Salamandros regeneruoja. Gal galime ir mes?

Aneta Vaitkienė
2022-10-31
Aksolotlinės salamandros – nuostabios būtybės. Jei vienas šių varliagyvių netenka piršto, jis atauga. Be to, jei nupjausite širdies ar nugaros smegenų gabalėlį, jis atsinaujins. Bene įspūdingiausia, kad jie netgi gali atauginti plėšrūno nukąstą koją.
Salamandros regeneruoja. Gal galime ir mes?
Nors galimybė žmogui atauginti ranką ar koją kol kas išlieka nebent tik mokslinės fantastikos sferoje, mokslininkai laikosi nuomonės, kad salamandros gali pasiūlyti įžvalgų, kaip būtų galima geriau gydyti pacientų sužalojimus.

Viena garsiausių salamandrų rūšių yra aksolotlis (Ambystoma mexicanum), randamas ežeruose netoli Meksiko. Tai tikras salamandrinių Piteris Penas. Net 30 centimetrų ilgio lytiškai aktyvus suaugęs jų individas per visą gyvenimo ciklą išsaugo jaunystės fazės bruožus. Iš jo pakaušio išsikišusios iškilios žiaunos išlieka aksolotlio lervos fazės. Tai gana neįprastas bruožas visą gyvenimą nepaliekantiems vandens varliagyviams.
 
Šiandien mokslininkai laboratorijose tiria aksolotlius dėl jų nuostabaus gebėjimo atauginti vieną ar net dvi galūnes. „Mane vis dar žavi, kaip atsinaujina galūnės“, – kalba Vienos (Austrija) Molekulinės patologijos tyrimų instituto profesorė Elly Tanaka. Jos laboratorija daugiausia dėmesio skiria išskirtinėms aksolotlių rūšims, bet, profesorės teigimu, galūnes atauginti gali visos salamandros, kurias teko tirti žmonėms.
 
Nors galimybė žmogui atauginti ranką ar koją kol kas išlieka nebent tik mokslinės fantastikos sferoje, mokslininkai laikosi nuomonės, kad salamandros gali pasiūlyti įžvalgų, kaip būtų galima geriau gydyti pacientų sužalojimus. „Netekę galūnės ar net dviejų, salamandriniai vis tiek yra gana judrūs, nes gali plaukti naudodamiesi uodega“, – kalba prof. E.Tanaka.
 

Ląstelių rinkinys
„Salamandrų pagrindinė pamoka mums yra ta, kad jos naudoja beveik tą patį molekulinį mechanizmą, kuriuo naudojasi besivystanti galūnė“, - sakė prof. Tanaka. Taigi, pasinaudoję aksolotlio pamokomis, galėtume patobulinti savo traumų taisymo įrankių rinkinį.
 
Aksolotliui praradus galūnę, žaizdos vietoje susidaro kraujo krešulys. Odos ląstelės per dieną susijungia, kad uždengtų žaizdą. Tada po apačia esantys audiniai pradeda persitvarkyti, pirmiausia suformuodami maišytą ląstelių masę – blastemą – kuriai, atrodo, trūksta bet kokios organizacijos. Blastema yra nediferencijuotų ląstelių masė, galinti virsti bet kokiu organu, ir tai tampa svarbu atkuriant nupjautas galūnes.
 
Žmogaus žaizdose randų audinį sudaro į klijus panašios ląstelės, vadinamos fibroblastais. Salamandrų organizme gi nutinka kažkas ypatingo, nes per kelias pirmąsias gijimo savaites šios ląstelės žengia žingsnį atgal ir tampa mažiau specializuotos.
 
Jos įgyja pakankamai lankstumo, kad, priklausomai nuo poreikio, taptų kaulu, raiščiu, sausgysle ar kremzle. Tada jos pardeda perduoti viena kitai signalus, nukreipiančius trūkstamos kūno dalies atkūrimą iš kamieninių ląstelių, ir šitokiu būdu salamandra atsiaugina tikslią prarastos galūnės kopiją.
 
Prof. E.Tanaka neseniai atrado, kaip kai kurie svarbūs signalai padeda iš to, kas atrodė visiškas kratinys, išsivystyti ląstelėms ir audiniams. Ji išsiaiškino, kad atsinaujinančio audinio ląstelės, kilusios iš salamandrinių galūnės nykščio pusės, pradeda skleisti kitokius signalus, nei ląstelės iš mažojo pirštelio pusės.
 
Audinių įtampa
Kita mokslininkė, kurią domina aksolotliai, – Drezdeno universiteto ląstelių biologė dr. Sandra Edwards. Ji susidomėjo salamandromis po to, kai Čilėje būdama doktorantūroje dalyvavo JAV mokslinių tyrimų kursuose. Ji pateikė paraišką prisijungti prie Tatianos Sandoval-Guzman, žymios Drezdeno regeneracinės terapijos centro aksolotlio galūnių taisymo tyrinėtojos, laboratorijos. „Kuo daugiau girdėjau apie salamandras, tuo labiau žavėjausi jomis“, – prisiminė daktarė S.Edwards, besitikinti, kad jos tyrimai vieną dieną galės padėti žmonėms išgyti greičiau ir geriau.

 
Projekte „ProDistReg“ „Marie Skłodowska-Curie Actions“ bendradarbė dr. S.Edwards tiria, kaip audinių įtampos skirtumai gali turėti įtakos regeneracijai ir padėti gyvūnui, atrodytų, visišką ląstelių chaosą paversti puikiai veikiančia galūne. Ją suintrigavo faktas, kad galūnių ataugimas užtrunka panašų laiko kiekį, nepaisant pakeičiamų audinių kiekio. Vadinasi, pašalinus daugiau audinių, jos turi augti greičiau. „Mano hipotezė yra ta, kad įtampa ar standumas yra didesnis tuose audiniuose, kurie auga lėčiau“, – sakė ji.
 
Tai gali stebinti, tačiau audinių mechanika ir standumas gali turėti įtakos jų formavimuisi ir regeneracijai, taip pat ir patologijų, tokių kaip vėžys, atveju. Ląstelių viduje yra į tinklą panašus darinys, vadinamas citoskeletu. Jis gali pajusti išorinį slėgį, kai ląstelė suspaudžiama, nuo slėgio atsiveria įėjimo taškai į ląstelės branduolį, o tai savo ruožtu leidžia molekuliniams pranešimams patekti į ląstelę ir įjungti bei išjungti joje esančius genus.
 
„Mūsų sistemoje mes pastebėjome, kad galūnių generavimo metu aksolotlio audiniai, esantys arčiau kūno, yra minkštesni ir auga greičiau nei audiniai, esantys toliau nuo kūno, pavyzdžiui, galūnės gale, kurie yra standesni“, – kalba S.Edwards.

 
Ląstelių matrica
Žinios apie audinių standumą gali padėti sužeistiems pacientams. Nors tikėtina, kad jie gali būti gydomi kamieninėmis ląstelėmis, pateiktomis matricoje, slėgis paciento audiniuose yra svarbus.
„Gali būti, kad skirtingose kūno vietose esantys audiniai ir jų ląstelės elgiasi skirtingai, net ir toje pačioje struktūroje, pavyzdžiui, žasto, viršutinės ir apatinės rankos dalies“, – sako dr. Edwards. Todėl regeneracinėje medicinoje, kur ląstelių turinčios matricos persodinamos į dideles žaizdas, tokie karkasai gali būti skirtingi, priklausomai nuo to, kurioje kūno vietoje jie bus dedami.
 
Nors prof. E.Tanaka daug dienų praleidžia studijuodama molekulinę aksolotlio regeneracijos mechaniką, ji taip pat numato būsimą naudą ir sužeistiems žmonėms. Tačiau salamandros ir žinduoliai vystosi skirtingai. Kai žinduoliams (ir mums, žmonėms) pirmą kartą susiformuoja ranka, tai embrione atsitinka vieną sykį ir nedideliu mastu. Salamandra kitokia. Atrodo, kad joje yra savotiškas ląstelinis pumpuras, turintis potencialo suformuoti ne tik kūdikio rankytę, bet didelę suaugusio žmogaus ranką.
 
Kamieninės ląstelės
„Negalėsime paprašyti žmogaus ląstelės to padaryti, nes ji pritaikyta dirbti mažu masteliu, – šį skirtumą nusako prof. E.Tanaka. – Tačiau galbūt sugebėtume sukurti grupę žmogaus kamieninių ląstelių, kurios atsinaujina kaip aksolotlio ląstelės.“
 
Tai gali būti naudinga, pavyzdžiui, žmonėms, turintiems didelio ploto nudegimų. Nudegusios odos atauginimas šiuo metu nesukuria žmogui prakaito liaukų, plaukų folikulų ir kitų ląstelių tipų. Salamandrų pamokos gali pagelbėti sprendžiant šią problemą. „Šių fibroblastų atkūrimas – tai, ką daro aksolotlis – gali būti svarbus siekiant geresnio didelių žaizdų, pavyzdžiui, nudegimų, gijimo“, – viliasi prof. E.Tanaka.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Elenai susitaikyti su mamos liga buvo sunku

  Elenai susitaikyti su mamos liga buvo sunku

  Asociacijos „Demencija Lietuvoje“ narė Elena Gasiūnienė, globojanti demencija sergančią mamą, stengiasi jai suteikti v...
  Ilona: sūnaus autizmas išmokė lengvai nepasiduoti

  Ilona: sūnaus autizmas išmokė lengvai nepasiduoti

  „Kiekvieną kartą stebiuosi, kaip mano sūnus turėdamas tikslą eina jo link ir nekreipia dėmesio į nieką aplink“, &ndash...

  Budinti vaistinė


  Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

  Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

  Farmacijos specialistai yra spaudžiami klientams pasiūlyti kuo daugiau ir konkrečių gamintojų prekių, sako Vaistinių darbuotojų pr...
  Lietuva diskutavo su tarptautine vaistų asociacija

  Lietuva diskutavo su tarptautine vaistų asociacija

  „Medicines for Europe“ generalinio direktoriaus Adriano van den Hoveno teigimu, Lietuvos farmacijos politika dėl gener...

  Sveika šeima


  Visuomenės sveikatos biure darbas veja darbą

  Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras (AVSB) užsiima visapusišku miesto gyventojų sveikatingumo skatinimu. Atėjęs ruduo, biuro darbuotojus paskatino ypatingą dėmesį skirti judėjimo svarbai. Neseniai alytiškiai raginti nužingsniuoti kuo daugiau žingsnių.   

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kokiu instrumentu groja flatulistas?
  Henrikas Vaitiekūnas Kokiu instrumentu groja flatulistas?
  Parpė, kad net ūsai dulkėjo
  Henrikas Vaitiekūnas Parpė, kad net ūsai dulkėjo
  Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona
  Henrikas Vaitiekūnas Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona

  Naujas numeris