Politologas: D.Trumpo apkalta – precedento neturintis atvejis

Janis Muchks
2021-01-14
JAV Atstovų Rūmai trečiadienį oficialiai paskelbė jau antrąją Donaldo Trumpo apkaltą. Pareigas tebeinantis D. Trumpas tapo pirmuoju istorijoje JAV prezidentu, kuriam du kartus buvo įgyvendintas apkaltos procesas. Pirmąjį kartą D. Trumpą iš pareigų bandyta pašalinti dar 2019 metų gruodį, bet Senate jis buvo išteisintas.
Politologas: D.Trumpo apkalta – precedento neturintis atvejis
D.Trumpo apkalta - precedento neturintis atvejis, kai apkalta prezidentui bus paskelbta jau po to, kai jis paliko postą, su tikslu, kad negalėtų jo siekti ateityje.

Faktas
Antradienį Kongreso narė demokratė Pramila Jaypal pranešė gavusi teigiamą COVID-19 testo rezultatą. Parlamentarė teigia užsikrėtusi Kapitolijaus „šturmo“ metu, kai laikinai buvo uždaryta saugioje patalpoje kartu su kitais kongresmenais.
„Twitter“ paskyroje politikė rašo, jog keli su ja vienoje patalpoje uždaryti kongreso nariai iš Respublikonų partijos ne tik įžūliai nesilaikė minimalių saugumo reikalavimų ir nedėvėjo veido kaukių. Maža to, šaipėsi iš tai dariusių bei jiems kaukes siūliusių kolegų.
„Kiekvienas narys, kuris atsisako dėvėti kaukę, turėtų atsakyti už pavojų mūsų gyvybėms. Raginu, kad kiekvienas narys, kuris atsisako dėvėti kaukę Kapitolijuje, būtų nubaustas pinigine bauda ir išvesdintas iš pastato Kapitolijaus policijos“, – socialiniame tinkle rašo politikė.


Prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį paskelbė nepaprastąją padėtį Vašingtone dėl galimų neramumų, susijusių su išrinkto prezidento Joe Bideno inauguracija. Tam įtakos greičiausiai turėjo praėjusią savaitę prie Kapitolijaus vykę neramumai. D.Trumpo įsakymas leidžia JAV saugumo tarnyboms ir Federalinei nepaprastųjų situacijų valdymo agentūrai padėti miestui efektyviau reaguoti į ekstremalias situacijas.
Demonstracija prasidėjo santykinai taikiai. Iš visos šalies suvažiavęs D.Trumpo aktyvusis elektoratas atvyko paklausyti prezidento bei jo šalininkų kalbų. Kaltinimų oponentams „pavogtais rinkimais“ ir pažadų, jog galiausiai teisybė bus atkurta, o, anot prezidento teisininko Rudy Giuliani, visi prie to prisidėję ir išdavę prezidento pasitikėjimą bus nubausti bei sės į kalėjimus. R.Giuliani kalboje buvo ir raginimų išsiaiškinti teisingumą kovoje. Kaip jis pats išsireiškė „trial by combat“.
 
Įvykių liudininkai praneša, jog po šių jo žodžių minioje pasigirdo skanduotės: „Aš pasiruošęs! Aš pasiruošęs!“
Baigdamas kalbą prezidentas, įpylė paskutinį žibalo lašą į pradėjusią liepsnoti ugnį. Rėžė miniai, jog jie visi kartu nužygiuos iki Kapitolijaus ir parodys neva stuburo netekusiems „ryžtą, kuris reikalingas šaliai susigrąžinti“, o prezidentas stovės greta šalininkų.
 
Galiausiai minia pasiekė Kapitolijų, kuriame rinkikai skaičiavo balsus, galutinai patvirtinančius Joe Bideno pergalę, pralaužė barikadas, policijos užkardas ir išdaužę langus pateko į vidų. Socialinius tinklus akimirksniu apskriejo ant pakilos stovinčių bei ant senatorių stalų kojas užsikėlusių demonstrantų nuotraukos. Šios beprecedentės „akcijos“ dalyviai per kelias valandas buvo išvaikyti Kapitolijaus policijos, aktyvuota nacionalinė gvardija. Vašingtono meras paskelbė komendanto valandą, o D.Trumpas greičiausiai suvokęs šio įvykio pasekmes, paragintas paprašė demonstrantų gerbti policiją ir išsivaikščioti po namus. Per neramumus žuvo 5 žmonės, vienas jų pareigūnas. Sulaikyta daug asmenų.


Interviu 
Tačiau vargu ar beprecedenčio įvykio pasekmės apsiribos tik tuo. Įvykį ir tai, kas galimai vyks JAV, L.S. komentuoja politologas Linas Kojala.

- Kapitolijus kaip ir kiti JAV valstybingumo monumentai atrodė kaip kažkas neliečiamo. Kokį poveikį visuomenei ir valstybei turės šie įvykiai?
- Niekas netikėjo, jog taip bus išniokotas pagrindinis JAV demokratijos bastionas ir kad tai padarys ne kokia nors priešiška jėga, o patys amerikiečiai. Tai turės tikrai ilgalaikių pasekmių. Tačiau kartu tai yra puiki iliustracija, jog Jungtinėse Valstijose visuomenės politinė poliarizacija pasiekė didžiulį mastą ir manau, jog į šiuos veiksmus vertėtų žvelgti kaip į susiskaldymo simptomą.
 
- Po šių įvykių iš politikų lūpų pradėjo sklisti pasisakymai apie Donaldo Trumpo nušalinimą iš prezidento posto. Kaip vertinate galimybes tam įvykti ir kokia būtų prasmė, jei rinkimus jis vis tiek pralaimėjo ir jau sutiko perduoti valdžią taikiai?
- Demokratams šiuo metu svarbu parodyti, kad jie imasi visų įmanomų veiksmų Donaldo Trumpo įtakai sumažinti paskutinėmis jo prezidentavimo dienomis. To tikrai buvo galima tikėtis. Tikimybė, kiek sėkminga bus apkalta, demokratams nėra svarbiausia, jiems būtina pademonstruoti valią to pasiekti ir padaryti viską, kas yra jų galioje. Tai - precedento neturintis atvejis, kai apkalta prezidentui bus paskelbta jau po to, kai jis paliko postą, su tikslu, kad negalėtų jo siekti ateityje. Visgi manau, jog tai mažai tikėtina. Tiesiog pritrūks balsų, nes respublikonai to nepalaikys.

 
- Ką manote apie kaltinimus, jog Donaldas Trumpas galimai tikslingai pakurstė minią? Ar yra tikimybė jam sulaukti už tai atsakomybės?
- Kai kalbame apie politikus ir apie jų pasisakymus teisinės atsakomybės ribos nėra tinkamai apibrėžtos. Juolab kalbant apie retoriką, pareiškimus ar kitus dalykus, kurie politiniame gyvenime būna gana laisvai interpretuojami ir kontraversiški. Tokiais atvejais baudžiamoji ar kitokio pobūdžio teisinė atsakomybė yra tikrai sunkiai pritaikoma. Tai - pirmiausia politinės atsakomybės klausimas. Tikriausiai daug didesnė tikimybė, jog D.Trumpas turės bėdų dėl mokesčių, dėl verslo ryšių su tam tikromis užsienio šalimis ar kitų galimai skandalingų pažeidimų, kurie buvo aptarinėjami jau gerokai seniau. Teoriškai tikimybė yra. Tačiau visgi manau, jog to realizavimo galimybės yra gana menkos.
 
- Donaldas Trumpas pareiškė sutiksiantis taikiai perduoti valdžią, tačiau radikalesni jo šalininkai neketina su tuo taikstytis. Jau pasklido žinia, jog FTB turi informacijos apie šalyje ketinamus rengti ginkluotus protestus. Kaip manote, kokia tikimybė tam peraugti į didesnio masto ginkluotą konfliktą šalies viduje?
- Rizika, be abejo, bus, jei protestai bus masiniai. Kol kas matėme tik pavienius regionuose, o šalis yra didelė. Tokiems protestams aprėpus didesnė geografinę zoną, atsižvelgiant į tai, jog viena dabartinio prezidento rėmėjų gretų yra pasisakantys už teisę laikyti ir, atitinkamai pagal valstijų įstatymus, demonstruoti šaunamuosius ginklus viešumoje, to rizika išaugs. Tačiau po to, kas nutiko, mobilizacija neabejotinai vyksta ir teisėsaugos institucijose, valdžios struktūros jautriai vertins visas rizikas. Taigi tikimybė, jog tokiam scenarijui bus užkardytas kelias, yra išties didelė.
 
- Joe Bidenas rinkiminės kampanijos metu teigė, jog sieks tapti jėga, kuri suvienys šalį. Kaip manote, ar atsižvelgus į tai, kokia stipri šiuo metu yra JAV visuomenės politinė poliarizacija, tokie siekiai realistiški?
- Atsižvelgiant į dabartinių įvykių kontekstą, tai - ambicingas tikslas. Žinoma, prezidentas turi tam tikrą nuomonės formavimo galią ir įtaką. Jis turi galimybę sukviesti abiejų partijų atstovus dialogo, raginti partijų atstovus balsuoti atsižvelgiant ne į partinę priklausomybę, bet į asmeninį požiūrį. Jis gali mažiau kontraversiškomis frazėmis kalbėti apie oponentus. Puikus to pavyzdys yra tai, jog Joe Bidenas ganėtinai santūriai reagavo į apkaltos Donaldo Trumpo siūlymus, suprasdamas tai, jog toks scenarijus dar labiau atitolins du susipriešinusius visuomenės polius. Tokių veiksmų jis gali imtis, tačiau prezidentas nėra visagalis ir tikėtis, jog vienos kadencijos metu bus išspręstos įsišaknijusios visuomenės problemos, prasidėjusios prieš gerą dešimtmetį, būtų naivu. Tačiau kelias gali būti pradėtas.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...
  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Energija, laimė, naujų idėjų pliūpsnis po kurio ateina dirglumas, kaltė ir visiška apatija – su tokiomis nuotaikų kai...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Intuityvus valgymas – svorio nuo... smegenų metimo programa

  Kalbėti apie valgymo sutrikimus žmonėms sunku, net jaučiama gėda. Juk, regis, visi tai turime mokėti. Tačiau intuityvaus valgymo konsultantė, tinklaraščio taikasumaistu.lt autorė Ingrida Augutė tikina, kad nieko gėdingo nėra. Tokius sunkumus patiriančiųjų yra daug ir ragina apie tai kalbėti su aplinkiniais, specialistais. Nes ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica