Pirmosios ponios tyla dėl abortų griauna Lenkijos vienybę

Violeta Bučiūtė
2016-04-21
Kol mūsų šalies politikai, priiminėdami pagalbinio apvaisinimo įstatymą, aiškinasi, kur yra moters gimda, Lenkijos gyventojai nebijo viešai išreikšti nuomonės apie galimą abortų uždraudimą. Tūkstančiai žmonių aršiai mitinguoja prie Varšuvos parlamento, protestuodami prieš planuojamo priimti įstatymo keliamus pavojus nėščių moterų sveikatai. Nors valdančioji partija pasisako už abortų griežtinimą, visuomenė tikisi išgirsti kitokią prezidento Andrzejaus Dudos (43 m.) žmonos Agatos Kornhauser-Duda (44 m.) nuomonę. Tačiau pirmoji šalies ponia paslaptingai tyli.
Pirmosios ponios tyla dėl abortų griauna Lenkijos vienybę
Agatos Kornhauser-Duda tyla dėl abortų įstatymo griežtinimo dar labiau pakurstė žurnalistų skelbiamas prielaidas apie jos ir sutuoktinio – Lenkijos prezidento Andrzejaus Dudos - požiūrių skirtumus.

Uždrausti negalvojant apie pasekmes
Iki šiol Lenkijoje abortus galima atlikti trimis atvejais: kai ankstyvas nėštumas kelia grėsmę moters sveikatai ar gyvybei, jei pastojama dėl išprievartavimo, arba jei nustatoma, kad negimęs vaisius serga nepagydoma ir gyvybei pavojinga liga.
Tačiau tam nebepritaria ministrė pirmininkė Beata Szydło ir valdančiosios „Įstatymas ir teisingumas“ partijos lyderiai, kurie palaiko katalikų bažnyčios poziciją šį įstatymą dar labiau griežtinti. Prieš kelias savaites sekmadienio mišiose lenkų vyskupai skaitė atvirą laišką, išreikšdami paramą siūlomam draudimui.
 
Žinoma, nereiktų pamiršti, kad Lenkijoje iš 38 mln. gyventojų 90 proc. teigia esantys katalikai.
„Katalikų pozicija dėl to yra aiški ir nepakeičiama. Kiekvienas privalo saugoti žmogaus gyvybę nuo jos užsimezgimo iki natūralios mirties. Mes prašome įstatymų leidėjus ir Vyriausybę inicijuoti pataisas“, – nuomonę reiškė vyskupai.

 
Interneto „troliai“ atakuoja premjerę
Premjerė Beata Szydło, viena pirmųjų viešai pasisakiusių už visišką abortų uždraudimą politikių, tuoj pat sulaukė priešingos visuomenės nuomonės. Moterys „Facebook“ tinkle nusprendė dalintis savo ciklų potyriais ir sukūrė puslapį, kuriame paviešinta, kaip susisiekti su premjere, pranešant jai naujausią informaciją apie ciklus.
Puslapio aprašas konkretus ir ironiškas: „Lenkijos Vyriausybė siekia skirti ypatingą dėmesį mūsų gimdoms, kiaušidėms ir nėštumams. Argi ne malonu, kad ji mumis taip rūpinasi? Užverskime mūsų ministrę pirmininkę klausimais apie menstruacijų ciklus, ovuliacijas ir kitus dalykus, kad ši prisimintų taip pat esanti moteris.“
 
Iki šiol šalies premjerę socialinėje medijoje pasiekia panašaus stiliaus viešos žinutės. „Gerbiama premjere, šiandien pajutau kairiosios kiaušidės perštėjimą, manau, kad man vyksta ovuliacija“, - socialiniame tinkle rašo moteris.
Tačiau ši akcija visai nesujaudino B.Szydło. Norėdama pelnyti katalikiškos visuomenės palankumą, premjerė apeliavo į politikų sąžinę: „Žinoma, šiuo klausimu kiekvienas gali turėti savo nuomonę, tačiau tikiuosi, kad kiekvienas mūsų dėl naujo nutarimo balsuos vadovaudamasis savo sąžine.“
 
Prezidentas – uolus katalikas
Nenuostabu, kad Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda taip pat remia abortų įstatymo pataisą. Konservatyvių pažiūrų teisininkas kartais pristatomas kaip uolus katalikas.
Praėjusiais metais tapęs prezidentu A.Duda rinkimų kampanijos kalbose lenkams žadėjo papildomas mokesčių lengvatas daugiavaikėms šeimoms, socialines išmokas, tikino sumažinsiąs pensinį amžių. Tačiau jau tuomet politikos apžvalgininkams buvo aišku, kad šie pažadai prasilenkia su Lenkijos ekonominėmis galiomis.
 
Negana to, prezidentas, taip pat kaip ir įtakinga šalies Katalikų Bažnyčia pasisakė prieš pagalbinį apvaisinimą. Po rinkimų A.Duda viešai sakė: „Tie, kas balsavo už mane, rinkosi permainas, ir už tai jiems labai dėkoju. Tvirtai tikiu, kad sugebėsime atkurti vienybę mūsų šalyje. Esu tikras, kad galėsime visi kartu pataisyti mūsų šalį.“
Su kuo po demokratinių rinkimų šiuo metu susiduria liberalių pažiūrų Lenkijos gyventojai? Su kraštutinių konservatorių pastangomis keisti lenkų pasirinkimo teisę. Tokie žodžiai kaip „kartu“ ar „vienybė“, prakalbus apie abortų uždraudimą, nublanksta.

 
Kur dingo pirmoji ponia?
Nesklandumų gausu ne tik valstybėje, bet ir prezidento šeimoje. Pastaruoju metu A.Dudos ir jo žmonos Agatos santykius imta viešai aptarinėti, nes bent kelis mėnesius pirmoji ponia, vokiečių kalbos mokytoja, vis rečiau rodydavosi viešumoje. Ilgai nereikėjo laukti, kad toks jos elgesys žurnalistų būtų apipintas įvairiausiais gandais.
 
Laikraščių antraštės mirgėjo nuo retorinių klausimų: „Kur dingo pirmoji ponia?!“ Buvo rašoma, neva pora išgyvena santykių krizę, tad skyrybų pareiškimai teismui jau paduoti. Esą viena svarbiausių jų priežasčių – Agatos nepritarimas konservatyvioms vyro pažiūroms.
„Tai - dar vienas gandas, kuris neturi nieko bendra su tikrove“, - situaciją komentavo prezidento atstovas spaudai.
Šioms kalboms įsisiūbavus, praėjusią savaitę ir pats A.Duda žurnalistams sutiko duoti interviu. Į klausimą, kodėl pirmoji ponia tyli, kai šalyje svarstomas toks svarbus įstatymas moterims, prezidentas išsisuko: „Turiu nuostabią, protingą žmoną, kurią myliu. Didžiuojuosi, kad ji priėmė iššūkį būti prezidento žmona, bet ji neprivalo būti tokia kaip kitos pirmosios ponios ir viešai reikšti savo nuomonę. Tokį jos sprendimą prašyčiau gerbti.“

 
Parlamentarių kreipimasis
A.Kornhauser-Duda atsitvėrimas tylos siena, pradėjus svarstyti abortų įstatymo griežtinimo pataisas, dar labiau pakurstė žurnalistų skelbiamas prielaidas apie jos ir vyro požiūrių skirtumus.
Prakalbinti pirmąją ponią šiuo jautriu klausimu bandė ir opoziciją palaikančios parlamentarės.
 
„Į jus kreipiamės tūkstančio moterų vardu ir prašome pagalbos užkertant kelią visuomenės konfliktui dėl abortų, kuris padarytų žalos daugeliui mūsų. Esame įsitikinusios, kad jūs suprantate galimas tragiškas pasekmes, kurias lemtų sugriežtinta abortų pataisa. Kiekviena mūsų gali atsidurti tokioje situacijoje, kada reiks rinktis, ar gimdyti kūdikį po išprievartavimo“, - laiške dėstė parlamentarės.
Taip pat laiške paminėta, kad prezidentas Lechas Kaczynskis ir pirmoji ponia Maria Kaczyńska, kurie 2010 metais žuvo Smolensko oro katastrofoje, pasisakė prieš bet kokį abortų griežtinimą.
Laiškas galbūt ir buvo perskaitytas, tačiau nesulaukė jokio pirmosios ponios atsako. Nei žiniasklaidoje, nei socialinėje erdvėje ji iki šiol nereiškia jokios nuomonės politiniais klausimais.

 
Tarp kitko
Jeigu abortai Lenkijoje bus visiškai uždrausti, naujo įstatymo nevykdantiems medikams, atlikusiems abortą, grėstų iki penkerių metų kalėjimo, vietoj dabar numatytų dvejų.
Europoje abortai visiškai uždrausti tik Maltoje ir Airijoje, o Lenkijoje šiuo metu galiojantis įstatymas dėl abortų laikomas vienu griežčiausių ES. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė Margarita Slabadienė Lietuvos sveikatos mokslų universitete studijuoja psichiatrijos rezidentūros...
  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  Nacionaliniame vėžio institute (NVI) atlikta pirmoji, o Lietuvoje viena iš pirmųjų minimaliai invazinė stemplės vėžio opera...

  Budinti vaistinė


  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Šylant orams tikimės sulaukti ir geresnės savijautos, tačiau neįdėjus pastangų, deja, bet tik susiduriame su naujais sveika...
  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Jau kuris laikas specialius kursus baigę išplėstinės praktikos vaistininkai gali skiepyti šalies gyventojus nuo erki...

  Sveika šeima


  Jei po žiemos priaugote svorio

  Po žiemos ne vienam pavasariniai rūbai tampa kiek ankštoki, tad artėjant šiltajam sezonui tenka sukti galvą, kaip atsikratyti priaugtų kilogramų. Gydytoja dietologė dr. Rūta Petereit pataria nepulti laikytis drastiškų dietų, o stengtis valgyti kuo daugiau vaisių bei daržovių.

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Henrikas Vaitiekūnas Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Survivalistai
  Henrikas Vaitiekūnas Survivalistai
  Keletas taisyklių pavasariui
  Henrikas Vaitiekūnas Keletas taisyklių pavasariui

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica