Sekmadienį Lenkijos laukia įtempta kova

Inga Markeliūtė
2020-07-09
Šį sekmadienį paaiškės, kas laimės Lenkijos prezidento rinkimus. Ar kadenciją tęs Andrzejus Duda, kurio pergalė prieš penkerius metus buvo šiek tiek netikėta, ar valstybės vairą perrims Rafalas Trzaskowskis, dažnai pavadinamas lenkiškuoju Macronu.
Sekmadienį Lenkijos laukia įtempta kova
Sociologai teigia, jog už dabartinį Lenkijos prezidentą Andrzejų Dudą (kairėje) sekmadienį balsuos 45,5 proc. rinkėjų, o už Platformos kandidatą Rafalą Trzaskowskį 44,7 proc.

Faktas
Pirmojo rinkimų turo rezultatai: prezidentas Andrzej Duda surinko 43,5 proc. balsų, o jo pagrindinis konkurentas Varšuvos meras Rafal Trzaskowski – 30,5 proc. balsų.
Daug nulėmė ir rinkėjų aktyvumas: prie urnų šį kartą atėjo beveik 20 mln. rinkėjų. Aktyvumas buvo rekordinis per pastaruosius 25 metus – rinkimuose dalyvavo 64,5 proc. balso teisę turinčių piliečių.

 
Niekas neaišku

Prieš daugiau nei mėnesį, pasak politologų, niekas Lenkijoje neabejojo, jog dabar šaliai vadovaujantis prezidentas, Teisės ir teisingumo partijos atstovas Andrzej Duda bus išrinktas antrajai kadencijai dar pirmajame ture. Ši partija jau antrą kadenciją iš eilės turi ryškią daugumą Seime ir tik nežymiai, vieno balso persvara, pralaimėjo Senato rinkimus.
Tačiau situaciją pakoregavo karantinas. Mat atidėjus rinkimus iškilo naujasis Piliečių platformos kandidatas R.Trzaskowski, kuris Lenkijoje dažnai vadinamas sostinės prezidentu.
 
R.Trzaskowskis kaip ir prezidentas A.Duda yra 48 metų, dar jaunas, bet jau subrendęs ir nemažą patyrimą turintis politikas, Europos reikalų specialistas, nusiteikęs proeuropietiškai.
Sociologinių tyrimų duomenys rodo, jog antrajame ture rezultatas yra visiškai neaiškus: sociologai teigia, jog už dabartinį prezidentą sekmadienį balsuos 45,5 proc. atėjusių prie urnų, o už Platformos kandidatą Rafalą Trzaskowskį net 44,7 proc. Taigi kandidatai šiuo metu žengia petys petin - skirtumas mažesnis nei vienas procentinis punktas.
 
Lenkijos pietiniame Kelcų mieste veikiančio Jano Kochanowskio universiteto politologijos profesorius Kazimierzas Kikas sakė manąs, jog A.Duda turi „daugiau potencialo“ negu R.Trzaskowskis mobilizuoti rinkėjus, nebalsavusius pirmame ture.
Tačiau Varšuvoje veikiančio universiteto „Collegium Civitas“ vadovas Stanislawas Mocekas prognozavo, kad R.Trzaskowskis turi „gerą šansą“ laimėti antrąjį turą. Politologai perspėja, kad nepaisant to, jog R.Trzaskowskiui kol kas pavyksta užsitikrinti miestų rinkėjų paramą, provincija nėra linkusi jį palaikyti dabartinio Varšuvos mero.
 
Susiskaldžiusi į dvi dalis
Lenkijoje vykdyta socialinė politika krovė A.Dudai rinkiminius dividentus. Pavyzdžiui, rasti rezervai proramai „500 +“, pagal kurią šeimoms už kiekvieną antrą vaiką ir daugiau kas mėnesį buvo išmokama po 500 zlotų (apie 112 eurų). Taip pat labai svarbus faktas, jog buvo sumažintas pensinis amžius. Kaip pastebi specialistai, tai buvo svarbus žingsnis atsižvelgiant į Lenkijos rytinių pakraščių miestelių ir kaimelių gyventojus. Mat šiose teritorijose yra didelis nedarbas bei žemas pragyvenimo lygis.

 
A.Dudos konkurentas R.Trzaskowski šią jo vykdomą politiką smarkiai kritikavo ir teigė, jog šalies ekonomika neatlaikys tokio valdžios dosnumo. Bet kaip sako ekspertai, panašu, kad atlaikė.
Politologų teigimu, po pirmojo turo peršasi viena išvada: Lenkija yra susiskaldžiusi bei pasidalinusi į dvi priešingas stovyklas. Kažkas panašaus kaip Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur kovoja respublikonai su demokratais. Kitaip sakant, jeigu laimi A.Duda, visiškai nereiškia, kad su tuo susitaikys jo politiniai priešininkai ir pripažins pralaimėjimą. Lygiai tas pat nutiks, jeigu laimės jo priešininkai. Valstybei tai nėra gerai, o padėtį aštrina dar ir tai, kad skirtumas tarp nugalėtojo ir pralaimėjusiojo tikriausiai bus menkas.
 
Tik miestų palaikymo neužteks

A.Duda laikomas svarbiu JAV prezidento Donaldo Trumpo sąjungininku ir keliomis dienomis anksčiau sulaukė jo palaikymo, apsilankęs Vašingtone ir tapęs pirmuoju užsienio lyderiu, pabuvojusiu Baltuosiuose rūmuose nuo pandemijos pradžios. Vis dėlto iš Baltųjų rūmų dabartinis Lenkijos prezidentas parsivežė miglotų pažadų dėl didinamų JAV saugumo garantijų, tad, politologai prognozavo, kad naujų rinkėjų taip A.Dudai pritraukti nepavyko.
Tačiau Briuselyje reiškiami nuogąstavimai dėl A.Dudos pritarimo kontraversiškai Lenkijos teismų reformai, anot kritikų, keliančiai pavojų demokratijai.
 
2018 m. R.Trzaskowskis laimėjo Varšuvos mero rinkimus, sutriuškinęs „PiS“ kandidatą. Tapti Lenkijos sostinės meru jam pavyko kreipiantis į liberalią šalies visuomenės dalį. Užėmęs mero postą, jis pagerino LGBT bendruomenės teises, o tai sukėlė konservatyviosios visuomenės dalies, remiamos Katalikų bažnyčios, pasipiktinimą.
„Jis tikrai nelaimės rinkimų mobilizavęs tik didelius miestus. Jam būtina laimėti ir provincijos Lenkiją. Tiesą sakant, tai, kad jis yra kilęs iš išsilavinusios miestiečių šeimos, pats turi gerą išsilavinimą, moka daug užsienio kalbų, yra liberalus tiek socialiniais, tiek kultūriniais klausimais, - jo pranašumas tarp miesto elektorato ir trūkumas Lenkijos provincijose“, – „Financial Times“ cituoja Aleksą Szczerbiaką, Jungtinės Karalystės „Sussex“ universiteto politikos mokslų profesorių.

 
Tarp kitko
Politologai sako, kad Lenkijos prezidento rinkimai neatneš esminių pokyčių santykiuose su Lietuva, tačiau jie gali pakeisti Varšuvos ryšius su Briuseliu, o tai darys įtakos Lenkijos pozicijoms regione.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica