Saugokis fentanilio iš „SnapChat“

Aneta Vaitkienė
2022-05-30
Fentanilis – galingas sintetinis opioidas, panašus į morfiną, tačiau 50-100 kartų stipresnis. Tai – receptinis vaistas, kuris taip pat gaminamas ir naudojamas nelegaliai. Kaip ir morfinas, jis paprastai skiriamas pacientams, kuriems yra stiprus skausmas, ypač po operacijos, gydyti, taip pat kartais pacientams, besiskundžiantiems lėtiniu skausmu, kurie fiziškai netoleruoja kitų opioidų.
Saugokis fentanilio iš „SnapChat“
JAV paauglių ir jaunimo „Snapchat“, „TikTok“ ir kituose socialiniuose tinkluose randami „Percocet“, „Xanax“ ir kiti nuskausminamieji ar raminamieji vaistai, policijos teigimu, dažniausiai yra užteršti mirtinomis fentanilio dozėmis.

Plinta socialiniuose tinkluose
Tačiau JAV paauglių ir jaunimo „Snapchat“, „TikTok“ ir kituose socialiniuose tinkluose randami „Percocet“, „Xanax“ ir kiti nuskausminamieji ar raminamieji vaistai, policijos teigimu, dažniausiai yra užteršti mirtinomis fentanilio dozėmis.

Netrukus po to, kai 20-metis Kade'as Webbas gruodį susmuko ir mirė namuose vonioje Safeway Market Roseville mieste (JAV, Kalifornija), policija apžiūrėjo jo telefoną ir nuėjo tiesiai į jo socialinės žiniasklaidos programėles. Ten jie rado būtent tai, ko bijojo: per „Snapchat“ platintoją K.Webbas nusipirko „Percocet“, receptinio opioido. Paaiškėjo, kad jis buvo prisotintas mirtinu fentanilio kiekiu.
 
Remiantis preliminariais skaičiais, kuriuos šį mėnesį paskelbė Ligų kontrolės ir prevencijos centrai, K.Webbo mirtis tėra tik viena iš beveik 108 tūkst. Teisėsaugos institucijos teigia, kad nerimą kelianti jų dalis susiklostė pagal tokį pat scenarijų: dėl padirbtų tablečių, užterštų fentaniliu, kurias paaugliai ir jaunuoliai įsigijo socialiniuose tinkluose. „Socialinė žiniasklaida yra būdas gauti tablečių“, – sakė Morganas Gire'as, Placer apygardos (JAV, Kalifornija) prokuroras, kur praėjusiais metais nuo apsinuodijimo fentaniliu mirė 40 žmonių. Jis pareiškė kaltinimus žmogžudyste 20-mečiui vyrui, galimam P.Webbo tiekėjui, tačiau anas kaltės nepripažino. „Apie devyniasdešimtyje procentų tablečių, kurias dabar perkate iš platintojo socialinėje žiniasklaidoje, yra fentanilio“, – sakė M.Gire'as.
 

L.S. skaičius
20,4
- tiek mln. padirbtų tablečių pernai konfiskavo Federalinė JAV kovos su narkotikais administracija. Mokslininkai teigia, kad maždaug 4 iš 10 tablečių yra mirtinos fentanilio dozės.

 

Perdozavimas – pagrindinė mirties priežastis
Šis reiškinys privertė pažvelgti į dar vieną niūrią statistiką: remiantis federaliniais duomenimis, perdozavimas dabar yra pagrindinė 18-45 metų amžiaus žmonių mirties, kurios galima buvo išvengti, priežastis, lenkianti net savižudybes, eismo įvykius ir ginkluotą smurtą. Nors nuo 2010 m. JAV paauglių eksperimentinis narkotikų vartojimas mažėja, jų mirtingumas nuo fentanilio išaugo nuo 253 2019 m. iki 884 2021 m., rodo naujausias žurnalo JAMA tyrimas.
 
Panašiai, kaip devintajame dešimtmetyje narkotikų prekeiviai naudojo žinučių gaviklius ir telefonus, kad galėtų slaptai vykdyti verslą, šiandien jie pasitelkia socialinę žiniasklaidą ir susirašinėjimo programėles su privatumo funkcijomis, tokiomis kaip užšifruoti arba dingstantys pranešimai. Prekiautojai ir jauni pirkėjai dažniausiai pastebi vienas kitą socialinėje žiniasklaidoje, o vėliau dažnai siunčia vieni kitiems tiesioginius pranešimus.
 
„Pasitarnavo“ pandemija
Socialinės platformos tapo greitu ir lengvu kanalu per koronaviruso pandemiją, kai šoktelėjo nelegalių receptinių vaistų paklausa – tiek tarp nerimaujančių bei nuobodžiaujančių klientų, tiek tarp jau kovojančių su priklausomybe, bet dėl karantino netekusių asmeninės ar grupinės pagalbos. „Užturbintų“ tablečių, kurias Meksikos karteliai prikišo chemikalais iš Kinijos ir Indijos, tiekimas atitinkamai išaugo. Praėjusiais metais Federalinė JAV kovos su narkotikais administracija konfiskavo 20,4 mln. padirbtų tablečių, o tai, ekspertų vertinimu, sudaro tik nedidelę jų dalį. Mokslininkai teigia, kad maždaug keturiose iš 10 tablečių yra mirtinos fentanilio dozės.
 
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Jau turime pagrindo kalbėti apie plaučių vėžio gydymo perspektyvas

  Jau turime pagrindo kalbėti apie plaučių vėžio gydymo perspektyvas

  Rokiškėnas Stasys Samulionis dar prieš kelias dienas laukė kompiuterinės tomografijos tyrimo atsakymo – prie&s...
  R.Ramonaitė: kartais darbo drausmę pradedame maišyti su mobingu

  R.Ramonaitė: kartais darbo drausmę pradedame maišyti su mobingu

  Net trisdešimt devynerių metų slaugytojos darbo stažą sukaupusi, Nusipelniusio Lietuvos slaugytojo apdovanojimą pelniusi Kl...

  Budinti vaistinė


  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo keisti kompensuojamųjų vaistų kainodarą, kuria skatintų pacientus rinktis tik vaistus s...
  Kaukės nebėra privalomos, bet vaistininkai pataria neskubėti jų nusiimti

  Kaukės nebėra privalomos, bet vaistininkai pataria neskubėti jų nusiimti

  Nuo šiandien įsigaliojus tik rekomendacijai, o ne būtinybei viešose vietose dėvėti medicinines kaukes, vaistininkai ...

  Sveika šeima


  Širdžiai irgi reikia atostogų

  Vis dažniau kalbama, jog tam, kad širdis būtų sveika, reikia rasti būdų jai pailsėti nuo alinančios įtampos ir streso. Puiki išeitis – poilsinė kelionė. Kelionių nereikėtų vengti sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, tik prieš išvykstant rekomenduojama pasitikrinti sveikatą. Ir visiems ...

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip susapnuoti dramblį?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip susapnuoti dramblį?
  Jei peršalo jūsų siela...
  Henrikas Vaitiekūnas Jei peršalo jūsų siela...
  Dar viena lietuviška dvejonė
  Henrikas Vaitiekūnas Dar viena lietuviška dvejonė

  Naujas numeris