikis tikrinimo ir autentiškumo nustatymo priemonių, kurias ir apima naujoji technologija. Anot specialistų, nekintamoji ir nepakeičiama technologijos „Blockchain“ prigimtis idealiai tinka sveikatos priežiūros sektoriui pertvarkyti, suteikia jam efektyvesnes ir saugesnes veiklos priemones.

 

L.S. skaičius
455 
- tiek mlrd. dolerių, Harvardo medicinos mokyklos duomenimis, kasmet išgrobstoma dėl globalaus sukčiavimo sveikatos apsaugos srityje.

 
Patikimai susietų sistemą 
Dabartinė medicinos sistema yra lokalizuota ir suskaidyta. Didelė privačių ir valstybinių įstaigų įvairovė lemia tai, kad jas sudėtinga susieti tarpusavyje. Pavyzdžiui, tam, kad tai būtų įmanoma, Bostone naudojama apie 26 skirtingų elektroninių medicinos sistemų. Išplėtoti tokį būdą, kuris leistų sistemą patalpinti į vieną vietą – ilgai buvo vienas esminių klausimų sveikatos priežiūros sektoriuje.
Naujas perspektyvas atvėrė Masačiusetso technologijų universiteto mokslininkai, pasiūlę technologija „Blockchain“ grįstą sistemą, kuri galėtų padėti visoms šioms organizacijoms saugiau ir efektyviau keistis duomenimis. Šiam tikslui pasiekti naudojama technologija „Ethereum blockchain“ ir „Smart Contract“, kuri dar prieš keletą metų nebūtų buvusi įmanoma.
 
Apsaugotų paciento duomenis  
Pasauliniame „Blockchain“ sveikatos priežiūros tinkle būtų galima kiekvienam pacientui priskirti unikalų „atspaudą“, kuris užtikrintų tapatybės patvirtinimą ir parodytų, kokie yra gydymo rezultatai. Nagrinėjant duomenis plačiu mastu medicinos specialistai galėtų aiškiau matyti naujas tendencijas.
Dabartinė pasaulinės sveikatos priežiūros sistema išsaugo įrašus, kurie yra žymiai labiau lokalizuoti. Daugelyje besivystančių šalių vis dar egzistuoja popierinės sistemos.
 

Todėl dėl žemos technologija „Blockchain“ grįstos pacientų registravimo sistemos įdiegimo kainos pirmą kartą istorijoje galėtų būti pasiektas bendras sutarimas dėl pacientų gydymo duomenų. Tokios platformos kaip „Medicalchain“, jau dabar teikiančios šią paslaugą sveikatos priežiūros specialistams, turi didelį pasisekimą.
Be to, „blockchain“ tinklai gali būti naudojami siekiant apsaugoti asmens duomenis. To užtikrinimas yra didžiulis sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų rūpestis. Vien per 2015 m. užfiksuota 140 milijonų pacientų duomenų saugumo pažeidimų.
 
Kontroliuotų gydymą
 Įdiegus naują sistemą dėl galimybės stebėti realiu laiku atliekamų bandymų su vaistinėmis medžiagomis rezultatus atsivertų ir naujos galimybės medicininiams tyrimams plėtoti. Naujus gydymo protokolus diegti gali būti brangu, o dabartinė sistema neleidžia laiku naudoti duomenų.
„Blockchain“ tiekimo grandinė galėtų būti naudojama siekiant toliau stebėti bet kokius pakeitimus vaisto sudėtyje, įskaitant vietą ar laiką, kai buvo įvestos tam tikros cheminės medžiagos.

 
Kai kurių ekspertų teigimu, kasmetiniai nuostoliai dėl padirbtų vaistų siekia iki 200 mlrd. dolerių. O technologija „Blockchain“ puikiai tinka tiekimo grandinės programoms ir jau plačiai yra naudojama dideliuose transporto tinkluose, kur susiduriama su panašiomis logistikos problemomis.
Įsigydami vaistus su minėtosios technologijos pagalba pacientai turėtų galimybę patikrinti, ar medikamentai yra teisėti.
 
Atsiskaitymo privalumai
Atsiskaitymo sistemos taip pat gali stipriai išlošti įdiegus „blockchain“ sistemas. Pavyzdžiui, išmanioji sutartis (interneto protokolas, užtikrinantis derybų ir kontrakto vykdymo palaikymą ir saugumą) leistų pacientui automatiškai įvykdyti savo atsiskaitymo įsipareigojimus, kai bus baigta tam tikra procedūra. „Blockchain“ tikrinimo sistema gali būti naudojama ir apsaugai nuo sukčiavimo kreditinėmis kortelėmis.
Žengus dar vieną žingsnį pasaulinėje sveikatos priežiūros platformoje galėtų būti naudojamas kodas, kuris leistų ateityje tvarkyti visus medicinos mokesčiais. Tai leistų žmonėms naudotis pasauline sveikatos priežiūros sistema, kuri nebūtų apribota regionų ar valiutų.
Pagal David Hamilton straipsnį portale  „CoinCentral“ 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...
    A.Slatvickis: esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes

    A.Slatvickis: esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes

    „Esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes“, – nebesikuklina profesinės stiprybės pripažinti Klaipėdo...

    Budinti vaistinė


    „Gintarinė vaistinė“: teismo sprendimas rodo, kad esame teisūs

    „Gintarinė vaistinė“: teismo sprendimas rodo, kad esame teisūs

    Regionų administracinio teismo Šiaulių rūmai priėmė sprendimą panaikinti 2022 m. gruodžio 9 d. Konkurencijos tarybos nutarimą ir j...
    Pokyčiai dėl vaistų prieinamumo – tik kosmetiniai?

    Pokyčiai dėl vaistų prieinamumo – tik kosmetiniai?

    Įvairiuose formatuose ne kartą kalbėta, kad gyvybiškai svarbių vaistų kompensavimas Lietuvos pacientams stringa ir dėl itin...

    razinka


    Sveika šeima


    Pogimdyvinės depresijos skyrius? Kodėl gi ne!

    Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba (LGKT) pateikė siūlymą Sveikatos apsaugos ministerijai steigti skyrius, neatskiriančius psichologines problemas patiriančios mamos ir naujagimio. „Sunkiausiose situacijose reikia pritaikytų sąlygų, paruoštų specialistų ir papildomo laiko. Vien skyriaus įsteigimas problemos nei&scaro...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris