Rugsėjo 11-osios įvykiai iki šiol glemžiasi gyvybes

Modesta Kuprijevskaitė
2018-09-13
Antradienį Niujorke vyko rugsėjo 11-osios teroro atakų minėjimas. Prie aukoms atminti skirto memorialo susirinko tragišką įvykį dar puikiai prisimenantys policijos pareigūnai, ugniagesiai, valdininkai ir aukų artimieji. Skaičiuojama, kad žuvusių „al-Queda“ išpuolio aukų – beveik 3 tūkst. Tačiau aukų skaičius auga iki šiol – su atakų padariniais susidūrę žmonės dar ir šiandien kovoja su įvairiomis ligomis ir sveikatos problemomis.
Rugsėjo 11-osios įvykiai iki šiol glemžiasi gyvybes
Rugsėjo 11-osios memoriale jau yra pridėtos trys papildomos šešių pėdų aukščio sienos, ant kurių iškaltos 588 pavardės žmonių, kaip manoma, mirusių dėl teroro išpuolio sukeltų sveikatos problemų. Aukoms skirtą memorialą planuojama plėsti ir toliau.

Augantys skaičiai
Tūkstančiai žmonių, kurie po tragiškų įvykių gyveno ar dirbo žemutiniame Manhatane, dar ilgai buvo priversti kvėpuoti toksiškais dūmais bei ore sklandančiomis smulkiomis dangoraižių nuolaužomis. Oficialiais duomenimis, daugiau nei 40 tūkst. žmonių nustatytos ligos, kurių priežastimi tapo rugsėjo 11-osios įvykiai. Dažniausiai pasitaiko kvėpavimo takų ar virškinamojo trakto ligos.
 
Manoma, kad žmonių, kurių gyvybes pasiglemžė rugsėjo 11-osios pasekmės skaičius iki šių metų pabaigos viršys aukų, žuvusių išpuolio dienomis skaičių. Johnas Fealas, kuris nelaimės dieną padėjo iš nuolaužų gelbėti sužeistuosius ir dabar yra įsteigęs nukentėjusiems skirtą paramos bei sveikatos priežiūros fondą teigia, kad vien per pastaruosius metus nuo įvairių su išpuoliu sietinų ligų mirė 63 žmonės.

 
Ragina pasitikrinti
Mokslininkų ir sveikatos specialistų spėjimu, dulkių ir nuolaužų keliami pavojai bei kitos rugsėjo 11-osios teroro akto pasekmės gali paliesti ne tik šios, bet ir ateinančios kartos Niujorko gyventojų sveikatą. Nuspėti, kiek žmonių kenčia žalojančius padarinius sudėtinga, tad miesto gyventojai raginami užsirašyti į specialias programas, kuriomis siekiama tirti ir gydyti teroro akto padarinių sukeltas ligas.
 
Praėjusią savaitę Nacionaliniame Rugsėjo 11-osios memoriale ir muziejuje vykusiame forume FTB direktorius Christopheris Wray pasakojo, kad šiais metais neteko trijų kolegų, kurie po tragiškų įvykių dirbo nelaimės vietoje. Dėl šios priežasties jis skatina atakų padarinius jaučiančius miesto gyventojus nedelsti ir kuo greičiau kreiptis į specialistus.
Skelbiama, kad rugsėjo 11-osios įvykiai gali būti susiję ne tik su kvėpavimo takų ligomis, bet ir padažnėjusiais vėžio atvejais. Oficialiais duomenimis, onkologinės ligos diagnozuotos beveik 10 tūkst. žmonių, kurie dirbo ir gyveno netoli išpuolio vietų. Anot Christopherio Wray, šiais metais pagal Pasaulio prekybos centro sveikatos programą gydėsi daugiau nei 9 tūkst. vėžiu sergančių pacientų, tačiau daugiau nei keturis šimtus ligonių ši liga, deja, palaužė.
 

L.S. skaičius
40
- tiek tūkst. žmonių diagnozuotos ligos, kurių priežastimi tapo rugsėjo 11-osios įvykiai.

 

Nebeliks kompensacijų
2011-aisias metais buvo įsteigtas specialus Rugsėjo 11-osios kompensacijų fondas, kuriame buvo daugiau nei 7 bilijonai dolerių. Lėšos skirstytos gelbėtojams, aukų artimiesiems ir besigydantiems teroro akto sukeltas sveikatos problemas. Didžiausia kompensacija vienam asmeniui siekė net 4 milijonus dolerių.
Vis dėlto po poros metų kompensacijų fondo veiklą ketinama nutraukti. Advokatai jau rengiasi kovai JAV Kongrese, kur sieks, kad fondas gyvuotų ir toliau. „Ligos neturi apribojimų ir galiojimo laiko. Nei vėžys, nei kiti susirgimai, kurie užklupo nukentėjusiuosius magiškai nesibaigs iki 2020-ųjų metų“, - piktinasi vienas advokatų Michaelas Baraschas.
 

Daugėja pavardžių
Pasaulio prekybos centro vietoje, kur iki tragedijos stovėjo dangoraižiai dvyniai, yra įrengtas memorialas, skirtas atminti teroristinio išpuolio metu žuvusiems žmonėms ir jų gelbėtojams. Šių metų gegužę Pasaulio prekybos centro memorialas ir muziejus paskelbė, jog ketinama keisti memorialo koncepciją ir į muziejų bus integruota naują erdvė, skirta pagerbti tiems, kurie sunkiai susirgo arba mirė dėl teroristinių atakų pasekmių.
Šiuo metu jau yra pridėtos trys papildomos šešių pėdų aukščio sienos, ant kurių iškaltos 588 pavardės žmonių, kurie, manoma, mirė dėl teroro išpuolio sukeltų sveikatos problemų. Aukoms skirtą memorialą planuojama plėsti ir toliau.

 
Tarp kitko 
2001 metų rugsėjo 11-osios įvykiai – didžiausia teroristinė ataka JAV istorijoje. Per šį teroristinį išpuolį žuvo beveik 3 tūkst. žmonių. 343 iš jų buvo pirmieji į nelaimę sureagavę medikai ir ugniagesiai, taip pat 60 policijos ir miesto autobusų terminalo pareigūnų, kurie bandė išgelbėti viršutiniuose griūvančių dangoraižių aukštuose įstrigusius žmones. 


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė Margarita Slabadienė Lietuvos sveikatos mokslų universitete studijuoja psichiatrijos rezidentūros...
  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  Nacionaliniame vėžio institute (NVI) atlikta pirmoji, o Lietuvoje viena iš pirmųjų minimaliai invazinė stemplės vėžio opera...

  Budinti vaistinė


  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Šylant orams tikimės sulaukti ir geresnės savijautos, tačiau neįdėjus pastangų, deja, bet tik susiduriame su naujais sveika...
  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Jau kuris laikas specialius kursus baigę išplėstinės praktikos vaistininkai gali skiepyti šalies gyventojus nuo erki...

  Sveika šeima


  Jei po žiemos priaugote svorio

  Po žiemos ne vienam pavasariniai rūbai tampa kiek ankštoki, tad artėjant šiltajam sezonui tenka sukti galvą, kaip atsikratyti priaugtų kilogramų. Gydytoja dietologė dr. Rūta Petereit pataria nepulti laikytis drastiškų dietų, o stengtis valgyti kuo daugiau vaisių bei daržovių.

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Henrikas Vaitiekūnas Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Survivalistai
  Henrikas Vaitiekūnas Survivalistai
  Keletas taisyklių pavasariui
  Henrikas Vaitiekūnas Keletas taisyklių pavasariui

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica