Portugalai skaičiuoja antrą narkotikų dekriminalizavimo dešimtmetį

Inga Markeliūtė
2018-11-08
Dešimtajame dešimtmetyje Portugalija susidūrė su heroino krize. Tuomet narkotikus šalyje vartojo 1 iš 100 žmonių. Kad situacija pasikeistų, reikėjo radikalaus sprendimo. Šis, beje, sulaukė nemažai kritikos - net nelabai tikėta, kad gali būti efektyvus.
Portugalai skaičiuoja antrą narkotikų dekriminalizavimo dešimtmetį
Su narkotikais sulaikyti asmenys Portugalijoje nėra nei areštuojami, nei laikomi nusikaltėliais: narkomanai siunčiami pas medikus, kur jiems pasiūlomas valstybės finansuojamas gydymas.

Faktas
Prieš dekriminalizaciją Portugalijoje 90 proc. kovai su narkotikais skiriamų pinigų atitekdavo teisėsaugos institucijoms ir tik 10 proc. sveikatos priežiūrai. Dabar šie skaičiai pasikeitė vietomis.


Be pasipriešinimo

Prieš septyniolika metų Portugalija tapo pirmąja Vakarų valstybe, kurioje narkotinės medžiagos visiškai dekriminalizuotos, panaikintos bet kokios sankcijos dėl narkotinių medžiagų, įskaitant heroiną bei kokainą, vartojimo bei laikymo. Tiesa, nebaudžiamai leista laikyti tik nedidelius jų kiekius asmeninėms reikmėms – prekyba narkotikais traktuojama kaip nusikaltimas.

Su narkotikais sulaikyti asmenys Portugalijoje nėra nei areštuojami, nei laikomi nusikaltėliais: narkomanai siunčiami pas medikus, kur jiems pasiūlomas valstybės finansuojamas gydymas. Narkotikus vartojantiems asmenims leidžiama patiems nuspręsti, ar jiems reikalinga specialistų pagalba, atsisakantieji medikų paslaugų gydytis neverčiami. Tais atvejais, kai žmogus akivaizdžiai priklausomas nuo narkotinių medžiagų, jam leidžiama taikyti administracines sankcijas, tačiau realybėje to imamasi retai.

Daugelio nuostabai, iniciatyva panaikinti bausmes už narkotikų laikymą ir vartojimą konservatyvioje katalikiškoje Pietų Europos valstybėje buvo sutikta be žymesnio pasipriešinimo. Nuo 2000-ųjų Portugalijos politikai nė karto nėra demonstravę siekio sugrąžinti ankstesnę situaciją. Tiesa, dalis vietos politikų netrukus po sprendimo priėmimo skelbė dekriminalizavimo politikos įgyvendinimą tapsiant pasaulio pabaigos pradžia: gąsdinta, jog narkotikus ims masiškai vartoti paaugliai, o Lisabona netruks tapti narkotikų turizmo centru. Tačiau liūdniausios prognozės nepasitvirtino. Tiesa, gydytojai sako, kad sprendžiant vieną problemą, klimpstama į kitą – pripratimą prie lengvų narkotikų.
 
Investavo į pagalbą
Pasak medikų, nuvertus ilgus metus Portugaliją valdžiusį diktatorių ir užplūdus laisvės bangai sunku buvo rasti portugalų šeimą, kuri nebūtų susidūrusi su narkotikų vartojimo problema. Gydytojas dr. Joao Goulao buvo vienas specialistų, padėjusių valdžiai rasti išeitį, kaip spręsti narkotikų problemą. Anot jo, jausdami, kad nebeturi ko praprasti, ekspertai pasiūlė radikalų sprendimą ir 2001 m. Portugalija tapo pirma šalimi pasaulyje dekriminalizavusia visus narkotikus. Narkotikų vartotojai buvo vertinami kaip ligoniai. Bendrauja jie ne su teisėsaugos pareigūnais kaip daugelyje šalių, o su medikais ar psichologais, vadinamaisiais atkalbinėtojais, socialiniais darbuotojais ir teisininkais.

Iškalbingi skaičiai
Pasak specialistų, narkotikų vartotojai, kuomet yra laikomi ne nusikaltėliais, o sveikatos sutrikimų turinčiais žmonėmis, yra labiau linkę ieškoti pagalbos. Mat nesibaimina, kad dėl priklausomybės jiems teks sėsti į kalėjimą. Sprendimą gydytis priima patys narkomanai, galiausiai, pinigai, kurie anksčiau būdavo panaudojami narkomanams medžioti, drausminti bei kalinti, gali būti panaudojami gerokai tikslingiau - investuojant į gydymo programas bei švietimo kampanijas. Policija po dekriminalizavimo pajėgas nukreipė ne į vartotojus, o į narkotikų platintojus. Pareigūnams tiesiog lieka daugiau laiko vykdyti stambias operacijas, per kurias sulaikomi didžiausi prekeiviai.

Įžvelgia naują problemą
Nors visuomenė mano, kad Portugalijos narkotikų prevencijos politika davė teigiamų rezultatų, kai kurie politikai ir visuomenės veikėjai sako, jog ilgainiui tokia strategija sukels nepageidautinų pasekmių. Lisabonos gydytojas Manuelis Pinto Coelho įsitikinęs, jog atėjo metas nutraukti narkotikų dekriminalizaciją. Pasak mediko, kol viena karta ieško pagalbos, bando išsikapstyti iš priklausomybių, kita - pamažu į jas klimpsta. Jaunimas lengvuosius narkotikus verčia pramoga – jie laisviau eksperimentuoja dėl sistemos spragų. „Įstatymai padėjo mums atsikratyti heroino problemos, ir visi dėl to laimingi. Tačiau kiti narkotikai, tokie kaip hašišas ar kokainas, ėmė labiau plisti“, - tikina medikas. 


 
Dramatiškai sumažėjo mirčių nuo narkotikų skaičius
Portugalijoje jų buvo – 6 milijonui žmonių. Tai mažiausias skaičius pasaulyje.
Didžiojoje Britanijoje – 60 milijonui žmonių.
JAV – 245 milijonui žmonių.
(2015 metų duomenys)


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Tylūs motinystės sunkumai

    Nors praėjusi Motinos diena viešojoje erdvėje motinystę vaizdavo kaip absoliučią laimę, realybėje daugeliui moterų ji atnešė sunkių išbandymų. Tūkstančiai moterų Lietuvoje po gimdymo susiduria su emociniais sunkumais, apie kuriuos vis dar kalbame retai. Tyrimai rodo, kad kas penkta lietuvė patiria pogimdyminės de...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Turite tai žinoti
    Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris