Receptai... šokių pamokoms

Inga Markeliūtė
2018-11-23
Didžioji Britanija ne kartą akcentavo, jog pastaruoju metu susiduria su psichikos sveikatos problemomis, o viena to priežasčių - žmonių vienišumas. Pasak specialistų, vien vaistų išrašymu šių problemų neišspręsi. Todėl reikia imtis naujoviškų priemonių.
Receptai... šokių pamokoms
Netrukus Didžiosios Britanijos medikai pacientams galės išrašyti ne tik receptus vaistams, bet ir šokių, piešimo ar dainavimo pamokoms.

Išrašys „socialinį receptą“
Netrukus Didžiosios Britanijos medikai pacientams galės išrašyti ne tik receptus vaistams, bet ir šokių, piešimo ar dainavimo pamokoms. Projekto iniciatoriai pranešime spaudai skelbia, kad iki 2023 m. iniciatyva apims visą šalį ir ragina tautiečius nepulti sukioti piršto ties smilkiniu, kai gydytojo recepte jie išvys nurodymą apsilankyti, tarkim, Nacionaliniame britų meno muziejuje. Ambicingą projektą savaitės pradžioje pristatė britų sveikatos sekretorė Matt Hancock.
 

Tokie receptai bus išrašomi žmonėms, sergantiems senatvine demencija, turintiems psichikos sveikatos problemų ar sergantiems plaučių ligomis. „Ilgą laiką tokių problemų sprendimai buvo siejami su piliulėmis ir „Prozaku“, bet šiandien akivaizdu, jog turime ieškoti naujų sprendimo metodų, daugiau investuoti į prevenciją. Be to, „socialinis receptas“ gali padėti mums kovoti su dideliu vaistų vartojimu“, - sako M.Hancock.
 
Nauda įrodyta tyrimais
Įvairių meno užsiėmimų medicinoje nauda ne kartą yra įrodyta įvairiausiais moksliniais tyrimais. „Bendradarbiaudami su Karališkuoju filharmonijos orkestru rengėme užsiėmimus pacientams, kurie išgyveno širdies smūgį. Užsiėmimų metu žmonės mokėsi groti įvairiais instrumentais, o vėliau muzikinę programą pristatė koncerte. Devyniasdešimt procentų dalyvių teigė, kad pradėjus lankyti užsiėmimus pagerėjo jų fizinė ir psichinė sveikata. Visa tai vyko Hull mieste. Lambeth mieste rengtos šokių pamokos žmonėms, kuriems pasireiškia pirmi psichikos sveikatos sutrikimai. Šių užsiėmimų tikslas - gerinti koncentraciją ir bendravimo įgūdžius. Gloucestershire sergantiems plaučių ligomis pradėtos rengti dainavimo pamokos. Tai - tik keletas pavyzdžių“, - sako K.Lay.

Panaši kampanija surengta ir Kanadoje, tiesa, ten šeimos gydytojai turėjo galimybę skirti po penkiasdešimt receptų, leidžiančių pacientams apsilankyti Kvebeko meno muziejuje nemokamai. Įprastai bilieto į šį muziejų kaina yra 23 Kanados doleriai (apie 15 eurų). Pasak Kanados sveikatos apsaugos viceministrės Hélène Boyer, moksliškai yra įrodyta, kad apsilankymai meno muziejuje padidina serotonino kiekį organizme.
 
Išplėtė veiklų sąrašą

Skirtingai nuo kanadiečių, britai nusprendė išplėsti veiklų sąrašą, idant kiekvienas žmogus galėtų pasirinkti jam tinkančią veiklą. Pasak specialistų, daugelyje šalių yra organizuojami maisto gaminimo užsiėmimai, senjorai renkasi žaisti bingo ar dalyvauja sodininkų susitikimuose. Šios veiklos taip pat prisideda prie žmonių psichikos sveikatos stiprinimo. Britai didžiausią dėmesį skirs kultūrai - pacientai galės ne tik pasirinkti vieną iš hobių, bet ir gauti „receptą“ koncertą ar nemokamus apsilankymus bibliotekoje.

Skeptikai gi teigia, jog projektas nėra vertingas, nes į visas šias veiklas žmonės ir taip galėjo įsitraukti, bet, matyt, nenorėjo. Socialinis darbuotojas Paul Farmer šiems atkerta, kad tyrimai rodo, jog viena didžiausių psichikos sveikatos problemų yra vienišumas, labai jaučiamas tarp mažas pajamas turinčių žmonių. „Todėl šį projektą kartais vadiname ir „vienišumo mažinimo strategiją“, nes jo pasekmės turėtų atsiliepti sveikatos apsaugos sistemai, kuri šiandien išgyvena ne pačius geriausius laikus“, - įsitikinęs P.Farmer. 
Pagrindinis klausimas, kas ir kaip finansuos šias veiklas. Pasak projekto iniciatorių, didžiąją dalį lėšų skirs valstybė, likusias lėšas bus bandoma rinkti steigiant specialų fondą, kuriam galės paaukoti visi norintieji.

 
Tarp kitko
„Reuters“ skelbia, jog jaunieji britų karališkosios šeimos nariai taip pat prisideda prie psichikos sveikatos stigmos mažinimo D.Britanijoje.
Princas Williamas su žmona Catherine ir Princas Harry pernai pradėjo paramos kampaniją „Head Together“, siekdami formuoti teigiamą požiūrį į psichikos sveikatos sutrikimus ir žmones, patiriančius šių problemų.
Kilmingieji britai bendradarbiauja su labdaros organizacijomis, siekia mažinti visuomenės apatiją psichikos sveikatai. Jie skatina gyventojus atviriau kalbėti apie psichikos sveikatos problemas, teigdami, jog per daug žmonių kenčia tyloje.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris