Po skandalo Australija turi naują sveikatos apsaugos ministrą

Saulė Norvilaitė
2017-01-27
Liberalas Greg Hunt (51 m.) buvo paskelbtas naujuoju Australijos sveikatos apsaugos ministru ir pakeitė po skandalo dėl pernelyg didelių kelionės išlaidų atsistatydinusią Sussan Ley. Kol šalies premjeras džiaugiasi ministru, politikos apžvalgininkai mano, kad G.Hunt nesugebės išmintingai valdyti ministerijos biudžeto.
Po skandalo Australija turi naują sveikatos apsaugos ministrą
Australijos Ministrų kabinetas pertvarkytas po to, kai buvusi sveikatos apsaugos ministrė Sussan Ley atsistatydino atskleidusi, jog už mokesčių mokėtojų pinigus ne kartą ir ne du keliavo į kurortinį Gold Kosto miestą. Naujuoju ministru tapo Greg Hunt. Tiesa, kai kurie politikos apžvalgininkai nemano, kad jis bus geras sveikatos apsaugos ministras, kadangi būdamas aplinkos ministru neparodė jokių ypatingų gebėjimų.

Prioritetas – psichikos sveikata
Australijos premjeras Malcolm Turnbull sakė, kad G.Hunt pademonstravo gebėjimą spręsti ekstremaliai sudėtingas politines problemas ir suvienyti skirtingas suinteresuotąsias šalis bei interesų grupes. „Jis idealiai tinka užimti itin svarbią sveikatos apsaugos ir sporto ministro poziciją“, - tiki M.Turnbull.
 
G.Hunt teigė, kad jam garbė užimti šį postą ir pažadėjo skatinti medicininius tyrimus, sveikatos draudimo programą „Medicare“, rasti išteklių psichikos sveikatos paslaugoms teikti ir daugiau dėmesio skirti sportui. „Psichikos sveikata man itin artima sritis. Noriu būti ryžtingas jos gynėjas, kad visuomenė labiau suprastų tokių žmonių problemas. Be to, kaip sporto gerbėjas nekantrauju kuo daugiau australų įtraukti į sporto veiklas“, - apie prioritetus kalbėjo naujasis ministras.
 

S.Ley nesijaučia kalta
Paskelbdamas naujojo ministro pavardę premjeras taip pat nepamiršo pakomentuoti ir išlaidų skandalo. „Kiekvieną mokesčių mokėtojų dolerį turime leisti atsakingiau nei savo pačių pinigus. Vienas svarbiausių dalykų, kurio turėtų nepamiršti politikai, tai, kad jie privalo parodyti, jog mokesčių mokėtojų pinigus naudoja tik būtinosioms reikmėms“, - kalbėjo M.Turnbull.
 
Australijos Ministrų kabinetas pertvarkytas po to, kai buvusi sveikatos apsaugos ministrė S.Ley atsistatydino atskleidusi, jog už mokesčių mokėtojų pinigus ne kartą ir ne du keliavo į kurortinį Gold Kosto miestą. Ten ji porą kartų šventė Naujuosius metus, taip pat vyko įsigyti beveik milijono dolerių vertės buto.
Ponia Ley įsitikinusi, kad nenusižengė ministrės įgaliojimams ir nusprendė atsistatydinti dėl asmeninių priežasčių. „Vis nesibaigiančios žiniasklaidos spekuliacijos pavertė aną savaitę išties sudėtinga. Tačiau suprantu, kad šis laikas buvo ne mažiau sudėtingas ir Vyriausybei. Žurnalistų dėmesys mūsų žvilgsnį nukreipė nuo svarbesnių reikalų“, - piktinosi buvusi ministrė.
 
Ar G.Hunt tinkamas pareigoms?
Kai kurie politikos apžvalgininkai nemano, kad G.Hunt bus geras sveikatos apsaugos ministras, kadangi būdamas aplinkos ministru jis neparodė jokių ypatingų gebėjimų. Jo pagrindinis iššūkis buvo panaikinti ir pertvarkyti privalomąjį atsinaujinančių energijos išteklių planą. Vietoje to, kad būtų paklausęs specialistų, ministras pasikliovė jį supusių klimato kaitos aktyvistų patarimais. Dėl to pagal atsinaujinančių energijos išteklių parengtą planą, australai už elektrą mokės per didelę kainą.
 
Ėmęsis sveikatos apsaugos ministro pareigų G.Hunt tikina sieksiąs sulaikyti sveikatos priežiūros paslaugų kainų kilimą ir bandys užtikrinti efektyvų lėšų paskirstymą. Kitaip esą neįmanoma sutvarkyti ministerijos biudžeto reikalų. Tačiau oponentai teigia, kad dabartinėje sveikatos sistemoje yra tiek klaidų, trukdančių pasiekti minėtus tikslus, kad G.Hunt bus per sudėtinga tapti ministerijos gelbėtoju.

 

Komentaras
Vienerius metus Australijoje dirbusio LSMU ligoninės Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovo vaikų ligų gydytojo prof. dr. Rimanto Kėvalo pastebėjimai:

- Dirbau Melburno karališkosios vaikų ligoninės Vaikų intensyviosios terapijos skyriuje. Tai - viena geriausių ligoninių pasaulyje darbo organizavimo, žmogiškųjų resursų panaudojimo aspektais. Į šią ligoninę medikai atvažiuoja padirbėti, pasimokyti ir grįžta karjerą tęsti savo šalyje.
Tikriausiai esu vienintelis ten dirbęs gydytojas iš Rytų Europos. Daugiausiai ten darbuojasi anglai, šveicarai, nemažai kolegų iš Amerikos, Japonijos, taip pat Tailando ir Airijos. Nenorėčiau būti paskutinis lietuvis, kuris ten dirbo. Buvau vyriausias rezidentas. Tai buvo tikras vakarietiško rezidento statusas – dariau viską, tik kai kuriuos veiksmus turėjau derinti su konsultuojančiu gydytoju. 

 
Pagrindinis australų sveikatos sistemos principas – gydytojai dirba gydytojais. Medikas turi pakankamai pagalbinio ir techninio personalo. Šiuo metu esu biurokratas, bet turiu nemažai gydytojo patirties, todėl galiu pasakyti, kad Lietuvoje gydytojas dirba gydytoju penkiasdešimčia procentų. Visas likęs darbas yra biurokratinis, kuris neturi nieko bendro su medicinos gydytojo darbu ir pašaukimu. Ten gydytoju dirbau devyniasdešimt devyniais procentais. Be abejo, vienas procentas visada atitenka dokumentams.
Negana to, Australijoje pagrindinis akcentas yra pacientas. Tai tapo mano kredo, bandau ir kitus išmokyti priimti sprendimus racionaliausius ir saugiausius paciento atžvilgiu. Australijoje teisinė sistema sukurta pacientų saugumui, bet ir gydytojai yra labai gerai apsaugoti. Jau nekalbu apie pagarbą ir visuomenės požiūrį į šią specialybę.
 
Man malonu, kad mane gerbė už tai, jog esu gydytojas ir dirbu tokį sunkų darbą. Australijoje labai aiškiai išdėliojamos atsakomybės, fantastiškai organizuota transportavimo sistema tiek sraigtasparniais, tiek antžeminėmis priemonėmis. Pagalba yra koncentruojama didžiuosiuose miestuose. Teko transportuoti sunkiai sužeistų vaikų įkandus gyvatėms ir vorams.
Tada pamačiau, kad regionuose dirbantys šeimos gydytojai, vaikų ligų gydytojai yra pakankamai aukštos kvalifikacijos suteikti pirmąją pagalbą tol, kol mes iš centro atskrisdavome. Tuo metu dešimt procentų nuo BVP australai skirdavo sveikatos sistemai. Žinoma, tai dideli resursai, tačiau būtent ten pirmą kartą pamačiau kiekvienos medicininės priemonės, procedūros, tyrimų kainas, tai atskleidžia ir jų taupumą. 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris