Prancūzijos gydytojai - prieš „uberizuotus“ ligos raštelius

Rūta Kerulytė
2020-01-27
Įsivaizduokite: ryte prasidėjo šaltkrėtis, kojos švininės, apie darbą net pagalvoti sunku. Reikia biuletenio. Kulniuojate į polikliniką arba kviečiate gydytoją į namus. O štai prancūzams gauti ligos raštelį šiemet lengviau. Pakanka internetinio vaizdo skambučio. Medikai piktinasi ir naują tvarką vadina „medicinos uberizacija“.
Prancūzijos gydytojai - prieš „uberizuotus“ ligos raštelius
Nuo šiol nesunkiai susirgę prancūzai su gydytoju gali pabendrauti internetu. Biuleteniui to visai pakanka. Tačiau medikai naujovę vadina neetiška. Su sveikatos apsaugos ministerija jie kovos teisme.

Pristatė naujieną
Prancūzija metus pasitiko telemedicinos naujovėmis - pristatyta internetinė svetainė Arretmaladie.fr (liet. „nedarbingumo lapelis“ arba „atostogos dėl ligos“). Nuo šiol susirgę pacientai su gydytoju gali pabendrauti internetu. Biuleteniui to pakanka. Dirbantys prancūzai trina rankomis: ligos raštelius gauti nuo šių metų paprasčiau.

Vieno vaizdo skambučio kaina – 25 eurai. Paslauga atsieina tiek pat, kiek paprasta gydytojo konsultacija poliklinikoje. Sąskaitą šalies piliečiams kompensuoja valstybinis ar privatus draudimas. Internetiniai rašteliai galioja nesunkiems negalavimams. Į internetinį gydytoją prancūzai gali kreiptis užklupus peršalimui, galvos, mėnesinių, nugaros skausmams, šlapimo pūslės uždegimui (cistitui) ar net stresui.
Ligos raštelis susirgusiam darbuotojui išsiunčiamas lygiai taip pat paprastai – elektroniniu paštu. Biuletenį užtenka persiųsti bosui ir voila! Galima ilsėtis ir sveikti. Tiesa, ne ilgiau nei tris dienas – užsitęsus šiam terminui teks kreiptis į ligoninę ar polikliniką.
 
Padavė į teismą
Nors nauja tvarka gyventojai džiaugiasi, sveikatos sargai ministerijai kibo į atlapus. Pasipiktinimą garsiai išreiškė Nacionalinės medikų sąjungos (CNOM), Nacionalinio sveikatos draudimo fondo (CNAM) nariai. „Medikų sąjunga palaiko technologijos naujoves medicinoje ir mokslu grįstas iniciatyvas. Tačiau visiškai atvirai smerkiame ministerijos bandymus uberizuoti mediciną“, - pareiškė ilgametis CNOM vadovas, bendrosios praktikos gydytojas Patrick Bouet. Nacionalinio sveikatos fondo atstovai pridūrė, kad naujoji svetainė „prieštarauja bet kokiai medikų etikai. Ligos rašteliai nėra greito vartojimo produktai, parduodami pirkėjui užsimanius. Biuleteniai turi būti išduodami atsakingai, ne pacientui reikalaujant, o apžiūrėjusio gydytojo iniciatyva“, - teigė ne vienerius metus įvairiose šalies ministerijose dirbęs žurnalistas, CNAM vadovas Nicolas Revel.

Jiems prieštarauja vokiečių e-sveikatos „architektas“ Can Ansay, prisidėjęs prie Arretmaladie.fr svetainės kūrimo. „Medicinos pagalbą gyvenantiems neurbanizuotuose regionuose gauti vis dar sunku. Ligos raštelis šiems žmonėms atima daug laiko ir resursų. Ne telemedicina, o sunkiai prieinamos sveikatos paslaugos kelia etikos problemas. Manome, kad nauja biuletenių tvarka padės jas išspręsti“, - tvirtina jis.
Nors „palengvinti biuleteniai“ kol kas lieka galioti, panašu, kad apsižodžiavimu įtampa tarp valdžios ir gydytojų nesibaigs. Prancūzijos medikai su valstybe kovos pasitelkę teisininkus. Į teismą padavė virtualius biuletenius „išrašančios“ svetainės kūrėjus. Ieškovų vėliavnešiu tapo jau minėtos daugybę medikų vienijančios organizacijos CNOM ir CNAM. Pagrindinis medikų reikalavimas – „nieko nelaukiant uždaryti ligos rašteliais prekiaujančią interneto svetainę“.

 
(Ne)serganti tauta?
Dėl naujos biuletenių tvarkos nerimauja ir viršininkai bei direktoriai. Neva darbuotojai ims simuliuoti ir „susirgs“ norėdami laisvadienio. Tačiau sveikatos apsaugos ministerija skeptikams atkerta, kad prancūzai nėra pirmieji biuletenius suteikiantys internetu. Geroji praktika perimta iš Vokietijos: čia naujovė atsirado 2018 m. Iki šiol internetu vokiečiai gavo per 30 tūkst. ligos raštelių. Kitaip nei prancūzų medikai, vokiečiai triukšmo nekelia, o ministerija teigia, kad „iki šiol neužfiksuotas nė vienas manipuliavimo sistema ar neteisingos diagnozės atvejis“.

Kaltinti prancūzų darbuotojus tinginiavimu ar dėl jo išteisinti padės statistika. Ji – dviprasmiška. Pernykštė Europos Sąjungos apklausa parodė, kad prancūzai – vieni pavyzdingiausių darbuotojų žemyne. Daugiau nei pusė (62 proc.) apklaustųjų pripažįsta, kad darbe pasirodo net sirgdami. Kita vertus, statistika rodo ir tai, jog darbuotojams reikia vis daugiau ligos raštelių. Pavyzdžiui, 2018 m. vidutinis prancūzas sirgo daugiau nei 18 dienų. Sociologai fiksuoja 8 proc. augimą, palyginti su ankstesniais metais. Tad iš namų pasiekiama telemedicina sergamumo statistiką gali dar padidinti.

 
Ligos rašteliai Lietuvoje
Įtampa tarp Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) bei medikų ne naujiena ir pas mus. Didelio šaršalo Lietuvoje sulaukė praėjusį rugsėjį SAM „patobulinti“ vaikų ligų rašteliai. Ministerijos iniciatyva panaikintos privalomos gydytojų pažymos, kuriomis būdavo pateisinamos vaiko praleistos pamokos dėl ligos. Pagal dabartinę tvarką, pateisinimui užtenka ir tėvų raštelio. Naujienas su nerimu pasitiko mokytojų bendruomenė, o ekspertai tikino, kad pokyčiai sukels tik chaosą: eilių prie gydytojų kabinetų nesumažės, užtat padaugės spekuliavimo ir tėvų saviveiklos.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...
  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  LSMU Kauno ligoninės Bendrosios chirurgijos klinikos vadovas, abdominalinis chirurgas, koloproktologas prof. dr. ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Vyriškumui sušlubavus

  Kalbėti apie sutrikusią erekciją vyrams gali būti nejauku. Tačiau verta. O ypač gydytojo kabinete. Mat funkcijos sutrikimas gali prognozuoti ne tik su lytiniu gyvenimu susijusias sveikatos problemas. Apie tai pokalbis su profesoriumi, habilituotu medicinos mokslo daktaru Baliu Dainiu.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai  Komentarai


  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!
  Keistoji medicina
  Henrikas Vaitiekūnas Keistoji medicina

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica