Sal­mo­ne­lio­zės pro­trū­kis ri­ta­si per JAV

Giedrė Montvilaitė
2020-08-27
Lyg bū­tų ne­ga­na pa­sau­li­nės ko­vos su ko­ro­na­vi­ru­su, JAV me­di­kams ky­la dar vie­nas iš­šū­kis. In­fek­ci­nė li­ga, su­ke­lia­ma Sal­mo­nel­la rū­šies bak­te­ri­jų, įsi­tvir­ti­no ir to­liau ri­ta­si per ša­lį. Su­sir­gi­mų at­ve­jų skai­čius ar­ti­na­si prie 700. Pir­mą kar­tą už­fik­suo­ti bir­že­lio 19 die­ną šian­dien jie jau apė­mė 43 vals­ti­jas iš 50. JAV li­gų kon­tro­lės ir pre­ven­ci­jos cen­tro (CDC) duo­me­ni­mis, bent 85 už­si­krė­tu­sie­ji šiuo me­tu hos­pi­ta­li­zuo­ti. Epi­de­mio­lo­gi­nio ty­ri­mo re­zul­ta­tai pa­ro­dė, kad la­biau­siai ti­kė­ti­nas pro­trū­kio šal­ti­nis – rau­do­nie­ji svo­gū­nai.
Sal­mo­ne­lio­zės pro­trū­kis ri­ta­si per JAV

Svo­gū­nai tiek­ti po vi­są ša­lį

Nors pro­trū­kis sie­ja­mas su rau­do­nai­siais svo­gū­nais, JAV mais­to ir vais­tų ad­mi­nist­ra­ci­ja (FDA) įspė­ja žmo­nes ne­val­gy­ti ne tik jų, ta­čiau ir bal­tų­jų, gel­to­nų­jų bei sal­džių­jų svo­gū­nų, ku­riuos au­gi­na ir pla­ti­na Ka­li­for­ni­jo­je įsi­kū­ru­si ben­dro­vė „Thom­son In­ter­na­tio­nal“. Ji tie­kia svo­gū­nus į vi­sas 50 JAV vals­ti­jų tiek maž­me­ni­nin­kams, tiek did­me­nin­inkams. JAV li­gų kon­tro­lės ir pre­ven­ci­jos cen­tras pra­ne­ša, kad Ka­li­for­ni­ja, Ore­go­nas, Ju­ta ir Mon­ta­na yra vals­ti­jos, ku­rio­se už­fik­suo­ta dau­giau­siai in­fek­ci­ja už­si­krė­tu­sių žmo­nių. Ka­na­dos vi­suo­me­nės svei­ka­tos agen­tū­ra taip pat pra­ne­šė apie dau­giau kaip 300 už­si­krė­ti­mo at­ve­jų, sie­ja­mų su rau­do­nai­siais svo­gū­nais, im­por­tuo­tais iš JAV. At­lie­kant epi­de­mio­lo­gi­nius ty­ri­mus pa­aiš­kė­jo, kad dau­gu­ma už­si­krė­tu­sių­jų val­gė švie­žiai pa­ruoš­tą mais­tą, pa­vyz­džiui, sa­lo­tas ar­ba su­muš­ti­nius, ku­rių su­dė­ty­je bu­vo svo­gū­nų.

Vi­suo­me­nės svei­ka­tos pa­rei­gū­nai šį, kaip ir bet ku­rį ki­tą li­gos pro­trū­kį, ti­ria, kad jį bū­tų ga­li­ma su­kon­tro­liuo­ti – už­kirs­ti ke­lią to­les­niam in­fek­ci­jos pli­ti­mui. To­kių ty­ri­mų re­zul­ta­tai taip pat sau­go­mi, kad at­ei­ty­je pa­si­tar­nau­tų kaip in­for­ma­ci­jos šal­ti­nis, ga­lin­tis bū­ti nau­din­gas, sie­kiant kaip įma­no­ma anks­čiau pa­ste­bė­ti pa­na­šius pro­trū­kius ir im­tis veiks­min­giau­sių, jau pra­ei­ty­je pa­si­tei­si­nu­sių prie­mo­nių su jais ko­vo­ti.

JAV li­gų kon­tro­lės ir pre­ven­ci­jos cen­tras penk­ta­die­nį pa­skel­bė: „Jei ne­ži­no­te, iš kur yra at­ke­lia­vę jū­sų tu­ri­mi svo­gū­nai, ne­val­gy­ki­te ir ne­par­da­vi­nė­ki­te nei jų, nei mais­to, pa­ruoš­to juos nau­do­jant.“ Pa­ta­ria­ma pa­tik­rin­ti na­mie tu­ri­mus pro­duk­tus ir iš­mes­ti tuos, ku­rie ga­li bū­ti pa­veik­ti Sal­mo­nel­la bak­te­ri­jų, taip pat ne­ban­dy­ti jų „iš­gel­bė­ti“ ter­miš­kai ap­do­ro­jant. Sie­kiant iš­veng­ti už­si­krė­ti­mo pa­vo­jaus, įvai­rius pa­vir­šius vir­tu­vė­je, in­dus ir įran­kius, ku­rie ga­lė­jo tu­rė­ti są­ly­tį su to­kiais svo­gū­nais, re­ko­men­duo­ja­ma dez­in­fe­kuo­ti.

Da­lis ga­li­mai svei­ka­tą ga­lin­čių su­trik­dy­ti svo­gū­nų, pa­žy­mė­tų skir­tin­gais pre­ki­niais žen­klais, bu­vo par­da­vi­nė­ja­mi to­kio­se pla­taus tin­klo par­duo­tu­vė­se, kaip „Wal­mart“, „Pub­lix“, „Fo­od Lion“, „Kro­ger“, „Fred Me­y­er“ ir kt. Kai ku­rios ben­dro­vės, įskai­tant „Ta­y­lor Farms“ ir „Giant Eagle“, at­šau­kė svo­gū­nų ir su jais ga­mi­na­mo mais­to, pa­vyz­džiui, viš­tie­nos sa­lo­tų bei pi­cų už­sa­ky­mus.

Ra­gi­na ste­bė­ti svei­ka­tos būk­lę

JAV li­gų kon­tro­lės ir pre­ven­ci­jos cen­tras ra­gi­na vi­sus, jau­čian­čius bent men­kiau­sius ap­si­nuo­di­ji­mo sal­mo­ne­lė­mis simp­to­mus, pa­si­žy­mė­ti, ką val­gė sa­vai­tę iki simp­to­mų at­si­ra­di­mo, su­si­siek­ti su gy­dy­to­jais ir pra­neš­ti apie su­sir­gi­mą vie­ti­niam svei­ka­tos prie­žiū­ros sky­riui bei teik­ti in­for­ma­ci­ją apie sa­vi­jau­tą, to­kiu bū­du pa­de­dant spe­cia­lis­tams kon­tro­liuo­ti pro­trū­kio ei­gą. Pa­si­tai­ko at­ve­jų, kai in­fek­ci­ja ima plis­ti iš žar­ny­no į krau­jo­ta­ką, o ta­da ir į ki­tas kū­no da­lis. Tai pa­ste­bė­jus li­go­nį ten­ka hos­pi­ta­li­zuo­ti. Lai­mei, iki šiol mir­ties nuo nau­jo­jo sal­mo­ne­lio­zės pro­trū­kio at­ve­jų ne­už­fik­suo­ta.


Už­si­krė­tu­siems simp­to­mai ga­li pa­si­reikš­ti jau po še­šių va­lan­dų nuo su­si­dū­ri­mo su Sal­mo­nel­la bak­te­ri­jo­mis, ta­čiau da­lis žmo­nių su­ne­ga­luo­ja pra­ėjus net še­šioms die­noms. Vi­du­ria­vi­mas, pa­ki­lu­si tem­pe­ra­tū­ra, pil­vo skaus­mai – vi­sa tai sal­mo­ne­lio­zės in­fek­ci­jos po­žy­miai, pa­pras­tai ga­lin­tys tęs­tis iki sa­vai­tės. Sun­kes­nė li­gos ei­ga ga­li pa­si­reikš­ti vai­kams iki 5 me­tų ir vy­res­niems nei 65 me­tų am­žiaus žmo­nėms ar­ba tiems, ku­rių imu­ni­te­tas yra su­sil­pnė­jęs. Svei­ki su­au­gu­sie­ji pa­pras­tai leng­vai iš­tve­ria in­fek­ci­jos su­kel­tus svei­ka­tos su­tri­ki­mus be jo­kio gy­dy­mo.    
Verta žinoti:

JAV li­gų kon­tro­lės ir pre­ven­ci­jos cen­tro pa­ta­ri­mai, kaip iš­veng­ti sal­mo­ne­lių su­kel­tų in­fek­ci­jų:

• daž­nai plau­ti ran­kas ir pa­vir­šius,
• plau­ti dar­žo­ves ir vai­sius prieš juos lu­pant, pjaus­tant ar val­gant,
• mais­to pro­duk­tus, ku­rie ne­bus ke­pa­mi ar­ba ver­da­mi prieš juos val­gant (pa­vyz­džiui, sa­lo­tas ar­ba vai­sius), lai­ky­ti ato­kiau nuo ža­lios mė­sos ir jū­ros gė­ry­bių,
• už­šal­dy­ti grei­tai gen­dan­čius mais­to pro­duk­tus,
• ga­min­ti mais­tą pa­kan­ka­mai aukš­to­je tem­pe­ra­tū­ro­je, kad ši su­nai­kin­tų vi­sus mik­ro­bus. Or­kai­tės tem­pe­ra­tū­ra ke­pant mė­są tu­ri bū­ti 150-170 °C. Ma­žes­nius mė­sos ga­ba­liu­kus pa­tar­ti­na kep­ti aukš­tes­nė­je tem­pe­ra­tū­ro­je.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris