Saugokis fentanilio iš „SnapChat“

Aneta Vaitkienė
2022-05-30
Fentanilis – galingas sintetinis opioidas, panašus į morfiną, tačiau 50-100 kartų stipresnis. Tai – receptinis vaistas, kuris taip pat gaminamas ir naudojamas nelegaliai. Kaip ir morfinas, jis paprastai skiriamas pacientams, kuriems yra stiprus skausmas, ypač po operacijos, gydyti, taip pat kartais pacientams, besiskundžiantiems lėtiniu skausmu, kurie fiziškai netoleruoja kitų opioidų.
Saugokis fentanilio iš „SnapChat“
JAV paauglių ir jaunimo „Snapchat“, „TikTok“ ir kituose socialiniuose tinkluose randami „Percocet“, „Xanax“ ir kiti nuskausminamieji ar raminamieji vaistai, policijos teigimu, dažniausiai yra užteršti mirtinomis fentanilio dozėmis.

Plinta socialiniuose tinkluose
Tačiau JAV paauglių ir jaunimo „Snapchat“, „TikTok“ ir kituose socialiniuose tinkluose randami „Percocet“, „Xanax“ ir kiti nuskausminamieji ar raminamieji vaistai, policijos teigimu, dažniausiai yra užteršti mirtinomis fentanilio dozėmis.

Netrukus po to, kai 20-metis Kade'as Webbas gruodį susmuko ir mirė namuose vonioje Safeway Market Roseville mieste (JAV, Kalifornija), policija apžiūrėjo jo telefoną ir nuėjo tiesiai į jo socialinės žiniasklaidos programėles. Ten jie rado būtent tai, ko bijojo: per „Snapchat“ platintoją K.Webbas nusipirko „Percocet“, receptinio opioido. Paaiškėjo, kad jis buvo prisotintas mirtinu fentanilio kiekiu.
 
Remiantis preliminariais skaičiais, kuriuos šį mėnesį paskelbė Ligų kontrolės ir prevencijos centrai, K.Webbo mirtis tėra tik viena iš beveik 108 tūkst. Teisėsaugos institucijos teigia, kad nerimą kelianti jų dalis susiklostė pagal tokį pat scenarijų: dėl padirbtų tablečių, užterštų fentaniliu, kurias paaugliai ir jaunuoliai įsigijo socialiniuose tinkluose. „Socialinė žiniasklaida yra būdas gauti tablečių“, – sakė Morganas Gire'as, Placer apygardos (JAV, Kalifornija) prokuroras, kur praėjusiais metais nuo apsinuodijimo fentaniliu mirė 40 žmonių. Jis pareiškė kaltinimus žmogžudyste 20-mečiui vyrui, galimam P.Webbo tiekėjui, tačiau anas kaltės nepripažino. „Apie devyniasdešimtyje procentų tablečių, kurias dabar perkate iš platintojo socialinėje žiniasklaidoje, yra fentanilio“, – sakė M.Gire'as.
 

L.S. skaičius
20,4
- tiek mln. padirbtų tablečių pernai konfiskavo Federalinė JAV kovos su narkotikais administracija. Mokslininkai teigia, kad maždaug 4 iš 10 tablečių yra mirtinos fentanilio dozės.

 

Perdozavimas – pagrindinė mirties priežastis
Šis reiškinys privertė pažvelgti į dar vieną niūrią statistiką: remiantis federaliniais duomenimis, perdozavimas dabar yra pagrindinė 18-45 metų amžiaus žmonių mirties, kurios galima buvo išvengti, priežastis, lenkianti net savižudybes, eismo įvykius ir ginkluotą smurtą. Nors nuo 2010 m. JAV paauglių eksperimentinis narkotikų vartojimas mažėja, jų mirtingumas nuo fentanilio išaugo nuo 253 2019 m. iki 884 2021 m., rodo naujausias žurnalo JAMA tyrimas.
 
Panašiai, kaip devintajame dešimtmetyje narkotikų prekeiviai naudojo žinučių gaviklius ir telefonus, kad galėtų slaptai vykdyti verslą, šiandien jie pasitelkia socialinę žiniasklaidą ir susirašinėjimo programėles su privatumo funkcijomis, tokiomis kaip užšifruoti arba dingstantys pranešimai. Prekiautojai ir jauni pirkėjai dažniausiai pastebi vienas kitą socialinėje žiniasklaidoje, o vėliau dažnai siunčia vieni kitiems tiesioginius pranešimus.
 
„Pasitarnavo“ pandemija
Socialinės platformos tapo greitu ir lengvu kanalu per koronaviruso pandemiją, kai šoktelėjo nelegalių receptinių vaistų paklausa – tiek tarp nerimaujančių bei nuobodžiaujančių klientų, tiek tarp jau kovojančių su priklausomybe, bet dėl karantino netekusių asmeninės ar grupinės pagalbos. „Užturbintų“ tablečių, kurias Meksikos karteliai prikišo chemikalais iš Kinijos ir Indijos, tiekimas atitinkamai išaugo. Praėjusiais metais Federalinė JAV kovos su narkotikais administracija konfiskavo 20,4 mln. padirbtų tablečių, o tai, ekspertų vertinimu, sudaro tik nedidelę jų dalį. Mokslininkai teigia, kad maždaug keturiose iš 10 tablečių yra mirtinos fentanilio dozės.
 
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Tylūs motinystės sunkumai

    Nors praėjusi Motinos diena viešojoje erdvėje motinystę vaizdavo kaip absoliučią laimę, realybėje daugeliui moterų ji atnešė sunkių išbandymų. Tūkstančiai moterų Lietuvoje po gimdymo susiduria su emociniais sunkumais, apie kuriuos vis dar kalbame retai. Tyrimai rodo, kad kas penkta lietuvė patiria pogimdyminės de...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Turite tai žinoti
    Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris