Privers graikus laikytis draudimų

Eimantas Šaulitis
2019-07-29
Naujasis Graikijos premjeras Kyriakos Mitsotakis rinkiminės kampanijos metu prižadėjo pasirūpinti prieš rūkymą nukreiptų įstatymų laikymusi. Pastarieji šalyje galioja jau dešimtmetį, tačiau šalies restoranai skendi cigarečių dūmuose. Ankstesnių vyriausybių ministrai nesibodėjo ir patys viešai užsirūkyti.
Privers graikus laikytis draudimų
Visose uždarose Graikijos baruose bei restoranuose kabo rūkyti draudžiantys ženklai, bet dauguma atvejų jie tėra interjero detalė.

(Ne)galiojantis draudimas
Visoje Europoje jau dešimtmetį įprasta, kad bare ar restorane negalima prisidegti cigaretės. Reta išimtis – Graikija. Į Atėnus besiruošiantys turistai internete ieško informacijos apie nerūkantiesiems draugiškus restoranus. Jie šalyje – retenybė. Visose uždarose Graikijos įstaigose kabo rūkyti draudžiantys ženklai, bet dauguma atvejų jie tėra interjero detalė. 2010 m. Graikijoje priimti įstatymai uždraudė rūkymą viešų įstaigų viduje. Įstatymas gerbiamas viešajame transporte, gydymo įstaigose, tačiau apribojimui pakluso tik dalis verslininkų. Jie teisinasi, kad nenori prarasti klientų. Daugybė graikų įstatymu piktinosi. Į apribojimą jie žiūri kaip į valdžios bandymą atimti Dievo jiems suteiktą teisę rūkyti. O ir šalies valdžia nelabai stengiasi priversti verslininkus paklusti įstatymo raidei.
 

Patikrinimai atliekami tik reaguojant į nusiskundimus. Tiesa, skundams skirtas trumpasis telefono numeris ilgą laiką neveikė. Šalies valdžia pastaraisiais metais skelbė stiprinanti kovos su nelegaliu rūkymu priemones, tačiau valdantieji politikai nesugebėjo net parodyti tinkamo pavyzdžio. Prieš kelerius metus sveikatos viceministras Pavlos Polakis užsirūkė ministerijos patalpose vykusios spaudos konferencijos metu. Tuomet graiko elgesiu piktinosi ir Vytenis Povilas Andriukaitis, Europos Sąjungos komisaras, atsakingas už sveikatą ir maisto saugą. Graikijoje apsilankęs lietuvis skundėsi galįs cigarečių kvapą užuosti ir Sveikatos ministerijos patalpose.
 
Panašią nepagarbą įstatymams parodė ir keli kiti aukšti šalies politikai. Kolegų elgesiu socialiniuose tinkluose piktinosi Trikalos miesto meras Dimitris Papastergiou. „Jei kurioje kitoje valstybėje ministras parodytų atvirą nepagarbą įstatymui ir jį viešai pažeistų, jis būtų atstatydintas. Bet aš vis pamirštu, kad mes gyvename Graikijoje“, – rašė meras.
 
Sėkmės pavyzdys
Noro rūkyti ten, kur jiems patinka, nederėtų nurašyti graikų užsispyrimui. Tai įrodo atskirų savivaldybių pavyzdys. Antai minėtas Trikalos meras turi rimtą moralinį pagrindą piktintis šalies politikų elgesiu. Jo valdomas miestas Graikijoje išsiskiria kaip vieta, kurioje padavėjai liks nemaloniai nustebinti klausimu apie galimybę rūkyti užeigos viduje. Sėkmingas draudimo įgyvendinimas prasidėjo Trikaloje įsteigto universiteto Fizinio švietimo ir sporto mokslo padalinyje. Būtent jo dėstytojai ir studentai paragino imtis atitinkamų sprendimų. Jų reikalavimai tapo impulsu, leidusiu merui pradėti organizuoti susitikimus su vietinių kavinių, barų ir restoranų savininkais.
 
Pradžioje rezervuotai į draudimą žiūrėję verslininkai nerimo dėl galimų nuostolių, tačiau įstatymą dabar vertina teigiamai. Žinoma, vien kalbų neužteko. 80 tūkst. gyventojų turinčiame mieste pusšimtį verslininkų teko nubausti baudomis. Galiausiai Trikala rado nišą nuo tabako dūmų dūstančioje Graikijoje. Miestas atsisuko į pramogų ieškančias šeimas ir tapo jų kelionių tikslu. Bendruomenės iniciatyva Trikaloje įkurtas teminis parkas suvaidino pagrindinį vaidmenį keičiant miesto veidą. Praėjusiais metais jis sulaukė daugiau nei milijono lankytojų, o tai leido suklestėti vietiniams verslams, miestas tapo išskirtine vieta Graikijoje. Teigiama, kad permainų naudą suprato ir vietos bendruomenė. Netgi rūkaliai sako besidžiaugiantys, kad pasikeitusi atmosfera padeda jiems rečiau paimti cigaretę į rankas. Tiesa, retkarčiais skundų dėl rūkymo dar pasitaiko.

 
Žada pokyčius
Graikijoje kasmet nuo rūkymo sukeltų ligų miršta 15 tūkst. piliečių. Ekspertų teigimu, 70 proc. šių mirčių būtų išvengta, jei šalyje būtų aktyviau rūpinamasi rūkymo prevencija. Į nemalonią statistiką nukreiptas ir politikų dėmesys. Šių metų liepą į premjero postą atsisėdęs K.Mitsotakis pirštu baksnoja į netinkamai paskirstomas biudžeto lėšas. Jis pastebi, kad ligų prevencijai išleidžiama vos daugiau nei vienas procentas visų sveikatos apsaugai skiriamų pinigų. Tuo metu Graikijoje fiksuojami aukšti paauglių rūkymo rodikliai.
 
Politikas tikina siekiantis per dešimtmetį rūkymo populiarumą tarp vaikų sumažinti 30 proc. Jo teigimu, šalyje privalo gerokai sumažėti rūkymo sukeliamų vėžinių ligų atvejų. Vis dėlto K.Mitsotakis dar tiksliai nenurodo, kaip jis planuoja priversti graikus laikytis ilgus metus ignoruotų draudimų. Tiesa, galimą išeitį pasufleruoja šalies įstatymai. Juose draudimo pažeidėjams numatytos didelės baudos.

 
Tarp kitko
Pirmą kartą pažeidimą padariusiai įstaigai išrašoma 600 eurų bauda. Verslininkams nusižengimą pakartojus bauda dvigubėja, o ketvirtą kartą įstatymui nusižengusių įmonių licenzijos dešimčiai dienų suspenduojamos. Po penkto pažeidimo įstaiga priverčiama užsidaryti.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė Margarita Slabadienė Lietuvos sveikatos mokslų universitete studijuoja psichiatrijos rezidentūros...
  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  Nacionaliniame vėžio institute (NVI) atlikta pirmoji, o Lietuvoje viena iš pirmųjų minimaliai invazinė stemplės vėžio opera...

  Budinti vaistinė


  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Šylant orams tikimės sulaukti ir geresnės savijautos, tačiau neįdėjus pastangų, deja, bet tik susiduriame su naujais sveika...
  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Jau kuris laikas specialius kursus baigę išplėstinės praktikos vaistininkai gali skiepyti šalies gyventojus nuo erki...

  Sveika šeima


  Jei po žiemos priaugote svorio

  Po žiemos ne vienam pavasariniai rūbai tampa kiek ankštoki, tad artėjant šiltajam sezonui tenka sukti galvą, kaip atsikratyti priaugtų kilogramų. Gydytoja dietologė dr. Rūta Petereit pataria nepulti laikytis drastiškų dietų, o stengtis valgyti kuo daugiau vaisių bei daržovių.

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Henrikas Vaitiekūnas Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Survivalistai
  Henrikas Vaitiekūnas Survivalistai
  Keletas taisyklių pavasariui
  Henrikas Vaitiekūnas Keletas taisyklių pavasariui

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica