Receptai... šokių pamokoms

Inga Markeliūtė
2018-11-23
Didžioji Britanija ne kartą akcentavo, jog pastaruoju metu susiduria su psichikos sveikatos problemomis, o viena to priežasčių - žmonių vienišumas. Pasak specialistų, vien vaistų išrašymu šių problemų neišspręsi. Todėl reikia imtis naujoviškų priemonių.
Receptai... šokių pamokoms
Netrukus Didžiosios Britanijos medikai pacientams galės išrašyti ne tik receptus vaistams, bet ir šokių, piešimo ar dainavimo pamokoms.

Išrašys „socialinį receptą“
Netrukus Didžiosios Britanijos medikai pacientams galės išrašyti ne tik receptus vaistams, bet ir šokių, piešimo ar dainavimo pamokoms. Projekto iniciatoriai pranešime spaudai skelbia, kad iki 2023 m. iniciatyva apims visą šalį ir ragina tautiečius nepulti sukioti piršto ties smilkiniu, kai gydytojo recepte jie išvys nurodymą apsilankyti, tarkim, Nacionaliniame britų meno muziejuje. Ambicingą projektą savaitės pradžioje pristatė britų sveikatos sekretorė Matt Hancock.
 

Tokie receptai bus išrašomi žmonėms, sergantiems senatvine demencija, turintiems psichikos sveikatos problemų ar sergantiems plaučių ligomis. „Ilgą laiką tokių problemų sprendimai buvo siejami su piliulėmis ir „Prozaku“, bet šiandien akivaizdu, jog turime ieškoti naujų sprendimo metodų, daugiau investuoti į prevenciją. Be to, „socialinis receptas“ gali padėti mums kovoti su dideliu vaistų vartojimu“, - sako M.Hancock.
 
Nauda įrodyta tyrimais
Įvairių meno užsiėmimų medicinoje nauda ne kartą yra įrodyta įvairiausiais moksliniais tyrimais. „Bendradarbiaudami su Karališkuoju filharmonijos orkestru rengėme užsiėmimus pacientams, kurie išgyveno širdies smūgį. Užsiėmimų metu žmonės mokėsi groti įvairiais instrumentais, o vėliau muzikinę programą pristatė koncerte. Devyniasdešimt procentų dalyvių teigė, kad pradėjus lankyti užsiėmimus pagerėjo jų fizinė ir psichinė sveikata. Visa tai vyko Hull mieste. Lambeth mieste rengtos šokių pamokos žmonėms, kuriems pasireiškia pirmi psichikos sveikatos sutrikimai. Šių užsiėmimų tikslas - gerinti koncentraciją ir bendravimo įgūdžius. Gloucestershire sergantiems plaučių ligomis pradėtos rengti dainavimo pamokos. Tai - tik keletas pavyzdžių“, - sako K.Lay.

Panaši kampanija surengta ir Kanadoje, tiesa, ten šeimos gydytojai turėjo galimybę skirti po penkiasdešimt receptų, leidžiančių pacientams apsilankyti Kvebeko meno muziejuje nemokamai. Įprastai bilieto į šį muziejų kaina yra 23 Kanados doleriai (apie 15 eurų). Pasak Kanados sveikatos apsaugos viceministrės Hélène Boyer, moksliškai yra įrodyta, kad apsilankymai meno muziejuje padidina serotonino kiekį organizme.
 
Išplėtė veiklų sąrašą

Skirtingai nuo kanadiečių, britai nusprendė išplėsti veiklų sąrašą, idant kiekvienas žmogus galėtų pasirinkti jam tinkančią veiklą. Pasak specialistų, daugelyje šalių yra organizuojami maisto gaminimo užsiėmimai, senjorai renkasi žaisti bingo ar dalyvauja sodininkų susitikimuose. Šios veiklos taip pat prisideda prie žmonių psichikos sveikatos stiprinimo. Britai didžiausią dėmesį skirs kultūrai - pacientai galės ne tik pasirinkti vieną iš hobių, bet ir gauti „receptą“ koncertą ar nemokamus apsilankymus bibliotekoje.

Skeptikai gi teigia, jog projektas nėra vertingas, nes į visas šias veiklas žmonės ir taip galėjo įsitraukti, bet, matyt, nenorėjo. Socialinis darbuotojas Paul Farmer šiems atkerta, kad tyrimai rodo, jog viena didžiausių psichikos sveikatos problemų yra vienišumas, labai jaučiamas tarp mažas pajamas turinčių žmonių. „Todėl šį projektą kartais vadiname ir „vienišumo mažinimo strategiją“, nes jo pasekmės turėtų atsiliepti sveikatos apsaugos sistemai, kuri šiandien išgyvena ne pačius geriausius laikus“, - įsitikinęs P.Farmer. 
Pagrindinis klausimas, kas ir kaip finansuos šias veiklas. Pasak projekto iniciatorių, didžiąją dalį lėšų skirs valstybė, likusias lėšas bus bandoma rinkti steigiant specialų fondą, kuriam galės paaukoti visi norintieji.

 
Tarp kitko
„Reuters“ skelbia, jog jaunieji britų karališkosios šeimos nariai taip pat prisideda prie psichikos sveikatos stigmos mažinimo D.Britanijoje.
Princas Williamas su žmona Catherine ir Princas Harry pernai pradėjo paramos kampaniją „Head Together“, siekdami formuoti teigiamą požiūrį į psichikos sveikatos sutrikimus ir žmones, patiriančius šių problemų.
Kilmingieji britai bendradarbiauja su labdaros organizacijomis, siekia mažinti visuomenės apatiją psichikos sveikatai. Jie skatina gyventojus atviriau kalbėti apie psichikos sveikatos problemas, teigdami, jog per daug žmonių kenčia tyloje.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė Margarita Slabadienė Lietuvos sveikatos mokslų universitete studijuoja psichiatrijos rezidentūros...
  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  Nacionaliniame vėžio institute (NVI) atlikta pirmoji, o Lietuvoje viena iš pirmųjų minimaliai invazinė stemplės vėžio opera...

  Budinti vaistinė


  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Šylant orams tikimės sulaukti ir geresnės savijautos, tačiau neįdėjus pastangų, deja, bet tik susiduriame su naujais sveika...
  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Jau kuris laikas specialius kursus baigę išplėstinės praktikos vaistininkai gali skiepyti šalies gyventojus nuo erki...

  Sveika šeima


  Jei po žiemos priaugote svorio

  Po žiemos ne vienam pavasariniai rūbai tampa kiek ankštoki, tad artėjant šiltajam sezonui tenka sukti galvą, kaip atsikratyti priaugtų kilogramų. Gydytoja dietologė dr. Rūta Petereit pataria nepulti laikytis drastiškų dietų, o stengtis valgyti kuo daugiau vaisių bei daržovių.

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Henrikas Vaitiekūnas Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Survivalistai
  Henrikas Vaitiekūnas Survivalistai
  Keletas taisyklių pavasariui
  Henrikas Vaitiekūnas Keletas taisyklių pavasariui

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica