Svorį ir diabetą pažaboti padėjo išmanioji programėlė
Nerijus Bliujus
2017-04-24
Prieš daugiau nei metus Robina Collier (62) ir jos vyras Wayne‘as kaip ir milijonai JAV gyventojų turėjo antsvorio ir sirgo antrojo tipo cukriniu diabetu. Nors laikėsi įvairių dietų, sumažinti svorio porai nesisekė. Iš gydytojos išgirdusi, jog greitu metu prireiks insulino injekcijų diabetui kontroliuoti, Robina atrado motyvacijos ieškoti būdų, kurie padėtų jų išvengti.
Robinai ir Waynui Collieriams II tipo cukrinį diabetą gydyti bei antsvorį mesti padėjo inovatyvi programa.
Į pagalbą išmaniosios technologijos
Robina kartu su vyru pradėjo dalyvauti programoje, kurią remia kompanija „Virta Health“. Ši naujausių technologijų įmonė kuria mobilias programėles, kurios padeda kontroliuoti diabetą arba jo išvengti.
Naudojant vieną programų, pacientai vaizdo pokalbių pagalba virtualioje erdvėje bendrauja su „Virta“ gydytoju, kuris konsultuojasi su programos dalyvių šeimos daktaru, peržiūri jų ligos istoriją, kraujo tyrimus ir pritaiko individualią dietą, taip pat teikia rekomendacijas, kokius vaistus vartoti. „Virta“ specialistai siūlo diabetikams mitybos planą, pavyzdžiui, pyragaičius, makaronus bei saldžiuosius užkandžius keisti į vegetarišką omletą, migdolus bei salotas su kepta vištiena ar jautiena.
Kiekvieną dieną pacientai naudodami mobiliojo telefono programėlę specialistui siunčia duomenis apie cukraus kiekį kraujyje, kraujospūdį, kūno svorį. Pastarieji, apdoroję duomenis, telefonu arba elektroniniu paštu siunčia tolesnes rekomendacijas bei paskatinimus.
Robina jau atsikratė 34 kilogramų ir išvengė insulino injekcijų. Jos vyras neteko daugiau kaip 20 kilogramų bei sugebėjo atsisakyti dviejų tipų vaistų, skirtų diabetui kontroliuoti. Jie abu vis dar dalyvauja programoje, kuri vadinasi „Pakeisk gyvenimą“.
Pasiekta gerų rezultatų
Išnagrinėjus pirmuosius šios programos rezultatus, kurioje dalyvavo 241 antrojo tipo diabetu sergantis pacientas, paaiškėjo, kad net 56 proc. žmonių vos per dešimt savaičių cukraus kiekis kraujyje sumažėjo iki normalaus lygio. Apie 90 proc. pacientų sumažino arba visai sustabdė insulino injekcijų naudojimą. Daugiau nei 180 dalyvavusiųjų programoje kūno svoris sumažėjo bent 5 proc. Po šešių mėnesių naudojimosi „Virta“ programa 90 proc. vis dar naudojasi ja ir taip mažina ne tik svorį, bet ir cukraus kiekį kraujyje.
Kompanija „Virta“, norėdama, kad pacientai ir toliau naudotųsi programėle, nuolatos organizuoja virtualias konferencijas, kuriose jie gali bendrauti tarpusavyje. Taip pat programos dalyviai kone visą parą telefonu gali konsultuotis ir su medikais.
Nors ši programėlė yra veiksminga, jos patikimumą dar reikės įrodyti. Be to, ji nėra labai pigi: mėnesio kaina - 400 dolerių (apie 376 Eur). Tačiau kompanija, atsižvelgdama į paciento finansinę padėtį, gali pritaikyti tam tikras nuolaidas.
„Virta“ apskaičiavo, kad tie, kurie kruopščiai laikėsi programėlės nurodymų, finansines gydymo išlaidas sumažino net 14 tūkst. dolerių (daugiau nei 13 tūkst. Eur). Tokią sumą besigydantieji nuo diabeto išleistų maždaug per dešimt metų.
Tarp kitko
Jei prieš 25 metus pasaulyje cukriniu diabetu sirgo 30 mln. žmonių, šiuo metu juo serga 366 mln. 90–95 proc. naujai diagnozuotų atvejų yra II tipo cukrinis diabetas. Prognozuojama, kad 2030 m. diabetu sergančių žmonių skaičius pasaulyje išaugs iki 552 mln.
Lietuvoje cukriniu diabetu serga apie 150 tūkst. žmonių.
Mūsų šalyje registruotas sergančiųjų cukriniu diabetu skaičius per pastaruosius 50 metų padidėjo net 25 kartus.
Komentuoti: