Savaitės pradžioje Brazilijos medikai, nebepajėgdami suvaldyti koronaviruso situacijos šalyje ir nesulaukdami jokios pagalbos iš valdžios, kreipėsi į Tarptautinį baudžiamąjį teismą dėl šalies prezidento Jairo Bolsonaro „nusikaltimų žmoniškumui“.
Į Hagoje įsikūrusį teismą kreipęsi Brazilijos medikai prašo ištirti šalies prezidento Jairo Bolsonaro nusikaltimus žmoniškumui, susijusius atsaku į koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį.
Pateikė skundą
Hagoje įsikūrusiam teismui dokumentus pateikė grupė profesinių sąjungų, kurios teigia atstovaujančios daugiau nei milijonui Brazilijos medicinos darbuotojų. Kreipimesi prašoma ištirti su atsaku į koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį susijusius prezidento nusikaltimus žmonėms. Medikai tikina, jog prezidento veiksmai - nusikaltimas prieš žmones, kuriems, nesiėmus ankstyvų priemonių, buvo užkirstas kelias gauti savalaikės sveikatos priežiūros paslaugas. Pareiškime profesinės sąjungos kaltina J.Bolsonaro administraciją nusikalstamai ir aplaidžiai valdant COVID-19 pandemiją, rizikuojant tiek medicinos personalo, tiek šalies gyventojų gyvybėmis.
„Profesinės sąjungos mano, kad tai - pirmas tokio pobūdžio ieškinys vyriausybei dėl didelio mirčių ir susirgimų skaičiaus, kurį sukėlė visuomenės sveikatos sistemos trūkumai“, – priduriama pareiškime. Kraštutinių dešiniųjų lyderis J.Bolsonaro nuvertino pandemiją, lygindamas virusą su „lengvu gripu“ ir kritikuodamas karantino priemones, kurias vietos valdžia įvedė siekdama užkirsti kelią virusui.
Brazilija yra antroji labiausiai nukentėjusi valstybė – čia, Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, mirė per 85 tūkst. žmonių, o infekcija diagnozuota daugiau nei 2,3 mln. gyventojų.
Tarptautinis baudžiamasis teismas įsteigtas prieš 18 metų siekiant teisingumo už sunkiausius pasaulio nusikaltimus, įskaitant tiek karo, tiek nusikaltimus žmoniškumui, tiek genocidą. Pasak ekspertų, šis teismas tokio medikų kreipimosi neprivalo nagrinėti kaip skundo.
Reali situacija
Slaugytoja Libia Bellusci, Rio de Žaneiro slaugytojų asociacijos viceprezidentė, kuri ir pati buvo tapusi COVID-19 auka, sako, jog tarptautinis kreipimasis yra svarbus Brazilijai. „Pradžioje prezidentas teigė, jog tai - paprasčiausias peršalimas. Net ir tuomet, kai Brazilijoje buvo fiksuojami tūkstančiai mirčių, jis tepasakė: „Na, ir kas iš to.“ Jo pozicija aiški – Bolsonaro neketino ir neketina pasirūpinti visuomene, ją apsaugoti, kaip ir medicinos darbuotojų. Todėl tik su tarptautiniu skundu galime parodyti realią padėtį šalyje. Gydymo įstaigos yra paliktos kovoti vienos. Šiandien stebime sveikatos specialistų mirčių augimą“, - sako L.Bellusci, dirbanti Getúlio Vargas ligoninėje.
„Prezidentas nesuteikė tautai reikiamos pagalbos“, - sako Jhuliana Rodrigues, Sveikatos darbuotojų sąjungos „Sinsaúde Campinas e Região“ pirmininkė. „Jei nuo pirmų dienų prezidentas būtų suteikęs priemones iš federalinių vyriausybės rezervų, liga nebūtų taip išplitusi. Šiandien sveikatos priežiūros darbuotojai dirba ir serga, dalis jų palieka šį pasaulį, kita dalis nė neįsivaizduoja, kas jų laukia rytoj. Labai tikiuosi, kad skundas leis pasauliui pamatyti, kas vyksta už ligoninių, tiek viešųjų, tiek privačių, sienų. Kasdiena einu į darbą bijodama. Su kolegomis praktiškai nebebendraujame, nes bijome vieni kitų. Tokia situacija yra sudėtinga psichologiškai. Paprasčiausiai nebesijauti žmogumi“, - teigė J.Rodrigues.
„J.Bolsonaro vyriausybė turėtų būti laikoma atsakinga už beširdišką atsaką į pandemiją, - sakė Marcio Monzane iš organizacijos „UNI Americas“, vadovavusios teisiniams veiksmams. - Ieškinio pateikimas Tarptautiniam baudžiamajam teismui - drastiška priemonė, tačiau brazilai susiduria su nepaprastai skaudžia ir pavojinga situacija, kurią sukuria sąmoningi prezidento sprendimai.“
Nevieninteliai nemalonumai
Tiesa, tai - nevieninteliai nemalonumai prezidentui. Mat Brazilijos žiniasklaidos asociacija taip pat ketina kreiptis į teismą su kaltinimais J.Bolsobaro, kad jis kėlė pavojų žiniasklaidos atstovams, kai surengė spaudos konferenciją, kurios metu pranešė apie teigiamą savo testo rezultatą. Kaip pažymėjo asociacijos vadovas Paulas Jeronimas de Sousa, prezidentas „pažeidė gydytojų rekomenduotą izoliacijos režimą“, pakviesdamas į spaudos konferenciją žurnalistus.
Anot jo, J.Bolsonaras „elgėsi nusikalstamai ir kėlė pavojų kitų žmonių gyvybei, nors žinojo, kad yra užsikrėtęs COVID-19“. Žiniasklaidos darbuotojai kaltina didžiausios Lotynų Amerikos valstybės vadovą pažeidus du baudžiamojo kodekso straipsnius, iš kurių vienas – „užkrečiamosios ligos platinimas“ – numato laisvės atėmimo bausmę iki 4 metų ir piniginę baudą.
„Negalima leisti, kad tokie veiksmai liktų nepastebėti“, – pabrėžiama pareiškime.
Tarp kitko
Liepos pradžioje COVID-19 buvo nustatyta J.Bolsonaro. Tik pasirodžius šiai žiniai prezidentas bandė ją neigti, sakydamas, jog jo testo rezultatas neigiamas. Tačiau kai viešoje vietoje renginio metu neteko sąmonės, teko pripažinti, kad virusas jį pakirto. Praėjusį savaitgalį prezidentas pranešė, jog virusas iš jo organizmo pasišalino. J.Bolsonaro gydytas antimaliariniu vaistu hidroksichlorokvinu, nors šio preparato veiksmingumas COVID-19 neįrodytas.
Komentuoti: