Po 99 dienų virusas grįžo į Vietnamą

Giedrė Montvilaitė
2020-08-10
Vietnamiečiai tikėjo įveikę koronavirusą – net 99 dienas nebuvo užfiksuota naujų užsikrėtimo atvejų šalies viduje. Taip pat per visą šį laiką COVID-19 netapo mirties priežastimi. Tačiau įvykęs naujas viruso protrūkis nutildė pasaulio sveikinimus šaliai dėl stebinamai sėkmingos kovos su pandemija.
Po 99 dienų virusas grįžo į Vietnamą
Koronaviruso protrūkiui palietus jau daugiau nei pusę Vietnamo, įskaitant didžiuosius miestus, ekspertai nerimauja, kad ši viruso banga gali pranokti ankstesniąją.

Faktai
Vasario viduryje Vietnamo valdžia trims savaitėms izoliavo visus Son Loi miesto, įsikūrusio maždaug 40 km nuo sostinės, gyventojus. Tuo metu, kai buvo imtasi šių drastiškų veiksmų, šalyje buvo patvirtinti viso labo 16 užsikrėtimo koronavirusu atvejų.
Kovo 22 d. Vietnamas užsidarė nuo išorinio pasaulio, sustabdęs daugumą tarptautinių skrydžių ir užvėręs 1 440 kilometrų ilgio valstybės sieną su Kinija.
2003 m. Vietnamas sėkmingai užkirto kelią ūmaus kvėpavimo takų sindromo, plačiau žinomo kaip SARS virusas, plitimui šalyje ir tarptautinėje žiniasklaidoje buvo laikomas pavyzdžiu kitoms pasaulio šalims, kentėjusioms nuo tuometinio viruso protrūkio.

 

Mįslinga pradžia
Protrūkis prasidėjo liepos 23 d. Da Nang pajūrio mieste, kuris šalyje yra trečias pagal gyventojų skaičių. Į ligoninę paguldytam karščiuojančiam 57-erių metų vyrui buvo nustatytas teigiamas koronaviruso testo rezultatas. Staiga pablogėjus jo būklei pacientas prijungtas prie plaučių ventiliacijos aparato.
 
Sveikatos priežiūros institucijos bandė išsiaiškinti, kaip ligonis užsikrėtė, tačiau nesėkmingai. Jis daugiau nei mėnesį nebuvo išvykęs iš miesto, o ištyrus jo šeimos narius ir dar šimtą, galimai kontaktą su užsikrėtusiu asmeniu turėjusių žmonių, koronavirusas nebuvo nustatytas. Netrukus tame pačiame mieste užfiksuoti trys nauji atvejai, o po kelių dienų – dar 11. Visi jie yra tos pačios Da Nang ligoninės, kurioje guli sunkios būklės vyras, darbuotojai arba kiti pacientai.
 
Grąžinti apribojimai
Viruso protrūkiui palietus jau daugiau nei pusę šalies, įskaitant didžiuosius miestus, ekspertai nerimauja, kad ši viruso banga gali pranokti ankstesniąją. Valdžios institucijoms vėl teko įvesti apribojimus, kuriuos tikėjosi galėsiančios pamiršti.
Protrūkio šaltiniu tapusiame Da Nang ir aplinkiniuose miestuose nutrauktas ne pirmo būtinumo paslaugų teikimas, uždrausti dideli vieši susibūrimai. Šalies sostinėje Hanojuje uždaromi barai ir klubai. Planuojama ištirti 21 tūkst. sostinės gyventojų, kurie neseniai lankėsi Da Nang mieste.
 
Vieno Hanojaus restorano savininkė Pham Hien pripažino, kad jos verslas kenčia dėl susiklosčiusios padėties, tačiau patikino, kad sąžiningai laikysis valdžios rekomendacijų ir reikalavimų. „Dabar svarbiausia, kad šioje kovoje su virusu visi gyventojai susivienytų kartu su valdžios institucijomis“, – susitelkti skatino moteris.

 
„Tylus“ plitimas
Nepaisant ankstesnės sėkmės kovojant su viruso plitimu, Vietnamas patiria daug sunkumų, atsispindinčių ir kitose pasaulio šalyse. Australijoje naujų atvejų, nustatytų per parą, skaičius buvo sumažėjęs iki vienženklio, tačiau liepos antroje pusėje naujų susirgimų kas dieną ėmė daugėti ne po keletą, o šimtais. Po, rodėsi, sėkmingos kovos, nauji protrūkiai vėl kamuoja įvairias pasaulio vietas nuo pat Honkongo iki Ispanijos.
 
„Tarp šios ir ankstesnės bangos pastebėjau vieną didelį skirtumą – dauguma naujų atvejų, kuriuos turime dabar, yra sunkūs“, – įžvalgomis dalinosi Vietnamo sostinėje gyvenantis biomatematikas Marc Choisy. Šitoks sunkių atvejų išaugimas, pasak tyrėjo, gali indikuoti, kad visuomenėje lieka gausus simptomų nejaučiančių, tačiau virusą turinčių ir jį platinančių žmonių skaičius, galintis siekti šimtus. Šitoks „tylus“ užkrato plitimas apsunkinama kovą su juo.

M.Choisy nuogąstavo, kad valdžia, priešingai nei pirmojo viruso protrūkio atveju, buvo per daug atsipalaidavusi ir todėl pavėlavo sureaguoti į antrąją viruso bangą: „Kai kurį laiką negirdi naujienų apie naujus viruso atvejus, imi jį greitai pamiršti ir grįžti į normalų gyvenimą. Pripranti prie jo.“

 
Tarp kitko
Pasaulio sveikatos organizacija pirmadienį perspėjo, kad „sidabro kulkos“ kovai su naujuoju koronavirusu galbūt niekada nepavyks rasti, nors šiuo metu karštligiškai stengiamasi sukurti veiksmingų vakcinų.
PSO paragino vyriausybes ir piliečius susitelkti į žinomus pagrindinius dalykus: testavimą, kontaktų atsekamumą, fizinio atstumo laikymąsi ir kaukių dėvėjimą, kad būtų stabdoma pandemija, smarkiai sujaukusi įprastą gyvenimą visame pasaulyje ir sukėlusi niokojamą ekonomikos krizę.
 
„Mes visi tikimės, kad bus sukurta keletas veiksmingų vakcinų, galinčių padėti neleisti žmonėms užsikrėsti“, – per virtualią spaudos konferenciją sakė PSO generalinis direktorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.
„Tačiau šiuo metu sidabro kulkos nėra ir galbūt niekuomet nebus, – perspėjo jis. - Kol kas protrūkiams stabdyti belieka pagrindinės visuomenės sveikatos apsaugos ir ligų kontrolės priemonės. Imkitės jų visų.“

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Jeigu vaiko imuninė sveikata bus stipri, jis nesusirgs meningokokine B tipo infekcija. Skiepus per COVID-19 pandemiją galima atidė...
  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...

  Budinti vaistinė


  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Rugsėjo 25 d. – tarptautinė vaistininkų diena. Profesinę šventę minintys vaistininkai neslepia, kad šie metai ...
  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Nuo kitų metų įsigaliosianti Farmacijos įstatymo nuostata, skelbianti, kad vaistinėje fiziškai turi būti ne mažiau kaip vie...

  Sveika šeima


  Meilė – ne spermatozoido ir kiaušidės susitikimas

  „Tie, kurie galvoja, kad gali gyventi gerai ir vieni, nemoka mylėti – jie nepažįsta nei meilės rizikos, nei pasitenkinimo ja“, - psychologies.ru interviu sako psichologas, rašytojas, Ž.Lakano mokinys Jacques-Alain Miller.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica